Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Al(l)e komornik!

W piątkowej (27 stycznia 2012) Gazecie Wyborczej na stronach Gospodarka (od nich zaczynam lekturę tego dziennika) przeczytałem ciekawy artykuł dotyczący Allegro. Sam jestem użytkownikiem tego serwisu od samego początku, alle o tym nie wiedziałem…

Otóż ogłoszono przetarg na oprogramowanie do przeszukiwania i kojarzenia danych sprzedawców z serwisu Allegro. Chodzi i takie algorytmy, które powiążą różne konta tych samych sprzedających, np. poprzez email. I do jednego pliku ściągną ceny sprzedaży, daty, numery kont… A kto wpadł na taki pomysł? Urząd Skarbowy.

Okazuje się nawet, że podobny system już działa: Allekontrola. Oczywiście zalogować się tam nie można, chyba, że się wykupi abonament. A wykupiły go np. niektóre izby celne (one prowadzą postępowania podatkowe).  Ten nowy system ma być chyba jeszcze lepszy. Tutaj jest ten tekst.

Dzięki takim instrumentom można dość łatwo uzyskać dane o transakcjach wielu osób. Także dłużników. Dlatego wydaje mi się, że podobnym rozwiązaniem (pod warunkiem jego legalności oczywiście) mogliby zainteresować się również komornicy. Wystarczy wykupić abonament (jak pisze GW 5.500,- zł netto miesięcznie ) i cała baza jest dostępna. Dla mnie rewelacja.

Piszę o tym, bo pewne nadzieje w zakresie rozwoju cyfrowych narzędzi egzekucji pokładam w Prezesie Krajowej Rady Komorniczej,  którym od roku  jest Pan  Rafał Fronczek. Ciekawą notkę o tym prawniku zamieścił Dziennik Gazeta Prawna w mocno subiektywnej liście „50 najbardziej wpływowych prawników” (25 stycznia 2012 r.). Pan Prezes Fronczek został „skalsyfikowany” na 25. miejscu. Czyli w środku stawki.

Redakcja opisuje go jako „sprzymierzeńca wierzycieli”, „który nie patyczkuje się z dłużnikami”  oraz „zasypuje Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego pomysłami na usprawnienie przepisów z korzyścią dla stron i komorników”. Muszę kiedyś skierować do niego egzekucję…

Te superlatywy to prawda. Istotnie, w ostatnim roku wiele się mówi i sporo robi w zakresie usprawnienia egzekucji. Portal licytacyjny (mimo pewnych niedociągnięć) to przykład sprawnego działania.

Ale Panie Prezesie, proszę iść dalej. Dłużnicy i tak zawsze będą kilka kroków przed komornikami i wierzycielami. Ale dystans ten można zmniejszać. Może więc skorzystać z doświadczeń skarbówki i uruchomić program Allekomornik? Dlaczego fiskus ma mieć łatwiej?

A może komornicy już korzystają z tego seriwsu?

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: