Klauzula wykonalności w walucie

Jakiś czas temu, przy okazji omawiania nowelizacji, pisałem o zmianie przepisów dotyczących treści klauzuli wykonalności.

Również o tym, jak będzie brzmiała klauzula w przypadku tytułu zasądzającego walutę obcą. Chodziło o wypełnienie luki, jaka była w przepisach.

I z dzisiejszą pocztą taka klauzula do mnie dotarła, a ja przypomniałem sobie o wpisie i pomyślałem, że chciałbyś zobaczyć, jak ona wygląda.

Bardzo proszę:

klauzula w walucie

Klauzula zawiera też poprawne ustalenie kosztów: 60 zł zastępstwa i 6 zł opłaty za wydanie tytułu. Oczywiście, jest to zawarte także w postanowieniu o nadaniu klauzuli wykonalności, które od pewnego czasu musi być wydawane razem z tytułem.

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Krzysztof Maj 6, 2013 o 14:32

Panie Karolu,

Prosba o poruszenie na blogu tematu wysokich kosztow, ktore komornicy pobieraja w ramach poszukiwania i znalezienia majatku dluznika. W przypadku znalezienia takiego majatku np. ustalenia miejsca pracy dluznika, pobieraja np. cale jedno wynagrodzenie dluznika jako swoja oplate. Prosba o poruszenie tematu oraz napisanie jak z tym walczyc.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 6, 2013 o 14:56

Krzysztof, napiszę niedługo o poszukiwaniu. Ale nie wiem, czy w kontekście „walki”.

Odpowiedz

Krzysztof Maj 6, 2013 o 15:36

Ten kontekst by mnie najbardziej intersowal, ale kazdy tekst o poszukiwaniu bedzie przydatny 🙂

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Maj 6, 2013 o 22:19

Piękna klauzula, aż miło popatrzeć :-). A poważnie, to bardzo praktyczna zmiana.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 7, 2013 o 07:51

Dzisiaj „pójdzie” do komornika, więc zobaczymy, czy równie skuteczna jak piękna 🙂

Odpowiedz

Jacek Maj 7, 2013 o 13:05

To teraz przydałyby się spore wahania kursowe:)

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 7, 2013 o 15:56

Jacek, dotknąłeś ciekawego zagadnienia – ryzyko walutowe. Akurat w tej sprawie ma to mniejsze znaczenie, ale to może być strata dla wierzyciela. Bo jak zysk to nie mam żalu 🙂

Odpowiedz

Jacek Maj 7, 2013 o 22:48

Wiadomo że może polecieć w 2 strony, ja tylko żałuje że w sumie od kosztów procesu i zastępstwa nie ma żadnych odsetek . Bodajże mam jakiś stary wyrok z Niemiec i tam był zapis że w przypadku braku spłaty to po 3 miechach liczy się chyba 5% 🙂

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 8, 2013 o 08:07

Ano nie ma odsetek. W sumie też nie wiem, dlaczego.

Odpowiedz