Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Rejestr Dłużników Niewypłacalnych do likwidacji

RDN (czyli tytułowy Rejestr) nie jest dobrym rozwiązaniem. Tzn. jest, ale źle funkcjonuje. Właśnie przeczytałem, że Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło coś z tym zrobić i RDN zlikwidować. Wiceminister Łukasz Piebiak tak mówił w wywiadzie prasowym o tym projekcie:

Chcemy również zlikwidować Rejestr Dłużników Niewypłacalnych, gdyż nie spełnia on swojej funkcji i pracujemy nad kompleksową regulacją odnoszącą się do ujawniania dłużników – także tych z postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych w postaci Krajowego Rejestru Zadłużonych.

Jestem całym sercem za sensowną reformą tego Rejestru. Obecnie uzyskanie wiedzy z RDN jest czasochłonne i prawie nikt tego nie robi. A tam wpisuje się np. osoby, które zostały zobowiązane do złożenia wykazu majątku w postępowaniu o wyjawienie. To ważny sygnał dla potencjalnego kontrahenta – uwaga, ta osoba w przeszłości miała problemy z płaceniem długów. Ale sygnał ten nie dociera do wierzycieli i potem wszyscy się dziwią, że pieniędzy nie można odzyskać.

Jestem ciekaw, na czym ten nowy Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) będzie polegał. Rozumiem, że będzie to nowy rejestr, obok KRS czy rejestru zastawów (obecnie to część KRS). Dla mnie najważniejsze jest to, żeby informacje tam zawarte były szybko, łatwo i nieodpłatnie dostępne dla każdego i aby były automatycznie powielane w KRS i CEIDG.

A jak MS postanowi, to wykona i to pewnie szybko. Wiemy, jak sprawnie powstają tam nowe przepisy.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Dłużnik Sierpień 8, 2017 o 19:03

Będą konsultacje społeczne? Jeśli tak, to wezmę udział i podpowiem tym w MS jak przydatne byłoby wyszukiwanie po PESEL.

Odpowiedz

Walentynka Sierpień 10, 2017 o 17:25

no nie jest

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: