Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Odsetki firmowe wyższe o 2,5 punktu procentowego

Te przepisy obowiązują już wiele lat, ale ciągle widzę, że się nie przyjęły. Ba, nawet zawodowi pełnomocnicy często o nich zapominają.

A chodzi mi o odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych. Ten rodzaj odsetek został uregulowany w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych i dotyczy co do zasady przedsiębiorców, którzy zawierają transakcję handlowe. Taką transakcją jest umowa, której przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usługi, jeżeli strony zawierają ją w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą. Czyli sprzedaż, umowa o dzieło czy zlecenie w relacji firma-firma (B2B).

Mówiąc inaczej, odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych to „rekompensata” za opóźnienie w spłacie długu firmowego.

A czym one różnią się od „zwykłych” odsetek? Oczywiście, wysokością.

Odsetki ustawowe za opóźnienie (które reguluje Kodeks cywilny) wynoszą obecnie 7%.

Odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych wynoszą 9,5%. Nietrudno więc zauważyć, że odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych są korzystniejsze dla przedsiębiorcy.

Powyższe rozróżnienie ma istotne znaczenie przy formułowaniu treści żądania pozwu. Od tego jakich odsetek zażądamy zależy treść orzeczenia sądu. Pamiętaj, że sąd orzeka w granicach żądania powoda. Jak nie poprosisz to nie dostaniesz, proste.

Dlatego w pozwie pisz wyraźnie: wraz z odsetkami za opóźnienie w transakcjach handlowych. Jeżeli tego nie zrobisz, litościwy sąd wezwie Cię do wyjaśnienia (stracisz miesiąc czasu) albo od razu zasądzi odsetki „zwykłe”. A przy dużych kwotach to może być niepotrzebna strata.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Nastia Wrzesień 21, 2017 o 10:00

i dobrze

Odpowiedz

Pola Wrzesień 22, 2017 o 12:58

dużo

Odpowiedz

Gabi Wrzesień 22, 2017 o 18:40

🙂

Odpowiedz

Klara Wrzesień 25, 2017 o 10:59

trzeba będzie o tym pamiętać

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: