Czy komornik może dorabiać?

To pytanie jest proste jedynie z pozoru. Dla większości z Was komornik pracuje jako komornik właśnie, czyli w swojej kancelarii. Ale czy może robić coś jeszcze? Pytanie wcale nie jest takie bez sensu. Zresztą podobno nie ma głupich pytań….

Kwestie te reguluje art. 21 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji:

1. Komornikowi nie wolno podejmować dodatkowego zajęcia lub zatrudnienia, które by przeszkadzało w pełnieniu obowiązków albo mogło uchybiać powadze wykonywanego zawodu.

2. Dodatkowe zatrudnienie komornik może podjąć za zgodą prezesa właściwego sądu apelacyjnego i rady izby komorniczej.

3. O zamiarze podjęcia dodatkowego zajęcia komornik zawiadamia prezesa właściwego sądu apelacyjnego i radę izby komorniczej. Prezes tego sądu w terminie tygodniowym może sprzeciwić się podjęciu tego zajęcia.

I właśnie te kwestie zostały omówione w artykule „Podjęcie dodatkowego zatrudnienia lub zajęcia przez komornika sądowego”, jaki ukazał się w ostatnim numerze Przeglądu Prawa Egzekucyjnego.  A piszę o tym dlatego, że współautorem artykułu jest Iwo Fisz, aplikant z mojej kancelarii.

Iwo, autor licznych artykułów i glos, jest również blogerem – prowadzi blog o prawnych aspektach zagospodarowania przestrzennego.

 blog Iwo

Zapraszam do lektury bloga, zaś komorników, asesorów i aplikantów komorniczych odsyłam do najnowszego numeru PPE.

{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Marzec 25, 2014 o 12:06

Czym się różni zatrudnienie od zajęcia – czy zatrudnienie dotyczy tylko stosunku pracy, czy też umów cywilnoprawnych? Czy można uznać, że namiętne łowienie ryb jest zajęciem, które może przeszkodzić w pełnieniu obowiązków? Jak należy rozumieć rozgraniczenie, że zatrudnienie może być podjęte za zgodą prezesa i rady izby, a o zajęciu należy tylko informować i czekać na ewentualny sprzeciw, no i czy faktycznie trzeba informować o chęci wzięcia udziału np. w tygodniowych zawodach wędkarskich?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 25, 2014 o 12:07

Lech, te właśnie kwestie porusza artykuł 🙂

Odpowiedz

Lech Marzec 25, 2014 o 12:08

OK, zachęciłeś mnie:)

Odpowiedz

Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym Marzec 26, 2014 o 07:38

Lech – na pytania nie odpowiem, aby nie uprzedzać lektury:). Ogólny wniosek jest jednak taki, że przepis w jego literalnym brzmieniu prowadziłby do skutków nie do przyjęcia.

Odpowiedz

Lech Marzec 26, 2014 o 07:40

Czyli sytuacja „normalna” w naszym kochanym państwie 😉

Odpowiedz

Maciej Bednarek: Jak napisać dobrą umowę Marzec 27, 2014 o 20:58

Zaciekawił mnie Pan tym wpisem, Panie Karolu. A czy może Pan chociaż uchylić rąbka tajemnicy w zakresie tego, jakie dodatkowe zajęcie/ zatrudnienie jest najczęściej spotykane u komorników w praktyce? Oczywiście poza dydaktyką 😉

Ps. Z racji mojego pierwszego „oficjalnego” wpisu na Pana blogu muszę pozwolić sobie na małą prywatę. Rewelacyjny blog, Panie Karolu!

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 28, 2014 o 08:00

Maciej, nie mam pojęcia co też tam komornicy robią po godzinach 🙂 Ale jednym z autorów tego artykułu był komornik z Torunia, więc może napisali w tekście? Zapraszam częściej!

Odpowiedz

Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym Marzec 28, 2014 o 08:19

Jeśli chodzi o zatrudnienie, to spotkałem się w praktyce z przykładami pracy na uczelni. Więcej jest przykładów „zajęć” np. działalność w organizacjach łowieckich.

Odpowiedz

Ariel Matysiak Kwiecień 14, 2014 o 11:05

zawsze mnie to interesowało – przeczytam z chęcią

Odpowiedz

Marta Maj 5, 2014 o 21:55

Witam,

Gdzie mogę nabyć PPE ?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 6, 2014 o 08:14

Marta, tutaj link do wydawnictwa: http://currenda.pl/?page_id=45

Odpowiedz

Magdalena Kosińska-Petecka Maj 7, 2014 o 10:11

wszystko jasno wyjaśnione. Muszę o tym poinformować swojego kolegę, który przymierza się do pracy w roli komornika

Odpowiedz

anna Maj 23, 2016 o 12:50

WItam,
Chciałam zapytać jak się sprawa ma do aplikantów komorniczych i asesorów. Czy oni równiez muszą uzyskać zgodę na dodatkowe zajęcie/ zatrudnienie?
Ustawa odnosi się tylko do komorników ale czy nie należy stosować przepisu art. 21 uoksie analogicznie do asesorów i aplikantów?
Dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam,
ANNA

Odpowiedz