Co się dzieje z wekslem po sprawie w sądzie?

O wekslach już sporo napisano, ale sądząc z tego wpisu na blogu Lecha Malinowskiego jeszcze za mało. U Lecha (w właściwie w TV) pewien profesor plecie bez sensu i się tego nie wstydzi. I właśnie to mnie zainspirowało do dzisiejszego wpisu.

Weksel jest dość dobrym narzędziem w rękach osoby, która wie, co z nim zrobić. Nie jest to oczywiście żadne zabezpieczenie, ale raczej gadżet, bardzo przyspieszający egzekucję. Wynika to z tego, że można zlecić komornikowi egzekucję, choćby nakaz zapłaty z weksla nie był prawomocny.

I tak właśnie zrobiliśmy niedawno w jednej ze spraw. Na znaczną kwotę wypełniony został weksel, złożony pozew, wydany nakaz zapłaty, przeprowadzone zabezpieczenie a potem egzekucja. Każda złotówka została oddana, dłużnik nie protestował, nie złożył żadnego zażalenia na zabezpieczenie czy zarzutów od nakazu zapłaty. Mówić szczerze, zapłacił nawet za dużo, oczywiście nadwyżka została zwrócona.

No, ale to, że dłużnik nie skarżył się w sądzie nie znaczy, że nie skarżył się w ogóle. Wybrał tylko inną drogę.

Otóż złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przeze mnie przestępstwa polegającego na tym, że po zapłacie długu nie oddałem mu tego weksla. Pewnie wielu z Was złapało się właśnie za głowę… No cóż, ryzyko zawodowe.

Jezu, pomyślałem, jak to możliwe, żeby wielka firma, realizująca kosztowne inwestycje nie miała prawników, którzy wyjaśnią, co dzieje się z wekslem w sądzie? Dramat.

Dlatego, żebym w przyszłości nie miał takich problemów, postanowiłem napisać, co się z takim wekslem dzieje. Może następnym razem ktoś zapyta mecenasa Google ….

Wyjaśnienia tej kwestii należy szukać w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 23.02.2007 r. Regulamin urzędowania sądów powszechnych.

Otóż po wniesieniu sprawy do sądu, po zbadaniu formalnym weksla i po wydaniu nakazu zapłaty, weksel musi być przechowywany ze szczególną starannością, w miejscu wyznaczonym przez prezesa sądu, posiadającym odpowiednie zabezpieczenia techniczne. A zatem w toku postępowania weksla nie ma w aktach. Koniec i kropka.

W praktyce miejscem ich przechowywania będą kasy pancerne będące w dyspozycji Oddziałów Finansowych sądów powszechnych.

A co zatem jest w aktach?

Otóż akt sprawy dołącza się sporządzony przez kierownika sekretariatu odpis weksla, z adnotacją o miejscu przechowywania oryginału dokumentu. Proste i jasne. Nie trzeba tego rozwijać.

Natomiast nieco inaczej jest już po zakończeniu postępowania. Weksli, na podstawie których został wydany nakaz zapłaty – w przeciwieństwie do innych dokumentów – oddawać nie wolno. Choćby nie wiem co się działo.

Po zakończeniu postępowania weksle, na zarządzenie przewodniczącego wydziału, po skasowaniu przez przekreślenie, podlegają włączeniu do akt sprawy, po uprzednim umieszczeniu w zalakowanej kopercie, oznaczonej informacją o jej zawartości i kolejnym numerem strony.

Czyli po uprawomocnieniu się nakazu czy wyroku (o ile były wniesione zarzuty) Sąd prosi Oddział Finansowy o wyjęcie weksla z kasy pancernej. Weksel jest następnie przekreślany (na krzyż lub tylko jedną kreską) i w kopercie włączany do akt. Proste.

Zarządzenie brzmi tak:

na podstawie § 90 ust. 4 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 lutego 2007 r. – regulaminu urzędowania sądów powszechnych zarządzam

  1. zwrócić się do Oddziału Finansowego Sądu Okręgowego w XXXX o zwrot oryginału weksla z dnia XX.XX.2014r. , wystawionego na kwotę  XXX.XXX,XX zł na zlecenie  XXXXX sp. z o.o. w XXX  ;
  2. skasować przez przekreślenie w/w oryginał weksla;
  3. umieścić przekreślony oryginał weksla w zalakowanej kopercie;
  4. włączyć przedmiotową kopertę do akt sprawy.

A zatem podsumujmy:

W toku sprawy weksel jest w kasie pancernej Oddziału Finansowego.

Po zakończeniu sprawy weksel zostaje zniszczony i umieszczony po wsze czasy w aktach sprawy.

I wynika to z przepisów prawa. Nie można mieć zatem pretensji do prawnika, że nie chce oddać weksla…

A z drugiej strony do prawnika to można pewnie mieć pretensje o wszystko…

{ 37 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Marzec 31, 2015 o 12:14

Zarządzenie jest trochę nieżyciowe – to zniszczenie weksla może teoretycznie uniemożliwić potem dochodzenie roszczenia zwrotnego na przykład przez poręczyciela, który za weksel zapłacił (choć nie spotkałem się z takim problemem w praktyce – aby wystawca w kierowanym wobec niego roszczeniu poręczyciela twierdził, że weksel już nie istnieje).

Odpowiedz

Maciej Marzec 31, 2015 o 15:14

Dla mnie ciekawszym zagadnieniem jest np. zagadnienie zwrotu weksli, w sytuacjach gdy weksel nie był kierowany do sądu. Np. mamy wystawcę weksla „A” oraz dwóch poręczycieli wekslowych „B” i „C”. „A” spłaca dobrowolnie kwotę 20% zadłużenia pozostałą kwotę B i C spłacają po połowie. Każda z w/w osób zwraca się o zwrot weksla, komu weksel powinien być wydany i czy w ogóle powinien być wydany?

Odpowiedz

Lech Marzec 31, 2015 o 15:59

@Maciej – weksel zwracamy temu, kto ostatni zapłacił (wykupił „cały” weksel). Pozostali mogą żądać adnotacji o spłacie na wekslu i odrębnego pokwitowania.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 31, 2015 o 19:43

Uważam, że nie ma żadnych jasnych przepisów pozwalających dłużnikowi żądać zwrotu weksla. Bo na jakiej podstawie? Rzeźba..

Odpowiedz

Lech Marzec 31, 2015 o 19:56

Może nie ma przepisu „jak krowie na rowie”, ale można wiele wyinterpretować z tych przepisów, co są, orzeczeń, jak i wykoncypować na gruncie zwykłej logiki 🙂

Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że dłużnik wekslowy (którykolwiek) ma obowiązek zapłacić za cały weksel. Płacąc tylko część – tylko sobie robi pod górkę.

Po drugie – płaci się „za ten weksel” i jest orzecznictwo, że jeśli ktoś płaci za weksel nie żądając go z powrotem, to – powtórzę 🙂 – sam sobie szkodzi. Zatem przy zapłacie całego weksla sprawa jest jasna – nie ma weksla, nie ma zapłaty.

Kłopoty zaczynają się przy zapłacie częściowej. Nie chcąc zapłacić całości, a jedynie część nie możemy uwarunkować zapłaty od zwrotu weksla, bo posiadacz może nas przymusić do zapłaty przez komornika. Z drugiej strony – chcąc zapłacić za część weksla – posiadacz ma obowiązek ją przyjąć (art. 39), ale tylko jeśli płaci trasat lub wystawca weksla własnego – od pozostałych zapłaty częściowej nie musimy przyjmować.

I rację masz, Karolu, że nie ma konkretnego *przepisu* nakazującego zwrot weksla po zapłacie – zapewne właśnie dlatego, że ojcom założycielom prawa wekslowego nie mieściło się w głowie, że będzie problem typu „zapłaciłem i nie dostałem z powrotem”. Sprawa jest do załatwienia bez przepisów – nie chcesz zwrócić, nie dostaniesz zapłaty. Proste.

A że teraz ktoś płaci i nie dba o otrzymanie za zapłatę weksla – cóż, parafrazując – nie uważałeś jak robisz, to rób jak uważasz 🙂

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 31, 2015 o 20:00

Lech, to może działać, ale przy gotówce. Najpierw przelew potem weksel. A jeżeli ma być z ręki do ręki to szkoda w ogóle czasu na weksle…

Lech Marzec 31, 2015 o 20:04

Jak przelewem, to bank jako domicyliat. Albo nawet nie bank, potencjalnie może to być niebankowy podmiot świadczący takie usługi, bo banki w tych swoich plastikowych oddziałach z blond-lalkami zatraciły sporo fachowej umiejętności, których kiedyś od nich wymagano. Generalnie jeśli jeden chce zapłacić, to wszystko jest do ustalenia, ale czasem warto pomyśleć przed wystawieniem weksla 🙂

Maciej Kwiecień 1, 2015 o 07:15

Dzięki za ciekawe odpowiedzi 🙂 W sumie zgodne z tym co twierdzi np. Pani Heropolitańska. A Lechu mam pytanie, czy Twoim zdaniem w przypadku gdy załóżmy w moim przykładzie jako ostatni część należności spłacił „C”, ale nie zwrócił się o zwrot weksla, lecz o ten zwrot zwraca się już po spłacie należności „A” lub „B” to czy taki weksel można/należy wydać któremuś z nich? 🙂

W moich doświadczeniach z wekslami, na kilkaset zapłaconych weksli miałem ledwie kilka przypadków gdy płacący domagał się zwrotu, co mnie trochę przeraża 🙂 Za to sytuacje częściowych spłat mam bardzo często.

Lech Kwiecień 1, 2015 o 08:38

A co rozumiesz przez pojęcie „można”? Jeśli oznacza to „czy robiąc tak nie narażam się na odpowiedzialność wobec B” – to nie widzę takiej odpowiedzialności 🙂 Natomiast jeśli „można” oznacza „jest to uzasadnione faktami i logiką” to jednak weksel powinniśmy zwrócić temu, kto spłacił.

Lech Kwiecień 1, 2015 o 09:00

@Maciej:
„Za to sytuacje częściowych spłat mam bardzo często.”

To znaczy że oczekujecie wystawiania weksli na za duże sumy. Podzielcie to na mniejsze weksle, to nie będzie problemu z mniejszymi spłatami 🙂

Maciej Kwiecień 1, 2015 o 08:58

Można oczywiście oznacza narażenie się na odpowiedzialność wobec pozostałych osób 🙂 Dzięki za odpowiedź.

Odpowiedz

Wojciech Rudzki - blog o spółce cywilnej Kwiecień 3, 2015 o 01:16

Że przeciwnik procesowy ma pretensje, to jeszcze można przeboleć. O tyle dobrze, że klient zadowolony 🙂

Odpowiedz

Grzegorz Kwiecień 6, 2015 o 12:04

Panowie czemu mówicie w postach o „zniszczeniu” weksla – vide post Lecha a nie o skreśleniu.
Bloga czytają nie tylko prawnicy „oblatani” w temacie ale i „zwykli” ludzie.
Nie róbcie im zamieszania w głowach.

Odpowiedz

Werk Kwiecień 7, 2015 o 09:35

Ten dłużnik chyba nieco się ośmieszył w takim wypadku. Czy nie był przez nikogo z merytoryczną wiedzą reprezentowany? Nikt go od tego kuriozalnego pomysłu nie odwiódł?
Ale wpis bardzo dobry, dla „potomnych” się przyda, może więcej takich kwiatków się uniknie.

Odpowiedz

krzysztofkastek Kwiecień 8, 2015 o 10:37

O wekslach dużo można przeczytać jednak nie wszystkiego są tak dobrze opisane żeby zrozumieć Tutaj bardzo dobrze i treściwie zawarte są najważniejsze informacje

Odpowiedz

martabielec Maj 7, 2015 o 16:58

Właśnie przymierzam się do złożenia w sądzie wniosku o nakaz zapłaty. Mam nadzieję tylko że sobie poradzę bo jeszcze nigdy nie miałam z sądowym postępowaniem do czynienia.

Odpowiedz

Dawid Maj 31, 2015 o 15:38

Czesc 🙂 Muszę Ci szczerze przyznac, ze Twoje teksty są naprawdę piekne 🙂 Bardzo lubię wracac na Twojego bloga, choc znam go wzglednie od niedawna 😉 Od zawsze ciagnelo mnie do dobrej lektury, wiedz, ze masz we mnie stałego czytelnika 🙂 Juz wrecz nie mogę się doczekac kolejnego, mam nadzieje, ze pojawi się on tutaj już niedlugo 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Ewa Czerwiec 7, 2015 o 16:01

Witam a ja mam pytanie kto wypisuje weksel dłuznik czy ten kto daje pieniadze.
i jeszcze jedno ,jesli na wekslu własnym nie było ani daty wystawienia,nic tylko Kwota ,czy ten weksel był wążny . I jeszcze jedno pytanie czy jesli pisze sie oswiadczenie do weksla to powinna byc data sporżadzenia oswiadczenia.
Przepraszam za te pytania weksel splacilam rok temu a teraz wychodzi na to ze mam znowu oddac 52 tys .Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz i Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 7, 2015 o 18:17

Ewa, jeżeli weksel już podpisałaś (czyli jesteś dłużnikiem) to szukaj odpowiedzi raczej tutaj: http://www.remitent.pl/

Odpowiedz

Ewa Czerwiec 7, 2015 o 19:23

Ja weksel spłaciłam 17-06-2014 roku nie bede opisywała całej sprawy poprostu facet podsunał nam weksel jak byliśmy w trudnej sytuacji zyciowej wykorzystał to .Ja jak napisała spłaciłam ,dlatego chcialam tylko wiedziec kto powinien wypisac weksel ja jako dluznik czy ten co daje pieniadze.Wiem ze dluznikow sie traktuje jak traktuje ,ale nieraz sa i oszusci po drugiej stronie . Przepraszam za klopot Ewa

Odpowiedz

Bartek Wrzesień 28, 2015 o 13:41

Witam serdecznie,

chciałbym zauważyć, że sytuacja z wydaniem weksli uległa ostatnio – w związku z wejściem w życie nowego Regulaminu urzędowania sądów powszechnych – dość znaczącej zmianie, prowadzącej nawet do możliwości wydania weksla w następstwie prawomocnego zakończenia postępowania; poniżej zamieszczam stosowne przepisy:

§ 93. 1. Weksle, czeki, warranty i rewersy, na podstawie których został wydany nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym po zakończeniu postępowania, na zarządzenie przewodniczącego wydziału, podlegają włączeniu do akt sprawy, po uprzednim umieszczeniu na nich adnotacji określającej sąd, w którym toczyło się postępowanie, sygnaturę akt sprawy, z której je wydano, datę i sposób zakończenia postępowania. Dokumenty te przechowywane są w aktach w zabezpieczonej kopercie z adnotacją o jej zawartości i oznaczonej kolejnym numerem strony.
2. Dokumenty, o których mowa w ust. 1, mogą być wydane po prawomocnym zakończeniu postępowania wyłącznie z adnotacją określającą sąd, w którym toczyło się postępowanie, sygnaturę akt sprawy, z której je wydano, datę i sposób zakończenia postępowania.

Odpowiedz

Łukasz Luty 17, 2016 o 16:28

Witam,
pozwałem z weksla 1 poręczyciela i wystawcę. na wekslu jest jeszcze 2 poręczycieli, których nie pozwałem (razem było ich 3). sprawa (ta przeciwko wystawcy i poręczycielowi) powoli się konczy, został wydany nakaz w nakazowym, pozwani go nie zaskarżyli.
Będę chciał pozwać 2 pozostałych poręczycieli, czytając te wpisy obawiam się jednak, że po zakończeniu postępowania które toczy się obecnie, weksel zostanie zniszczony (przekreślony).
Co powininiem zrobić? czy napisać pismo do Sądu, aby wstrzymał „niszczenie”, przekreślania weksla?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Luty 17, 2016 o 16:35

Łukasz, sąd nie powinien weksla zniszczyć, ale bywa różnie. Napisz do sądu jak najszybciej, że będziesz chciał odzyskać weksel!

Odpowiedz

xxx Marzec 14, 2016 o 12:17

A co w przypadku jak sad zniszczyl weksel po zmianie prawa? Jakie moge wyciagnac konsekwencje wobec nie zachowania sie zgodnie z prawem czyli przekreslenie weksla oraz brak odpowiednich adnotacji?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 14, 2016 o 13:06

xxx, możesz pozwać sąd o odszkodowanie, o ile są podstawy do żądania odszkodowania.

Odpowiedz

xxx Marzec 14, 2016 o 17:21

Czy posiadanie skreślonego weksla z datą i podpisem (chyba sędziego) kiedy to zostało zrobione oraz kopie pism wysłanych do sądu o zwrot weksla są wystarczającymi podstawami? O jakim odszkodowaniu można mówić? W kwocie pełnej weksla na jaki został wystawiony czy tylko różnicy między kwotą założenia sprawy o roszczenia regresowe w trybie nienakazowy, a nakazowym?

Karol Sienkiewicz Marzec 14, 2016 o 17:23

xxx, jeżeli są jakieś dalsze kwestie do wyjaśnienia to zapraszam do kontaktu z kancelarią, na blogu nie udzielam porad.

Grzegorz Lipiec 26, 2016 o 12:06

Dzień dobry. Na pustym, nie wypelnionym wekslu in-blanco na zlecenie widnieje czytelny ręczny podpis wystawcy (imie i nazwisko) wraz z nr dowodu w celu ustalenia tozsamosci. Czy w przypadku wymiany dowodu co wiaze sie z nowym numerem id weksel staje się nieważny i nalezy go odnowic? Pozdrawiam, Grzegorz D.

Odpowiedz

Paweł Październik 15, 2016 o 19:35

Istniała praktyka sądów w Polsce polegająca na przechowywaniu dołączonych do pozwu oryginałów weksli w aktach sprawy. Według przepisów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 listopada 1987 r. pieniądze, papiery wartościowe i kosztowności należało złożyć do depozytu sądowego bezzwłocznie po ich otrzymaniu przez sąd. Jednak zabezpieczenie weksli już na etapie biura podawczego sądu trudne było do realizacji, bowiem pracownicy administracyjni tam zatrudnieni nie mogli decydować czy dany załącznik do pozwu spełnia cechy weksla i nie mogli w związku z tym wydać zarządzenia o ich złożeniu do depozytu sądowego. W art. 385 ust. 2 w.w Rozporządzenia znajduje się wyraźny nakaz aby” pieniądze, papiery wartościowe i kosztowności złożyć do depozytu sądowego”. Natomiast w art. 387 ust. 2 „Przedmioty znajdujące się w przechowaniu wydaje się kierownikowi sekretariatu tylko na pisemne polecenie przewodniczącego rozprawy lub posiedzenia.”
Rozporządzenie w/w zostało zastąpione przez Rozporządzenie M.S. z 23 lutego 2007 r. W par. 78 zapisano, iż do sposobu przechowywania dostarczonego do sądu przedmiotu oględzin stosuje się odpowiednio przepisy par. 352 do 356. Natomiast w par. 79.1 zapisano, że dokumenty w postaci weksli, czeków i bankowych umów kredytowych powinny być przechowywane ze szczególną starannością , w miejscu wyznaczonym przez prezesa sądu, posiadającym odpowiednie zabezpieczenie techniczne. 2. Do akt sprawy dołącz się sporządzone przez kierownika sekretariatu odpisy dokumentów, o których mowa w ust. 1, z adnotacją o miejscu przechowania oryginału dokumentu.
Proszę o odpowiedź na pytanie: kiedy wiadomo, że załącznik do pozwu powinien być przechowywany w miejscu wyznaczonym przez prezesa sądu a do akt należy dołączyć sporządzone przez kierownika sekretariatu odpisy tego załącznika?

Odpowiedz

Emilia Październik 17, 2016 o 19:18

Zgodnie z §101 ust. 2 obowiązującego obecnie RUSP z 23 grudnia 2015 r.- weksel może być wydany z akt po prawomocnym zakończeniu postępowania, z adnotacją określającą sąd, w którym toczyło się postępowanie, sygnaturę akt sprawy, z której je wydano, datę i sposób zakończenia postępowania.

Odpowiedz

Paweł Październik 18, 2016 o 22:04

Witaj Emilia.
A może wiesz od jakiego dnia został wprowadzony- w symbolice spraw cywilnych – symbol 087, oznaczający roszczenie z weksla?

Odpowiedz

Bea Listopad 29, 2016 o 13:17

A co będzie w sytuacji, gdy to samo zobowiązanie zabezpieczają dwa różne weksle (każdy 100%) wydane na rzecz wierzycieli solidarnych. Co do jednego wierzyciela i weksla sprawa jest już zakończona, komornik zajął część zobowiązania. Wierzyciel solidarny składa ponownie sprawę dot. tego samego zobowiązania z drugiego weksla. Jak się bronic?

Odpowiedz

Katarzyna Grudzień 12, 2016 o 14:11

co się dzieje z wekslami na podstawie których NIE został wydany nakaz zapłaty. Sąd powinien je zwrócić? ewentualnie najpierw zapytać powoda co ma z nim zrobić pod rygorem np zniszczenia? Chodzi o sytuację gdy pozew skierowany był do postępowania nakazowego ale nakaz zapłaty został wydany w postępowaniu upominawczym.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 12, 2016 o 14:13

Katarzyna, wg mnie w takiej sytuacji weksel podlega zwrotowi.

Odpowiedz

Lech Grudzień 12, 2016 o 14:14

„nakaz zapłaty został wydany w postępowaniu upominawczym” – „w takiej sytuacji weksel podlega zwrotowi.” – ciekawe…

Odpowiedz

Agata Grudzień 14, 2016 o 15:09

Witam, a co dzieje się z wekslem, który został źle wypełniony? Firma windykacyjna złożyła pozew o zapłatę na podstawie weksla. Data wystawienia była o 4 lata wczesniej niż sama firma zaczęła istnieć. Złożono sprzeciw i owa firma wycofała sprawę z sądu, czyli nie było nakazu zapłaty. Ale gdzie jest weksel i czy dalej ma jakąś moc prawną?

Odpowiedz

W Grudzień 28, 2016 o 18:30

a jak to wygląda w praktyce na podstawie nowych przepisów?

§ 101. 1. Weksle, czeki, warranty i rewersy, na podstawie których został wydany nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym po zakończeniu postępowania, na zarządzenie przewodniczącego wydziału, podlegają włączeniu do akt sprawy, po uprzednim umieszczeniu na nich adnotacji określającej sąd, w którym toczyło się postępowanie, sygnaturę akt sprawy, z której je wydano, datę i sposób zakończenia postępowania. Dokumenty te przechowywane są w aktach w zabezpieczonej kopercie z adnotacją o jej zawartości i oznaczonej kolejnym numerem strony.
2. Dokumenty, o których mowa w ust. 1, mogą być wydane po prawomocnym zakończeniu postępowania wyłącznie z adnotacją określającą sąd, w którym toczyło się postępowanie, sygnaturę akt sprawy, z której je wydano, datę i sposób zakończenia postępowania.

Odpowiedz