Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Targi Zarządzania Wierzytelnościami

Kilka dni temu w Warszawie odbyła się pierwsza edycja Targów Zarządzania Wierzytelnościami. Na zaproszenie organizatora – firmy B-Wise – w Targach uczestniczył mój aplikant – Wojciech Jeliński. Poniżej jego krótka relacja:

Formuła Targów składała się z dwóch wydarzeń. Właściwych „targów”, czyli stoisk firm windykacyjnych, wydawnictw prawniczych i innych podmiotów, których zakres działania przekłada się na usługi windykacyjne oraz konferencji, podczas której prelegenci prezentowali zagadnienia związane z procesem dochodzenia wierzytelności. Od razu przyznaję, że mnie – wciąż uczącego się aplikanta – bardziej zainteresowało to drugie.

W ramach konferencji omówione zostały przede wszystkim ostatnie zmiany w przepisach prawa skutkujące nowymi rozwiązaniami w postępowaniu egzekucyjnym, takimi jak komornicze wyjawienie majątku, elektroniczne licytacje ruchomości (które na chwilę obecną są niestety martwe) czy też brak obowiązku wskazywania przez wierzyciela składników majątku dłużnika i sposobów egzekucji.

Przedstawiono również projektowane zmiany w przepisach prawa. Największe zaangażowanie uczestników konferencji wywołał oczywiście temat projektowanych zmian w zakresie przedawnienia roszczeń, czyli badanie upływu przedawnienia z urzędu przez sąd. No cóż, to jest głównie problem dla tych, którzy dochodzą właśnie takich przedawnionych  roszczeń. Bo jeżeli jesteś osobą, która pilnuje swoich interesów to pilnujesz też terminów i wiesz, że nie należy zwlekać z wytoczeniem powództwa.

Na koniec konferencji odbyła się debata „Problemy wierzycieli i dłużników” i trzeba przyznać, że była to najciekawsza część wydarzenia. Uczestnicy prezentowali różne poglądy jeżeli chodzi o strategię dochodzenia roszczeń, a ogólna konkluzja jest taka, że wszystko zależy z jakim typem dłużnika mamy do czynienia. Bo są oczywiście dłużnicy, którzy popadli w kłopoty finansowe nie z własnej winy i z takimi ludźmi najlepiej rozwiązywać sprawy polubownie. Ale są również „dłużnicy zawodowi”, którzy żyją z tego, że pożyczają i nie oddają.

Uczestnicy konferencji zdawali sobie oczywiście sprawę z tego, jak wierzyciele są przedstawiani przez media i jaki ich obraz widnieje w społeczeństwie. To trochę kuriozalne, że w dzisiejszym świecie wierzyciel czuje się jakby robił coś złego próbując odzyskać swoje pieniądze. A przecież jedyne co robi, to dochodzi tego, co mu się w świetle prawa (i zwykłej logiki) należy.

Ale w gazecie lepiej przecież napisać, że „komornik zabrał” niż „komornik oddał”.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Malgorzata Marzec 14, 2017 o 21:36

Witam ,potrzebuje pomocy prawnej .Jestem mama syna ,ktory zginal w wypadku .art 177 2k.k w zw, z art178 1k.zapadl wyrok 6 lat po 3,5 roku oskarzony wyszedl na przerwe kary .Na mocy art.46 1k.k zobowiazano oskarzonego do czesciowego naprawienia szkody 10.000 zl plus poszty poniesione z tytulu pomocy pelnomocnika .do dn. dzisiejszego nic takiego sie niestalo .Stwierdzilam ,ze niemoge tego odpuscic tym bardziej ze nigdy ie bylo skruchy ze strony sprawcy wypadku ,Chcialabym aby moc zamienic ten dlug na kare wiezienia co z tym zrobic ,,,prosze o pomoc

Odpowiedz

Grzegorz Lipiec 13, 2017 o 07:40

A może złożyć wniosek o nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi dot.w pkt.częściowe naprawienie szkody tj 10 tys.i sprawę do komornika skierować,przez ten bieg będzie wstrzymany też 10 letni okres przedawnienia naprawienia szkody z art 46 kk.

Odpowiedz

Ulka Kwiecień 4, 2017 o 11:31

ciekawe informacje

Odpowiedz

adwokat wągrowiec Kwiecień 5, 2017 o 12:33

Właśnie na takie targi bądź jakieś szkolenie z tego zakresu bym się wybrał.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: