Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Zakończenie postępowania egzekucyjnego

Postępowanie egzekucyjne może zakończyć się na kilka sposobów. A właściwie w jeden sposób, ale z różnych przyczyn. Postępowanie kończy się oczywiście umorzeniem: z powodu bezskuteczności (brrr…), bezczynności wierzyciela, na wniosek wierzyciela…Również w przypadku sukcesu, czyli wyegzekwowania całej kwoty. Po umorzeniu sprawy z powodu ściągnięcia długu (czy też jego dobrowolnej spłaty komornikowi) komornik doręcza komplet pism. Właśnie coś takiego przyszło wczoraj do kancelarii (komornicy na szczęście nie podlegają tej mega reformie doręczeniowej):

umorzenie egzekucji

Z takiego postanowienia – oraz z postanowienia o przyznaniu kosztów – cieszymy się zawsze najbardziej.

To w ogóle była ciekawa sprawa.

Po pierwsze bardzo szybka egzekucja. Tylko sprawne działanie wierzyciela i pełnomocnika zwiększa szansę na sukces, czyli odzyskanie pieniędzy. Niestety często zwracacie się o pomoc po 5 latach bezskutecznej szarpaniny z dłużnikiem… To tak jakby go lekarza iść po 5 latach stosowania ziółek i porad Goździkowej. Dramat…

Po drugie pozwanym był rolnik. Zagadka dla prawników: jaki wydział – gospodarczy czy cywilny – jest właściwy (powód jest przedsiębiorcą)?

{ 30 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jacek Styczeń 24, 2014 o 12:22

Jak przedsiębiorca to powinien być gospodarczy, ale znając nasze sądy to pewnie wylądowało w cywilnym 🙂

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 24, 2014 o 12:27

Odpowiedź prawnika – może być tak lub tak 🙂

Odpowiedz

Stanisław Marzec 28, 2015 o 22:50

Co za bzdet. Już o tym kiedyś pisałem ale Pan – Panie wesoły (tak jakoś dziwnie wesoły) – chyba nie był zadowolony z tego wpisu . Rolnik może być pozwany wyłącznie przed sąd cywilny. Ustawodawca zadecydował: rolnik nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy Prawo działalności gospodarczej (bo ? Bo miałby zdolność upadłościową , a to nie odpowiadało lobbystom ; bankom, dostawcom nawozów, pasz maszyn itp.)

Odpowiedz

michal Styczeń 24, 2014 o 12:40

witam
masło maślane a umorzenie

fajne postanowienie o umorzeniu ale chyba nie do końca zgodne z kpc 🙂
Art. 816.
§ 3. KPC Ukończenie postępowania egzekucyjnego w inny sposób niż przez umorzenie komornik stwierdza postanowieniem, rozstrzygając o kosztach.
z jednej strony kolega potwierdza spłatę z drugiej umarza

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 24, 2014 o 12:44

Też mam takie wątpliwości, chociaż praktyka w Toruniu wskazuje raczej na umarzanie w takich sytuacjach,
Ale skarżył nie będę. A jak robią inne miasta?

Odpowiedz

Michał 32 Styczeń 24, 2014 o 13:41

Słowo „umarzać” z formalnego punku widzenia nie powinno się pojawić w pkt 1 postanowienia z uwagi na treść art. 816 par. 3 kpc. Neutralne byłoby „zakończyć”. Ale to w istocie niuans. Niewątpliwie wprowadzenie sformułowanie jak w pkt 1, w jakiejkolwiek formie, powoduje, że postanowienie jest czytelniejsze dla stron, w szczególności dla dłużnika. W przypadku zwykłych postanowień ustalających koszty, gdzie informacja o zakończeniu postępowania na skutek zapłaty pojawia się dopiero w uzasadnieniu, nie jest tak jednoznaczna dla dłużników.

Odpowiedz

Stanisław Marzec 28, 2015 o 22:59

Słuchajcie fachowcy: po zakończeniu postępowania egzekucyjnego na skutek wyegzekwowania należności objętej wnioskiem do tytułu wykonawczego – komornik nie wydaje postanowienia ale zaświadczenie o sumach przekazanych wierzycielowi. Dłużnik może wówczas korzystać z powództwa przeciwegzekucyjnego , a wierzyciel z powództwa o ustalenie . No zastanówcie się dlaczego tak jest w k.p.c..

Odpowiedz

Krzysztof Czerwiec 10, 2015 o 16:33

Stanisław, czytaj uważnie:
Kodeks postępowania cywilnego
Art. 816. Ukończenie postępowania egzekucyjnego
§ 3. Ukończenie postępowania egzekucyjnego w inny sposób niż przez umorzenie komornik stwierdza postanowieniem, rozstrzygając o kosztach.

Odpowiedz

Jacek Styczeń 24, 2014 o 12:50

U mnie – Jak dłużnik spłaci zadłużenie komornik wydaję postanowienie o kosztach oraz że postępowanie zostało zakończone na skutek wyegzekwowania całej należności.

Odpowiedz

Iwona Styczeń 24, 2014 o 13:07

A jeśli pełnomocnik okazuje się wielokrotnie nieskuteczny?????, kolejne koszty i nic.

Odpowiedz

Przemek | Blog o egzekucji Styczeń 24, 2014 o 20:13

Można zmienić pełnomocnika 🙂

Odpowiedz

Jacek Styczeń 24, 2014 o 13:12

http://www.sprzedamdlug.pl/1/kam.jpg
Dokładnie tak wygląda postanowienie .

Odpowiedz

Przemek | Blog o egzekucji Styczeń 26, 2014 o 00:19

A tak teraz sobie patrząc na to postanowienie komornika (oczywiście nie pierwsze, nie drugie i nie dziesiąte w życiu) naszła mnie refleksja – czemu Komornik wydając orzeczenie może wskazać w komparycji pełne dane osobowe i adresowe strony, która brała w postępowaniu udział, a sąd nigdy nie pofatyguje się we wpisanie czegoś więcej niż imienia i nazwiska albo nazwy i siedziby (w znaczeniu – miejscowości, w której znajduje się siedziba)?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 27, 2014 o 10:05

No to już chyba wynika z programu do obsługi biurowości.

Odpowiedz

Przemek | Blog o egzekucji Styczeń 27, 2014 o 12:09

U komornika te dane w postanowieniach oczywiście wynikają z programu do obsługi biurowości. A z czego wynika ich brak w orzeczeniach sądu..?

Odpowiedz

Przemek | Blog o egzekucji Styczeń 27, 2014 o 12:14

Przecież i do komornika i do sądu stosuje się ten sam art. 325 w zw. z art. 361 (w przypadku komornika – w zw. z art. 13 § 2) k.p.c..

Odpowiedz

Paweł Grudzień 30, 2014 o 13:06

Czasami podają nr NIP lub PESEL dłużnika.

Odpowiedz

GOŚĆ Styczeń 27, 2014 o 17:38

Wydział cywilny 🙂

Odpowiedz

Jacek Wrzesień 28, 2014 o 12:58

Witam,
jestem wierzycielem i ostatnio usłyszałem, że z racji skutecznej egzekucji i spłacanych w pierwszej kolejności odsetek za zwłokę muszę dokonać rozliczenia z Urzędem Skarbowym.
Czy ciąży na mnie jako wierzycielu taki obowiązek?

Odpowiedz

Stanisław Marzec 28, 2015 o 23:03

Od odsetek, które narosły od momentu przysądzenia do momentu postanowienia „Plan podziału” płaci się podatek . Komornik jest zobowiązany wydać PIT z kwotą od której należy zapłacić podatek.

Odpowiedz

Ania Październik 26, 2014 o 23:36

Witam. Jestem wierzycielem, zdobyłam nakaz zapłaty, złożyłam wniosek egzekucyjny u komornika, jednocześnie planowałam złożyć wniosek do Sądu o wpis w IV dziale KRS o zaległościach. W tym celu wysłalam odpowiednie pismo do dłużnika. Niestety krótko po tym dłużnik przysłał zarówno mi jak i komornikowi pismo, iż z powodu utraty płynności finansowej zamierza złożyć wniosek do Sądu o ogłoszenie upadłości. Rozmawiałam z komornikiem, on twierdzi że nie ma z czego ściągnąć długu, a złożenie wniosku o upadłość zawiesi wykonywanie tytułu egzekucyjnego. Czy ma sens teraz składać wniosek o wpis w IV dziale KRS? Czy ma sens robić cokolwiek? Skoro komornik nie znalazł majątku to syndyk też go pewnie nie znajdzie. Jestem w kropce nie wiem co robić

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 27, 2014 o 14:53

Nie wiem, co się dzieje w sprawie, ale się nie poddawaj.

Odpowiedz

Stanisław Marzec 28, 2015 o 23:13

Żal czytać odpowiedzi na Pański wpis. Należy wykonać wszystkie prawem przewidziane czynności . Często za upadłego odpowiada zarząd (swoim majątkiem) , np. jeżeli nie złoży wniosku we właściwym czasie , albo wybiórczo – przed upadłością – zaspokaja wierzycieli albo obciąża majątek w razie grożącej mu niewypłacalności itp. A majątku należy poszukiwać samemu występując do sądu o powołanie do rady wierzycieli. Wówczas jest legalny dostęp do umów, faktur, przepływów na rachunku itp.

Odpowiedz

nats Listopad 3, 2014 o 22:05

Witam,
Jaki termin ma komornik na wydanie postanowienia od dnia spłaty długu?

Odpowiedz

Stanisław Marzec 28, 2015 o 23:07

Trzeba wystąpić o zaświadczenie , a kiedy komornik nie wyda w ciągu miesiąca, należy wystąpić do Prezesa sądu ze skargą w trybie nadzoru ( nie na czynności). Prezes wyda zarządzenie dla sądu (przewodniczącemu wydziału egzekucyjnego) do podjęcia czynności w trybie art. 759 k.p.c.

Odpowiedz

Michał Listopad 4, 2014 o 15:39

Komornik nie jest tu związany żadnym terminem. Jeśli długo nie wydaje postanowienia, możliwe jest złożenie skargi na zaniechanie dokonania czynności przez komornika.

Odpowiedz

WieslawWszywka Wrzesień 13, 2016 o 09:23

Krótko i na temat,dług możesz płacić bez końca,łatwo egzekwować,trudno zakończyć postępowanie.Wierzyciel wysyła do komornika bo nie ma obowiązku informowania a komornik wpłaca minimalne kwoty bo koszty postępowania,woli dla siebie więcej.Bez wiedzy o ilości długu nie można powiadomić komornika o spłacie.Ot w takim państwie prawa i równości dla ludzi żyjemy proszę państwa.

Odpowiedz

ESTERA Grudzień 28, 2016 o 19:38

witam jak napisac pismo do komornika abyten nam przyslal ze zakonczyl sprawe itaksamo jak napisac do banku

Odpowiedz

anna Styczeń 18, 2017 o 14:31

jak prawidlowo powinno wygladac pismo od komornika o zakonczniu postepowania? caly dlug spacony pismo dostalam ale w pismie podane sa tylko koszty komornicze ja spacilma duzo wiecej nie ma informacji o splacie wierzyciela na koncu pisma nie ma adnotacji ze pismo oprocz mnie zostalo jeszcze wyslane do wierzyciela… nie wiem co o tym myslec … znajoma dostala pismo ze dlug zosal spacony do danej kwoty ze wierzyciel zostal spacony i zaplata ile wyniosla dla radca prawnego … na kocu byla adnotacja ze pimo otrzymuja dane osoy organy itd a umie ze dlug zotal spacony do danej kwoty i tyle nie ma zaznaczenie ze radca prawny tez zostal spacony… czy komornik nie musi pisac tego w pismie… ? prosze mi odpowiedziec

Odpowiedz

Stanisław Marzec 20, 2017 o 22:12

Cytuję opinię z Pańskiego artykułu: Po umorzeniu sprawy z powodu ściągnięcia długu (czy też jego dobrowolnej spłaty komornikowi) komornik doręcza komplet pism.
Panie Sienkiewicz, ogarnij się Pan; „po ściągnięciu długu”, to już nie ma czego komornik umarzać. Komornik wydaje (wg. przepisów od 5 maja 2012r) postanowienie o zakończeniu postępowania (art. 816 pkt 3) . Przed 5 maja 2012r, wydawał postanowienie o kosztach , tyle i tylko tyle. dłużnik mógł zażądać zaświadczenia o zakończeniu postępownia .

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: