Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Utrata tytułu wykonawczego to nie koniec świata

Jeden z niedawnych komentarzy zainspirował mnie do napisania kilku słów o tym, co możesz zrobić, gdy utracisz tytuł wykonawczy. Takie sytuacje się zdarzają, wyrok czy nakaz zapłaty może przecież ulec zagubieniu czy zniszczeniu – powódź, pożar, pies czy wylana kawa. Kiedyś jeden z klientów niechcący przepuścił wyrok przez niszczarkę papieru. Jednak celowe (np. w celu umorzenia długu) zniszczenie tytułu przez wierzyciela nie uprawnia go do złożenia wniosku o wydanie nowego tytułu (chociaż i tutaj są wyjątki).

Jeżeli więc utracisz tytuł (lub ulegnie on znacznemu zniszczeniu) to nie martw się za bardzo.

Możesz wystąpić z wnioskiem o ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego. Reguluje to jeden krótki przepis  – art. 794 kpc, trzy zdania:

Ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego może nastąpić jedynie na mocy postanowienia sądu wydanego po przeprowadzeniu rozprawy. Na ponownie wydanym tytule wykonawczym czyni się wzmiankę o wydaniu go zamiast tytułu pierwotnego. W postępowaniu tym sąd ogranicza badanie do faktu utraty tytułu wykonawczego.

W postępowaniu sąd bada jedynie to, czy wierzyciel rzeczywiście utracił tytuł wykonawczy. Dlatego wskazywane we wniosku okoliczności trzeba wykazać. Wg niektórych prawników wystarczy utratę uprawdopodobnić, wg innych trzeba to udowodnić. Dowodami tymi mogą być oczywiście świadkowie, to nie muszą być tylko dokumenty. Ale uwaga: na rozprawę wezwany będzie też dłużnik, który może kwestionować utratę tytułu. I może on złożyć zażalenie na postanowienie wydane w tej sprawie.

No i już dawno przesądzono, że samo powołanie się na utratę jest niewystarczające. Nie wystarczy więc jak powiesz „nie mam i nie wiem co się z nim stało”.

Zakresem badania sądu objęty jest jedynie fakt utraty tytułu wykonawczego, absolutnie nie są badane inne okoliczności (przedawnienie roszczenia, zwolnienie z długu, potrącenie itp.).  

Na ponownie wydanym tytule wykonawczym sąd czyni wzmiankę o wydaniu go w miejsce utraconego.

Wniosek podlega opłacie w kwocie 40 zł. Kosztami tymi możesz obciążyć dłużnika tylko wówczas, gdy utracisz tytuł wykonawczy na skutek zachowania się dłużnika, czyli gdy np. on go ukradnie lub wyrwie z ręki i podrze (lub zje).

A tak w ogóle to tytuł wykonawczy jest dokumentem urzędowym i lepiej go pilnować. 

{ 44 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

expertum credere potes Marzec 13, 2013 o 15:17

Panie Karolu,

Pytanie niezwiązane z tematem posta. Wiadomo, dla komorników nie ma rzeczy ani osób nietyklanych (no prawie). Więc sytuacja taka: za naruszenia Konwencji przez komornika idzie do SR skarga z załącznikiem sto zł. Prezes Sądu Rejonowego chce jako to się mówi ukręcić łeb i zamyka drogę krajową po czym uradowany uczciwy wierzyciel pisze do Strasburga. Za przewinienia komornika i Prezes Sądu Rejnowego będzie płacił Skarb Państwa w postaci Sądu Okręgowego. W wypadku ociągania się z przykładnym stosowaniem prawa przez prawników – jak zająć konta Sądu Okręgowego? i czy umiałby Pan dokonać takiej sztuki?. Oczywiście komornik żyć z czegoś musi, więc nie będzie to raczej w czynie społecznym, a jak napisałem wyżej na koszt Prezesa 🙂

pozdrawiam

a.j.s.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 13, 2013 o 15:27

@expertum, umiałbym czy chciałbym? Bo umieć to żadna sztuka, proste zajęcie rachunku. A czym bym chciał? To zależy jaki Sąd Okręgowy 😉

Odpowiedz

expertum credere potes Marzec 13, 2013 o 16:27

za górami za lasami, na głębokim śródlądziu, telewizję z Czech spoko na kawałku druta odbieramy.. Wiem o co chodzi, nikt z miejscowej palestry nie chciał dobrowolnie przyłożyć ręki do sprawy przeciwko lokalnemu sądowi. Sprawa nie jest na jutro, ale jak obaj wiemy zawsze trzeba mieć wszystko przygotowane w kilku ruchach do przodu i w kilku wariantach, więc w sam raz gdzieś na święta w grudniu się spodziewam tej egzekucji. Zawsze to potem można co lepszego dziecku pod choinkę kupić po takiej prestiżowej i humanitarnej! egzekucji.

Bo ja to jestem długodystansowiec.

a.j.s.

Odpowiedz

Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym Marzec 13, 2013 o 21:48

expertum credere potes – egzekucja przeciwko Skarbowi Państwa jest dość specyficzna (art. 1060 i n. k.p.c.). Może ktoś z czytelników bloga spotkał się z zajęciem rachunku Skarbu Państwa ?:)

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 14, 2013 o 07:47

@Iwo, dzięki za podpowiedź na ciekawy wpis. Egzekucja przeciwko Skarbowi Państwa…

Odpowiedz

Jacek Kwiecień 4, 2013 o 18:24

Wiadomo że egzekucja przeciwko Skarbowi Panśtwa tylko z rachunku. Kiedyś rozważałem czy przeszedł by wniosek o ustanowienie hipoteki np na Wiejskiej lub ewentualnie mniej znanym budynku 🙂 (Może referendarz by wpisał z rozpędu :D) dopiero by była fajna sytuacja.
Swoją drogą kiedyś dyskutowałem na temat różnych dziwnych egzekucji np zajęcie PSA Championa, czy w przypadku klubów sportowych można zajmować karty zawodników itp…

Odpowiedz

Robert Kwiecień 9, 2013 o 22:42

Witam
W nie wyjasnionych okolicznosciach utracilem tzw.nakaz zaplaty z klauzula wykonalnosci.
Wystąpiłem do sadu z wnioskiem o tresci:
Proszę o ponowne nadanie klauzuli wykonalności prawomocnemu nakazowi zapłaty z dnia 16 października 2003r.wydanemu przez Sad Rejonowy w Pruszkowie syg.Akt INc 276/03 przeciwko dłużnikowi Andrzejowi Kosińskiemu.
Klauzula wykonalności wydana w maju 2004 r. do w/w nakazu zapłaty została utracona/zagubiona/
Jest ona niezbędna do podjęcia czynności przez komornika.

Niestety został oddalony.Proszę o informacje co mogło być tego przyczyną i co można zrobić aby otrzymać ten dokument
Pozdrawiam Robert

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Kwiecień 10, 2013 o 08:46

Robert, właśnie o tym jest wpis, jak to zrobić. A Ty wystąpiłeś o coś dziwnego – ponowne nadanie klauzuli. Trzeba wystąpić o nowy tytuł, podając okoliczności utraty. Jeżeli nie wiesz, co się stało to możesz nie uzyskać tytułu.

Odpowiedz

Bartosz Październik 8, 2013 o 02:02

Mam dosyć nietypowy problem. Otóż wystąpiłem z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty przeciwko obecnym, jak i byłym, komplementariuszom pewnej spółki komandytowej. Dotychczas spotykałem się z praktyką, że Sąd uwzględniając taki wniosek żądał oryginału tytułu aby „dołożyć” do niego kolejne karty z klauzulami przeciwko komplementariuszom dłużnika wraz z postanowieniami o ich nadaniu. Tymczasem pewien SO nadając klauzulę wykonalności przeciwko byłemu komplementariuszowi usunął wcześniejsze klauzule i w tej, którą nadał ostatnio, zaznaczył wyraźnie, że tytuł uprawnia jedynie do egzekucji przeciwko ostatniemu z komplementariuszy, a nie przeciwko dłużnikowi i komplementariuszom, a na których klauzule uzyskałem wcześniej. Nie wiem co w tej sytuacji zrobić, wniosek o sprostowanie treści klauzuli wykonalności?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 8, 2013 o 08:48

O, to ciekawy przypadek. Przecież można mieć tytuły na spółkę i wspólników. Sądzę, że popełniłeś błąd w treści żądania (bo żądałeś tylko na wspólnika) albo sąd tego nie zrozumiał. Ale czy sprostowanie? To zależy od treści wniosku.

Odpowiedz

kam Październik 8, 2013 o 11:17

A ja myślę, że sąd nie dostrzegł złożonego tytułu wykonawczego i wydał kolejny odpis, na który nadał klauzulę zgodnie z wnioskiem. Upomniałbym się o wydanie złożonego dokumentu.

Odpowiedz

Bartosz Październik 8, 2013 o 13:29

Po prostu wniosłem o nadanie klauzuli wykonalności prawomocnemu nakazowi zapłaty przeciwko byłemu komplementariuszowi. Następnie zażądano ode mnie oryginału tytułu wykonawczego, który był na podstawie identycznego wniosku zaopatrzony wcześniej w klauzulę przeciwko innemu komplementariuszowi, a jeszcze wcześniej z urzędu przeciwko dłużnikowi (tytuł sprzed 3 maja 2012 r.). Na przyszłość będę we wniosku wskazywać, że żądam nadania klauzuli wykonalności tytułowi już opatrzonemu w klauzulę wykonalności wobec dłużnika oraz innego komplementariusza. Widać nic nie może być zbyt oczywiste. Zakładałem jednak, że to utarta praktyka skoro wcześniej ten sam sąd oraz inne doklejały kolejne karty z klauzulami. Sprostowanie raczej odpada, bo rzeczywiście tytuł odpowiada treści złożonego przeze mnie wniosku. Może wniosek o wydanie dalszego tytułu wykonawczego, skoro egzekucja ma być prowadzona przeciwko kilku osobom? (art. 793 kpc). Najchętniej zażądałbym wydania z akt sprawy złożonego dokumentu, ale na jakiej podstawie?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 8, 2013 o 14:27

Bartosz, IMHO albo zażalenie albo właśnie kolejny tytuł. To drugie ma nawet większy sens praktyczny.

Odpowiedz

kam Październik 8, 2013 o 20:34

naprawdę utrudniacie…
napisać wniosek o wydanie oryginału złożonego dokumentu

Odpowiedz

Bartosz Listopad 6, 2013 o 22:16

Potwierdzam, słuszna droga..

Odpowiedz

witold Czerwiec 10, 2014 o 14:07

Zabrakło mi w tym artykule odpowiedzi na pytanie: czy sąd może ponownie zajmować się wnioskiem wierzyciela o wydanie tytułu wykonawczego w zamian za utracony, jeśli kilka miesięcy wcześniej już taki wniosek oddalił, a nie zaistniały żadne nowe okoliczności.
Krótko mówiąc: czy orzeczenie oddalające wniosek o wydanie tytułu wykonawczego w zamian za utracony podlega powadze rzeczy osądzonej, czy tez wierzyciel może występować z takim wnioskiem do skutku, aż trafi na skład orzekający, który taki wniosek (wątpliwy) uwzględni?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 15, 2014 o 22:30

Witold, oczywiście, że sąd oddali taki wniosek, chociaż res iudicata działa nieco inaczej w postępowaniu nieprocesowym.

Odpowiedz

Jacek Listopad 24, 2016 o 14:55

Witam Panie Karolu. To ja (p)odpije pałeczkę, bo wydaje mi się że mam patent na taką sytuację (będę właśnie próbował w krakowskim okręgu) . Przy odmowie wydania ponownego tytułu sprzedajemy wierzytelność z data pewną osobie z rodziny (bezpieczeństwo) i osoba ta występuje o nadanie klauzuli na nowego wierzyciela (III CZP 63/04, III CZP 94/92). , zgodnie z art. 788 kpc. Co Pan na to?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 24, 2016 o 15:46

Jacek, jasne, też tak robimy – to nie musi być nikt z rodziny, wystarczy ktoś zaufany 🙂

Odpowiedz

Jacek Listopad 24, 2016 o 19:33

Czyli nie jestem pierwszy, który na to wpadł! Dobrze, przynajmniej wiem, że to prawidłowy sposób postępowania. Pytanie czysto praktyczne – kiedy zawiadomić dłużnika? Wiadomo, że dla skuteczności cesji nie ma to znaczenia, zwłaszcza przy dacie pewnej, ale jest istotne z punktu widzenia uciekania z majątkiem. Przed złożeniem wniosku o klauzule dla nowego wierzyciela, czy bezpośrednio przed wszczęciem egzekucji?

Alina Luty 4, 2015 o 13:58

Witam 🙂
z wiadomych przyczyn trafiłam na ten blog 😉 i znalazłam tu już sporo cennych informacji – dziękuję za nie serdecznie 🙂
Moje zapytanie nie jest do końca związane z tematem tego wpisu, jednak nie znalazłam właściwszego miejsca.
Chciałabym zapytać o wniosek o wydanie drugiego tytułu wykonawczego, w związku z faktem, że pierwszy został złożony wraz z wnioskiem o wpis hipoteki przymusowej na nieruchomości dłużnika. Czy wystarczy we wniosku wskazać, że drugi tytuł ma służyć wszczęciu egzekucji komorniczej z majątku dłużnika? czy muszę dokładnie określić z jakiego składnika majątku? W tej chwili nie dysponuję żadnym tytułem, a egzekucję chciałabym prowadzić oczywiście ze wszystkich możliwych znalezionych składników.
I jeszcze sprawa formalna – czy do wniosku mogę załączyć zwykłą kserokopię zawiadomienia z SR Wydział KW o wpisie hipoteki, czy konieczne jest załączenie odpisu lub kopii notarialnie potwierdzonej za zgodność z oryginałem?
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Luty 4, 2015 o 14:09

Alina,
Ten przypadek to dość powszechna sytuacja ale niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W 90% przypadków piszemy, że chodzi o egzekucję z innych niż nieruchomość składników majątku, ale zdarza się, że sądy żądają wskazania konkretnego mienia, co jest nieporozumieniem.
Co do kopii – to wg mnie musi być oryginał lub odpowiednio poświadczona kopia. Jednak widziałem wnioski ze zwykłym ksero i też było dobrze. W sumie, żeby nie ryzykować, możesz dać oryginał zawiadomienia o wpisie hipoteki, bo do niczego innego raczej się nie przyda.

Odpowiedz

Alina Kwiecień 15, 2015 o 23:45

Witam Panie Karolu,
jeszcze raz w tym temacie. Chciałabym się dowiedzieć, czy mam szansę uzyskać drugi tyuł wykonawczy w tym samym celu. A sytuacja faktyczna jest następująca – pierwszy tytuł został złożony z wnioskiem o wpis hipoteki przymusowej na nieruchomosci, której dłużnik jest współwłascicielem w częsci ułamkowej. Dłużnik nie ma pieniędzy na spłatę, egzekucja komornicza z częsci ułamkowej (3/16) nieruchomosci byłaby raczej mało efektywna (niewielka atrakcyjnosc dla nabywcy). Pozostali współwłasciciele chcieliby mnie spłacić, jednak i oni w tej chwili nie mają srodków. Zaproponowali mi zawarcie notarialnej ugody, na mocy której ja miałabym wykreslić hipotekę, a następnie oni w okreslonym terminie mnie spłacą po sprzedaży dwóch przygotowanych w tym celu działek, natomiast jesli nie zrobią tego, będę miała prawo do ponownego wpisu hipoteki . Jest to jednak dla mnie ryzykowne. Oczywiscie, muszę brać pod uwagę sytuację, że druga strona nie wywiąze się z tego porozumienia. Co wtedy? Czy mając taką ugodę jestem w stanie uzyskać w sądzie drugi tytuł w tym samym celu (ponowny wpis hipoteki na tej samej nieruchomosci)? czy jest to raczej wątpliwe?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Kwiecień 16, 2015 o 09:33

Alina, powinnaś uzyskać kolejny tytuł. Ale przemyśl dobrze tę transakcję, bo wydaje się mocno ryzykowna.

Odpowiedz

Alina Luty 9, 2015 o 13:29

Bardzo dziękuję za pomoc.
Co do oryginału – racja – w ramkę tego raczej nie oprawię 😉

Odpowiedz

Przemysła Marzec 17, 2015 o 15:19

Witam
Mam pytanie czy po przeprowadzeniu postępowania, w którym to zostało wydane postanowienie o ponownym wydaniu tytuł wykonawczego zamiast utraconego, Sąd sam z urzędu wyśle tytuł czy należy wnieść o przesłanie tytułu wraz z opłatą?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 17, 2015 o 15:30

Przemysła, należy wnieść o przesłanie. Czasami jednak sądy się domyślają i wysyłają same.

Odpowiedz

Alicja Sierpień 21, 2016 o 14:20

Witam, czyli po złożeniu wniosku powinniśmy czekać na wezwanie na rozprawę, ale jak długo to może potrwać? Czekam miesiąc i zastanawiam się, czy już zadzwonić do sądu z pytaniem, czy jeszcze poczekać? Ile przeciętnie może trwać ten etap?

Odpowiedz

Przemysław Marzec 17, 2015 o 15:33

A czy należy uiścić opłatę za każdą stronę tytuły ?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 17, 2015 o 15:35

Wszystko jest na blogu opisane.

Odpowiedz

wiktoria Październik 15, 2015 o 19:11

Dzień dobry.
Zgubiłam tytuł wykonawczy.złożyłam do sądu odpowiedni wniosek o wydanie ponowne tytułu wykonawczego w zamian za utracony.mam już ustalona rozprawę sądową.jednak mam pytanie czy ja jako osoba która składala wniosek ponowne wydanie tytułu wykonawczego musze być na rozprawie sądowej.
Mój tytuł wykonawczy dotyczy alimentów ojca na moją osobę.
A po prostu może głupio to zabrzmi ale nie chce go widziec.
Czy jeśli nie będę na rozprawie może nie zostać wydany tytuł wykonawczy?
Czy muszę być na rozprawie?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 15, 2015 o 19:14

wiktoria, sąd musi zbadać, czy doszło do utraty tytułu. Nie wiem co jest napisane we wniosku i na jakie okoliczności się powołujesz. Poza tym na wezwaniu jest napisany rygor. Jeżeli nie pójdziesz, sąd może nawet oddalić wniosek.

Odpowiedz

Michał Listopad 4, 2015 o 22:31

Witam Panie Karolu. Byłem na sprawie jako dłużnik w sprawie ponownego wydania tytułu wykonawczego w zamian utraconego. Wierzyciel we wniosku wskazał iż tytuł zaginął mu podczas remontu pokoju. Czytając między innymi Pana wpis , poprosiłem o uprawdopodobnienie tego faktu w postaci świadków ewentualnie jakiś dokumentów potwierdzających fakt owego remontu . Wierzyciel nic takiego nie przedstawił , a sąd wydał decyzje o wydaniu ponownego tytułu stwierdzając w uzasadnieniu że wierzyciel uprawdopodobnił fakt nie posiadania tytułu twierdząc że nie wie co się z nim stało . Czy to jest wystarczające do wydania decyzji o ponownym wydaniu tytułu ? I jak się z tego obronić ?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 5, 2015 o 08:58

Panie Michale, na tym blogu dłużnik raczej wsparcia nie znajdzie…..

Odpowiedz

Emilia Kwiecień 6, 2016 o 17:37

Dzień dobry.
Firma kurierska zgubiła tytuł wykonawczy.złożyłam do sądu odpowiedni wniosek o wydanie ponowne tytułu wykonawczego w zamian za utracony, ale dłużnik nie odebrał pisma od sądu, ponieważ przebywa poza granicami kraju. Sędzina zarzuciła mi podanie nieprawidłowego adresu dłużnika i odrzuciła wniosek. Mam trzydzieści dni na dostarczenie do sądu aktualnego adresu dłużnika, którego oczywiście nie posiadam, ponieważ nie mieszka on w Polsce lub zapłacenie kilka tysięcy złotych za wyznaczenie kuratora sądowego, który może ustali adres dłużnika. Jeśli tego nie zrobię postępowanie zostanie umorzone, a ja zostanę bez dokumentów i prawa do odzyskania własnych pieniędzy? Bardzo proszę o pomoc co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Odpowiedz

Jolanta Kwiecień 10, 2016 o 15:56

Zgubiłam wyrok alimentacyjny a jest mi potrzebny aby przedłożyć go komornikowi, co powinam zrobić w zaistniałej sytuacji

Odpowiedz

Czytelnik Maj 25, 2016 o 01:25

Mec. Sienkiewicz opisał taką sytuację na swoim blogu (patrz: http://www.dochodzeniewierzytelnosci.pl/2013/03/12/utrata-tytulu-wykonawczego-to-nie-koniec-swiata/ )
Na marginesie jestem ciekaw czy Pan Mecenas potwierdzi, że zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach alimentacyjnych dotyczy również opłaty od wniosku o wydanie ponownego tytułu wykonawczego w miejsce utraconego?! (bez względu na to czy jest to wyrok czy ugoda).
PS Panie Mecenasie gratuluję bardzo udanego bloga i dziękuję w imieniu wszystkich korzystających.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 25, 2016 o 08:46

Czytelnik, potwierdzam co do zasady („strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych oraz strona pozwana w sprawie o obniżenie alimentów” a nie w ogóle alimenty) i zapraszam w przyszłości.

Odpowiedz

Maciej Czerwiec 9, 2016 o 21:06

Przedkładałem wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej w zakresie egzekucji alimentów bieżących wraz z oryginałem wyroku, któremu nadano klauzulę wykonalności. Mam takie pytanie, gdybym potrzebował do przedłożenia innemu urzędowi takiego dokumentu w jaki sposób mam odzyskać ten wyrok? W sekretariacie Komornika powiadomiono mnie, że wyrok z klauzulą można odebrać tylko gdy zakończy się egzekucja.

Odpowiedz

Alicja Lipiec 26, 2016 o 19:07

Panie Karolu,
Pytanie dla Pana zapewne banalne, ale ja mam wątpliwości – czym jest odpis wniosku wierzyciela? Jako wierzyciel złożyłam do sądu wniosek o ponowne wydanie zagubionego tytułu wykonawczego. W odpowiedzi zostałam wezwana przez sąd do uzupełnienia braku formalnego w postaci „złożenia odpisu wniosku”. Czy to znaczy, że mam jeszcze raz wydrukować ten wniosek, który wcześniej złożyłam i podpisać go – tak, jakby drugi oryginał? Czy mam zaznaczać na tym drugim egzemplarzu, że to odpis?
Do pierwszego wniosku dołączyłam w znaczkach 6 zł. Teraz już chyba nie muszę, bo to opłata kancelaryjna za wniosek, który już złożyłam?
Proszę o pomoc.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 26, 2016 o 20:35

Alicja, odpis to po prostu kopia, ksero.

Odpowiedz

Ewa Październik 28, 2016 o 14:34

Witam….
Sprawa dotyczy alimentow, w roku 2015 zlozylam wniosek o nadanie klauzuli wykonalnosci wyrokowi iiiii amba fatima- nie ma :-(:-( przeszykalam cale mieszkanie ale nic z tego, zlozylam drugi wniosek o nadanie klauzuli ale dostalam odmowe z racjo tego ze takowa zostala juz wydana. Co mam teraz zrobic potrzebuje tego zeby zlozyc pismo do komornika o wszczecie egzekucjii a pani w biurze podawczym poinformowala mnie ze klauzula wystawiana jest tylko raz na wniosek wnioskodawcy i nie ma mozliwosci o kolejny odpis囧 co mam robic?

Odpowiedz

Aga Sierpień 9, 2017 o 22:22

Witam,
Wyrok sądowy z klauzula wykonalności został odesłany przez komornika do kancelarii, która prowadziła postępowanie. Mimo, iż wysłałam pismo o wysyłanie wszystkich dokumentów na mój prywatny adres. Jedno postanowienie odnośnie zwrotu kosztów sądowych otrzymałam, ale najważniejsze o alimenty wraz z wyrokiem, gdzie klauzula była już nie. Poszłam do kancelarii i powiedziano mi, ze oni nie maja mojego wyroku, ze on zostal mi przekazany, gdzie ja jego nie mam. Komornik ma potwierdzenie, ze pracownik kancelarii odebral od nich pismo. Dzisiaj mialam rozprawe, gdzie złozylam wniosek o ponowne wydanie klauzuli, ale odroczono, gdyz byly maz nie odebral wezwania. Co mam robić? Wlasciciel kancelarii napisal, ze ja utracilam wyrok z powodu licznych przeprowadzek, ale tak nie bylo – pismo podpisalam. Czy teraz moge w trakcie drugiej rozprawy powiedziec ze sytuacja jest inna i pociagnac do odpowiedzialnosci kancelarie? czy czekac na druga rozprawe, z nadzieja ze moze dostane klauzle?
Błagam o pomoc – samotnie wychowuje dwie maloletnie a byly nie chce placic alimentow i na dodatego wysyla juz pozew o obnizke. 🙁

Odpowiedz

LOLEK Wrzesień 1, 2017 o 11:26

Witam,
ja z kolei z innym pytaniem. Mąż płaci alimenty regularnie na swoje dziecko z poprzedniego związku. tytuł wykonawczy z klauzula wykonalności była partnerka złożyła dobrowolnie w jego zakładzie pracy gdzie jest egzekwowane zgodnie z postanowieniem bez opoźnień i niedopłat. Była złożyła wniosek do Sądu w zamian za utracony, ale ona go nie zagubiła tylko dobrowolnie oddała do pracy męża. Napisała że chce sprawę oddać do komornika ale nie ma podstaw bo postanowienie ugody jest egzekwowane prawidłowo. Czy w takim przypadku dostanie nowy tytuł wykonawczy z klauzulą? czy z racji ze sama go oddała Sąd nie rozpatrzy wniosku pozytywnie bo przeciez go nie zagubiła? Alimenty mamy zasądzone z uposażenia męża, a jego eks chce jeszcze z 13stki która w świetle ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych nie stanowi uposażenia a inny składnik jakim jest inne należności pieniężne uposażenie to uposazenie zasadnicze i dodatki za wysluge motywacyjny funkcyjny itp. nie ma tam 13 stki. Czy podczas rozprawy o wydanie tytułu wykonawczego w zamian za utracony możemy powoływać się że nie ma podstaw do wydania tytułu wykonawczego bo wie gdzi ejest i jest egzekwowany prawidlowo? Tutaj jak Sąd wyda to Komornik nie bedzie badal czy sciagac tylko zajmie nam konta i wynagrodzenie a przeciez płacimy regularnie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: