Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Poręczyciel jako wierzyciel dłużnika głównego

Poręczenie jest stosunkowo atrakcyjną, tanią i dość popularną formą zabezpieczenia wykonania zobowiązań. Polega ono na tym, że obok dłużnika głównego (np. pożyczkobiorcy) jeszcze inna osoba odpowiada za dług. Poręczenie należy zatem do zabezpieczeń osobowych.

Zgodnie z art. 881 kc, w braku odmiennego zastrzeżenia, poręczyciel jest odpowiedzialny jak współdłużnik solidarny. Wierzyciel może żądać zatem zapłaty od wszystkich lub tylko niektórych dłużników. Oczywiście powinien wybrać tego, który ma więcej majątku i szybciej spłaci dług.

Gdy poręczyciel wykona zobowiązanie (czyli zapłaci) dochodzi do bardzo ciekawej sytuacji. Otóż taka zapłata prowadzi do tego, że między dłużnikiem a wierzycielem przestaje istnieć stosunek zobowiązaniowy. Dług nadal istnieje, ale już nie w relacji pożyczkobiorca – pożyczkodawca.

Co zatem dzieje się z długiem? Otóż dochodzi tak zwanej subrogacji ustawowej, znanej również pod bardziej zrozumiałą nazwą wstąpienia osoby trzeciej w prawa zaspokojonego wierzyciela. Reguluje to art. 518 § 1 pkt 1 kc. Uwaga, poręczyciel spłacający dług „wstępuje” w prawa wierzyciela, a zatem nie powstaje żaden nowy stosunek prawny. Dochodzi tylko to zmiany stron tego stosunku podstawowego.

I tutaj dochodzimy do sedna wpisu: przedawnienia roszczenia. Trafnie ujął to Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 17 lipca 2003 r. (III CZP 43/03):

Roszczenie nabyte przez poręczyciela na podstawie przepisu art. 518 § 1 pkt 1 k.c. przedawnia się w terminie przewidzianym dla przedawnienia roszczenia wierzyciela wobec dłużnika głównego.

Co to oznacza w praktyce? Załóżmy, że wierzyciel pozywa tylko poręczyciela. Proces dotyczy wierzytelności, która przedawnia się po 3 latach (czyli termin typowy dla spaw gospodarczych). I proces ten ciągnie się przez 5 lat (co się przecież zdarza).

Ostatecznie poręczyciel proces przegrywa i to w obu instancjach. I poręczyciel płaci dług, za który poręczył. W naturalnym odruchu żąda następnie zapłaty od dłużnika głównego. I co robi ten niewdzięcznik? Podnosi zarzut przedawnienia i wygrywa proces. Okazuje się bowiem, że takie wstąpienie w istniejący dług oznacza również „przejecie” biegnącego przedawnienia.

I w ten sposób poręczyciel nie ma nic, a dłużnik główny się cieszy. A największy problem z tym, że wcale nie tak łatwo zapobiec temu przedawnieniu. Warto przy takiej okazji zadbać o właściwe relacje pomiędzy dłużnikiem głównym a poręczycielem i zawrzeć umowę dotycząca zasad odpowiedzialności za dług.

{ 18 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agnieszka Lipiec 15, 2014 o 12:15

Ale dłużnik nie odbiera wszelakich pism))) i jeśli wzywamy ( jako poręczyciel który już dług spłacił), do zapłaty dłużnika to dłużnik nie odbiera, unika…składając do sądu pozew przeciwko dłużnikowi dłużnik nadal nie odbiera) i nie może w nijaki sposób złożyć zarzutu przedawnienia..nie wie, nie ma o tym pojęcia i nie odbiera przesyłki z Sadu) wtedy jest szansa że Sąd może orzec wyrok po stronie wierzyciela))) i dług sobie rośnie)???

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 15, 2014 o 12:34

A po co Ci to wezwanie? Od razu do sądu. Jak nie odbierze z sądu, to przegra sprawę i komornik go znajdzie.

Odpowiedz

Lech Lipiec 15, 2014 o 17:21

Czy w toku tego „5-letniego procesu” poręczyciel może już pozywać osobę, za którą poręczył, nawet jeśli sam poręczyciel jeszcze wierzyciela nie spłacił?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 15, 2014 o 22:08

Lech, raczej nie ale może zrobić kilka innych skutecznych czynności.

Odpowiedz

Jakub Lipiec 16, 2014 o 15:12

Czy Pańskim zdaniem przypozwanie przerywa bieg terminu przedawnienia, czy ma Pan na myśli dopozwanie?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 16, 2014 o 17:54

Jakub, mam jak widzę do czynienia z profesjonalistą, więc odpowiedź jest znana 🙂

Odpowiedz

Jakub Lipiec 17, 2014 o 12:23

Panie Mecenasie, co do przypozwania temat rzeczywiście wydaje się jasny, ale z dopozwaniem sprawa dla mnie nie taka prosta; jeżeli powództwo może być wytoczone przeciwko innym jeszcze osobom, to zależy od wniosku powoda, a i temu sąd może odmówić.

Rozumiem, że darmowe konsultacje się skończyły;) a szkoda, bo cenię Pańską opinię i myślałem że ma Pan obejście;)) pozdrawiam

Magda Lipiec 17, 2014 o 18:55

A co, gdy dwóch poręczycieli poręczyło umowę kredytu, ale wierzyciel pozwał tylko jednego z nich, który musiał zapłacić całość. Czy w takiej sytuacji poręczyciel, który zapłacił może pozwać jednocześnie dłużnika i drugiego poręczyciela ?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 17, 2014 o 22:07

Magda, może pozwać obu.

Odpowiedz

Łukasz Chrząszcz Grudzień 30, 2014 o 01:12

Zgoda poręczyciela musi być bardzo dobrze przemyślana. Takie procesy to pewnie niewielki procent (nie wiem, strzelam!) wszystkich poręczeń, ale rzutują negatywnie na takiej formie pomocy drugiemu człowiekowi. Pozwolisz Karol, że zareklamuję w komentarzu mój artykuł z praktycznymi poradami jak zdobyć poręczyciela: http://www.niepoddawajsie.pl/jak-zdobyc-poreczyciela/ Mam nadzieję, że komuś pomogę 🙂 Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz

Daniel Styczeń 25, 2015 o 14:38

A może ten poręczyciel w takiej sytuacji skorzystać z bezpodstawnego wzbogacenia…?:)

Odpowiedz

Roman Czerwiec 28, 2017 o 10:20

Przyłączam się do pytania Daniela.

Odpowiedz

Pablo Marzec 1, 2016 o 19:10

A jeżeli Bank pozywa dłużnika i poręczyciela, Sąd wydaje wyrok, wszczęte jest postępowanie komornicze, w trakcie którego poręczyciel spłaca część długu – to jaki jest termin przedawnienia roszczeń poręczyciela względem dłużnika ? (zwłaszcza jeśli wciąż trwa egzekucja przeciwko obydwu stronom)

Odpowiedz

Ewa Luty 8, 2017 o 14:40

Witam
Mam pytanie ponieważ każdy z prawników u których byłam informował mnie że dług się przedawnił a wierzyciel mówi co innego w zeszłym roku dostałam informacje od wierzyciela że mam spłacać pożyczkę za głównego kredytobiorcę pożyczka z 91 roku kilka razy gez komornicza , ponad 9lat temu spłacałam do komornika po uzgodnionych kwotach ale poźniej straciłam pracę i zaprzestałam płacić była cisza aż do zeszłego roku gdzie to Urząd pracy odezwał się ja podniosłam zarzut przedawnienia a oni mi odpowiedzieli że jeszcze nie upłynęło 10 lat to więc jak jest z tym przedawnieniem 10 czy 3 lata ?Bardzo proszę o odpowiedz

Odpowiedz

Michał Luty 8, 2017 o 15:42

Ewa, termin przedawnienia uzależniony jest od tego czy pożyczka była udzielona w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Prowadzenie post. egz. prowadzi do przerwania biegu terminu przedawnienia.

Odpowiedz

Ewa Luty 8, 2017 o 15:57

Dziękuję za odpowiedz
Pożyczka była udzielona z Powiatowego Urzędu Pracy na otwarcie działalności gospodarczej z tym że pieniądze pożyczkobiorca otrzymał po okazaniu że wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.
Od zeszłego roku główny pożyczkobiorca podją się spłaty zadłużenia i terminowo je spłaca . W poniedziałek otrzymałam pismo od komornika o wszczęciu postępowania egzekucyjnego w/w sprawie. Czy urząd pracy miał takie prawo by oddalić zarzut przedawnienia i czy miał prawo oddać sprawę do komornika jeżeli dłużnik główny spłaca pożyczkę .?
Proszę o odpowiedz
Pozdrawiam Ewa

Odpowiedz

Ewa Luty 8, 2017 o 15:59

Dziękuję za odpowiedz
Pożyczka była udzielona z Powiatowego Urzędu Pracy na otwarcie działalności gospodarczej z tym że pieniądze pożyczkobiorca otrzymał po okazaniu że wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.
Od zeszłego roku główny pożyczkobiorca podją się spłaty zadłużenia i terminowo ją spłaca . W poniedziałek otrzymałam pismo od komornika o wszczęciu postępowania egzekucyjnego w/w sprawie. Czy urząd pracy miał takie prawo by oddalić zarzut przedawnienia i czy miał prawo oddać sprawę do komornika jeżeli dłużnik główny spłaca pożyczkę .?
Proszę o odpowiedz
Pozdrawiam Ewa

Odpowiedz

Lech Czerwiec 28, 2017 o 10:24

Właśnie sobie zdałem sprawę, że analogiczny „problem” jest w poręczeniu wekslowym. Roszczenie poręczyciela przedawnia się w 3 lata *od daty płatności weksla*, i nie zmienia tego fakt, że poręczyciel toczył 5-letni spór z z wierzycielem.

W skrajnym przypadku posiadacz weksla może przyjść po zapłatę do poręczyciela w ostatnim dniu 3-letniego okresu przedawnienia i poręczyciel jest wówczas w praktyce „w czarnej d…”.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: