Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Adres członka zarządu

Jeżeli kiedyś chciałeś pozwać za długi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością członka zarządu (art. 299 ksh) to musiałeś się nieźle natrudzić. Oczywiście można było grzebać w aktach rejestrowych i szukać adresu zamieszkania w jakimś akcie notarialnym czy innym dokumencie. Ale nie było to takie proste i skuteczne. I teraz się to zmieniło – od 15 stycznia 2015 r. podanie adresu jest obowiązkowe. Więcej przeczytasz w ciekawym artykule Karoliny Rokickiej.

{ 17 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Styczeń 29, 2015 o 11:11

1. Czy adres będzie widoczny w odpisie KRS wziętym z internetu?
2. Czy prezes ma obowiązek zgłaszać zmianę swojego adresu zamieszkania?
(jeśli odpowiedzi na pytania są w artykule, to przepraszam, ale nie mam dostępu do dostępu płatnego).

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 29, 2015 o 11:14

Lech – ad 1 – nie, ale niedługo całe akta będą w internecie. 2 – tak.

Odpowiedz

Lech Styczeń 29, 2015 o 11:16

1. Fajnie.
2. Czy zatem będą uznawane za doręczone powództwa wysłane nie pod adres zamieszkania prezesa (jeśli nie zgłosił aktualnego?).

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 29, 2015 o 11:21

IMHO tak powinno być.

Odpowiedz

Lech Styczeń 29, 2015 o 11:24

Ale to by raczej wymagało zmiany kpc (tej, że w pozwie trzeba podać adres zamieszkania, i dopisanie analogicznie jak w przypadku wykreślenia adresu spółki z KRS – że się doręcza na ostatnio istniejący), jak i jeszcze może tego długiego rozporządzenia o doręczeniu i awizacji.

Dominik Styczeń 29, 2015 o 16:41

@Karol.

Czy projekt ustawy zmieniającej ustawę o KRS w zakresie udostępnienia akt rejestrowych online jest już procedowany? A jeżeli tak to na jakim etapie jest proces legislacyjny?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 29, 2015 o 11:25

Lech, damy szansę praktyce, będę śledził jak to się rozwinie.

Odpowiedz

Lech Styczeń 29, 2015 o 11:33

Wg mnie będzie tak, że co prawda prezes będzie musiał podać aktualny adres, ale jeśli nie poda, to konsekwencją nie będzie skuteczne doręczanie pod stary adres. Pozostanie tylko kara za niewskazanie nowego adresu, jeśli taka gdzieś jest przewidziana.

Odpowiedz

Firma Windykacyjna WMF Styczeń 29, 2015 o 12:47

Dzięki podpowiedzią Karola od dłuższego czasu korzystam z tego rozwiązania . Bardzo często Sąd w załączeniu przesyła oprócz adresu też inne dane Prezesa 🙂 , najczęściej jest to potwierdzenie złożonego wzoru podpisu , potwierdzone przez Notariusza.

PS.
Niedawno bo w poniedziałek sąd oddalił mi powództwo przeciwko członkom zarządu , uzasadnienie kuriozalne miedzy innymi Sad stwierdził że następny Prezes nie odpowiada za długi poprzedniego 🙂 jak je otrzymam to postaram się je tutaj zamieścić.

Odpowiedz

Małgorzata Marzec 14, 2015 o 15:07

Witam serdecznie,
Uprzejmie proszę o przesłanie na maila ten wyrok sądu w sprawie braku odpowiedzialności Prezesa jeśli jest to możliwe. Problem w tym, że zostałam oszukana przez wspólników spółki i aktualnie walczę z byłym prezesem i wspólnikami więc bardzo mi się przyda takie rozporządzenie. Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam Małgorzata

Odpowiedz

Adam Styczeń 29, 2015 o 18:30

Drodzy Panstwo, przedstawiam Wam jednego z najlepszych blogerow oraz jeden z najlepszych blogow w Polsce 🙂 Niezaprzeczalnie, w stu procentach 🙂 Naprawde bardzo rzadko spotyka się kogoś z tak wielkim talentem do pisania, podziwiam Cię 🙂 No i będę zagladal tu regularnie, dzieki 🙂 Pozdrawiam serdecznie w te chłodne, lecz na szczęście krótkie dni 🙂

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 29, 2015 o 18:55

Adam, miło mi i zapraszam 🙂

Odpowiedz

walku Luty 10, 2015 o 12:41

No, no… nareszcie mniej „biegania”. Chociaż mam nadzieję, że w przyszłości takie „bieganie” mnie ominie 😀

Odpowiedz

Jakub Luty 15, 2015 o 18:52

Dzięki za polecenie artykułu. Naprawdę jest ciekawy i wart przemyślenia. Zainteresowało mnie kilka szczegółów, ale te pytania skierowałem już bezpośrednio do autorki artykułu.

Odpowiedz

Maciej Luty 18, 2015 o 14:24

My w praktyce robimy tak:
1. adres z KRS
2. wezwanie ZPO
3. jeśli jest odebrane pozew
4. a jeśli nie BEL /PESEL
5. i ponownie wezwanie wraz z pozwem.

Plus ustalanie adresu w każdy inny sposób.

ps. Karolu, skąd info o aktach w internecie i jak to ma wyglądać, wiesz coś więcej?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Luty 18, 2015 o 21:17

Maciej, czytałem jakieś założenia do ustaw. Poszukaj na stronach MS.

Odpowiedz