Jak wybrać komornika

Wierzycielu, mając już upragniony tytuł wykonawczy w ręku zastanawiasz się, do którego komornika skierować wniosek o egzekucję. I bardzo dobrze, że się zastanawiasz, bowiem wybór osoby mającej dbać o Twoje pieniądze jest bardzo ważny. Wybieramy notariuszy, radców prawnych czy adwokatów, to dlaczego nie mielibyśmy wybrać i komornika? Skuteczna egzekucja to także komornik.

Taki wybór może być bardzo korzystny. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy przeciwko dłużnikowi prowadzona jest już egzekucja, zaś wierzyciel dowie się o jeszcze nie zajętym mieniu dłużnika (np. wierzytelnościach). Wówczas komornik, który nie będzie „obarczony” innymi wnioskami, sprawnie przeprowadzi egzekucję. Korzystajcie zatem z „konkurencji”, jaką wprowadził ustawodawca.

Zgodnie z ustawą o komornikach sądowych i egzekucji (art. 8 ust. 1) komornik działa na obszarze swojego rewiru komorniczego (właściwość Sądu Rejonowego, przy którym komornik działa). Jednak zgodnie z ustępem 5 art. 8:

Wierzyciel ma prawo wyboru komornika na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem spraw o egzekucję z nieruchomości oraz spraw, w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio. W przypadku wyboru komornik działa poza obszarem swojego rewiru komorniczego.

Tak więc możliwość wyboru komornika została wyłączona w przypadku egzekucji z nieruchomości i jesteście „skazani” na komornika miejscowego.

Komornik nie może odmówić prowadzenia egzekucji poza swoim rewirem, jeżeli czynności egzekucyjne byłyby prowadzone w obszarze właściwości sądu apelacyjnego obejmującego jego rewir. Komornik z Torunia musi zatem prowadzić egzekucję w Bydgoszczy, bowiem oba te miasta należą do właściwości Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

Jednak komornik musi odmówić dokonywania czynności, jeżeli w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza sześć miesięcy (zaległość tę oblicza się, dzieląc liczbę spraw niezałatwionych w poprzednim półroczu przez średni miesięczny wpływ spraw w poprzednim półroczu, wyłączając sprawy o egzekucję świadczeń powtarzających się, np. o alimenty). Jeżeli komornik nie odmówi to może narazić się na odpowiedzialność dyscyplinarną.

Którzy komornicy nie mają zaległości? Trzeba to ustalić samemu, ale jest pewna logiczna zasada: komornicy, których kancelarie funkcjonuję krócej niż pół roku, nie mają zaległości. A do tego bardzo zależy im na „klientach”, czyli właśnie na Was, wierzycielach.

Jeżeli już zdecydowałeś się na wybór komornika spoza rewiru, musisz napisać to we wniosku o wszczęcie egzekucji. Formuła może być taka:

Na podstawie art. 8 ust. 5 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji wybieram Komornika do prowadzenia egzekucji wszczętej na podstawie niniejszego wniosku.

Pamiętaj jednak, że wyboru komornika poza rewirem należy dokonywać świadomie. Okazuje się bowiem, że wydatki obejmujące diety, koszty przejazdów i noclegów komornika i jego pracowników obciążają wierzyciela i to niezależnie od przysługującego mu zwolnienia od kosztów sądowych. Wydatków tych komornik nie wliczy do kosztów egzekucji i nie obciąży nimi dłużnika!

 

 

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

maciek Listopad 12, 2013 o 08:54

jednak przede wszystkim o wyborze komornika powinna decydować jego skuteczność i profesjonalność, miałem w życiu do czynienia z komornikami i jakbym miał kolejny raz wybierać to byłby to mgr Sławomir Jaworski (http://www.jaworski-komornik.pl/)

Odpowiedz

Basia Kwiecień 16, 2014 o 20:26

W Warszawie polecam panią Nowicką http://komornikwarszawa24.pl . Szybko ściągnęła należności.

Odpowiedz

Ryszard Marzec 25, 2015 o 17:10

W Krakowie polecam Panią Ewę Czuber http://komornikwkrakowie.pl

Odpowiedz

Byniu Czerwiec 28, 2015 o 19:38

Skuteczny komornik w Dąbrowie Górniczej hmm ja polecam jak na razie Aleksandra Michalak – Tłomak
41-300 Dąbrowa Górnicza ul. Majakowskiego 7 http://www.komornikdabrowa.com/

Odpowiedz

Ela Sierpień 24, 2015 o 12:16

Co do komornik Michalak – Tłomak potwierdzam, skuteczna i do tego po prostu fajna babka.

Odpowiedz

Grzegorz Maj 14, 2016 o 12:34

Panie Mecenasie, a który komornik jest godny polecenia w Toruniu? Szykują mi się dwa wnioski egzekucyjne przeciwko dłużnikom z Torunia i zastanawiam się, czy wnosić do znajomego komornika w Warszawie, czy jednak spróbować znaleźć dobrego komornika w miejscu zamieszkania dłużnika.

Odpowiedz

Marceli Czerwiec 9, 2016 o 15:33

Można też trafić na takiego chama jak Łukasz Bilewicz z Sosnowca. Jego kancelarię komorniczą i jego samego należy omijać szerokim łukiem. Komornik jest miły na początku, potem szybciutko przysyła pismo z wezwaniem do wpłaty należności, a potem milczy, ignoruje wysyłane wiadomości, bo interes wierzyciela jest dla niego nieważny, on pieniądze już dostał. Łukasz Bilewicz jest komornikiem z sercem dla dłużnika. Szkoda, że nie dla wierzyciela, że wierzyciela ignoruje i jest dla niego chamski. Jeśli zatem nie chcecie czekać w nieskończoność na ściągnięcie należności oraz być ignorowani znajdźcie innego komornika. Idąc do Łukasza Bilewicza nie tylko stracicie czas ale też pieniądze a dłużnik będzie się z was śmiał i czuł bezkarny. Unikajcie kancelarii komorniczej w Sosnowcu (woj. śląskie) przy ul. Targowej 3/22. Gdyby Pan Bilewicz był równie chamski dla dłużnika jak i dla wierzyciela być może byłby skuteczniejszy. A tak poza stratą czasu, niemałych pieniędzy, stracicie także wiele nerwów. I będziecie tak jak my zastanawiać się, czemu nie poszliśmy do innego komornika. Mogliśmy, niestety nie wiedzieliśmy, że ten jest nie tylko nieskuteczny ale także niemiły. Nie popełnijcie naszego błędu. A jak macie problem z komornikiem piszcie na niego skargę do Krajowej Rady Komorniczej. Komornik to nie bóg i za każdy objaw chamstwa oraz ignorowanie wierzyciela powinien ponieść odpowiedzialność.

Odpowiedz

Krzysztof Lipiec 11, 2016 o 09:53

Polecam

Odpowiedz

Krzysztof Lipiec 11, 2016 o 09:53
Tadeusz Sierpień 17, 2016 o 13:46

Zdecydowanie polecam komornika z Krakowa Iwone Olchawa.
tu jest strona: komornik-krk.pl

Odpowiedz

Rafał Październik 18, 2016 o 13:10

Jak w Wielkopolsce to miałem styczność i z czystym sumieniem polecę komornika Krzysztofa Białasa z Leszna

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: