Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Nowe rozporządzenie o eksmisji

Ciekawostką – nie tylko dla prawników – jest to, że od tego roku Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie wydawane są wyłącznie w wersji elektronicznej i dostępne są wyłącznie w Internecie. W związku z tym akty prawne nie będą publikowane w poszczególnych numerach, będą posiadały tylko swoja pozycję (z zachowaniem ciągłości w roku). Oznacza to rozstanie z tradycją pochodzącą jeszcze z 1918 r. …

Ale to nie jest blog historyczny, tylko prawniczy (niezależnie od moich zamiłowań do historii).

W Dzienniku Ustaw z 2012 r. pod pozycją 11 opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o opróżnienie lokalu lub pomieszczenia albo o wydanie nieruchomości. Weszło w życie 12 stycznia 2012 r., a więc kilka dni temu.

O samej nowelizacji już pisałem. Rozporządzenie zaś precyzuje zasady postępowania w tym zakresie. Co z niego wynika?

Między innymi to, że komornik będzie miał trochę więcej pracy, bowiem w niektórych sytuacjach ciąży na nim obowiązek ustalenia, czy dłużnikowi przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może on zamieszkać, oraz ustalenia sytuacji rodzinnej dłużnika.

Jeżeli więc masz wiedzę o rodzinie dłużnika, o jakichś jego innych lokalach lub pomieszczeniach, pomóż komornikowi i poinformuj go o tym lub wskaż, gdzie i u kogo można takie informacje uzyskać. Pomagając jemu pomagasz sobie.


{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jan Kwiecień 12, 2012 o 01:05

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/609477,kluby_za_dalsza_praca_nad_tzw_prawem_ostatniej_koszuli_czyli_egzekucja_komornicza.html

Niedługo chyba nikt czynszu w naszym pięknym kraju (gdzie liczy się tylko interes dłużnika ) płacił nie będzie-bo po co?
Wystarczy zapłacić za media bo „odetną”, „domeldować” kilku bezdomnych i sobie spokojnie mieszkać a koszty pokryją sąsiedzi, którzy jeszcze płacą czynsz…To się w głowie nie mieści jak można „psuć” prawo!

Odpowiedz

Jan Kwiecień 12, 2012 o 01:21

http://wyborcza.biz/finanse/1,105684,11517570,Polacy_coraz_bardziej_zadluzeni__Zalegle_platnosci.html

Wiadomo-dłużników zawsze będzie dużo, dużo więcej niż wierzycieli a to przekłada się na głosy wyborcze-tylko kto za to wszystko zapłaci?
Gdy „przejdzie” ta ustawa o zakazie eksmisji skończymy gorzej od Greków bo ludzie przestaną płacić nie tylko czynsze ale także obsługiwać kredyty hipoteczne-po co skoro nie można nikogo eksmitować?
Osobiście „zaoszczędziłbym” na tym ok. 7 tys. złotych rocznie, nie płacąc czynszu spółdzielni mieszkaniowej ( ok. 30 procent i tak już nie płaci ) 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: