Wpis męża lub żony do biura informacji gospodarczej

Jakiś czas temu pisałem o biurach informacji gospodarczej i możliwości wpisania tam dłużnika. Ja to stosuję i bilans mam generalnie dodatni.

Ale niedawno w jednym w komentarzy zadano mi pytanie, czy do takiego BIGu można wpisać również małżonkę (tudzież męża) dłużnika, przeciwko której nadano klauzulę wykonalności na podstawie art. 787 kpc czy 787 (1) kpc.

Sprawa nie jest jednoznaczna.

Otóż do rejestru prowadzonego przez biuro można wpisać dłużnika, którym jest osoba fizyczna (w tym wpisie tylko one mnie interesują), w tym przedsiębiorca, „zobowiązana względem wierzyciela w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą lub stosunkiem prawnym” lub osoba fizyczna „wykonująca działalność gospodarczą zobowiązaną względem wierzyciela w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą”.

A problem polega na tym, czy żona (mąż) dłużnika, przeciwko której (któremu) nadano klauzulę wykonalności jest dłużnikiem w rozumieniu ustawy regulującej działanie biur informacji gospodarczej.

W części orzeczeń (na tle kpc i spraw egzekucyjnych) Sąd Najwyższy uznaje, że małżonek staje się dłużnikiem, w części zaś, że ma on jedynie status dłużnika egzekwowalnego, ale nie materialnego (tzn. nie jest to jego dług).

Czy zatem można wpisywać żonę lub męża do BIG? W praktyce to zależy od samego biura.

Wg jednego wystarczającą podstawą do wpisania żony do jest klauzulę wykonalności uzyskana na małżonka dłużnika. W innym zaś nie. Musisz to ustalić we własnym zakresie.

Teoretycznie zaś mam wątpliwości, czy „zobowiązany względem wierzyciela” nie powinien być tylko dłużnik wymieniony w treści tytułu wykonawczego.

Ale spróbować można. Jeżeli biuro wpisze małżonkę, to Ty problemu z tym raczej mieć nie będziesz.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kasia Wrzesień 12, 2012 o 09:53

Biuro wpisze, a i owszem. Czy jednak wpis nie narazi wierzyciela na odpowiedzialność za przekazanie nieprawdziwych danych (art. 48 i nast ustawy o udostępnianiu danych)?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 12, 2012 o 13:27

@Kasia, a czy to są nieprawdziwe dane? Chyba nie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: