Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

PESEL w pozwie

Jak już pewnie wiesz, 7 lipca 2013 r. weszła w życie nowelizacja kpc. Jej celem było wprowadzenie mechanizmu pozwalającego na jednoznaczną i pewną identyfikację pozwanego czy dłużnika. To dobra intencja.

Przyznam, że nie za bardzo chciałem się tym zajmować na blogu, bo większość porad musiałaby polegać na wskazywaniu dłużnikom sposobów utrudniania egzekucji.

Ale pewne rzeczy o tej zmianie powinieneś wiedzieć.http://www.dochodzeniewierzytelnosci.pl/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif

Chodzi mi mianowicie o oznaczenie pozwanego.

Nowy stan prawny jest taki (art. 505 (32) § 2 pkt 1 kpc):

Pozew powinien zawierać również: 1) numer PESEL lub NIP pozwanego będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go nie mając takiego obowiązku

Dotyczy to e-sądu, a więc nie „normalnego” procesu. Nie jestem fanem EPU, więc ta zmiana nie bardzo mnie zainteresowała.

Jednak nowy art. 208 (1) kpc dotyczy już wszystkich spraw i bardzo mnie interesuje:

Sąd z urzędu ustala numer PESEL pozwanego będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go nie mając takiego obowiązku, lub numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku – numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP pozwanego niebędącego osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania.

Czyli w praktyce wygląda to tak: w pozwie (poza EPU) nie podajesz żadnego numeru, ani PESEL ani NIP. Sąd zaczyna jednak z urzędu numer PESEL ustalać. I okazuje się, że adres w bazie urzędowej jest inny niż wskazałeś w pozwie. I tutaj pojawia się zgrzyt, bo zamiast nakazu możesz dostać takie wezwanie:

 wezwanie PESEL

Chociaż Paweł ma rację (zobacz komentarz pod wpisem), że rygor zwrotu jest wątpliwy.

Jaki z tego wniosek? Lepiej od razu w pozwie podawać numer PESEL pozwanego.

Akurat w tej sprawie wybrnęliśmy dość prosto. Wiedziałem, że dłużnik miał kiedyś jakąś spółkę. Sprawdziliśmy więc w aktach rejestrowych – a konkretnie w umowie spółki – jaki jest jego PESEL i czy NIP się zgadza (na szczęście notariusze żądają podania numer NIP). I zamiast adresu podaliśmy sądowi od razu PESEL.

Ale nie zawsze będzie można prosto zweryfikować poprawność tych numerów. Dmuchaj więc na zimne i postaraj się o numer PESEL jak najszybciej. I  wpisz go do pozwu.   

{ 31 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Paweł Judek | blog o prawie transportowym Lipiec 24, 2013 o 14:31

Chyba potrzebne jest małe sprostowanie tekstu 🙂

Po pierwsze żaden przepis nie zobowiązuje do podawania w pozwie ani PESELu, ani NIPu pozwanego. Art. 126 par. 2 mówi wyłącznie o numerze PESEL i NIP powoda.

Po drugie nawet jeśli adres zamieszkania nie będzie zgadzał się z adresem w bazie, nie można zaliczyć zwrotu pozwu, a wezwanie sądu zamieszczone we wpisie było po prostu bezprawne – zwrot pozwu może nastąpić tylko z powodu braków formalnych pozwu, a brak PESELu czy NIPu pozwanego takim brakiem nie jest (o czym powyżej). Jeżeli adres nie będzie się zgadzał, jedyną konsekwencją jest zawieszenie postępowania na podstawie art. 177 par. 1 pkt 6 k.p.c. – strona będzie więc miała czas na ustalenie numeru i nie ryzykuje, że z tego tytułu np. ucieknie jej termin przedawnienia.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 24, 2013 o 14:51

Paweł, masz rację, wszystko przez te wakacje… Koryguję 🙂
A czy wezwanie jest bezprawne? Też się nad tym zastanawiałem i wyszło mi pragmatycznie: lepiej podać niż opóźniać sprawę o 3 miesiące lub dłużej na zażalenie.

Odpowiedz

Paweł Judek | blog o prawie transportowym Lipiec 24, 2013 o 15:02

Wszystko doskonale rozumiem, bo w świetle dyskusji sejmowej i doniesień prasowych sam byłem święcie przekonany, że podaje się PESEL pozwanego również po pierwszym przeczytaniu przepisu. Ale później wysyłałem maila informacyjnego do wszystkich prawników w kancelarii, doczytałem i już wiem, że tylko powód 🙂

A co do wezwania, to sam bym zrobił identycznie, zgodnie z zasadą, że nie ma co się kopać z koniem – robię to tylko wtedy, kiedy muszę 🙂

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 24, 2013 o 15:17

Tym bardziej, gdy to koń z ciężką podkową 🙂

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Rejestracja spółki z o.o. Lipiec 25, 2013 o 09:08

Ja to raczej uważam, że z koniem kopać się warto, jeżeli ma się mocne argumenty przemawiające do konia i klienta, któremu nie zależy na szybkości postępowania – mało takich sytuacji.

Agnieszka Swaczyna Lipiec 24, 2013 o 22:49

Też na to wpadłam i ból przy pierwszym pozwie. Chciałam pomóc sądowi, ale moja przeciwniczka mieszka w Niemczech, ma obywtelstwo podwójne i nie znamy jej nr PESEL, bo … ona sama go nie zna. Czuję, że pierwsza rozprawa będzie za rok.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 25, 2013 o 14:02

Ups, fakt. Ale nie musisz podawać, o ile to nie e-sąd. Sąd sam sobie to sprawdzi. Może być tylko problem z adresem, na pewno nie jest aktualny.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 25, 2013 o 14:01

Błażej, dzisiaj dostałem nakaz w tej sprawie, więc pragmatyzm ma swoją wartość.

Odpowiedz

Przemek | Blog o postępowaniu egzekucyjnym Lipiec 26, 2013 o 11:55

A na nakazie oczywiście tylko imię i nazwisko pozwanego, prawda?

Ciekawe, kiedy w końcu komuś uda się wyjaśnić naszemu cudownemu, bezbłędnemu i stojącemu na bardzo wysokim poziomie merytorycznym ustawodawcy (albo raczej MS-owi, bo tam przecież powstają projekty, które ustawodawca klepie z zamkniętymi oczyma), że dopóki na tytule wykonawczym będzie tylko imię i nazwisko, to choćby w pozwie i numer buta oraz nazwisko rodowe wszystkich ośmiu praprababć kazać pisać, to Pani Danuta Case powtórzy się jeszcze nie raz, nie dwa.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 26, 2013 o 12:18

Tak, brak tego oznaczenia – NIP, PESEL czy KRS – gdziekolwiek to dowód na ignorancję prawodawcy. Miało być na klauzuli wykonalności i też nie ma…

Odpowiedz

Przemek Lipiec 27, 2013 o 16:12

Witam,

mam pytanie, może głupie ale chcę to dokładnie zrozumieć, jeśli składam pozew w postępowaniu nakazowym (z weksla) przeciwko osobie fizycznej to w punkcie 3.1.1 pozwu (powód i jego adres) muszę również dopisać swój nr pesel pod moimi danymi czyli imieniem , nazwiskiem i adresem? Czy to w tym miejscu się wpisuje czy w innym miejscu muszę umieścić swój PESEL? Nie chcę popełnić błędu więc z góry przepraszam za być może głupie pytania.

Odpowiedz

Przemek | Blog o postępowaniu egzekucyjnym Lipiec 27, 2013 o 18:00

Jak wpiszesz:

Imię i nazwisko
PESEL
Adres-linia1
Adres-linia2,

będzie zupełnie ok.

Odpowiedz

Przemek Lipiec 27, 2013 o 19:26

Dziękuję za odp.

Odpowiedz

OSK Sierpień 1, 2013 o 09:55

Dlaczego dłużnik ma dysponować moim Peselem? Bo przecież odpis pozwu dostanie

Odpowiedz

Przemek | Blog o postępowaniu egzekucyjnym Sierpień 2, 2013 o 13:38

1. Hola, hola. Jak dopiero dostaje pozew to jak na razie pozwany, a nie dłużnik (z kpc-owskiego punktu widzenia).

2. A dlaczego nie? Cóż takiego może z tym PESELem zrobić? Nie wiem dlaczego uważa się ten numer za dane wrażliwe.

3. Skoro Ty dysponujesz jego PESELem (a jak nie będziesz dysponować, to Sąd ustali i już będziesz mógł sobie z akt spisać), to sprawiedliwie chyba, żeby działało to w obie strony.

Odpowiedz

ACAdwokat Sierpień 1, 2013 o 10:13

Mamy nadzieję, że wszystko będzie się upraszczać i w przyszłości do wszystkiego będziemy używać tylko np. nr PESEL. Dla typowego przedsiębiorcy do tej pory nadal trzeba było używać NIP, Regonu itp.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Sierpień 1, 2013 o 11:43

ACAdwokat, oby tak było, ale to mało prawdopodobne…

Odpowiedz

Katarzyna | blog-spadkowy Wrzesień 4, 2013 o 11:39

Zastanawiam się, czy przepis ten w obecnym brzmieniu nakazuje wnioskodawcy podanie
nr PESEL także małoletniego dziecka stron, w sytuacji, gdy sprawa owego małoletniego dotyczy.
Zastanawiam się nie bez powodu: mam już pewne doświadczenie w tym zakresie.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 4, 2013 o 20:56

Katarzyno, w takim razie podziel się tymi doświadczeniami!

Odpowiedz

Katarzyna | blog-spadkowy Wrzesień 5, 2013 o 17:03

Otóż zauważyłam, że niektóre sądy proszą pełnomocników (pod rygorem, wiadomo) o podanie numeru pesel nie tylko wnioskodawcy i uczestniczki postępowania, ale także małoletniego dziecka, którego sprawa cała dotyczy. Nie jestem jeszcze przekonana, czy art. 126 k.p.c. po nowelizacji faktycznie nakłada taki obowiązek na pełnomocnika?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 5, 2013 o 19:57

Katarzyna, nie nakładają. Tylko ja wychodzę z założenia, że po co walczyć z zażaleniem, jako można podać?

Odpowiedz

Sławek Wrzesień 30, 2013 o 22:49

Witam,
Mam pytanko. Miałem nakaz zapłaty wydany już wcześniej. Teraz wysłałem ten nakaz zapłaty z wnioskiem o wydanie klauzuli wykonalności i dzisiaj otrzymałem pismo z sądu że wzywa pwooda do usunięcia braków formalnych wniosku o nadanie klauzuli wykonalności poprzez wskazanie numeru PESEL pod rygorem zwrotu wniosku w terminie 7 dni.

I co ja mam teraz zrobić? Numeru pesel nie znam bo w umowie nie było podane, a umowa pożyczki sporządzona była przez internet? Co robić?

Proszę o pomoc

Odpowiedz

Krzysztof Październik 1, 2013 o 02:13

Musisz wystapic do MSWIA z wnioskiem, oni Ci podadza numer PESEL, zalaczysz ten nakaz zaplaty do tego wniosku. Czeka sie ok tygodnia, oplata 31 PLN.

Odpowiedz

Sławek Październik 1, 2013 o 11:13

A co jeśli będzie kilka osób o takim imieniu i nazwisku, a adres żaden z nich nie będzie się pokrywał ? I czy jestem w stanie jakoś wyegzekwować te 31 zł, które poniosę jako koszt ? Oraz co napisać do sądu bo przecież dał mi 7 dni, a jest to technicznie nie możliwe żeby zdążyć w 7 dni.

Odpowiedz

Krzysztof Październik 2, 2013 o 19:30

Musisz im podac adres oraz imie i nazwisko, jesli nic nie bedzie pasowac, to jest problem.

Moim zdaniem mozna wnioskowac o zwrot tego kosztu od strony przecwinej.

W takim wypadku bedzie zwrot wniosku, i zlozysz wniosek wtedy kiedy ustalisz PESEL.

Odpowiedz

Kiem.com.vn Listopad 5, 2013 o 05:16

Fantastic posting. I became checking out continually this website using this program . astounded! Very helpful information specially the left over period 🙂 We tackle like facts considerably. I was trying to find this unique data for an extended time. Appreciate it and finest with chance.

Odpowiedz

Dan Grudzień 7, 2013 o 16:46

Ustalić PESEL można jeszcze w księdze wieczystej. Czasami jest podawany. Wizyta w sądzie. Pytanie o osobę. I sprawdzenie potrzebnych danych. Nie zawsze działa. Ale kilka razy pomogło.

Odpowiedz

Dewayne Luty 1, 2014 o 23:04

This paragraph is really a good one it helps new internet
viewers, who are wishing in favor of blogging.

Odpowiedz

Krzysiek Maj 17, 2014 o 02:37

Witam
A ja podłączę się do tematu i odświeżę. Mój problem polega na tym, że muszę pozwać do sądu firmę, dla której wykonywałem umowę zlecenie i nie otrzymałem zapłaty. Znam NIP oraz PESEL właścicielki, ale okazało się w międzyczasie, że zamknęła firmę i zmieniła miejsce zamieszkania choć ciągle w tym samym mieście. Wysyłałem wezwania do zapłaty na adres podany w moich umowach, ale ten jest już nie aktualny. Nie udało mi się ustalić nowego i nie wiem w takim razie jaki mam wpisać w pozwie i mieć pewność, że sądowi uda się doręczyć pismo pozwanej. Pomoże ktoś?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 17, 2014 o 12:26

Krzysiek, podaj PESEL i ostatni adres, jak znasz. Jak nie dojdzie, to sąd wezwie Cię i wtedy tu napisz jak to wygląda.

Odpowiedz

Aneta Czerwiec 28, 2016 o 18:16

Witam,
proszę o info czy uprzednia regulacja (ta do 2013 r.) oznacza, że nakaz zapłaty z 2007 roku p-ko „marii kowalskiej” może być użyty p-ko każdej Marii Kowalskiej ?
dzisiaj odebrałam pismo komornika Km …/2016 na podstawie nakazu zapłaty z czerwca 2007 r. – jest na nim tylko imię i nazwisko dłużnika

Odpowiedz