Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Giełdy wierzytelności raczej lagalne

Jakiś czas temu napisałem o portalu dlugi.info. I po wpisie wywiązała się ciekawa dyskusja – czy takie giełdy są legalne czy nie. Osobiście uważam, że tak. Ale sprawa nie jest oczywista i komentatorzy mają swoje racje.

W tej sprawie wypowiedział się właśnie GIODO:

Nasze stanowisko jest jednoznaczne – jest to dopuszczalna, dozwolona prawem działalność. W obecnej sytuacji widać, że się rozwija i jest to zjawisko ciekawe. Natomiast trzeba w związku z tym powiedzieć dwie rzeczy. Po pierwsze, to ma być system służący obrotowi wierzytelnościami, nie może mieć charakteru spisu dłużników. Po drugie brak tu precyzyjnych przepisów regulujących zakres danych jakie można ujawniać. Będziemy więc analizowali tą sprawę. Rozumiem pełne dane o spółce i jej sytuacji materialnej są niezbędne np. do kompensacji wierzytelności, ale nie widzę potrzeby by takie dane podawać w przypadku sprzedaży wierzytelności osób fizycznych. I nie ma tu znaczenia, czy mowa o konsumencie, rolniku czy osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Uważam, że w najbliższej przyszłości trzeba będzie te kwestie uregulować.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech | blog o wekslach Listopad 9, 2012 o 13:02

„ma być system służący obrotowi wierzytelnościami, nie może mieć charakteru spisu dłużników” – myślę, że to jest clou tego zagadnienia.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 9, 2012 o 13:11

@Lech, też tak sądzę, dlatego sprzedaję tam wierzytelności poniżej sumy nominalnej.

Odpowiedz

kjonca Listopad 9, 2012 o 19:27

A czy tu nie ma (choćby pośrednio) wyrok sądu w sprawie abonenta plusa gdzie w uzasadnieniu było, prawo do ochrony danych nie może stać wyżej niż prawo do odzyskania pieniędzy. Wtedy zdaje się Plus sprzedał wierzytelność PRESCO.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 9, 2012 o 19:39

@kjonca, nie znam tego wyroku ale się z nim zgadzam 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: