Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

E-egzekucja coraz bliżej

Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwośc można zapoznać się z projektem zmian w kpc (trzeba poszukać projektu dodanego 30.08.2011 r.). Projekt dotyczy m.in. nadawania klauzul wykonalności bankowym tytułom egzekucyjnym (tzw. BTE). Obecnie jest tak, że bank tytuł wystawia tytuł egzekucyjny a następnie składa do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności. Tak powstaje BTE. A po nowelizacji ma być prościej – powstanie e-BTE. I nie będzie „zmiłuj się” – droga elektroniczna to obowiązek. Do „normalnego” sądu wniosek o BTE nie trafi.

Cała operacja ma być przeprowadzana od przyszłego roku na bazie ośrodków migracyjnych, które od kilku lat cyfryzują księgi wieczyste (dobra robota!). Powstanie specjalny e-sąd, ale dedykowany tylko bankom. Zyskają one dzięki temu nowe narzędzie do dochodzenia swoich roszczeń (chociaż z tych już istniejących nie bardzo umieją korzystać). Ale BTE to inny świat i one nas za bardzo nie interesują. No może poza tym, żeby uważać z nabywaniem wierzytelności stwierdzonej takim BTE, bo przedawnia się z upływem 3 lat, a nie 10, jak inne tytuły.

Ale w tym projekcie zainteresowała mnie zupełnie inna propozycja, mianowicie nowy art. 112c Prawa bankowego:

Banki utrzymują i prowadzą system teleinformatyczny obsługujący zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego.

Yes, yes, yes! Dokładnie to co myślisz – zajęcia rachunków będą dokonywane drogą elektroniczną. I to będzie obowiązek banków! Czyli będą to e-zajęcia! To dla Ciebie naprawdę dobra wiadomość. W końcu!!

Obecnie projekt jest gdzieś w Radzie Ministrów. Ale wydaje mi się, że taka cyfrowa egzekucja bardzo pasuje Ministrowi Cyfryzacji, więc powinna niedługo stać się obowiązującym prawem.

Projekt ten zawiera jeszcze szereg innych rewolucyjnych rozwiązań (np. licytacja ruchomości w Internecie!) i na pewno będę do niego powracał.

 

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Beata Marek | cyberlaw.pl Luty 7, 2012 o 17:19

Polska informatyzacja wymiaru sprawiedliwości jest godna naśladowania przez inne państwa. Pamiętam jak byłam na praktykach w Departamencie Informatyzacji i Rejestrów Sądowych i jak wiele ciekawych projektów było wdrażanych i w planach. Miło, że sąsiedzi przyjeżdżają „podglądać” i czerpią także z nas wzorce. Przydałoby się jeszcze usprawnić Internetowy System Aktów Prawnych, ale to już zadanie dla Ministerstwa Cyfryzacji.

Mnie oczywiście rozwiązania, o których traktuje Twój post bardzo cieszą bo usprawniają dochodzenie wierzytelności właśnie :).

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Luty 7, 2012 o 18:36

@Beata, ja wiąże z tym Ministerstwem duże nadzieje. Oby tylko tempo nie osłabło!

Odpowiedz

maciek Luty 14, 2012 o 10:25

moze srednio związane z tym tematem:) ale jakim dokumentem wykazuje się zmianę przez dłużnika imienia i nazwiska, o jaki dokument i do kogo trzeba wystąpic? dziekuje za odp

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Luty 14, 2012 o 10:59

@Maciek, nawet bardzo średnio. A do czego to potrzebne? Zasadniczo powinen to byc dokument urzędowy. Można zaświadczenie takie uzyskać w MSWiA. W internecie opisany jest cały tryb.

Odpowiedz

maciek Luty 14, 2012 o 12:08

komornik ustalił, że dłużniczka obecnie się inaczej nazywa (zupełnie inne imię i nazwisko), wyprowadziła się z Polski, mieszka w Niemczech i nosi obecnie „zagraniczne” imię i nazwisko.
przy nadawaniu klauzuli europejskiemu tytułowi egzekucyjnemu sąd zobowiązał do wykazania stosownymi dokumentami, że to jest ta sama osoba

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Luty 14, 2012 o 12:11

@Maciek, w tkaim razie MSWiA. Wezwanie z sądu będzie podstawą do uzyskania zaświadczenia. Ale spiesz się – tam wszystko długo trwa!

Odpowiedz

maciek Luty 14, 2012 o 12:20

a gdyby napisać do Urzędu Miasta gdzie mieszkała? odpowiedzą na pewno szybciej a chyba takie informacje jak zmiana imienia i nazwiska powinny być im również wiadome.
dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Luty 14, 2012 o 12:24

@Maciek, albo do USC, ale najpierw zadzwoń!!

Odpowiedz

Artur Luty 27, 2012 o 10:30

Chwilowo dobrze byłoby jednak, gdyby zwiększenie liczby etatów e-sądu zmniejszyło czas rozpatrywania. Czyli niech może najpierw dokończą jedno, a potem z radością powitamy e-BTE i e-zajęcia? Ale wg. mojego skromnego zdania i tak jest lepiej niż można było oczekiwać.

Odpowiedz

Krzysztof Październik 14, 2013 o 15:00

Niestety chyba temat e-zajecia rachunku bankowego umarl smiercia wlasna 🙁

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: