Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Kwota wolna od zajęcia. Zmiana prawa bankowego

Pieniądze zaczęły nagle spływać„. To najlepsza chyba ocena nowych regulacji, dokonana przez jednego ze znajomych komorników. Co spowodowało takie zadowolenie? Nowe przepisy.

Kilkanaście dni temu, bo 8 września (ta data na długo powinna zapisać się w Waszej pamięci) weszły w życie nowe przepisy regulujące egzekucję z rachunków bankowych.

Jedną z korzystnych dla wierzycieli zmian jest zmniejszenie kwoty wolnej od zajęcia. Przepis art. 54 Prawa bankowego reguluje wysokość kwoty, która jest wolna od zajęcia w egzekucji z rachunków bankowych. Wysokość ta odnosi się do sumy środków pieniężnych znajdujących się na wszystkich rachunkach oszczędnościowych danej osoby prowadzonych w tym samym banku. Do tej pory wysokość ta wynosiła trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku (W II kwartale 2016 r. wysokość ta wynosiła aż 12.733,74 zł!).

Od 8.09.2016 r. kwota wolna od zajęcia została ograniczona do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy. W roku 2016 jest to równowartość 1.387,50 zł. I nie w odniesieniu do każdego z rachunków, ale jako suma środków na rachunkach w danym banku.

Jest różnica? I to jaka.

Co prawda, zwolnienie w tej wysokości ma teraz odnosić się do każdego miesiąca kalendarzowego trwania zajęcia, a nie rozciągać się na cały czas prowadzenia postępowania egzekucyjnego, ale i tak różnica jest kolosalna. Kwota wolna od zajęcia zmniejszyła się o ponad 10.000 zł! Jest szansa na to, że egzekucje z rachunków bankowych okażą się jednym z skuteczniejszych narzędzi w walce z dłużnikami.

I dlatego w porannej rozmowie tak cieszył się komornik. 

mina_bulwar

{ 16 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Komor Wrzesień 20, 2016 o 12:30

We wszystkich bankach, nie na wszystkich rachunkach w danym banku. To by oznaczało że ta kwota wolna jest w każdym banku liczona od nowa mimo że dłużnik już wykorzystal ją w innym banku, a tak nie jest.

Odpowiedz

Robert Wrzesień 22, 2016 o 22:28

Pieniądze spływają, bo jeszcze mało który dłużnik wie, że kwota wolna się zmniejszyła. Jak się już wszyscy o tym dowiedzą, to będzie po staremu…

Odpowiedz

Tomasz Wrzesień 27, 2016 o 19:31

Z czego może wynikać różnica w interpretacji nowego Prawa Bankowego (art,54) Podobno cześć banków stosuje nowe kwoty wolne do wszystkich zajęć a niektóre (mBank) tylko do tych które zostały zgłoszone po 07.09.2016 r. Tomasz Ludwicki

Odpowiedz

alina Październik 1, 2016 o 17:05

witam czy jak stara kwota wolna skonczyla mi sie w czerwcu a wlipcu i w sierpniu byla zabierana cala kwota .natomiast teraz we wrzesniu komornik mi zwrocil ok 1380zl spowrotem na konto to jak to bedzie w pazdzierniku bede miala kwote wolna do wyplaty czy nie?

Odpowiedz

Aha Październik 24, 2016 o 15:17

Za rządów PiS to komornicy będą mogli sobie szaleć na prawo i lewo.

Odpowiedz

Ewelina Październik 24, 2016 o 21:36

Świetny blog. Konkretne informacje. Szkoda, że tak późno tutaj trafiłem. Ale lepiej późno niż wcale.

Odpowiedz

Wierzyciel Listopad 5, 2016 o 17:54

Dlaczego liczona kwota jest kwotą brutto a nie netto ? Dłużnik zarabia 1850 brutto czyli na rękę otrzymuje 1355,69 zł. Na konto wpływają środki i wg. 54 prawa bankowego 3/4 minimalnego wynagrodzenia są wolne od zajęć. W mojej ocenie wolne powinno być 1016,76 zł (3/4 kwoty otrzymywanej przez dłużnika) a nie kwoty zawierającej podatki tj. 1387,50 zł . Proszę o wyjaśnienie z jakich przyczyn taka interpretacja ww. przepisu.

Odpowiedz

Danuta Styczeń 3, 2017 o 05:52

Witam . Jak się przekonałam kwota wolna nie obejmuje wszystkich . Tak jest w przypadku mbanku . Osoby które miały konto obciążone przed 8.09 . 2016 nie mają nowej kwoty wolnej . Jak to jest ? Sytuacja jest dziwna . bank tak sobie po swojemu przetłumaczył nową ustawę i efekt jest . Bank trzyma pieniądze na koncie . I tylko pobiera sobie opłaty za kartę itd . Konta zamknąć nie można , ani z takiego konta korzystać . Skoro w nowej ustawie nie jest napisane dokładnie kogo nowe prawo obejmuje tak będzie się działo .

Odpowiedz

janusz Styczeń 16, 2017 o 11:17

czy pieniadze nie wykorzystane z kwoty zwolnionej od zajęc jesli tej kwoty nie przewyzszały w danym miesiącu rozliczeniowym moga pozostac na moim koncie do nastepnego miesiaca czy bank ma prawo ta kwote przekazać an konto komornika juz 1 dnia nastepnego mc chociaz pieniadze które wpłyną w tym niesiacu nie osoągna kwoty wolnej od zajecia komorniczego tj 1387.50 zł prosze o odpowiedz na adres emailowy

Odpowiedz

Michał Styczeń 16, 2017 o 13:26

Janusz, jeśli tylko na rachunku bankowym będzie kwota większa niż 1387,50 zł, bank przekaże te kwoty komornikowi. Bez znaczenia jest tu to, ile uznań rachunku nastąpiło w danym miesiącu i na jaką łączną kwotę one opiewają.

Odpowiedz

Nicola Styczeń 19, 2017 o 15:49

Kwota wolna od zajęcia to 1387.50 zł w KAŻDYM MIESIĄCU kalendarzowym

Odpowiedz

Sławek Luty 6, 2017 o 04:33

Szanowny Panie Karolu,

Pana artykuł po części wprowadza w błąd. Nie jest i nie będzie lepiej tylko gorzej. Według starej zasady dłużnik mógł mieć max. około 12 000 kwoty wolnej na rachunku bankowym. Według nowych przepisów może dysponować kwotą w wysokości 75% najniższego wynagrodzenia, w związku z czym od 2017 co miesiąc może otrzymać wpłatę na 1500 zł czego żaden bank nie ma prawa mu ruszyć. No i tutaj jak łatwo policzyć 12 miesięcy x 1500 zł daje nam 18 000 zł w skali roku. Czyli było około 12 000 zł, a teraz jest prawie 18 000 zł. Nic lepiej, wręcz gorzej jeśli chodzi o wierzycieli.

Odpowiedz

Paweł Maj 8, 2017 o 13:38

Kolega ma rację. Podam przykład. Dostałem przelew na kwotę 5870 pln na zajęty rachunek. Było to 25 stycznia 2017 roku. Mam na tym rachunku 3 wierzycieli. Z racji tego, że w styczniu już wykorzystałem 1500 pln zajęta została cała kwota. Dodam tylko, że był to błąd (wielbłąd hehe) osoby wysyłającej przelew, ponieważ pomyliła rachunki. Nie podam nazwy banku, ale chcę powiedzieć, że do dziś wypłaciłem już całą kwotę 🙂 Ku mojemu zaskoczeniu każdego pierwszego dnia miesiąca miałem do dyspozycji 1500 pln. Wydaje mi się, że im więcej wierzycieli na koncie tym lepiej, ponieważ bank nie wie komu ma i ile przelewać i to trwa. Gdyby taka sytuacja wystąpiła w zeszłym roku kasy już bym nie zobaczył. Także nie ma tego złego.. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

piotr Luty 20, 2017 o 18:36

witam , od marca 2015 posiadam konto w banku pocztowym na które wpływała moja pensja /najnizsza krajowa ok 1360 zł/mam spore zadłuzenie wobec banków, zus , urzad skarbowy wiec i mam komorników na głowie od maja 2015 mialem blokady na kwotach które wpływały z zakładu pracy ale kwoty zostały zwracane na konto w całosci jako zwrot kwoty wolniej od zajecia tego samego dnia , natomiast w maju 2016 kwote jako mi zwrócono wynosiła 159 zł wiec zadzwonilem do banku i dowiedziałem sie ze przekroczyłem kwote wolna od zajecia /3 srednie krajowe ok 12 000 /i dowiedziałem sie równiez ze mam 4 komorników i zus ktorzy złozyli wniosek o zajecie,,,,,,,,,,, wiec napisałem pisma do w/w z prosba o ograniczenie od zajecia mojego najnizszego wynagrodzenia z czego tylko jeden komornik ustanowił ograniczenie od wynagrodzenia, natomiast zus odmówił a trzech pozostałych wogóle nie odpowiedziało na moje pismo ‚ ,,, udałem sie do biura mojego zakładu pracy i złozyłem pismo azeby nie przelewano mojej pensji na konto tylko bede odbierał je bezposrednio w kasie firmy ale pani ksiegowa zapomniała o tym i następne wynagrodzenie za czerwiec znów przelała na moje konto w banku na którym je zablokowano całkowicie ,tak wiec przez dwa miesiące pozostałem bez zadnych srodków do zycia , bank podobno wystosował pisma do komorników i zus o zbieg egzekucji we wrzesniu 2016 ale nie ma w dalszym ciagu odpowiedzi kto przejmuje środki z konta .ja mam dwa zaległe czynsze za mieszkanie które wynajmuje /700 zł miesiecznie plus opłaty zaprad gaz wode / na dzien dzisiejszy mam na koncie zablokowane 2, 516, oo kyórych nie moge ruszyć ,ale teraz pensje odbieram w kasie firmy i nikt mi ich nie zabierze bo sa to srodki wolne od potrąceń i tego nie moge tego zrozumiec ze z zakladu pracy nie moga zabrac a z banku moga to nie były zadne moje oszczednosci tylko ostatnie pensje najnizsze krajowe,,,,,,,,, i teraz jakos wegetuję ,,,,,,,,,,,,,,,,, prosze o pomoc jak moge odzyskac moje pieniadze bo bardzo ułatwiły by mi zycie ,,,,,,,,,,jezeli ktoś mi podpowie doradzi bede bardzo wdzieczny ,,,,,,,,,pozdrawiam,,, piotr

Odpowiedz

Katarzyna Czerwiec 11, 2017 o 17:27

Nie rozumiem – to miesięcznie ma zię wtedy z zajętego rachunku kwotę wolną od zajęcia równą 1500 złotych czy 1387?

Odpowiedz

Wioletta Czerwiec 25, 2017 o 21:50

Witam,
mam pytanie odnośnie tzw kwoty wolnej od zajęcia w danym miesiącu kalendarzowym. Czy jest to 1500 zł, które dotyczy wpływu na konto w danym miesiącu czy kwota salda czy kwota wydatków ?
Zostały mi pieniądze na koncie z zeszłego miesiąca, w bieżącym pilnowałam aby nie wpłynęło więcej niż 1500 na konto. Więc po ostatniej wpłacie zabrali mi pieniądze twierdząc, że przekroczyłam saldo.
Odpowiedz od banku : :Podkreślam, że kwota wolna jest to kwota, którą Klient może swobodnie dysponować w danym miesiącu kalendarzowym. Każde obciążenie rachunku powoduje automatyczne zmniejszenie dostępnej kwoty wolnej. Przeprowadzona weryfikacja wykazała, że kwota wolna w wysokości 1 500 PLN została Pani prawidłowo udostępniona przez Bank w dniu 01.06.2017r. W dniach 01.06.2017r. – 17.06.2017r. wykorzystała Pani kwotę wolną w wysokości 1 484.59 PLN. Kwota wolna pozostała do wykorzystania w dniu 17.06.2017r. wynosiła zatem 15.41 PLN. ”
Czy to się zgadza, mają rację ?

Odpowiedz