Egzekucja z wyroku sądu karnego

Na jednym z forów „specjalistycznych” wierzycielka opisała stan faktyczny: w postępowaniu karnym miała status pokrzywdzonej. W wyroku skazującym sąd karny zasądził na jej rzecz kilka tysięcy złotych (nie wiedziała z jakiego tytułu). Następnie zadała pytanie:

czy pomimo tego, iż to była sprawa karna to egzekucja należności będzie przesłana do komornika?

Odpowiedzi były różne.

A powinna być jedna: oczywiście, że tak. Należy pamiętać, że wyrok wydany w sprawie karnej jest takim samym tytułem egzekucyjnym jak wyrok w sprawie cywilnej. Po zaopatrzeniu go w klauzule wykonalności stanie się tytułem wykonawczym i może zostać skierowany do egzekucji komorniczej.

Sąd karny od skazanego może zasądzić należność pieniężną w kilku sytuacjach: jeżeli prokurator z akcie oskarżenia wystąpi z tzw. powództwem cywilnym, jeżeli powództwo takie wytoczy pokrzywdzony lub jeżeli zostanie złożony wniosek o naprawienie szkody (przez prokuratora lub pokrzywdzonego). W niektórych sytuacjach to bardzo dobry, tani i w miarę szybki sposób dochodzenia roszczeń. Czasami zawiłości sprawy karnej pozbawiają jednak sensu tego typu działanie. Mankamentem dochodzenia takich roszczeń jest to, że sądy karne przeważnie nie zasądzają odsetek za zwłokę. Można ich potem dochodzić w odrębnym procesie.

Po uprawomocnieniu się wyroku karnego należy wystąpić do sądu karnego o nadanie mu klauzuli wykonalności w zakresie punktu, w którym należność pieniężna została zasądzona. Nie trzeba wnosić opłat. Wniosek można skierować do wydziału sądu, który wydał wyrok (w sądach rejonowych jest to przeważnie wydział II). Klauzulę wykonalności nada jakaś sekcja wykonawcza lub wydział wykonawczy, ale wierzycieli już to nie interesuje.

Czasami obowiązek naprawienia szkody jest elementem próby, którą sąd orzekł w wyroku warunkowo umarzającym postępowanie. Jeżeli więc sprawca szkody nie naprawi szkody (czyli nie zapłaci pieniędzy) to może czekać go nawet tymczasowa zmiana adresu zamieszkania.

{ 100 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Łukasz Marzec 19, 2012 o 12:45

Sąd odmówił nadania klauzuli na nowego wierzyciela prawomocnemu wyrokowi karnemu (dotyczacego obowiazku naprawienia szkody na rzecz poprzedniego wierzyciela- oskarżony został w nim uznany za winnego przywłaszczenia pieniędzy bedąc właścicielem rachunku bankowego nr XXX; ten nr rachunku pojawia się też w umowie cesji)

Zdaniem Sądu umową cesji została przeniesiona wierzytelność z tytułu umowy nr XXX, potwierdza ona zatem nabycie przez wnioskodawcę wierzytelności z tytułu umowy a nie zaś deliktu. W ocenie Sądu należało więc wykazać że nowy wierzyciel nabył wierzytelność stwierdzoną tym wyrokiem karnym.

Czy Sąd może mieć rację? Moim zdaniem źródłem przedmiotowego deliktu jest mimo wszystko ta umowa XXX, wskazana w umowie cesji.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 20, 2012 o 09:36

@Łukasz, Sąd może mieć rację. Należy wykazać przejście tej wierzytelności z wyroku. Przecież sąd nie będzie czytał aktu oskarżenia żeby ustalić, czy to ta sama sprawa. Dlatego w przypadku przelewu wierzytelności stwierdzonych tytułem należy ten tytuł wskazać.

Odpowiedz

Izabela Listopad 21, 2012 o 09:15

Rzeczywiście, nie ma tu żadnej innej możliwości działania. Jeśli sąd zasądził egzekucje długu to nieistotne jest czy była to sprawa karna czy cywilna, nakaz windykacyjny może jak najbardziej zostać wysłany do komornika.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 21, 2012 o 09:40

@Izabela, dziękuję za komentarz i zapraszam!

Odpowiedz

Mariusz Grudzień 4, 2012 o 19:55

Bardzo fajny artykuł, ale mam prośbę o podpowiedź, czy przed wystąpieniem z wnioskiem o klauzulę w przypadku gdy orzeczono na podstawie art. 46 par. 1 kk obowiązek naprawienia szkody trzeba najpierw zwrócić się do skazanego o dobrowolne spełnienie świadczenia i jak uzyskać dane skazanych tj. pesel, adres zamieszkania ew. zakładu karnego, w którym przebywa? Czy sąd karny udzieli na prośbę pokrzywdzonego tych informacji?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 4, 2012 o 20:04

@Mariusz, cieszę się, że wpis się podoba. A co do pytań: nie trzeba najpierw wzywać by uzyskać klauzulę, PESEL jest w akcie oskarżenia, sąd udzieli Ci tych informacji, co do zakładu karnego to nie mam pewności. Może zadzwoń do sądu i po prost spytaj.

Odpowiedz

Mariusz Grudzień 6, 2012 o 00:10

Panie Karolu, bardzo dziękuję za udzielenie odpowiedzi. Tak też zrobię.

Odpowiedz

Maciej Luty 27, 2013 o 08:35

Witam, ja również wygrałem sprawę z pewnym oszustem i owa osoba dostała wyrok w zawieszeniu oraz nakaz wyrównania strat. Sprawa była w sądzie karnym z racji oszustwa. Ponieważ klient zapowiedział mi już przed rozprawą, że nie ma zamiaru mi zapłacić oraz żaden komornik go do tego nie zmusi, bo ma już zadłużeń komorniczych na ponad 200 tyś zł. (jak to możliwe???) , więc zawracanie głowy komornikowi nie ma sensu, bo sprawa się tylko przeciągnie. W sądzie Pani sędzia poinformowała mnie, żebym przekazał sprawcy w dowolny sposób informację, że jeżeli nie zapłaci wyrównania (zgodnie z zasądzonym wyrokiem) to mogę złożyć do sądu pismo z informacją o braku owego wyrównania, w związku z czym sąd może zdecydować o odwieszeniu kary. Czy to jest prawda ?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Luty 27, 2013 o 17:36

@Maciej, to prawda. Zrób tak: wezwij go do zapłaty pod rygorem zawiadomienia sądu karnego o naruszeniu warunków próby. A jak tego nie zapłaci to pójdzie siedzieć. To standardowa procedura gdy obowiązek naprawienia szkody jest elementem próby.

Odpowiedz

Maciej Kwiecień 9, 2013 o 09:26

Witam, dziękuję za odpowiedź. Gdzie mogę znaleźć jakiś wzór takiego podania do sądu w sprawie odwieszenia wyroku ?
pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Kwiecień 9, 2013 o 10:17

Maciej, a po co wzór. Po prostu napisz do sądu (pod sygnaturą) że nie wykonał wyroku i sąd zrobi resztę.

Odpowiedz

Ela Marzec 22, 2013 o 10:37

Dłużnik spłacał naprawienie szkody z wyroku karnego od 2005 r. poprzez egzekucję komorniczą. Spłacił kapitał, czy należność odsetkowa w kredycie się przedawniła, po wezwaniu do zapłaty odsetek Dłużnik podniósł zarzut przedawnienia. Wyrok karny nie obejmował odsetek

Odpowiedz

Ela Marzec 22, 2013 o 10:41

Została spłacona poprzez egzekucję kwota z wyroku karnego naprawienie szkody.
Pozostały odsetki, nie zasądzone w Wyroku. kOMORNIK ŚCIĄGAŁ NALEŻNOŚĆ PRZEZ 8 LAT.
Dłużnik został wezwany do spłaty odsetek, które się naliczały i podniósł zarzut przedawnienia.
Czy ma racje ..

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 22, 2013 o 11:42

Odsetki przedawniają się w okresie 3 lat od dnia wymagalności, ale nie później niż przedawnienie świadczenia głównego. W każdym razie, można dochodzić odsetek z okresu 3 lat wstecz.

Odpowiedz

Tomasz Kwiecień 2, 2013 o 21:06

Witam serdecznie. Chciałbym prosić o pomoc w mojej sprawie. Otóż 22 stycznia tego roku Sąd Rejonowy w Rzeszowie w postępowaniu karnych zasądził na moją rzecz kilka tysięcy złotych celem zadośćuczynienia za wyrządzoną mi krzywdę przez oskarżonego ( dotyczy sprawy oszustwa).
Minęło już 2 miesiące i nie mam żadnej odpowiedzi czy też informacji z Sądu co do wykonalności tego wyroku. Co mogę zrobić, żeby odzyskać należne mi pieniądze? Do kogo w tej sytuacji mógłbym się zwrócić?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Kwiecień 3, 2013 o 08:27

@Tomasz, najpierw ustal, czy wyrok jest prawomocny. Informację taką powinieneś uzyskać telefonicznie. Jeżeli tak, to złóż wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności w zakresie orzeczenia dotyczącego tego zadośćuczynienia. Wskazówki, jak to zrobić, są na blogu. A jak będziesz miał już tytuł wykonawczy (wyrok+klauzula wykonalności) to kierujesz sprawę do komornika.

Odpowiedz

Krzysztof Kwiecień 5, 2013 o 12:18

Mam pytanie odnośnie możliwości dochodzenia odsetek, których zazwyczaj Sąd Karny nie zasądza. Mam właśnie taką sytuację. W jakim procesie można ich dochodzić?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Kwiecień 5, 2013 o 12:37

Krzysztof, w procesie cywilnym oczywiście, istnieje nawet szansa na postępowanie nakazowe.

Odpowiedz

Helena Lipiec 23, 2013 o 10:01

Witam,

czy mógłby Pan podać podstawę prawną dla postępowania klauzulowego w zakresie wyroku karnego? Czy odpowiednie zastosowanie znajdą przepisy KPC, a jeżeli tak dlaczego nie powinno się uiszczać opłaty od wniosku?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 23, 2013 o 10:13

Oczywiście, że stosuje się kpc. Art. 777 par. 1 pkt 1 dotyczy też wyroków sądu karnego. Brak opłat wynika z kodeksu karnego wykonawczego.

Odpowiedz

Kasia Wrzesień 27, 2013 o 13:30

a z którego artykułu kkw wynika brak obowiązku opłaty za klauzulę wykonalności? mnie sądy karne notorycznie wzywają do zapłaty. tak samo wynika z informacji podawanych na stronach sądów karnych (rozumiem, że bez opłaty mogę dostać odpis wyroku – chyba 196 kkw, ale czy to dotyczy też klauzuli, bo tam jest mowa o tytule egzekucyjnym tylko?). ostatnio zażądali ode mnie albo przesłania tego odpisu który mam i dopłacenia 18 zł od samego wniosku o nadanie klauzuli, albo dodatkowo 24 zł za wydanie prawomocnego odpisu. koszmar!

Odpowiedz

Agnieszka Październik 2, 2013 o 13:02

1. Czy mając w jednej sprawie wydane, w stosunku do jednego dłuiżnika: Nakaz zapłaty wydany w post. cywilnym zobowiązujący do zapłaty kwoty (niespłacona pożyczka) wraz z odsetkami maksymalnymi do dnia spłaty i, w związku z wyłudzeniem, wyrok karny z naprawieniem szkody można dochodzić od dłużnika spłat na podstawie tych dwóch, niezależnych wyroków?
2. Czy w przypadku sprzedaży wierzytelności na rzecz nowego wierzyciela przechodzą uprawnienia związane z dochodzeniem należności na podstawie obu w/w wyroków?

Proszę o informacje i w miarę możliwości wskazanie podstawy prawnej.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 2, 2013 o 13:19

Agnieszka, obie wierzytelności są ważne, chociaż tak być nie powinno, bo otrzymasz „za dużo”. Ale to jest raczej problem dłużnika. A co do sprzedaży, to decyduje treść umowy.

Odpowiedz

Jolanta Listopad 26, 2013 o 09:02

Mam już wyrok sądu, który nakazuje zwrot zapłaty – oszustwo internetowe- nie jest napisane, kiedy ten zwrot ma nastąpić. Sąd prosi o pisemną informację czy otrzymałam zwrot pieniędzy. Nie wiem, czy mam wystąpić o klauzule wykonalności i dopiero będzie napisane kiedym to ma nastąpić. Gdzie jest taka informacja do kiedy skazany ma zwrócić należność ?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 26, 2013 o 09:10

Jolanta, jeżeli nie napisano kiedy to znaczy, że bezzwłocznie. Ale czy możesz wystąpić o egzekucję to zależy od treści wyroku i wcale nie jest oczywiste.

Odpowiedz

Maciej Listopad 26, 2013 o 10:19

A w moim przypadku dostałem odpowiedź od sądu (po zawiadomieniu o niedopełnieniu warunków próby), że skazany ma czas na spłatę zadłużenia przez cały okres warunku próby – bo sąd w wyroku nei podał dokładnej daty wykonania wyroku. Oczywiście mogę pójść do komornika, ale komornik nic nie wskóra, bo jak to skazany mi napisał w emailu .. „mam długów na 200 tyś. zł. więc sobie możesz poczekać”.
wg. mnie kolejna dziura w kodeksie. za wykonaną prace otrzymam wynagrodzenie po 3 latach. post z 27 lutego 2013.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 26, 2013 o 10:21

Jasne, decyduje treść wyroku, jak napisałem. Sprawa karna nie zawsze jest najlepszą drogą dochodzenia roszczeń, a poza tym z tego wynika, że popełniłeś błąd – nie wystąpiłeś z roszczeniem cywilnym w sprawie karnej.

Odpowiedz

Maciej Listopad 26, 2013 o 10:54

tzn. miałem wnosić podczas trwania sprawy o wypłacenie pełnej kwoty w określonym terminie ? niestety nie jestem prawnikiem i nie znam się na tych rzeczach. Sprawa trawiła na wokandę przez policję i prokuraturę, bo tam zgłosiłem na początku oszustwo.

Odpowiedz

piotr Grudzień 17, 2013 o 20:18

Dzień Dobry mam taki problem. Jestem pokrzywdzony a osoba która dostała wyrok jednego roku i dwóch miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata oraz na mocy art.46 par 1 kk zasądza od oskarżonej naprawienia szkody. wyrok uprawomocnił się 03-07-2013 r. Jak długo mam czekać na oddanie pieniędzy które buły skradzione.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 17, 2013 o 21:45

piotr, tak to będziesz czekał w nieskończoność. Złóż wniosek o klauzulę wykonalności i skieruj sprawę do komornika. Wszystko masz na blogu.

Odpowiedz

piotr Grudzień 18, 2013 o 21:40

Panie Karolu nie chciałbym iść od razu do komornika bo to rodzina , wolałbym załatwić tą sprawę polubownie. Jak mam to zrobić ?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 19, 2013 o 06:17

nie wiem, to jest blog dla tych, którzy nie mają takich rozterek.

Odpowiedz

Roman Luty 10, 2014 o 22:47

Otrzymałem dzisiaj odpis wyroku jako pokrzywdzony w którym sąd, skazanemu na kilka lat więzienia zasądził też naprawienie szkody dla mnie w kwocie 25 tys. Na wyroku jest pieczęć:” Wyrok ten jest prawomocny i podlega wykonaniu z dniem 29.10.2013. Miejscowość dnia ………” Czy ta pieczęć oznacza nadanie klauzuli wykonalności?. Dziękuję za odpowiedź. Roman

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Luty 11, 2014 o 18:49

Nie, klauzula brzmi inaczej, na blogu pisałem już o tym.

Odpowiedz

jacek Luty 13, 2014 o 12:32

Panie Karolu, a w sytuacji w której sad w wyroku wskazał, iż naprawienie szkody ma nastąpić w przeciagu roku od uprawomocnienia się wyroku, kiedy można najszybciej wystapić z wnioskiem o nadanie klauuzli?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Luty 13, 2014 o 18:58

Po upływie tego roku właśnie.

Odpowiedz

nina Marzec 14, 2014 o 16:44

Panie Karolu, poproszę o kilka słów wyjaśnienia, wyrok prawomocny z 2012 roku, bez określenia sposobu i czasu spłaty, za kradzież i rozbicie auta, spłaca po 100 zl m-cznie. lub wcale przez pół roku. Co mogę zrobić?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 15, 2014 o 10:48

nina, co spłaca? Naprawienie szkody? Nawiązkę czy roszczenie cywilne w sprawie karnej? Bez dokładnej treści wyroku nie jestem w stanie ustalić, co to za obowiązek.

Odpowiedz

nina Marzec 17, 2014 o 16:36

Dzień dobry, już wyjaśniam, wyrok w sprawie karnej, spłaca naprawienie szkody. W wyroku nie ma określonego sposobu spłaty ani okresu spłaty, wierzytelność ta na mocy działu spadku przyznana będzie mnie jako żonie (sprawa w toku), dłużnik kpiny sobie robi i śmieje się na głos. Dziękuję.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 17, 2014 o 17:41

nina, to nic mi nie daje. Tylko skan wyroku może coś wyjaśnić.

Odpowiedz

Andrzej Maj 10, 2014 o 16:07

Panie Karolu,
sąd wydał wyrok w którym zobowiązał oskarżonego do częściowego naprawienia szkody na moją korzyść. Wyrok uprawomocnił się w październiku 2007. Nie było podanego terminu zapłaty. Czy związku z tym mogę dochodzić odsetek od października 2007? (lub 3 lata od dnia dzisiejszego)

Jeśli mogę to muszę złożyć pozew cywilny do sądu? – a sąd kieruje sprawę do komornika?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 11, 2014 o 20:24

Andrzej, zasadniczo można dochodzić odsetek w odrębnym procesie.

Odpowiedz

Kuba Maj 30, 2014 o 07:59

Witam,
Czy w sytuacji gdy mamy dwóch sprawców, nakaz zapłaty na jednego z nich, to czy sąd w postępowaniu karnym może nałożyć obowiązek naprawienia szkody na drugiego ze sprawców, na którego nie ma nakazu? Chodzi mi o zakaz kumulacji – że obowiązku naprawienia szkody nie można orzec jeżeli o tym roszczeniu orzeczono już prawomocnym wyrokiem (w tym wypadku nakaz). Czy tutaj zakaz kumulacji będzie miał zastosowanie? Może SN wypowiedział się w tej kwestii? ;>

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 30, 2014 o 08:22

Kuba, jeszcze się tym na blogu nie zajmowałem.

Odpowiedz

Andrzej Czerwiec 20, 2014 o 12:42

Panie Karolu,

Mam orzeczone zadośćuczynienie od sprawcy przestępstwa w wyroku karnym. Czy mogę domagać się egzekucji należności również z majątku wspólnego należącego do współmałżonka? Jaka jest szansa uzyskania klauzuli wykonalności na współmałżonka?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 20, 2014 o 14:46

Andrzej, wszystko jest na blogu, wystarczy poszukać.

Odpowiedz

Maria Lipiec 16, 2014 o 16:28

dzień dobry:)
chciałabym wykorzystać Pana wzór wniosku o nadanie klauzuli wykonalności, tyle, że nie znam żadnych danych skazanego. sprawa zakończyła się w II instancji przed sądem okręgowym (wydział karny). sąd okręgowy podtrzymał wyrok sądu I instancji – skazany dostał karę pozbawienia wolności plus zadośćuczynienie do zapłacenia. rozumiem, że mogę złożyc wniosek o nadanie klauzuli wykonalności do sądu rejonowego (minął miesiąc czasu)..ale nie znam danych skazanego (adresu, peselu). czy wniosek zostanie przyjęty?
pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 16, 2014 o 17:53

Maria, niem ma, pojęcia o sprawie, nie wiem, kiedy się zaczęła. PESEL jest w aktach. Najlepiej po prostu złożyć wniosek i najwyżej sąd wezwie.

Odpowiedz

Marek Lipiec 29, 2014 o 23:43

Witam Panie Karolu.
Wyrokiem Sądu Karnego oszust dostał wyrok w zawieszeniu i został zobowiązany do naprawienia szkody w okresie zawieszenia (5 lat). Ponieważ kwota oszustwa i czas do naprawienia szkody jest długi Sąd zobowiązał oszusta do corocznej spłaty zobowiązań w kwocie przynajmniej 50 tys.zł.
Okres 5 lat powoli dobiega końca, ja nie uzyskałem żadnej spłaty. Czy jest jakaś możliwość, aby dowiedzieć się, czy skazany wykonuje wyrok w zakresie corocznej spłaty w kwocie nie mniejszej niż zasądzone (50 tys. zł)?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 30, 2014 o 08:45

Marek, nie rozumiem problemu. Zapłata miała być na Twoją rzecz, więc wiesz chyba, czy coś otrzymałeś. Jeżeli uważasz, że skazany nie wykonuje wyroku, napisz o tym do sądu.

Odpowiedz

Marek Lipiec 30, 2014 o 08:57

Panie Karolu.
Okres 5 lat wskazany na spłatę skończy się w marcu 2015.
Problem w tym, że nie mam pojęcia czy skazany wykonuje wyrok Sądu i spłaca nakazane 50 tys. rocznie. Ja oczywiście nie otrzymałem pieniędzy, ale czy spłaca kogokolwiek? 5 lat to był okres na naprawienie wszystkich szkód, a poszkodowanych było kilkaset osób.
Chciałbym wiedzieć, czy jest jakaś możliwość uzyskania informacji (nie wiem od kogo), czy skazany spłaca te zasądzone 50 tys. rocznie? W sumie w ciągu 5 lat ma do spłaty ponad 300 tys. zł. Czy muszę czkać do marca 2015 i w przypadku niewykonania wyroku wnosić o nakaz?
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 30, 2014 o 09:02

Marek, jaki nakaz? Poczytaj dokładnie blog. Jeżeli skazany nie wykonuje wyroku, napisz do sądu, który ten wyrok wydał.

Odpowiedz

Marek Lipiec 30, 2014 o 09:09

Nie wiem czy wykonuje wyrok.
Cała sprawa w tym, czy mogę się zwrócić do Sądu np. o informację, czy wyrok jest wykonywany?
Wyrok jest dziwny – nakazuje w okresie 5 lat naprawienie wszystkich szkód z zaznaczeniem, że przynajmniej 50 tys. musi spłacać rocznie. Może nie spłaca w ogóle? Skąd mam to wiedzieć? Czy mogę taką wiedzę od kogoś posiąść?
Ten nakaz to oczywiście „klauzula wykonalności”. Przepraszam za niefortunne określenie.
Pozdrawiam.

Karol Sienkiewicz Lipiec 30, 2014 o 09:11

Marek, naprawdę musisz napisać do sądu. Jaka klauzula wykonalności? Nie znam treści wyroku, ale to raczej nie będzie możliwe. Na blogu jest opisana różnica pomiędzy środkiem karnym a roszczeniem cywilnym.

Monika Październik 7, 2014 o 22:05

Witam Panie Karolu.
Wyrokiem, który uprawomocnił się już pół roku temu, sąd nakazał oskarżonemu zapłatę na moją rzecz pewnej kwoty, za zniszczenie samochodu. Jednocześnie skazał go na rok pozbawienia wolności, gdyż dopuścił się tego krótko po odbyciu kary za podobne przestępstwo. Oczywiście żadnych pieniędzy do tej pory od niego nie otrzymałam i nie wiem, czy odsiaduje wyrok, czy się ukrywa… Rozumiem, że muszę wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności, aby odzyskać pieniądze, tylko czy mam czekać, aż minie rok kary więzienia, na którą został skazany? Czy nie ma to kompletnie znaczenia?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 8, 2014 o 08:22

Monika, zakładam że te pieniądze to jest odszkodowanie, a nie środek karny. Możesz wystąpić o klauzulę już teraz.

Odpowiedz

Monika Październik 8, 2014 o 12:52

Tak, pieniądze ma mi wypłacić jako naprawienie szkody. A co dalej po otrzymaniu klauzuli wykonalności? Powinnam się udać z tym do komornika? Czy sąd automatycznie nada bieg sprawie i zostanę jakoś o tym poinformowana? Nigdy nie stałam przed takim ani podobnym problemem i po prostu nie mam pojęcia, co należy robić, a darować temu człowiekowi przecież nie można.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 8, 2014 o 12:53

Monika, do komornika i proszę czytać ten blog, tu jest niemal wszystko.

Odpowiedz

Monika Październik 8, 2014 o 13:04

Na ten blog trafiłam dopiero wczoraj, ale na pewno go przestudiuję 🙂
Dziękuję i pozdrawiam.

Marcin Październik 16, 2014 o 20:55

Witam, Panie Karolu
Oskarżony na podstawie art. 46 k.k. został zobowiązany do naprawienia szkody w kwocie 20 tyś. Nie został wyznaczony termin płatności w związku z tym, rozumiem, że obowiązek zapłaty jest od razu wymagalny. Minął już rok od prawomocności i w dalszym ciągu nie ma żadnej płatności. Zamierzam wystąpić o klauzulę wykonalności. Czy po nadaniu klauzuli i oddaniu sprawy do komornika, komornik będzie mógł naliczyć również odsetki od dnia uprawomocnienia się wyroku karnego do dnia zapłaty, czy też będą mógł dochodzić tylko w/w sumy.
Z poważaniem
Marcin

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 17, 2014 o 07:49

Marcin, wszystko jest we wpisie, wystarczy poczytać.

Odpowiedz

Kuba Listopad 20, 2014 o 21:18

Witam,
Czy można dokonać cesji takiej wierzytelności z wyroku karnego? Był może taki przypadek rozpatrywany przez SN? Jeżeli pokrzywdzony wierzyciel sam nie chce dochodzić swojej wierzytelności wynikającej z orzeczonego obowiązku naprawienia szkody, czy to z art. 46 czy 72 k.k., czy może dokonać cesji na inny podmiot?

Szukam i szukam i odpowiedzi na to pytanie nie mogę znaleźć 🙂
pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 21, 2014 o 08:21

Kuba, oczywiście, że może.

Odpowiedz

robertwawa Styczeń 26, 2015 o 21:31

Witam,jest jakiś sposób żeby nawiązka z wyroku karnego mogła być przedmiotem cesji ?

Odpowiedz

Rob Luty 11, 2015 o 11:03

Witam, bardzo ciekawy i przydatny blog. Również jestem wierzycielem należności zasądzonej w procesie karnym jako naprawienie szkody, dłużnikami są dwie osoby fizyczne, komornik bedzie egzekwował dług. Mam pytanko, co w sytuacji jezeli komornikowi z różnych względów nie uda sie wyegzekwowac pieniędzy? Czy mozna zmienić komornika? Po jakim czasie sprawa sie przedawnia? Czy moze dlug sie dziedziczy i komornik moze egzekwowac od dzieci dłużnika?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Luty 11, 2015 o 11:34

Rob, cieszę się, że blog się przyda. Odpowiedzi na wszystkie pytania są właśnie na blogu, trzeba tylko nieco pogrzebać.

Odpowiedz

Anna Luty 22, 2015 o 00:40

Witam. Mam pytanie. Otrzymałam od sądu prawomocny wyrok ( ja jestem osobą pokrzywdzoną) zgodnie z którym sprawca miał rok na naprawienie szkody, czyli zwrot pieniędzy. Rok minął w grudniu 2014 roku i do dziś nie otrzymałam żadnych pieniędzy. Z rozmowy telefonicznej z panią z sądu dowiedziałam się że mam teraz dwa wyjścia:
1)pisemnie powiadomić sąd że szkoda nie została naprawiona aby sąd odwiesił skazanemu wyrok pozbawienia wolności, ale z tego co mówiła pani z sądu to czy wyrok zostanie odwieszony czy nie zależy od sędziego, bo jeżeli sąd uzna że sprawca nie oddał mi pieniędzy nie z własnej winy to kary nie odwiesi a dodam że sprawca oświadczał w sądzie że nie posiada źrodła dochodu więc niby nie ma mi z czego oddać
2)wystąpić do sądu o klauzule wykonalności i oddać sprawę do komornika, ale tu również pani z sądu dodała że ja pokrywam koszty egzekucji komorniczej bo w aktach sprawy jest informacja że sprawca nie ma źródła dochodu i że powinnam sprawdzić czy to mi się opłaca.
Czy faktycznie tak jest? I czy jeśli poinformuje sąd że sprawca nie naprawił szkody, a sąd nie odwiesi mu kary pozbawienia wolności to czy wtedy będę mogła wystąpić o klauzule wykonalności? Mam wrażenie że żadne z wyjść nie będzie na moją korzyść, więc co powinnam zrobić? Dziękuje za pomoc. Pozdrawiam

Odpowiedz

Wiktor Marzec 24, 2015 o 09:35

Mam ten sam problem i podobne obawy co Anna.Z niecierpliwością czekam na Pana odpowiedź.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 24, 2015 o 09:48

Anna i Wiktor, przecież to oczywiste. Skoro dłużnik nie ma majątku to z czego chcecie robić egzekucję? Z pustego i Salomon nie naleje.

Odpowiedz

Ania M. Kwiecień 2, 2015 o 12:42

jeżeli mam klauzule wykonalności na wyroku karnym, gdzie skazano 2 osoby za współsprawstwo i każdy z nich ma zapłacić po x zł na rzecz pokrzywdzonego, to czy teraz mogę wniosek o wszczęcie egzekucji jeden przeciwko obu skazanym, mimo ze nie są solidarnie zobowiązani? podkreślam że w klauzuli wskazani są obaj skazani.

Odpowiedz

Monika Kwiecień 28, 2015 o 14:55

Witam.
Mam taki kazus.
Wyrok karny za oszustwo z nakazem zwrotu 66 000 zł . Egzekucja bezskuteczna, jest tylko dom, stanowi wspólność majątkową z żoną.
Nagle okazuje się, że jest weksel in blanco podpisany tez przez żonę dotyczący zobowiązania, za które dłużnik został skazany przez sąd karny. Wierzyciel pluje sobie w twarz, że nie zasadzał w post.cywilnym z weksla.
Co teraz?? Czy można na tej podstawie wystąpić o nadanie klauzuli z rozszerzeniem na żonę i wtedy prowadzić egzekucję z ich majątku wspólnego?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Kwiecień 28, 2015 o 15:28

Monika, ten weksel pachnie mi jakoś tak nieładnie, już widziałem takie sprawy. Zapraszam do skorzystania a naszych usług.

Odpowiedz

Monika Kwiecień 28, 2015 o 15:33

Nie. Weksel jest jak najbardziej ok. Został podpisany w momencie zawierania umowy agencyjnej. Po kilku latach kontrahent wziął towar i tyle go widziano. Potem został skazany karnie, a po jakimś czasie przypomniano sobie o wekslu.
Zresztą jest też oświadczenie o uznaniu tego zobowiązania, tyle że podpisane tylko przez dłużnika, a weksel przez oboje małżonków.
Nic to , poszukam jeszcze informacji na temat możliwości nadania tej klauzuli w takiej sytuacji.

Odpowiedz

Jolanta Maj 15, 2015 o 08:39

Witam. Dostałam wyrok w dość dużej sprawie chodziło o oszustwo. Na podstawie art46 kk sąd orzekł wobec oskarżonych środek karny w postaci obowiązku naprawienia szkody poprzez zapłatę solidarnie na rzecz wielu osób. W wyroku jest również informacja o o wymiarze 4 lat pozbawienia wolności oskarżonym. Na końcu jest tez informacja że wyrok uprawomocnił się 12/03/2015. Zupełnie nie mam pojęcia co dalej z tym zrobić? czy mam teraz napisać wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności? czy jednak to idzie samo swoim tokiem do egzekucji?

Odpowiedz

Dominik Lipiec 4, 2015 o 13:16

Panie Mecenasie, proszę o pomoc w następującej sprawie. Jestem pokrzywdzonym i sąd karny orzekł w 2007 wyrokiem na podstawie art. 46 par. 1 k.k. obowiązek naprawienia szkody poprzez zapłatę przez oskarżonego na moją rzecz kwoty 10.000 zł
Oczywiście oskarżony nie zapłacił niczego, ale chciałbym zapytać, czy przysługuje mi roszczenie o odsetki? W wyroku sąd nie orzekł o terminie zapłaty, natomiast wyrok uprawomocnił się w tym samym roku. Czy zatem od 2007 do 2015 mam prawo domagać się zapłaty odsetek? A może przedawniają się po trzech latach…Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam

Odpowiedz

Grzegorz Październik 7, 2015 o 22:21

Witam Serdecznie
Zapytanie : wyrok karny SR I instancja, II instancja SO utrzymał zaskarżony wyrok, sąd I instancji zasądził na rzecz poszkodowanego zadośćuczynienie na podstawie art 445 paragraf 1 K.c w zw z art 445 par.1 k. w przypadku uszkodzenia ciałą ect….więc zasądził 2 tysiące, oraz na zasadzie art 627 kpk sąd przyznał oskarżycielce posiłkowej zwrot poniesionych przez nią kosztów z tyt.ustanowienia pełnomocnika w wysokości stawki minimalnej plus 20 % za każda następna sprawę oprócz pierwszej czyli 3 sprawy sąd II instancji nakazał zwrócenie kosztów z tyt ustanowienia pełnomocnika czyli 420 złotych
Proszę mi powiedzieć jak mamy to odzyskać co trzeba zrobić ??
– wniosek o nadanie klauzli wykonalności do SR I instancji ja zwróci akta II instancja SO
w sumie adwokat wziął nam 2000 tysiące + 420 za II instnację , no i zadoscuczynienie od sądu I instancji 2000 = 4420 proszę mi powiedzieć czy my kwoty sami mamy wpisywac gdzieś ?? skąd będziemy wiedzieli o kwotach ??

Odpowiedz

Anna Listopad 12, 2015 o 17:47

Witam, jestem poszkodowaną. Sąd ogłosił wyrok, zgodnie z którym oskarżony ma oddać pieniądze, które uprzednio wpłaciłam na jego konto jako zaliczkę na poczet zakupu samochodu. Ostatnio otrzymałam od oskarżonego przelew w wysokości 1% kwoty, którą jest mi winien. Czy jest coś co powinnam zrobić, żeby przelał mi brakującą kwotę?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 12, 2015 o 18:22

Anna, nie znam treści wyroku i dlatego nie potrafię powiedzieć, co to za rodzaj obowiązku sąd nałożył na skazanego, a zatem nie wiem, co trzeba teraz zrobić. To jak z diagnozą – to, że kogoś boli głowa można oznaczać wiele schorzeń… Liczą się szczegóły.

Odpowiedz

Tomek Listopad 20, 2015 o 22:55

Witam Panie Karolu,
proszę o poradę. Na podstawie art 294 par 1kk, sąd wymierzył karę 2 lat pozbawienia wolności i zawiesił
warunkowo na okres próby 5 lat.Zobowiązał jednocześnie do naprawienia szkody w całości w terminie 3 lat od daty uprawomocnienia się wyroku, wyrok jest prawomocny. Do tej pory skazany naprawił szkodę w 5%.
Ponieważ za chwilę minie 3 lata, co dalej robić by przynajmniej skazany trafił tam gdzie trzeba bo reszty nie ma zamiaru spłacić?
Wystarczy pismo do sądu wysłane poleconym z potwierdzeniem odbioru opisujące sytuację z prośbą o odwieszenie wyroku? Czy to automatycznie prowadzi do posłania delikwenta za kratki? Jakie są według Pana szanse , że tam trafi?
Jednocześnie wygrałem sprawę cywilną i komornik próbował coś ściągnąć ale bezskutecznie…

dziękuję za informację
pozdrawiam serdecznie Tomasz

Odpowiedz

Tadek Luty 22, 2016 o 19:18

Witam
W sierpniu 2013r. dokonano kradzieży w której byłem poszkodowany. Sprawcę schwytano, a mienie odzyskałem. Sprawca trafił przed sąd i w listopadzie 2013r. wydano wyrok, między innymi nakazujący zapłatę 200 zł na moją rzecz (równowartość skradzionego mienia). Osobiście w rozprawie nie brałem udziału i o całej sprawie zapomniałem. Wyrok został przesłany do mnie w październiku 2014r.
Co mogę/powinienem teraz z tym uczynić? Do kogo się udać? Czy nie nastąpiło jakieś przedawnienie?

Odpowiedz

Damian Marzec 12, 2016 o 13:27

Witam,
otrzymałem prawomocnym wyrok w którym oskarżony ma naprawić szkodę z art.46 paragraf 1 k.k. poprzez zapłatę x zl wraz z ustawowymi odsetkami. Sąd nie określił terminu naprawienia szkody.
1) Czy jako pokrzywdzony płowieniem wykonać jakieś działania aby oskarżony dokonał zapłaty?
2) Czy powinienem wysłać do oskarżonego wezwanie do zapłat z numerem konta?
Dziękuję.

Odpowiedz

Michał Marzec 21, 2016 o 16:07

Damian- w takiej sytuacji można oczywiście wezwać dłużnika do zapłaty. Generalnie jednak roszczenie staje się wymagalne wraz z uprawomocnieniem się wyroku- możliwe jest nawet skierowanie go do komornika (oczywiście po nadaniu klauzuli wykonalności).

Odpowiedz

wiola Kwiecień 6, 2016 o 20:04

prosze o pomoc mam wyrok z sadu prawomocny juz 5 lat gdzie dluznik jest mi winien pieniadze ale do tej pory nie odal ,obecnie dluznik jest w zakladzie karnym jak moge ozyskac swoja kase prosze o pomoc

Odpowiedz

Monika Kwiecień 8, 2016 o 14:54

Witam,
dostaliśmy wyrok nakazowy, w którym zasądzono na naszą rzecz obowiązek naprawienia szkody, oskarżoną skazano na karę grzywny i obciążono kosztami sądowymi. Nie ma w nim natomiast rozstrzygniętej kwestii poniesionych przez nas kosztów pełnomocnika w dochodzeniu. O koszty takie nasz adwokat zapewne wnosiłby na rozprawie, nie przewidział jednak, że do rozprawy nie dojdzie. Czy istnieje możliwość odzyskania tych kosztów? Gdybyśmy nie zostali oszukani przez oskarżoną to przecież nie musielibyśmy składać zawiadomienia i tych kosztów ponosić.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Kwiecień 8, 2016 o 15:36

Monika, po prostu zapytaj swojego adwokata.

Odpowiedz

Tomas Maj 6, 2016 o 17:22

Witam. Posiadam prawomocny wyrok sadu w sprawie pobicia. na moja korzysc zostala zasadzona kwota odszkodowania… Niestety sprawca zostal osadzony w zakladzie karnym na okres 2 lat… W jaki sposob moge wyegzekwowac zasadzona kwote?

Odpowiedz

Kasia Lipiec 1, 2016 o 15:45

Witam
Prowadzę własną działalność . Jako pracodawca otrzymałam od sądu od spraw karnych postanowienie o tym, że mam potrącać mojemu pracownikowi 15% wynagrodzenia na poczet długu jaki posiada niniejszy pracownik . Dodam , że pracownik ten zarabia najniższą krajową .
Czy w tej sytuacji ja jako pracodawca na podstawie wyroku sądowego mogę zrobić potrącenie wynagrodzenia pracownika w sytuacji gdzie on zarabia najniższą krajową ? ( przecież kwota najniższa krajowa jest chroniona od egzekucji ) ?
Proszę o pomoc bo do tej pory myślałam , że egzekucję z wynagrodzenia można prowadzić tylko na podstawie zajęć od komornika, US i ZUS . Czy są sytuacje w których można zrobić potrącenie od najniższej krajowej kwoty ?
Jeśli nie to nie wiem czemu sąd wysłał do mnie takie zawiadomienie mimo tego, że doskonale wie ile ta osoba zarabia ponieważ było to napisane w niniejszym piśmie ?

Odpowiedz

Dominika Lipiec 28, 2016 o 18:24

A jak jest z przedawnienia wykonania orzeczonego środka karnego z art. 46 & 1 kk? Wyrok uprawomocnił się w 2005 roku. Klauzula wykonalności nadana była również w 2005 r. Czy jest jakaś czynność, która przerywa bieg przedawnienia? Czy jednak tutaj po 10 latach nie ma możliwości wykonania środka karnego na zasaddzie egzekucji komorniczej? Dwa razy była w ciągu tych 10 lat prowadzona egzekucja.

Odpowiedz

Mariusz Październik 16, 2016 o 15:11

Witam potrzebuje pomocy mam wyrok zaoczny z ubieglego roku iz oskarzony zostal skazany na 12m-cy ograniczenia wolnosci i naprawienie pienieznej szkody na rzecz mnie . Do tej pory nie zostala naprawiona szkoda co moge zrobic?

Odpowiedz

Michał Październik 17, 2016 o 08:45

Mariusz, należy wystąpić o klauzulę wykonalności na ten punkt wyroku dotyczący naprawienia szkody a następnie skierować sprawę do komornika.

Odpowiedz

Mariusz Październik 17, 2016 o 19:54

Dziekuje panie Michale i tak zrobie.

Odpowiedz

Bea Listopad 2, 2016 o 22:21

Witam,
Sąd karny zasądził świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pokrzywdzonych. Przyszło wezwanie, zapłacono w terminie. Po roku Sąd skierował świadczenie do egzekucji. Komornik zajął konto bankowe i zabrał pieniądze. Co robić? Powództwo przeciwegzekucyjne przeciwko Sądowi?

Odpowiedz

Monika Listopad 4, 2016 o 08:17

Witam w 2009 roku została zasądzona mi kwota x zadośćuczynienie dla pokrzywdzonego, która została wpłacona, do dnia dzisiejszego poszkodowany nie zgłosił faktu do Sądu, że zadośćuczynienie otrzymał, w Sądzie zatem nie mają informacji o tym czy zostało zapłacone czy też nie, akta są w archiwum, co mogę zrobić w tej sprawie, nie mając na dzień dzisiejszy potwierdzenia o zapłacie, gdzie szukać prawdy?

Odpowiedz

Monika Listopad 4, 2016 o 08:19

Witam w 2009 roku została zasądzona mi kwota x zadośćuczynienie dla pokrzywdzonego, która została wpłacona, do dnia dzisiejszego poszkodowany nie zgłosił faktu do Sądu, że zadośćuczynienie otrzymał, w Sądzie zatem nie mają informacji o tym czy zostało zapłacone czy też nie, akta są w archiwum, co mogę zrobić w tej sprawie, nie mając na dzień dzisiejszy potwierdzenia o zapłacie, gdzie szukać prawdy? Czy Sąd bez dowodów wpłaty lub braku dowodu wpłaty może stwierdzić, że zadośćuczynienie nie zostało zapłacone i zarządzić ponowną zapłatę?

Odpowiedz

Wenecja-20 Styczeń 13, 2017 o 08:59

Witam ,
Mój dłużnik ma zasądzone wyrokiem karnym 39.000 zł . Jest nadany tytuł wykonawczy i klauzula wykonalności. Miał termin oddania tej kwoty do czerwca 2015 . Oczywiście tego nie zrobił. Płaci mi po 100 zł miesięcznie czyli w takim tempie odda kwotę główną za 39 lat . Ma zasądzone 10 miesięcy kary pozbawienia wolności w zawieszeniu na 10 lat . Odbyła się już nawet jedna rozprawa w sprawie odwieszenia kary ale bez skutku . Komornik nie jest w stanie nic odzyskać ponieważ nic na siebie cwaniak nie ma. Proszę o poradę co zrobić aby odwiesić karę i skierować delikwenta za kratki . Czy jest możliwe abyście Państwo reprezentowali mnie w sądzie w tej sprawie i doprowadzili ją o końca ?

Odpowiedz

Beata Luty 24, 2017 o 08:26

Witam
Został wydany wyrok w sprawie karnej z art 286. z jest wyrównaniem szkody. I stąd moje pytanie. Ile czasu mam czekać na zwrócenie pieniędzy ? Wszędzie czytam, ze jak napisze do sadu, ze nie płacą to i tak to nic nie da bo musi być np. naruszenie konkretne wyroku itd. Czyli tak patrząc na sprawę , to dochodzę do wniosku, ze sprawa karna nic nie dała. Trzeba było skończyć na cywilnej. Czy to tak rzeczywiście jest ? I jeszcze mam pytanie o egzekucje u komornika – czy wyrok z sądu karnego daje pierwszeństwo egzekucji ? Pozdrawiam

Odpowiedz

Dominika Kwiecień 6, 2017 o 19:19

Witam,

a ja mam taki problem:mam wyrok Sądu Karnego nakładający obowiązek przeprosin listownych przez oskarżoną, wobec której postępowanie warunkowo umorzono. Obowiązku tego mimo upływu terminu nie wykonała.Czy i ewentualnie jak mogę egzekwować takie przeprosiny ?

Odpowiedz

Beata Kwiecień 6, 2017 o 22:33

Witam
Mam pytanie . Został zasądzony wyrok o oszustwo ale niestety prokurator stwierdził ze była tez w sprawie cywilnej, wiec nie może być w karnym wyrównanie szkody .I co mi z takiego wyroku, jak dłużnik ma sto długów i wszystko w nosie

Odpowiedz

Olga Maj 8, 2017 o 14:16

Mam pytanie.Cesja wierzytelności w roku 2015. Cesjonariusz zamyka firmę pod koniec 2o16 roku. Wyrok sądu karnego o naprawienie szkody jest z roku 2016. Co w takim przypadku ?

Odpowiedz