Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Większa ochrona rent i emerytur

O tym, że emeryci czy renciści bywają dłużnikami, nie trzeba nawet pisać. Często np. zaciągają kredyty (już o tym wspominałem).

Jeżeli uzyskasz tytuł przeciwko emerytowi czy renciście możesz skierować oczywiście egzekucje do całego jego majątku. Jednak dość prosto jest egzekwować wierzytelność ze świadczenia emerytalnego czy rentowego. Oczywiście szybkość takiej egzekucji zależeć będzie od wysokości emerytury czy renty oraz od wysokości długu (i ilości wierzycieli). Ale nie tylko.

Zgodnie bowiem z przepisami art. 141 ust.1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych świadczenia te podlegają ochronie i są wolne od egzekucji w części odpowiadającej:

50% kwoty najniższej emerytury lub renty – zależnie od rodzaju pobieranego przez emeryta (rencistę) świadczenia – przy potrącaniu należności alimentacyjnych i innych na mocy tytułów wykonawczych (wraz z kosztami). Przy innych należnościach (nie wynikających z tytułów wykonawczych) jest to 60% lub 20% najniższej emerytury lub renty.

Aktualnie owe 50% podlegające ochronie to 364,09 zł przy egzekucji z emerytury, renty rodzinnej i renty dla całkowicie niezdolnych do pracy oraz 280,07 zł dla rencistów częściowo niezdolnych do pracy. To wynika z aktualnych stawek tych świadczeń.

Jednym słowem – za pośrednictwem komornika otrzymasz wszystko ponad tę tzw. kwotę wolną (komornik oczywiście potrąci koszty). W niektórych sytuacjach może to być całkiem sporo, w niektórych zaś niewiele. Zasadniczo jednak egzekucja z tego świadczenia bywała jedynym sposobem na zaspokojenie wierzyciela.

Okazuje się jednak, że do laski marszałkowskiej złożony został poselski projekt ustawy, mający na celu zasadnicze podniesienie tych progów. Wolna od egzekucji ma być bowiem emerytura i renta w wysokości 100% najniższego świadczenia, a przy egzekucji alimentów 75%. Uzasadnienie projektu kończy się sformułowaniem

„Przedmiotowy projekt ustawy rodzi pozytywne skutki społeczno-gospodarcze…”.

Czyżby?

Wg mnie w całości trafne jest stanowisko Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego, zgodnie z którym ucierpią głównie dzieci (otrzymujące alimenty) oraz, że zwiększenie ochrony dłużnika odbędzie się kosztem

„ochrony wierzycieli, którzy od osób pobierających świadczenia nie będą mogli w praktyce dochodzić swoich wierzytelności”.

Przez zmniejszenie efektywności egzekucji alimentów zwiększy się liczba korzystających z pomocy Funduszu Alimentacyjnego. A to nie będą raczej pozytywne skutki społeczne.

Prawdopodobnie rację mają też komornicy, którzy uważają, że podwyższenie kwot wolnych spowoduje niekorzystne konsekwencje dla samych emerytów i rencistów, ponieważ obniży ich zdolność kredytową. Przez to zmniejszy sie konsumpcja. A to będzie już miało bardzo duże znaczenie gospodarcze.

 

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anna Tarczyńska | Intercyza Blog Styczeń 24, 2012 o 19:33

No proszę, w takim razie ucierpnią małżonkowie dłużników-emerytów, bo jedynym dla wierzyciela sposobem będzie występowanie do sądu o ustanowienie przymusowej rozdzielności majątkowej by uzyskać jakiś inny, poza emeryturą, majątek do egzekucji. Właśnie nie tak dawno pisałam na ten temat w kontekście emerytów: http://www.intercyza-blog.pl/2012/01/17/czy-mozna-wziac-kredyt-bez-zgody-malzonka-kto-odpowiada-za-splate/

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 24, 2012 o 20:17

Dokładnie, a to z kolei prowadzić będzie do np. wypowiedzeń umów kredytów hipotecznych. I jednak skutki noweli będą dość istotne… A przecież można chronić emerytów rozsądnie.

Odpowiedz

Jan Marzec 14, 2012 o 20:33

@Karol Sienkiewicz
Jakie były dalsze losy tego projektu innymi słowy czy wszedł w życie?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 14, 2012 o 20:43

@Jan, jeszcze nie. Jak będzie w Dz. U., to dam znać.

Odpowiedz

jarek Lipiec 22, 2015 o 08:53

Witam, mam pytanko, czy ten projekt wszedł w życie?
bo mam ciocię, ma 2200 zł emerytury
a komornik ściąga jej tylko niecałe 700 zł
ma naprawdę ze 20 niespłaconych kredytów jakieś 20 0000 zł
i nie wiem co zrobić bo cały czas dręczą ją firmy windykacyjne i z 8 komorników w całym kraju

a ciocia chciał jechać na wycieczkę i pielgrzymkę do Włoch a żaden z tych pazernych banków nie chce jej pożyczyć nawet 5 ooo zł
w wcześniej jej dawali po 25 000 zł jak pokazała odcinek z ZUS
DLATEGO TAKIE ZMIANY SĄ DLA MOJEJ CIOCI RZECZYWIŚCIE NIEKOŻYSTNE:(
POZDRAWIAM

Odpowiedz

anna Styczeń 8, 2016 o 14:01

Do pana Jarka, nie ironizuj mlody czlowieku i nie wysmiewaj sytuacji emerytow. Nie zycze panu zyc kiedys za 530 zl miesiecznie po potracaniu czesci emerytury. Nikt nie wie co moze przyniesc los.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: