Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Brexit. Brexodus. Polacy wracają do kraju?

Ilość analiz dotyczących skutków decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może przyprawić o zawrót głowy. Codziennie komentarze i do tego sprzeczne. Rzeczywistość zmienia się codziennie. Ale czy Brexit jakoś wpłynie na kwestie dochodzenia wierzytelności. Jakoś z pewnością wpłynie.

Prawie trzy lata temu opublikowałem tekst gościnny tekst dotyczący wykonania ETE w Wielkiej Brytanii. Od tamtej pory stan prawny uległ zmianie – niektóre tytuły podlegają bezpośredniemu wykonaniu na ternie GB. Czy to zostanie całkowicie zniweczone?

Nie sądzę, wg mnie powiązania pozostaną silne i będą oparte na umowach międzynarodowych. Jedna z nich zapewne będzie dotyczyć wykonywania orzeczeń brytyjskich sądów na terenie UE oraz unijnych wyroków na Wyspach. Za wcześnie jednak, by cokolwiek przesądzać.

Ale mam taką refleksję związaną z zapowiedziami masowych powrotów Polaków do kraju: nie można wykluczyć, że wrócą również dłużnicy. Osoby, które z różnych powodów nie regulowały swoich długów.

Jeżeli zatem w przeszłości prowadziłeś bezskutecznie egzekucję w Polsce, ale dłużnik był w Londynie i nie mogłeś lub nie chciałeś tam go poszukiwać, wyciągnij z szuflady swój tytuł wykonawczy. Wynikające z niego roszczenia przedawniają się po 10 latach od bezskutecznej egzekucji. Może zatem dobrze zrobiłeś, że nie wyrzuciłeś wyroku czy nakazu?

Za jakiś czas przekonamy się, czy exodus Polaków faktycznie nastąpi. Mam jednak nadzieję, że tak naprawdę niewiele się zmieni. I żeby to sprawdzić postanowiłem tegoroczny urlop spędzić w … Londynie 🙂

Ostatnio byłem tam w maju 2011 r. Od tamtej pory zmieniło się zapewne wiele…

Gwardziści w drodze do Backingham Palace Gwardziści w drodze do Backingham Palace

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jacek Lipiec 5, 2016 o 13:43

Dodać trzeba,że niestety odsetki o ile sprawa nie była w egzekucji należne będą za ostatnie trzy lata-swoją drogą to skandal.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 5, 2016 o 15:44

Jacek, czasami warto zaryzykować 🙂

Odpowiedz

Aleksander Lipiec 9, 2016 o 21:30

I tak i nie.
Odsetki będą egzekwowane za cały okres objęty wyrokiem. Jedynie dłużnik może wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne w zakresie odsetek i wówczas faktycznie mogą zostać ograniczone do ostatnich trzech lat przed wszczęciem egzekucji.

Odpowiedz

Jacek Lipiec 5, 2016 o 22:02

Pewnie!Właśnie mam na tapecie pozew o świadczenie nienależne-dotyczy odsetek ponad trzy lata,w sytuacji wyegzekwowania przez komornika całej należności/ w tym odsetek ponad trzy lata/,a pozew złożony już po przymusowym wyegzekwowaniu!

Odpowiedz

Student Lipiec 26, 2016 o 20:19

Chociaż nie będzie trzeba uczyć się miliarda wyjątków dla UK w prawie gospodarczym UE https://notatek.pl/prawo-gospodarcze-ue 🙂 Wszyscy studenci prawa dziękują Brytyjczykom ;p

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: