Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Wyjawienie majątku i RDN

Wczoraj, o czym już wspominałem, przeprowadziłem szkolenie w zakresie zmian procedury cywilnej, jakie wejdą w życie w kolejną rocznicę Konstytucji 3 Maja. Bardzo się cieszę, że przedsiębiorców interesował ten temat.

Podczas szkolenia ktoś zapytał mnie, czy wg nowelizacji kpc wyjawienie majątku będzie łatwiejsze.

Oczywiście tak, bowiem nie będzie ono miało związku z postępowaniem egzekucyjnym. Ani Twoim ani jakimiś innymi, poprzednimi. Ani z wypłacalnością dłużnika. Pisałem o tym tutaj.

Ale jest jeszcze jeden skutek rozluźnienia przesłanek wyjawienia majątku: łatwiej będzie wpisać dłużnika do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych.

Chodzi mianowicie o to, że sąd z urzędu przesyła wniosek do RDN dotyczący każdego, kto zostanie zobowiązany do wyjawienia majątku. A żeby do tego doprowadzić nie musisz nawet próbować podjąć egzekucji. Wystarczy wezwanie i 14 dni. A to się dłużnik zdziwi…

A co ciekawe: wpisu w RDN nie można usunąć przez 10 lat, choćby dłużnik zapłacił dług. Tak orzekł Sąd Najwyższy i basta.

Chcesz dopiec dłużnikowi? Od razu (tzn. po 3 maja) złóż wniosek o wyjawienie majątku.

 

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Krzysztof Lipiec 23, 2013 o 15:10

Mam pytanie- jest nakaz zaplaty, dluznik nie placi, wyslalem mu wezwanie do zaplaty (a jak nie to wystapie o wyjawienie majatku), pismo wrocilo jako niepodjete w terminie (zwrot). Czy w tym przypadku moge wystapic do SR z wnioskiem o wyjawienie majatku dluznika, z zalaczeniem tego zwrotu i SR mi to zaakceptuje?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 23, 2013 o 15:50

Tak.

Odpowiedz

Magda Wrzesień 26, 2013 o 15:55

skąd wynika 14 dni jako dodatkowy termin płatności w wezwaniu? w ustawie widzę tylko 30..

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 26, 2013 o 18:18

Magda, a o jakiej ustawie myślisz? Mi chodzi o kpc: Art. 913. § 2. Wierzyciel może żądać wyjawienia majątku także przed wszczęciem egzekucji, jeżeli: 2) po uzyskaniu tytułu wykonawczego wezwał dłużnika do zapłaty stwierdzonej nim należności listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, a dłużnik nie spełnił świadczenia w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania do zapłaty.

Odpowiedz

Magda Wrzesień 26, 2013 o 18:40

Ok, już wszystko jasne 🙂 szukałam w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym; przystępuje kolejny raz do egzaminu wstępnego w sobotę i wszystko mi się miesza już 😉 Dziękuję za odpowiedź!

Odpowiedz

Magda Wrzesień 26, 2013 o 18:42

na marginesie – świetny blog!! 🙂

Odpowiedz

Jacek Listopad 25, 2014 o 14:15

Karol spotkałeś się że wierzyciel zostaje wezwany na wyjawienie majątku celem przesłuchania ze stawiennictwem obowiązkowym

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 25, 2014 o 17:42

Jacek, wierzyciel czyli wnioskodawca? Nie, nie spotkałem się.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: