Komornik sądowy – cichy bohater wymiaru sprawiedliwości

Przeczytałem dzisiaj fajny tekst na bezprawnik.pl O tym jak ważny jest zawód komornika, ale też jak bardzo niedoceniany a nawet lekceważony.

Niestety, zapominamy, że bez sprawnego systemu egzekucji cały biznes będzie gorzej funkcjonował, a ludzie po prostu nie otrzymają swoich pieniędzy.

I tylko szkoda, że cały czas Krajowa Rada Komornicza nie ma pomysłu na przekonanie społeczeństwa, by zaczęło doceniać pracę komorników.

Ale może coś się zmieni? Oby, ale obawiam się, że zaufanie do organów państwa, zwłaszcza prawników, leci na łeb, na szyję…

Podzielam pogląd autora tekstu na bezprawnik.pl:

Skuteczny, ale sprawiedliwy system egzekucji jest zatem polskiej gospodarce i polskiemu społeczeństwu niezbędny. Miliardy złotych, jakie komornicy przekazują dzieciom czy przedsiębiorcom to ogromny zastrzyk środków finansowych, którego brak byłby bardzo dotkliwy.

{ 21 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Marzec 24, 2017 o 07:23

Jak zobaczyłem zdjęcie, to zastanowiłem się, czy jest gdzieś „ulica Komornika Sądowego” 🙂

Odpowiedz

gustaw Marzec 24, 2017 o 08:30

albo Dobrego Egzekutora…..

Odpowiedz

Kamil Marzec 24, 2017 o 10:46

Tak jak nie ma przestrzegania Konstytucji bez sprawnie działającego Trybunału Konstytucyjnego (lub jego odpowiednika), tak nie ma działającego sprawnie sądownictwa (w szczególności w sprawach cywilnych), bez sprawnie działających organów egzekucyjnych.

Odpowiedz

Bogdan Marzec 24, 2017 o 10:58

sami sobie są winni- jednostkowe przypadki skandalicznych nadużyć komorników (jak np zajęcie cudzego traktora) powinny kończyć się po 7 dniach komunikatem KRK- ” Komornik X nie jest już komornikiem, za całą sytuację przepraszamy”. Natomiast stanie murem za przestępcą tylko dlatego że jest „swój”, wymyślanie tysiąca różnych usprawiedliwień i przeciąganie decyzji o pozbyciu się czarnej owcy powoduje że społeczeństwo postrzega komorników jako jedną wielką sitwę.

Odpowiedz

luko Maj 6, 2017 o 13:19

Dokladnie jak piszesz Bogdan. Ja caly czas to pisze a komornicy uwazaja to slowo za tak trudne. Byc moze nieumiejetnosc wypowiedzi slow grzecznosci i szacunku do drugiego, obowiazujacego kazdego z min. kultury, nadaje die do logopedy.

Odpowiedz

Jakub Kralka Marzec 24, 2017 o 11:46

Panie Mecenasie, dziękujemy za ciepłą opinię. Odnośnie tego „braku pomysłu”, warto wspomnieć, że ten właśnie tekst, to wspólna inicjatywa Bezprawnika i KRK w ramach cyklu, który potrwa przez najbliższe miesiące, a może nawet lata. Moim zdaniem pomysł, żeby wykorzystać nasz prawno-społeczny serwis – chętnie czytany przez zainteresowanych tematyką, ale jednak nieprofesjonalistów – do masowej edukacji i wyjaśnienia kto tutaj jest tak naprawdę „tym złym”, to akurat ze strony KRK strzał w dziesiątkę 🙂

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 24, 2017 o 14:26

Jakub, zauważyłem, że to wspólny z KRK pomysł. Chodzi mi raczej o to, że to już musztarda po obiedzie… autorytet prawników jest już niemal na poziomie ziemi.

Odpowiedz

Lech Marzec 24, 2017 o 14:28

Odważne słowa. Zwykle zachodzi tu mechanizm wyparcia.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 24, 2017 o 14:30

Jestem mega realistą.

Odpowiedz

Lech Marzec 24, 2017 o 14:34

Problem autorytetu i jego braku jest złożony. Bo w dużej części wysuwanych zarzutów są one niesłuszne. Albo nie wynikające z winy prawników, tylko na przykład zastanej procedury (na przykład niektóre przewlekłości). Albo może i prawnik jest zły, ale wysuwane zarzuty są źle motywowane (ja na przykład broniłem tego komornika od traktora, bo wiem, że zajęciu podlega mienie będące we władaniu dłużnika, a nie będące jego własnością) – co nie zmienia faktu, że być może w sprawie traktora doszło rzeczywiście do zmowy w złej wierze i wykorzystaniu do tego celu procedury, bo natychmiastowa jego sprzedaż budzi wątpliwości.

danuta Kwiecień 8, 2017 o 21:35

Dostałam od komornika zawiadomienie o wszczęciu egzekucji i jestem przerażona żyje z płacy minimalnej .Zadłużenie 84,25 zł koszty klauzuli 6 zł koszty egzekucji 420 zł. razem 595,26. 15 % opłaty stosunkowej i do opłaty stosunkowej od 1 pazdziernika 2015 r.doliczany jest podatek vat w wysokości 23% pobranej opłaty. jak to się ma do wyroku SN proszę o pomoc .

Odpowiedz

Jurek Kwiecień 12, 2017 o 15:07

I co, nie lepiej było zapłacić te 84,25 zł wierzycielowi?

Odpowiedz

antykomor Kwiecień 24, 2017 o 08:16

Od kiedy komornik to oaza czystości prawości? To fucha która ustawia komorników w gronie „lichwiarzy” żerujących prawnie i bezprawnie na niedoli swych ofiar. Przykład: http://www.rp.pl/W-sadzie-i-urzedzie/304189952-Komornik-i-biegly-rzeczoznawca-prawomocnie-skazani.html

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Kwiecień 24, 2017 o 08:19

antykomor, tak jak jedna jaskółka wiosny nie czyni, tak pojedyncze przypadki nie świadczą o bezprawności komorników. Nie popełniaj błędu uogólnienia.

Odpowiedz

Lech Kwiecień 24, 2017 o 08:20

Logiką, to się pan antykomor nie pochwalił. Ja też mógłbym podać linka do skazania jakiegoś internetowego komentatora za kradzież, i zawiesić intrygujące pytanie „czy antykomor to złodziej?”.

Odpowiedz

antykomor Kwiecień 24, 2017 o 08:32

Brawo komornicy. Barwo Ty brawo Ja! zastanawiam czy byście sie tak praca komorniczą zachwycali jak by bezprawnie zajął wam cały majątek dorobek waszego życia. Ty zaś mnie nie strasz bo się ciebie nie boję tak jak się nie boję „mafii” w togach ( jeden wór wszyscy prawnicy ) co dostane wyrok z art 212 czy 216 kk czy nawet obowiązek zapłaty z a naruszenie dóbr osobistych no już dawajcie! Szacowny usher’e który podać chce link do tego, że jakiegoś komentatora skazano PODAWAJ.

Odpowiedz

antykomor Kwiecień 24, 2017 o 08:34

Złodziejem intelektualnym to jest niejaki Łysy Lech który nie najlepiej się trzyma.

Odpowiedz

Lech Kwiecień 24, 2017 o 08:39

Ech, inteligencja aż się z ciebie wylewa. Robisz więcej szkody niż pożytku porządkowaniom działań komorników, skoro za ich krytykowanie biorą się tylko takie imbecyle.

Odpowiedz

antykomor Kwiecień 24, 2017 o 08:46

Przypominam że określenia debil, imbecyl, kretyn odeszły do lamusa wraz z nastaniem nowej ery lecznictwa psychiatrycznego Debilu Łysy Lechu za nonsensopedią : http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Debil

Odpowiedz

luko Maj 6, 2017 o 13:16

Moze warto by bylo zaczac pytanie, czemu to tak gania komornikow? A no ze jako swiete krowy w Panstwie nie potrafia powiedziec slowa przepraszam gdy popelnia blad przy biciu braw przez KRK. To ze komornicy musza byc i maja prawo sie mylic nie oznacza ze podstawowe slowa grzecznosci i szacunku ich nieobowiazuja. Pytanie czy wynika to z niedoucznia juz na poziomie podstawowowki czy moze starzy uczyli chamstwa od kolyski.
Nie zgodze sie ze cale srodowisko prawnicze jest zle, choc faktycznie komornicy i sedziowie zrownali je z ziemia, a na obecnym poziomie komornicy w majestacie prawa chca je wogole zaorac. Zawod komornika mozna i trzeba odbudowac ale na uczciwosci, szacunku, zgodnosci z prawda i prawem ale takze stanowczym dzialaniem ochrony komornikow gdy chodzi o ich zdrowie i zycie bo i takie przypadki sie zdarzaja. Jednak cynizm i mafijne zachowania komornikow temu nie sluza.
Ja mam pytanie do komotnikow ktorzy tak bardzo mowia o czystosci zawodu- kiedy odetniecie sie od KRK (kolesiostwo w sprawach odpowiedzialnosci)i kolegow po fachu ktorzy wspolpracuja z firmami windykacyjnymi tworzac z nimi jeden podmiot a moc ta jest ustanawiana pomiedzy stronami poza prawem?

Odpowiedz

Michał Czerwiec 18, 2017 o 14:21

Jak czytam o komornikach to niestety jedyne co mię aktualnie kojarzy to szeroko opisywana w mediach sprawa jednego rolnika któremu zabrano (a niepowinno) ciągnik który następnie został cicho sprzedany po kolegach. To niestety nie wpływa korzystnie na obraz polskiego komornika w oczach społeczeństwa.

Odpowiedz