Wzór wniosku o klauzulę wykonalności

Ze statystyk mojego bloga wynika, że bardzo często poszukujecie informacji dotyczących nadawania klauzuli wykonalności.

Dlatego postanowiłem Wam pomóc. 

Klauzula wykonalności to „paliwo” egzekucji. Bez klauzuli nakaz czy wyrok na nic się nie przyda. Dlatego specjalnie dla Ciebie zebrałem podstawowe informacje dotyczące nadawania klauzuli wykonalności w najczęstszych przypadkach.

E-booka możesz pobrać całkowicie za darmo po prostu klikając na niego na bocznym pasku bloga.

Poradnik ten nie ma charakteru wyczerpującego temat, ale mam nadzieję, że nieco rozjaśni kwestię związaną z tym postępowaniem.

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech | blog o wekslach Maj 9, 2013 o 12:03

Ciekawy pomysł z e-bookiem :)

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 9, 2013 o 13:13

Pomyśl o tym :)

Odpowiedz

bombel Maj 10, 2013 o 08:56

wyczerpująco, prosto, jasno, przejrzyście i schludnie……….lubię:)

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 10, 2013 o 09:00

cieszę się i proszę o kliknięcie lajka :)

Odpowiedz

bombel Maj 10, 2013 o 11:08

chętnie, ale nie mam konta na mordoksiążce niestety, ćwierkacza też nie mam, a googla coraz bardziej się boję i o żadnych kręgach nie może być mowy. przepraszam, że lubię tak tylko po ludzku;) pozdrowienia!!
ps. czy majówkę spędzał Pan w jakiś ciekawych miejscach!?!? dawno nie było jakiegoś podróżniczo-historycznego wpisu

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 10, 2013 o 11:11

z tymi sprawami to jak ze wszystkim – stosowane w nadmiarze szkodzą, ale używane z głową pomagają :)
majówka z rodziną w domu więc i pisać nie było o czym, ale przyjmuję zgłoszenie na taki wpis, niedługo Paryż, więc będzie okazja.

Odpowiedz

Rafał Lipiec 11, 2013 o 11:22

Witam,
złożyłem do kilku Sądów wnioski o opatrzenie orzeczenia klauzulą wykonalności kilku różnych orzeczeń (chodzi o nakazy zapłaty) z załączonymi do nich odpisami orzeczeń, które rzecz jasna otrzymałem wcześniej z Sądu, wskazując, że nie opłacam 6 zł za wydanie z akt sprawy kolejnej strony, bowiem tą stronę do Sądu sam dostarczyłem. Wszystkie wnioski ostatecznie zostały zwrócone w wyniku braku opłaty 6 zł.
Z powyższego wyciągam wniosek, że nie zrozumiałem do końca ustawodawcy, bo czytając przepisy o kosztach sadowych w sprawach cywilnych doszedłem do wniosku, że jak załączam odpis orzeczenia to 6 zł się Sądowi nie należy, bo za „fizyczne” przybicie pieczęci z klauzulą Sąd nie pobiera opłaty gdyż nie ma do tego podstaw. To by nawet „grało” o tyle, że jak orzeczenie ma kilka stron (powiedzmy 3) to Sądy pobierają zazwyczaj opłatę w wysokości 18 zł (tylko za każdą stronę) a nie 24 zł (za każda stronę + za klauzulę)…
No cóż tak tylko zostawiam komentarz, bo zagadnienie, które wydaje się być banalne okazuje się nieraz delikatnie rzecz ujmując zagmatwane…
Jako stały czytelnik – gratuluje bloga i życzę jeszcze większych sukcesów przy przyszłorocznej edycji konkursu na loga roku.
Pozdrawiam
Rafał

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 11, 2013 o 11:42

Rafał, dziękuję. IMHO sąd nie powinien zwracać. Ale to się zdarza, niestety. Dlatego zawsze najpierw dzwonię z pytaniem, jaka jest praktyka…

Odpowiedz

Krzysztof Wrzesień 10, 2013 o 18:07

Mam problem z uzyskaniem klauzuli, moze ktos mi pomoze.

Sprawa wyglada nastepujaco:

Zapadl wyrok (apelacja, obie oddalone), wnioslem o uzasadnienie i nadanie klauzuli.

Mija juz miesiac od czasu wniosku o klauzule, Pani w sekretariacie tlumaczy ze akta sa u sedziego i sporzadzane jest uzsadnienie. Problem w tym ze sedzia sprawozdawca jest na urlopie do pazdziernika, akta pewnie leza sobie na jego biurku, a termin 14 dni na sporzadzenie uzasadnienia juz dawno minal. Sedzia nie wystapil tez o przedluzenie terminu.

Co zrobic aby jak najszybciej uzyskac klauzule? Pisac skargi, ew do kogo?

Odpowiedz

Ewa F Październik 4, 2013 o 09:54

Witam, mam pytanie co zrobić w przypadku gdy wierzycielem była spółka jawna, która uzyskała tytuł wykonawczy i wszczęła egzekucję, która następnie została umorzona, a obecnie spółka została rozwiązana na mocy uchwały wspólników z zapisem, że dłużnicy wobec spółki swoje należności regulować będą na rzecz wspólników stosownie do wielkości udziałów. Jest dwóch wspólników w spółce. Kto może wystąpić z wnioskiem egzekucyjnym? Czy należy wystąpić z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności i czy może wystąpić z tym wnioskiem jeden ze wspólników? Uprzejmie proszę o informację, z góry serdecznie dziękuję.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 4, 2013 o 10:53

Ewa F, temat jest dość skomplikowany prawnie. Zasadą jest, że takie wierzytelności przechodzą na wspólników. Muszą się oni postarać o klauzulę, co wcale nie będzie proste.

Odpowiedz