I znowu o kosztach zapytania o egzekucję

Nie po raz pierwszy piszę o kosztach zapytania w trybie art. 760(1) kpc. I zapewne nie po raz ostatni.

Z komentarzy wynika, że również Ty czasami dostajesz wezwania do uiszczenia tych kosztów.

Praktyka komorników jest bowiem różna.

 Większość po prostu odpowiada.

 Sporadycznie zdarza się, że komornik odpowiada a po odpowiedzi wzywa o koszty. Takie sytuacje skarżyłem i sąd przyznawał mi rację – nie ma opłat za takie zapytanie.

Ale zdarza się wezwanie o koszty takie jak to:

wezwanie

I to akurat jest najwyższa kwota, o jaką mnie w takiej sprawie wzywano.

Oczywiście nie opłacę. Ale nigdy nie skieruję do tego komornika w Bydgoszczy wniosku o egzekucję.

Bo jak ja odbieram takie wezwanie? Ano tak:

Niech Pan się wypcha, panie mecenasie, nie mam czasu na takie sprawy. Wezwę cię o wysokie koszty to sobie odpuścisz.

Odpuszczam sobie na zawsze.

Gdzie są ci wszyscy narzekający na zbyt dużą konkurencję u komorników?

{ 24 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech | blog o wekslach Maj 20, 2013 o 12:05

Imię i nazwisko komornika podpada pod ochronę danych osobowych, czy może z innych powodów nie chciałeś się podzielić z nami tą ważną informacją? 🙂

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 20, 2013 o 12:15

Wiesz, po co mam go nękać. Jak będziesz miał sprawę w Bydgoszczy, to zapytaj o dobrego komornika!

Odpowiedz

Lech | blog o wekslach Maj 20, 2013 o 12:16

No dobrze, po numerze konta można dojść, że Sławka można sobie darować 😉

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 20, 2013 o 12:17

🙂

Odpowiedz

Maja Maj 15, 2014 o 20:30

Witam
Czy komornik winień wnieść opłatę na konto organu podatkowego za
udzieloną odp. dotyczącą zastawu skarbowego ustanowionego na
samochodzie dłużnika??? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

Odpowiedz

expertum credere potes Maj 20, 2013 o 19:04

Który artykuł Ustawy obejmuje ochroną imię i nazwisko osoby publicznej/funkcjonariusza państwoego?

z góry uprzejmie dziękuję za odpowiedź

a.j.s.

…cetaerum censeo collistrigium reinstitutum esse..

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 20, 2013 o 19:09

może bardziej do GIODO to pytanie .. 🙂

Odpowiedz

Stefan Maj 20, 2013 o 13:35

Podałem komornikowi numer konta i adres banku dłużnika, w odpowiedzi dostałem że zapytanie do systemu Ognivo to poszukiwanie majątku i mam zapłacić 100zł + opłata za zapytanie- jaja sobie ze mnie robi, podałem mu wszystko jak na talerzu więc chyba szuka ale u mnie tej stówki?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 20, 2013 o 13:41

może nie zrozumiał? Przecież nie chcesz szukania w OGNIVO tylko zajęcie konkretnego konta? A może na tym wskazanym nic nie było? Warto zadzwonić i wyjaśnić (o ile się dodzwonisz).

Odpowiedz

Lech | blog o wekslach Maj 20, 2013 o 23:48

Myślę, że warto wczytać się w pismo komornika. Często zdarza się, że na każdy wniosek egzekucyjny komornik odpowiada prośbą o wpłatę „na poszukiwanie” „na ognivo” „na zapytanie do…”, ale tylko pod rygorem niewykonania danej czynności. Czyli jest to tylko taka „oferta”. W tym przypadku ważne jest, czy zostało zajęte konto wskazane we wniosku, bo powinno.

Odpowiedz

Przemek | http://egzekucyjne.blogsot.com Maj 21, 2013 o 15:41

Za takie wezwania (zdarzają się nader często), to KRK powinna postępowania dyscyplinarne wszczynać… Bo sporo ludzi myśli, że musi, a więc płaci. Chcecie informować o możliwości poszukiwaniu – proszę bardzo, pod warunkiem, że w odrębnym piśmie (a nie razem z kosztami korespondencji), zatytułowanym „informacja”, a nie „wezwanie”…

Odpowiedz

Przemek | http://egzekucyjne.blogsot.com Maj 20, 2013 o 21:17

A ja przy takich wezwaniach bawię się w pieniacza i piszę do sądu o 759 § 2 kpc. Często dostaję.

Odpowiedz

Przemek | http://egzekucyjne.blogsot.com Maj 20, 2013 o 21:21

A tak na marginesie, to wezwanie i tak jakoś wygląda. Mi kiedyś Pani Komornik z SR W-wa Śródmieście zarejestrowała wniosek w… repertorium KMN. A żeby było śmieszniej, w komparycji napisała „z wniosku uprawnionego (…) przeciw zobowiązanemu (…) o zabezpieczenie” 🙂

Odpowiedz

Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym Maj 21, 2013 o 07:21

Pomijając kwestię zasadności wezwania o uiszczenie 308,08 zł, wśród komorników w Bydgoszczy nie ma jednolitości praktyki co do tego czy o ile należy wzywać. Większość komorników w Bydgoszczy udziela odpowiedzi za darmo, inny komornik życzy sobie 73,02 zł za odpowiedź. Jeszcze inny komornik w Bydgoszczy najpierw udziela odpowiedzi, a potem chce, żeby mu za to zapłacić (bez uprzedniego wezwania) – i wtedy trzeba już skarżyć.

Odpowiedz

Lech | blog o wekslach Maj 21, 2013 o 07:53

Ten ostatni pod jakim rygorem żąda zapłaty?

Odpowiedz

Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym Maj 21, 2013 o 07:58

Pod rygorem ściągnięcia – ten komornik po udzieleniu odpowiedzi wydaje postanowienie o kosztach postępowania.

Odpowiedz

Jacek Maj 27, 2013 o 23:00

Na razie na szczęście Komornicy odpowiadają bez opłat.

Odpowiedz

Sławek Lipiec 1, 2013 o 14:40

Mam pytanko. Otrzymałem dzisiaj od komornika wezwania do uiszczenia zaliczki na wydatki.
Wydatki są dwa :
– koszty biegłych art. 39.2.1 – kwota 300 zł
– transport specjalistyczny art. 39.2.3 – kwota 300 zł

Łącznie do zapłaty mam 600 zł. O co z tym wszystkim chodzi ? Nie wnioskowałem o żadnych biegłych, ani też nie mam pojęcia o co chodzi z tym transportem. Sprawa jest u tego komornika od ponad roku, co miesiąc spływały pieniądze, a tu nagle takie pismo?

Odpowiedz

Lech | blog o wekslach Lipiec 1, 2013 o 14:42

@Sławek – widocznie pojawiła się możliwość egzekucji z czegoś, co wygeneruje takie koszty. Zadzwoń do komornika, zamiast szukać wróżek na forum 🙂

Odpowiedz

Sławek Lipiec 2, 2013 o 17:31

Ale czy te koszty zostaną mi zwrócone lub dopisane do nakazu ?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 2, 2013 o 17:45

tak, o ile dłużnik będzie miał z czego zapłacić…

Odpowiedz

Krzysztof Lipiec 25, 2013 o 01:08

Nie wiedzialem do konca gdzie sie dopisac z problemem, wiec wkleje go tu:

Mam pytanie, czy moge jako wierzyciel napisac skarge na komornika, ktoremu zlecilem poszukiwanie majatku dluznika i on znalazl ten majatek- ustalil miejsce pracy dluznika i dokonal tam zajecia wynagrodzenia. Jego czynnosci ograniczala sie:

a) do wyslania zapytania do ZUS
b) do wyslania zajecia do pracodawcy

I naliczyl sobie za to oplate w wysokosci 1500 PLN(za odnalezienie majatku), ktora pobral z tego co pracodawca przelal z tytulu zajecia. Dodam jeszcze, ze pracodawca w sumie przelal ok 2000 PLN, poniewaz dluznik zwolnil sie z pracy. Oznacza to iz komornik pobral z tego 75%.

Moim zdaniem taka kwota jest razaco wygorowana, w stosunku do nakladu pracy komornika.

I teraz pytania: czy mozna to zaskarzyc? na podstawie jakiego przepisu? Czy obowiazuje tu termin tygodniowy od dnia doreczenia postanowienia, czy ew mozna tez na koncu egzekucji wnosic taka skarge, w chwili gdy jest podsumowanie wszysytkich kosztow w sprawie?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 26, 2013 o 12:19

W tej sprawie komornik ustalił opłatę za poszukiwanie majątku z naruszeniem art. 53a ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, która ostatecznie mogła wynosić 5 procent odnalezionego majątku, czyli 100 zł.

Wierzycielowi przysługuje skarga na czynności komornika – w terminie tygodnia od doręczenia postanowienia ustalającego wysokość opłaty. Nie wydaje mi się, aby wierzyciel mógł kwestionować wysokość tej opłaty skarżąc postanowienie komornika o ustaleniu wszystkich kosztów egzekucji, skoro opłata za poszukiwanie majątku została ustalona wcześniej w innym postanowieniu, które podlegało zaskarżeniu w określonym terminie.

Odpowiedz

Alina Listopad 7, 2014 o 12:23

Szanowny Panie Mecenasie.
Ja w sprawie nieco odmiennej aczkolwiek dotyczącej egzekucji.
Jeden z obecnych moich pracodawców nie chce uiszczać opłaty skarbowej od pełnomocnictwa składanego do wniosku o egzekucję skoro już została wpłacona w prowadzonej przeze mnie sprawie sądowej/egzekucja jest kontynuacją sprawy sadowej/.
Z uwagi na brak jednolitego stanowiska w tej sprawie/są tylko interpretacje/,opłatę skarbową od pełnomocnictwa uiszczałam/uiszczam dwa razy tj. przy wniesieniu pozwu i przy składaniu wniosku o egzekucje. Czy mój pracodawca zasadnie upiera się przy jednej opłacie skarbowej od pełnomocnictwa tj.składanej do pozwu i później kopii opłaty załączanej do egzekucji czy też wobec braku wyraźnego przepisu czy orzeczenia bezpieczniej jest uiszczać opłatę 2 razy tj. do pozwu i do wniosku o egzekucję.
Idę w poniedziałek do tego pracodawcy . Proszę o odniesienie się do moich wątpliwości.
Poświęciłam temu problemowi sporo czasu i jednoznacznej odpowiedzi brak. Takie wątpliwości mają też znajomi prawnicy.
Z góry dziękuje i pozdrawiam.
Alina.

Odpowiedz