Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

O kosztach udzielenia informacji o prowadzonych w stosunku do dłużnika postępowaniach egzekucyjnych raz jeszcze

Pisałem już kilka razy o wniosku w sprawie udzielenia przez komornika informacji o prowadzonych w stosunku do dłużnika postępowaniach egzekucyjnych. Jest to niezwykle przydatna instytucja, której wykorzystanie daje niebagatelną szansę na szybkie zlokalizowanie majątku dłużnika jeszcze przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego. W dalszym ciągu będę zachęcał wszystkich wierzycieli do korzystanie z niej. Sam również z niej korzystam.

Jednak rozumienie tej kwestii nadal nie jest jednolite. Niedawno otrzymałem od jednego z poznańskich komorników wezwanie do uiszczenia opłaty od wniosku o udzielenie informacji o takiej oto treści:

 wezwanie do zaliczki

Oczywiście nie dokonam tej opłaty, bo inni komornicy udzielili mi wystarczających informacji.

W tym konkretnym przypadku komornik, ustalając opłatę oparł się na § 7 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 marca 2006 r. w sprawie wysokości opłat za czynności komorników niebędących czynnościami egzekucyjnymi, ale jak już pisałem i sami doskonale o tym wiecie, komornicy wskazują różne podstawy naliczania tych opłat. Wg mnie to nie jest prawidłowa podstawa.

A w ogóle kontekst tego pisma jest ciekawy. Potrzebna była mi informacja o prowadzonych postępowaniach egzekucyjnych przeciwko pewnej spółce z siedzibą w Poznaniu. Skierowałem wnioski o udzielenie informacji do wszystkich komorników działających na terenie Poznania. Skorzystałem w tym celu z poczty elektronicznej. Wezwanie do uiszczenia opłaty od wniosku otrzymałem tylko jedno.

Omawiana instytucja jest ważna i potrzebna, zaś praktyka komorników jest różna, dlatego należy chwalić postawę komorników, którzy udzielają informacji bez wzywania do uiszczenia opłaty. Od pięciu poznańskich komorników uzyskałem odpowiedź niezwłocznie, drogą elektroniczną. Widocznie rozumieją, że czas to pieniądz także dla wierzycieli.

Poprzez email odpowiedzieli komornicy z następujących sądów rejonowych:

Poznań-Grunwald i Jeżyce Michał Redelbach;

Poznań-Grunwald i Jeżyce Piotr Tomaszewski,

Poznań-Stare Miasto Tomasz Zarzycki,

Poznań Wilda i Nowe Miasto Konrad Ciesielski,

Poznań-Grunwald i Jeżyce Artur Kaczmarek.

Dziękuję w imieniu mojej Klientki!

{ 19 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Windykator Wrzesień 9, 2013 o 13:52

W piśmie zawarł Pan pytanie o składniki z których prowadzona jest egzekucja? Jesli tak, to pytając kolokwialnie – co to Panu da?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 9, 2013 o 14:11

Windyktor – bez wiedzy o poprzednich bezskutecznych egzekucjach nie mogę złożyć wniosku o zakaz działalności.

Odpowiedz

Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym Wrzesień 10, 2013 o 20:03

Poza tym, odpowiedzi od komorników w trybie art. 760 [1] k.p.c. przychodzą zazwyczaj dość szybko – w Toruniu i Bydgoszczy to przeciętnie ok. 7-10 dni od złożenia wniosku, zatem znacznie szybciej niż np. przeprowadzenie wyjawienia majątku dłużnika.

Odpowiedz

Windykator Wrzesień 9, 2013 o 14:19

A, to owszem a najpierw można skutecznie postraszyć zarząd złożeniem zawiadomienia o oszustwie, jeśli przed zaciągnięciem zobowiązania wobec nas już była powiedzmy że niewypłacalna.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 9, 2013 o 14:21

Jasne, to też było 🙂

Odpowiedz

Przemek | Blog o egzekucji Wrzesień 9, 2013 o 19:15

Nie dziwi oczywiście, że częsty gość (i aktywny komentator) tego bloga znalazł się na białej liście 🙂 Ale przyznam szczerze, że przez e-mail to nigdy nie próbowałem. I co, dołączył Pan skan tytułu wykonawczego?

Odpowiedz

Krzysztof Wrzesień 9, 2013 o 20:11

A jaka dokładnie była treść zapytania? I na jakiej podstawie prawnej oparta? Oraz jakich informacji( jakiego typu) udzielono? Dziękuje za odpowiedzi.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 9, 2013 o 20:55

Panowie, było to typowe pytanie z art. 760 (1) kpc, wzory zamieszczałem na blogu. Dołączyłem skan tytułu.

Odpowiedz

Sebastian Wrzesień 10, 2013 o 22:33

Czy oprócz wiadomości e-mail Komornik wyśle również informację pocztą tradycyjną na tak złożony wniosek?

Ostatnio jeden z Komornik z Płocka wezwał do uiszczenia opłaty za udzielenie informacji. Oczywiście nie zapłaciłem, jednak po czasie przyszło postanowienie kończące postępowanie w niniejszej sprawie, w którym to Komornik ustalił koszt doręczenia korespondencji na kwotę około 20 zł.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 11, 2013 o 09:09

Sebastian, zaskarż te koszty (o ile to ma sens). Chyba tylko jeden komornik przysłał pismo równolegle z emailem.

Odpowiedz

r.pr. Agnieszka Przybyła-Kotwicka Wrzesień 11, 2013 o 10:55

Witam. Ja otrzymałam wezwanie o opłatę stałą w wysokości 112,20 zł parę dni temu, zatem jak widać ciągle pojawiają się komornicy, którzy naliczają opłaty za udzielenie informacji w trybie art. 760 (1) k.p.c. Rozważałam złożenie skargi, jednak poprzedziłam jej złożenie rozmową, bo uważam, że zawsze warto porozmawiać. W przedmiotowej sprawie wystarczyła na szczęście rozmowa i rzeczowe przedstawienie odmiennego stanowiska. Komornik się zreflektował i zobowiązał się udzielić informacji bezpłatnie. Zachęcam wszystkich do natychmiastowego reagowania na takie wezwania. Zgadzam się ze stanowiskiem „kolegi”, że taka praktyka komorników nie ma oparcia w obowiązującym stanie prawnym. Pozdrawiam r.pr. Agnieszka Przybyła-Kotwicka

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 11, 2013 o 12:42

Agnieszko, a czemu kolegę ujęłaś w cudzysłów?

Odpowiedz

r.pr. Agnieszka Przybyła-Kotwicka Wrzesień 11, 2013 o 14:02

Bo nie chciałam Cię urazić zbytnią bezpośredniością skoro się nie znamy 🙂 Po odpowiedzi rozumiem, że nie ma z tym problemu i mogę być bardziej bezpośrednia 🙂 Niektórzy wolą zachować dystans, więc staram się o tym pamiętać. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 11, 2013 o 14:10

Agnieszka, wszyscy absolwenci UMK są mi bliscy 🙂

Odpowiedz

Sebastian Wrzesień 12, 2013 o 21:10

Mam pytanie odnośnie strony technicznej. Wniosek o udzielenie był w treści maila napisany czy też jako załącznik do wiadomości e-mail?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 12, 2013 o 21:46

Skan w PDF jako załącznik.

Odpowiedz

Agnieszka Wrzesień 17, 2013 o 15:19

Przydatne informacje Panie Mecenasie 🙂

Odpowiedz

Wiesław Październik 15, 2014 o 20:52

Przesłałem wnioski w sprawie udzielenia przez komornika informacji o prowadzonych w stosunku do dłużnika postępowaniach egzekucyjnych wraz z kopią tytułu wykonawczego – listem poleconym i e-mail Po 2 tygodniach ( bez odpowiedzi!) wysłałem e-mail z pytaniem o podanie przewidywanego terminu odpowiedzi. Czekam już 3 tygodnie na odzew. Bezskutecznie. Co w tej sytuacji mogę zrobić?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 15, 2014 o 20:59

Wiesław, można napisać monit do wiadomości Krajowej Rady Komorniczej.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: