Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Jedna jaskółka wiosnę uczyni?

Znęcam się na tym blogu nad brakiem nowoczesnych rozwiązań egzekucyjnych. A tu proszę – jest! Rzeczpospolita właśnie donosi, że nastąpi informatyzacja egzekucji na podstawie bankowego tytuły wykonawczego.

Pomysł polega na tym, że bank będzie składał wniosek o e-tytuł wykonawczy, w takim e-sądzie egzekucyjnym, oczywiście w Internecie. Ponadto zmiana obejmie europejskie postępowanie nakazowe i międzynarodowe postępowanie cywilne.

E-procedura ma też objąć częściowo zwykłe postępowanie egzekucyjne: umożliwi wierzycielowi jego wszczęcie (teraz jest to możliwe tylko w e-postępowaniu upominawczym), a także zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego (dokonywane byłoby przez doręczenie elektroniczne). Jak napisano w uzasadnieniu projektu, informatyczne wyposażenie komorników i banków pozwala już efektywnie prowadzić takie operacje.

No z tym przygotowaniem informatycznym komorników to bym nie przesadzał, ale będzie to dodatkowy argument dla rozwoju ich zasobów informatycznych.

To niestety tylko projekt. Dlatego szkoda, że kadencja Sejmu się kończy. A w nowej? Zobaczymy…

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: