Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Rejestr podatników VAT

Przeczytałem kilka dni temu informację o iście makiawelicznym komunikacie Ministerstwa Finansów. Aż mnie zmroziło (a było prawie 30 stopni). Rzeczpospolita tak opisała słowa MF:

Na podatniku ciąży obowiązek weryfikacji kontrahentów. Przed podjęciem współpracy należy sprawdzić, czy w ogóle jest podmiotem gospodarczym – w CEIDG, KRS, REGON. I czy ma status podatnika VAT, na Portalu Podatkowym lub bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Ministerstwo Finansów podkreśla, że niektóre oferty handlowe wymagają dodatkowej weryfikacji.

Aha, już to widzę – dodatkowa weryfikacja to dodatkowe argumenty dla fiskusa…

Nie mniej jednak potwierdzenie statusu VAT dłużnika to jeden z „must do”.

Gdzie szukać takiej informacji? Oczywiście w Internecie.

Od kwietnia tego roku informację o statusie VAT kontrahenta można zdobyć na platformie informacji gospodarczej prześwietl.pl.

Informacje, które tam znajdziemy pochodzą z Portalu Podatkowego prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz VIES Komisji Europejskiej. Jest to zatem wiarygodne źródło danych. I zachęcam do korzystania z dostępnych w Internecie danych. To naprawdę nie boli a przeważnie pomaga.

 

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

karczma Lipiec 10, 2017 o 10:33

Przydatne informacje. Nie wiedziałem o takej platformie teraz będzie dużo łatwiej.

Odpowiedz

Kamil Lipiec 14, 2017 o 15:14

Dzięki za bardzo dobre wskazówki 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: