Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Niższe odsetki ustawowe

Jak zapewne wiesz odsetki ustawowe są swoistą „opłatą” za korzystanie z cudzych pieniędzy. Dochodząc przed sądem swoich roszczeń powinieneś zawsze żądać zapłaty tych odsetek (a często o tym zapominasz). Ile wynoszą te odsetki?

W prawie cywilnym (ale nie np. w podatkach) wysokość odsetek ustalana jest na podstawie rozporządzenia przewidzianego w kodeksie cywilnym, a konkretnie w jego art. 353 § 3.

Rada Ministrów określa, w drodze rozporządzenia, wysokość odsetek ustawowych, kierując się koniecznością zapewnienia dyscypliny płatniczej i sprawnego przeprowadzania rozliczeń pieniężnych, biorąc pod uwagę wysokość rynkowych stóp procentowych oraz stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego.

I Rada wydaje co jakiś czas takie rozporządzenie. Poprzednio było to w grudniu 2008 r., a więc dość dawno. Od tego czasu do teraz obowiązywały stosunkowo wysokie – może nawet lichwiarskie, bo 13% odsetki. Oczywiście były w ostatnim 25leciu Wolnej Polski okresy, gdzie odsetki wnosiły i 720%! To se ne vrati…..

Ostatnio jednak odsetki raczej spadają.

I właśnie niedawno, w przeddzień Wigilii, odsetki spadły z 13% do 8% w stosunku rocznym, a więc aż o 5 punktów procentowych.

Na szczęście sądy już od wielu lat piszą treść nakazów czy wyroków w tej sposób, że nie wymieniają wysokości odsetek (pamiętam, że na aplikacji musieliśmy dokładnie pisać, jakie to odsetki są zasądzane). Obecnie sentencja orzeczenia brzmi więc tak:

odsetki

Jeżeli masz już wyrok czy nakaz zapłaty u komornika to przeliczy on sobie sam, ile od 23 grudnia 2014 r. ma od dłużnika ściągać odsetek.

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Styczeń 6, 2015 o 14:59

Widywałem tytuły stwierdzające „odsetki ustawowe w wysokości 13%” i co wówczas? 😉

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 6, 2015 o 22:17

Lech, tylko się cieszyć 🙂 A tak poważnie to powinno być raczej: 13% z uwzględnieniem zmiany odsetek. No cóż, może tak był sformułowany pozew? Niech się dłużnik martwi.

Odpowiedz

ppp Styczeń 6, 2015 o 15:44

Ja właśnie dostałem w dniu wczorajszym zajęcie emerytury (mojego dłużnika) od komornika z datą jego wystawienia 02-01-2015 i są odsetki liczone od kwoty głównej 13%, czy to możliwe, że niektórzy komornicy nie wiedzą o ich obniżeniu i kasują więcej dla wierzycieli:)?

Odpowiedz

Mark127 Styczeń 12, 2015 o 16:04

Dostałem wczoraj pismo od getback, proponują ugodę i informują o wstrzymaniu odsetek, właśnie 8%. Do tej pory nie odbierałem od nich tel i nie odpisywałem, myślałem, że dadzą spokój, ale dziś doczytałem, że windykator też może do komornika sprawę oddać https://getbacksa.pl/windykacja/ Torchę mało wiem w tym temacie. Jak mam z nimi rozmoawiać? Miał ktoś u nich długi?

Odpowiedz

Łukasz Styczeń 18, 2015 o 20:56

No to dłużnikom, mały kamień z serca spadł – w postaci ośmiu procent.
Dobrze, ze o tym piszesz bo faktycznie, nie zawsze człowiek myśli o tych odsetkach, a potem jak przychodzi co do egzekucji to się oczy otwierają o ile to kwota długu zostaje powiększona.
Mark127 – długu u nich nie miałem, ale tak na chłopski rozum – to jakżeś pożyczył to lepiej jednak te telefony odbierać 😉

Odpowiedz

Monika Kwiecień 2, 2015 o 23:49

Powiem , że lepiej się dogadać niż czekać, chyba że nam nie zależy na niczym, w sensie jakiś kredytach czy telefonach na abonament. Dług się łatwo robi gorzej z jego spłatą. Najgorzej mają windykatorzy z typowymi wyłudzeniami, a nie od każdego da się pieniądze odzyskać…

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: