Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Łatwe doręczenia

Komornicy doręczają pisma listem poleconym, za który musisz płacić (dłużnik zwróci te koszty, o ile będzie miał z czego). I doręczają tak wszystkie pisma, nawet te mało istotne, na które nie przysługuje skarga.

A czy istnieje w Polsce organ, który dużo ważniejsze pisma wkłada do skrzynki na listy?

Oczywiście, tym organem jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kwestię tę reguluje art. 71a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

1. Zakład może przesyłać pisma i decyzje listem zwykłym.

2. W razie sporu ciężar dowodu doręczenia pisma lub decyzji, o których mowa w ust. 1, spoczywa na Zakładzie.

No i można? Jasne, że można.

A więc decyzje o emeryturach czy rentach trafiają do skrzynek razem z kartkami na urodziny. Dlaczego nie może tam trafić informacja o zajęciu przez komornika konta w banku?

{ 19 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Sierpień 9, 2013 o 12:07

Mówisz o doręczaniu wierzycielowi, czy dłużnikowi? Pewnie chodzi o ten ciężar dowodu. Wierzyciel jak wierzyciel (do niego faktycznie można wysyłać pisma listem zwykłym, a nawet mailem), ale dłużnik każdą wątpliwość w prawidłowości doręczenia będzie wykorzystywał dla siebie.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Sierpień 9, 2013 o 13:30

Lech, jasne, że wierzycielowi…

Odpowiedz

Michał 32 Sierpień 9, 2013 o 12:55

Przeniesienie takiej regulacji do kpc jest chyba nierealne. Obecnie jest mnóstwo problemów z doręczeniami za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Wiele pism jest tylko hipotetycznie prawomocnych. W tej sytuacji doręczenia zwykłe raczej nie mają racji bytu.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Sierpień 9, 2013 o 13:29

Michał 32, a czemu nie? przecież wystarczy napisać, że wierzycielowi komornik jedynie postanowienia doręcza za ZPO…

Odpowiedz

Aga Sierpień 9, 2013 o 21:21

Ja mam we wniosku egzekucyjnym zapisaną klauzulę, że „wierzyciel wyraża zgodę na doręczanie ustalonych pism drogą elektroniczną” i wiele pism dostaję na maila, albo wprost drukuję sobie z akt elektronicznych komornika (komornik-online)…

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Sierpień 9, 2013 o 22:07

Aga, ja też, ale chodzi o to, że takie doręczenia są niezgodne z kpc i większość komorników nie chce ryzykować.

Odpowiedz

Michał 32 Sierpień 13, 2013 o 09:31

Z doręczeniami dla wierzycieli nie ma problemu. Jak ktoś chce elektronicznie, to proszę bardzo. Jeden przepis ułatwiłby wszystkim życie.

Ale problem pozostanie z dłużnikami.

Jest wiele pism, na które przysługują środki zaskarżenia, a które nie są postanowieniami, np. zawiadomienie dłużnika o zajęciu ruchomości, jeżeli dłużnik nie był obecny przy zajęciu. Poza tym skarga przysługuje praktycznie na wszystko, na każde pismo komornika, a nawet na zaniechanie dokonania czynności, np. brak odpowiedzi na pismo dłużnika z prośbą o informację w sprawie/rozłożenie zadłużenia na raty/umorzenie odsetek itp.

W wielu sytuacjach ciężko byłoby wykazać dłużnikowi, że list został faktycznie włożony do skrzynki, szczególnie przy obecnym poziomie negowania wszystkiego przez dłużników. W praktyce bardzo częste są przypadki tłumaczenia, że skrzynka na listy była zepsuta, osiedlowi chuligani podpalili/zniszczyli skrzynki albo ktoś z rodziny nie przekazał pisma.

Doręczenia zwykłe czy elektroniczne można by wdrożyć od zaraz jednym przepisem – w stosunku do wierzycieli. Co do dłużników pomysł niewątpliwie wart jest dalszej wnikliwej analizy.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Sierpień 13, 2013 o 10:38

Też uważam, że metoda małych kroków miałaby sens.

Odpowiedz

Monika Sierpień 9, 2013 o 17:40

Witam! piszę w takiej sprawie,pożyczyłam koledze pieniążki i nie chce mi oddać,mamy między sobą podpisaną umowę,sprawa poszła na drogę sądową,on jest osobą bezrobotną,mieszka z swoją mamą.

Odpowiedz

Kancelaria AC Adwokat Sierpień 12, 2013 o 10:11

Witam,
Rzeczywiście ciekawe są te regulacje prawne. Zgadzam się z użytkownikiem Lech:” (…)dłużnik każdą wątpliwość w prawidłowości doręczenia będzie wykorzystywał dla siebie.” Dłużnik jak już ma tak dużo zadłużeń, mimo, że jest często laikiem, wie jak wykorzystać prawo na swoją korzyść.

Z poważaniem,
Kancelaria AC Adwokat

Odpowiedz

Przemek | Blog o egzekucji Sierpień 16, 2013 o 23:03

A mnie zastanawia, w jaki sposób ZUS może udowodnić, że list zwykły doręczany adresatowi, doszedł do niego 🙂

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Sierpień 17, 2013 o 08:26

Przemek, w ogóle ich to nie obchodzi – wychodzą z założenia, że każde odwołanie jest wniesione w terminie i tyle… Problem wniesienia odwołania od decyzji ZUS po terminie praktycznie nie istnieje.

Odpowiedz

Przemek | Blog o egzekucji Sierpień 19, 2013 o 11:12

Z prawem ubezpieczeń społecznych nie mam żadnej styczności, ale to co mówisz, brzmi jak eldorado. Nie ma terminów? Można sobie wnosić środki zaskarżenia kiedy się chce i jest ok?

Ale coś mi tak świta, że coś tam niedawno jakiemuś przedsiębiorcy pisałem o umorzenie składek w trybie ustawy z 9.11.2012. I potem pokazywał mi decyzję. Na kopercie, z tego co pamiętam, była naklejka z numerem nadania, więc chyba polecony.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Sierpień 19, 2013 o 11:20

Jasne, oni mogą, ale nie muszą wysyłać listami zwykłymi. Jak polecony, to wiadomo…

Odpowiedz

Krzysztof Sierpień 28, 2013 o 13:44

Z ZUSem nie tylko takie problemy widziałem. Mi raz przydarzyła się taka oto historia. W niektórych sytuacjach ZUS ma obowiązek zawiadomić ubezpieczonego o terminie badania lekarskiego pismem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. obowiązek potrafi nie być dotrzymany, wysyłają listem zwykłym, a co gorsze, potrafią zadzwonić dzień przed badaniem, że trzeba się stawić. Da się 🙂

Odpowiedz

Patrycja Luty 24, 2014 o 15:35

Witam!
Mam takie pytanie, wysłałam wniosek o zaświadczenie o bezskuteczności drogą elektroniczną,
czy Komornik ma prawo odmówić wystawienia zaświadczenia na podstawie takiego wniosku?
A jeśli nie, to jakie konkretnie przepisy to regulują?

z góry dziękują za odpowiedź
Pozdrawiam
Patrycja

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Luty 24, 2014 o 19:01

Patrycja, czyli poprzez email? Obowiązuje zasada pisemności, więc na email nie musi odpowiadać.

Odpowiedz

Patrycja Luty 25, 2014 o 04:29

Tak przez e-mail, przy czym w załączniku dołączyłam
skan wniosku z moim własnoręcznym podpisem.

Odpowiedz

jola Luty 8, 2015 o 10:02

do mnie komornik wrzucił do skrzynki zawiadomienie bez koperty,a w psimie było napisane,że mam podać stan majątkowy i dochody bo w przeciwnym razie przyjdzie w asyscie policji i slusarza.na działce są jeszcze 2 budynki,więc każdy mógł mieć wgląd…….nie obowiązyje go prawo ochrony danych osobowych MOICH???????????

Odpowiedz