Upadłość wierzyciela

W najnowszej POLITYCE (Nr 29) interesujący tekst Cezarego Kowandy „Trudno upaść”.

Rzecz jest o upadłości konsumenckiej. Że przepisy skomplikowane, że sądy zbyt formalistyczne i że instytucja niemal martwa – na 1.300 wniosków orzeczono tylko 19 upadłości konsumenckich. Fakt, sam kiedyś próbowałem (nie dla siebie, oczywiście). Bez skutku.

Jest też tam bardzo ważne zdanie i dla Was, Wierzyciele:

Pogląd, że długi trzeba bezwzględnie zwracać, i nie ma co liczyć w tej sprawie na wyjątkowe traktowanie, nie całkiem jeszcze trafił do lamusa.

To bardzo dobrze, że ktoś w to jeszcze wierzy. Jednak przy skuteczności egzekucji w granicach 35-40% dłużnicy nie będą sobie wiele robili z Waszych tytułów wykonawczych. Oprócz zatem ułatwień w zakresie upadłości konsumenckiej warto też pomyśleć o wierzycielach. Bo tak naprawdę to oni są w pokrzywdzeni. Także w tych 19 przypadkach, w których udało się upaść.

A o instytucji „upadłość wierzyciela” jakoś nie słyszałem.

 

 

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Lipiec 18, 2011 o 10:05

Oczywiście, że słyszałeś o upadłości wierzycieli. Mogę się założyć, że spora część upadających firm ma swoich nieściągalnych dłużników, a jednym z ważniejszych powodów upadłości jest brak pieniędzy spowodowany niewyegzekwowanymi roszczeniami.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 18, 2011 o 10:16

Jasne, że słyszałem (nawet niestety dzisiaj). Ale nie ma takiej instytucji. Bo czy wierzyciel, którego dłużnicy sami upadli, może liczyć na taryfę ulgową? A zarząd na mniejszą odpowiedzialność, choćby z 299 ksh? Raczej nie…

Odpowiedz

Adien Styczeń 26, 2015 o 14:51

Witam,

mam taką sytuację, że firma „X” jest mi dłużna pieniądze a dowiedziałam, że zgłosiła do sądu wiosek o upadłość. Czy pomimo tego mogę jak najszybciej złożyć pozew do sądu nie patrząc na ich poczynania czy pozostaje mi czekać aż zostanie ogłoszona upadłość tej firmy i wówczas złożyć do sądu wniosek o wierzytelności w postępowaniu upadłościowym.

Odpowiedz

Maciej Styczeń 26, 2015 o 15:03

Pozew możesz złożyć, choć narażasz się na umorzenie postępowania jeżeli w międzyczasie zostanie ogłoszona upadłość. Co jest korzystniejsze czekanie czy pozew, chyba ciężko stwierdzić nie znając szczegółów sprawy, a może to zależeć od wielu czynników. Ja staram się mieć zazwyczaj tytuł wykonawczy ale to nie reguła.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 26, 2015 o 15:04

Adien, możesz tak zrobić, tylko trzeba to zrobić sprytnie.

Odpowiedz

Adien Styczeń 27, 2015 o 14:31

Proszę o pomoc i sprecyzowanie, bo już sama nie wiem czy mogę złożyć ten pozew czy lepiej zaczekać aż zostanie ogłoszona upadłość.

Odpowiedz

Ewelina Styczeń 12, 2016 o 10:55

Dzień dobry,
ja mam inne pytanie. Firma która była wierzycielem upadła i juz od paru miesięcy nie istnieje czy komornik nadal bedzie ściągał zadłużenie od dłuzników czy jak to wygląda według prawa? Czy dłuznicy mogą się w takiej sytuacji jakoś „wykecić” od spłacania?

Odpowiedz