Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Egzekucja z aktu notarialnego

Kilka już razy wspominałem o możliwości prowadzenia egzekucji na podstawie aktu notarialnego na podstawie przepisu art. 777  § 1 pkt 5 k.p.c.

Uważam, że to dobry sposób zwiększenia poczucia bezpieczeństwa wierzyciela. Pozwala on uniknąć długich i kosztownych procesów, które odwlekają w czasie możliwość wszczęcia postępowania egzekucyjnego wobec dłużnika. Czasami to nawet lepsze niż weksel.

W przypadku egzekucji z aktu notarialnego, zaopatrzonego w klauzulę wykonalności, dłużnik nie ma praktycznie możliwości przedłużania postępowania sądowego. Sąd nadaje bowiem klauzulę wykonalności na wniosek wierzyciela i bez udziału dłużnika.

Tym samym dłużnik dowiaduje się o nadaniu klauzuli wykonalności na akcie notarialnym dopiero od komornika, wraz z wszczęciem postępowania egzekucyjnego. A wtedy już trudno się bronić.

Jak z tego skorzystać?

Przede wszystkim dłużnik musi złożyć w treści aktu notarialnego oświadczenie o poddaniu się egzekucji z tego aktu. Może to być np. w ramach umowy sprzedaży (co jest standardem przy sprzedaży nieruchomości) albo w oddzielnym dokumencie.

Konieczne jest również wskazanie sumy pieniężnej (a dokładnie – jej górnej granicy), do której możliwe jest prowadzenie egzekucji. Suma ta może zostać wyrażona również w walucie obcej.

Niezbędne jest także określenie terminu lub zdarzenia, od którego uzależnione jest wykonanie przez dłużnika obowiązku, a także termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności. Zwracam uwagę zwłaszcza na to „zdarzenie” bo wymaga to precyzji.

To jeden z przykładów aktu, egzekucja już w toku.

777

W przypadku gdy dojdzie do spełnienia przesłanek uzasadniających nadanie aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności (np. brak zapłaty w umówionym terminie), wierzyciel może złożyć do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności. Do wniosku należy dołączyć oryginał wypisu aktu.

Wniosek podlega opłacie w wysokości 50 zł.

I jeszcze jedna ważna sprawa, o której często zapominacie: art. 786 § 1 k.p.c. Stanowi on, że jeżeli możliwość nadania klauzuli na akt notarialny jest uzależniona od jakiegoś zdarzenia, to jego zaistnienie należy wykazać za pomocą dokumentu urzędowego lub prywatnego z podpisem urzędowo poświadczonym. Czasami takim dokumentem będzie oświadczenie wierzyciela złożone w odpowiedniej formie. Oczywiście dokument ten powinien zostać dołączony do wniosku o nadanie klauzuli wykonalności.

Po nadaniu aktowi klauzuli wykonalności stanie się on tytułem wykonawczym, który można skierować do egzekucji czy wnieść o wpisanie hipoteki na nieruchomości dłużnika.

Często z sukcesem korzystamy z tego narzędzia i dlatego uważam, że przemyślana konstrukcja egzekucji z aktu do fajny pomysł.

{ 19 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kamil Grudzień 9, 2015 o 07:28

Witam, mam pytanie jak wygląda możliwość uzyskiwania dalszych tytułów wykonawczych w postaci aktu notarialnego, np. gdy jeden chcemy wykorzystać do ustanowienia hipoteki a drugi do wszczęcia egzekucji?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 9, 2015 o 07:38

Kamil, zasady są te same niezależnie od rodzaju tytułu egzekucyjnego. Składasz do sądu akt i dostajesz tytuł nr 2.

Odpowiedz

Jacek Grudzień 9, 2015 o 12:02

No tak, ale trzeba załączyć wypis aktu notarialnego. Dlatego ja zawsze staram się zastrzegać prawo do otrzymywania wypisów. Miałem już kiedyś przebój z notariuszem.
A tak w temacie 786 kpc to miałem sprawę z ugodą sądową, gdzie sąd żądał przedłożenia oświadczenia o jej wypowiedzeniu w formie z podpisami notarialnie poświadczonymi. Ciekawi mnie jak to będzie działać w przypadku umów bankowych, gdzie bank będzie musiał składać oświadczenie o wypowiedzeniu w odpowiedniej formie.
P.S. dużo bardziej wolę weksle;)

Odpowiedz

Wojciech Rudzki | umowanajmu.info Grudzień 9, 2015 o 12:58

Takie akty (i w zakresie wydania rzeczy i w zakresie zapłaty) są bardzo popularnym zabezpieczeniem umów najmu. O tyle o ile kiedyś funkcjonowały tylko przy większych umowach (duże biura, magazyny, centra handlowe), o tyle obecnie widać, że schodzą coraz niżej.

Odpowiedz

Bogumiła Grudzień 11, 2015 o 15:23

Panie Karolu ciesze się że są jeszcze ludzie którzy bezinteresownie pomagają prostemu człowiekowi z prawem, tak trzymać!!!

Odpowiedz

Waldek Styczeń 20, 2016 o 11:08

Coraz więcej widzę informacji właśnie w sprawie zabezpieczenia się za pomocą takich aktów.

Odpowiedz

Jerzy Luty 8, 2016 o 22:56

A jak zwykły człowiek będący wierzycielem może uzyskać taki akt notarialny? Co trzeba zrobić aby otrzymać ważną dla sądu kopię (nie wiem jak to fachowo się nazywa wypis, odpis czy może inaczej)?

Ja próbuję odzyskać dług z tytułu niewykupionych przez spółkę obligacji ale pozew przeciwko spółce utknął w miejscu. Z kolei jako obligatariusz wiem, że prezes spółki złożył poręczenie jako osoba fizyczna właśnie w formie aktu notarialnego. Jakie kroki należy podjąć aby najpierw dostać ważny dla sądu dokument i jak można to dalej wykorzystać w toczącej się sprawie przeciwko spółce z o.o. ? Od notariusza obligatariusze dostali takie zaświadczenie:

ZASWIADCZENIE
Notariusz Witold K, prowadzqcy Kancelarię Notarialną w Dąbrowie
Gorniczej, przy ulicy Sienkiewicza nr xxx, na wniosek Przedsiębiorstwa
Produkcyjno-Uslugowo-Handlowego ,,XXXXX” Spolka z ograniczona odpowiedzialnoscia
z siedziba w Dabrowie Gorniczej zaswiadcza, że w dniu 1 lutego 2013 roku w
tutejszej kancelarii został sporządzony : ——–

akt notarialny obejmujący przyjęcie oświadczenia Zdzislawa S.
o poręczeniu, nr rep. A 47312013, zgodnie z uchwala nr 3 Zarządu
Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Uslugowo-Handlowego,,XXXX” Spólka z
ograniczoną odpowiedzialnością w sprawie emisji obligacji serii A,

Zdzislaw S. to prezes Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Uslugowo-Handlowego,,XXXX” Spólka z
ograniczoną odpowiedzialnością z którą walczę w sądzie.

Odpowiedz

Czesław Maj 24, 2016 o 22:51

Panie mecenasie, a czy we wniosku o nadanie klauzuli wykonalności na akt podajemy datę i nr rep. pod którą została dokonana czynność (pierwotnie), czy też datę i nr wypisu tego aktu, który później wydał nam notariusz?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 25, 2016 o 08:42

Czesław, oczywiście podajemy „pierwotny” numer.

Odpowiedz

Czesław Maj 27, 2016 o 07:49

Panie mecenasie, a jeśli wniosek zatytułowany „wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu”, sformułowano w ten sposób, że: działając w imieniu własnym załączam wypis (nr wypisu i data wypisu) aktu notarialnego (data pierwotna i nr pierwotny ) sporządzonego przez notariusza xy wnoszę wnoszę o nadanie klauzuli wykonalności załączonemu aktowi notarialnemu na kwotę 1000 zł na rzecz Czesław przeciwko xy ?
Co Pan myśli ?

Odpowiedz

Jarek Listopad 24, 2016 o 17:22

Witam,
Posiadam akt notarialny z klauzulą wykonalności.
Czy powinienem prosić prawnika o pomoc w dokończeniu sprawy (uzyskania zwrotu pieniędzy zgodnie z aktem notarialnym – od dużej spółki akcyjnej) czy wystarczy zgłoszenie się samemu do komornika?
Prawnik oferuje mi swoją pomoc, oczywiście za dodatkowym wynagrodzeniem, tylko nie wiem czy jest ona rzeczywiście konieczna w tym wypadku.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 24, 2016 o 17:34

Prawnik zawsze się przyda 🙂

Odpowiedz

łukasz Czerwiec 12, 2017 o 15:02

Witam,
posiadam akt notarialny z doborowolnym poddaniem sie egzkucji do kwoty X z roku 2015.
jaki jest termin przedawnienia roszczen z niego wynikajacych (umowa sprzedazy).
z gory dziekuje za odpowiedz

Odpowiedz

Janusz Dąbrowski Wrzesień 7, 2017 o 15:27

Dzień Dobry.
W napisanym przez Pana „500+ tylko z tytułem wykonawczym” widnieją takie zdania:
„… należy wystąpić do sądu z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności na „umowę o alimenty” zawartej w formie aktu notarialnego (o ile spełnione będą warunki z tej umowy). Taki akt notarialny zaopatrzony w klauzulę wykonalności stanowi bowiem tytuł wykonawczy zatwierdzony przez sąd.”
– a w tym takie:
„W przypadku gdy dojdzie do spełnienia przesłanek uzasadniających nadanie aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności (np. brak zapłaty w umówionym terminie), wierzyciel może złożyć do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności.”
Co jeśli nie doszło do takich przesłanek? (Tzn. jeśli wszystko jest płacone na czas). Czy wniosek nie jest ważny? Nie zostanie przyjęty? I jeśli tak, to jak wówczas uzyskać 500+?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 7, 2017 o 15:36

Jeżeli nie ma przesłanek, sąd nie nada klauzuli.

Odpowiedz

Anna Wrzesień 7, 2017 o 23:59

Jaka jest cena takiego aktu u notariusz

Odpowiedz

Anna Październik 11, 2017 o 08:29

Ok 900zl

Odpowiedz

Michał Październik 13, 2017 o 15:43

Dzień dobry,
Jeśli dłużnik podda się egzekucji DO określonej kwoty (np. 100 000 zł), to czy sąd uwierzy wierzycielowi na słowo na jaką kwotę rzeczywiście opiewa wierzytelność (np. 75 000 zł)? Jak to wygląda w praktyce?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 13, 2017 o 19:21

Michał, uwierzy, o ile będą spełnione warunki z aktu.

Odpowiedz