Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

150 dni zaległości. Nowe sankcje podatkowe dla dłużników

Kilka dni temu przeczytałem tekst napisany przez pewnego Partnera pewnego Działu Podatkowego pewnej Bardzo Dużej Kancelarii. Zgodnie z tym tekstem zmiana przepisów ustawy o VAT pomoże w walce z dłużnikami.

Czy rzeczywiście?

Zmiana ustawy  o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2013 r. polega m.in. na tym, że w razie nieuregulowania faktury w terminie 150 dni od terminu jej płatności dłużnik będzie automatycznie obowiązany do korekty podatku VAT odliczonego z tej faktury. Czyli każdy dłużnik, który nie zapłaci w terminie należności z faktury, będzie musiał oddać całe odliczenie VAT. A jak tego nie zrobi, to dostanie sankcję podatkową w wysokości 30% tego VAT.

Według mnie nie jest to wcale jakieś świetne narzędzie walki z dłużnikami.

Jeżeli dłużnik nie płaci przez 150 dni to już pewnie zalega urzędowi skarbowemu, ZUS, ma komorników na głowie, etc. Przy okazji popełnia przestępstwo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz może jeszcze kilka innych czynów karalnych.

Cała sztuka w windykacji polega właśnie na tym, by nie doszło do zaległości w płatnościach powyżej 150 dni. Bo jak już dojdzie to akurat sankcja w VAT nie jest kłopotem dla dłużnika, tyko dla Ciebie, bo masz kolejnego uprzywilejowanego wierzyciela w kolejce – urząd skarbowy.

Tym co może nieco pomóc jest natomiast zmiana warunków stosowania tzw. ulgi na złe długi, o której już wspominałem.

Zmiana polega  na tym, że można z tej ulgi skorzystać szybciej, bo po 150 dniach od dnia terminu płatności. A co ważne nie trzeba o tym informować dłużnika.

Tym zajmie się urząd skarbowy (patrz powyżej).

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech | blog o wekslach Luty 1, 2013 o 09:28

IMHO jest wielu dłużników nie płacących „dla zasady”, albo wysuwających wyimaginowane zarzuty, na tych groźba zwrotu odliczonego już grzecznie w pierwszej kolejności VATu będzie działać.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Luty 1, 2013 o 10:54

@Lech, też tak uważam…

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: