System OGNIVO rośnie w siłę
W sierpniu pisałem o systemie OGNIVO. Pomysł dobry, ale zainteresowanie znikome. Wówczas tylko kilka banków było w tym systemie.
Ale ostatnio coś drgnęło. Na stronie Krajowej Izby Rozliczeniowej, autora tego systemu, jest taka informacja:
Uczestnicy OGNIVO
Uczestnikiem usługi, może być każdy podmiot, który współpracuje z bankami.
Obecnie w OGNIVO uczestniczy:
52 banków bezpośrednich uczestników systemu rozliczeniowego ELIXIR, w tym 3 zrzeszenia obejmujące wszystkie banki spółdzielcze
Centrala ZUS oraz 42 oddziały ZUS
Poczta Polska
KIR S.A.
Komornicy Sądowi
Każdorazowo usługa jest dostosowywana do potrzeb nowych uczestników.
A kto jest tym bezpośrednim użytkownikiem ELIXIRa? Oto lista (stan na 3.10.2011 r.).
Rozumem, że reszta (brakujące 25 banków) to banki spółdzielcze (ale trudno ustalić, które).
Najważniejsze, że system się rozwija.
Ale to już działa ten system i każdy komornik może sprawdzić gdzie dłużnik ma konto bez wysyłania pisma do każdego banku? Robi to na wniosek wierzyciela?
@Kacper, OGNIVO działa, i każdy komornik może zapytać, ale nie każdy chce (jest za to jakaś drobna opłata), a do tego nie wszystkie banki w tym uczestniczą (chociaż coraz więcej). Przed wnioskiem o egzekucję warto zapytać, czy to stosuje. Strona internetowa komornika tez mogłaby o tym informować, ale te nie są najlepsze…
Witam, system Ognivo nie służy tylko do realizacji zapytań „komorniczych”. W Ognivie są różne nakładki i nie każdy podmiot może z nich korzystać. Doprecyzowując informację w zakresie realizacji zapytań o rachunki bankowe załączam stan na 08.12.2011r.
Jeżeli wierzyciel wnioskuje o podjęcie czynności w trybie art. 7971 Kpc – poszukiwanie majątku dłużnika, obejmującego wystąpienie z zapytaniem do banków przez system OGNIVO, należy złożyć odpowiedni wniosek oraz wpłacić zaliczkę.
We wniosku wierzyciel powinien wskazać Banki, do których komornik ma skierować zapytanie.
Na dzień 08.12.2011r.za pomocą systemu OGNIVO można uzyskać informację o dłużnikach w niżej wymienionych bankach:
– Dz Bank Polska S.A.
– Bank Gospodarki Żywnościowej
– Svenska Handelsbanken AB S.A. Oddział w Polsce
– Danske Bank A/S S.A. Oddział w Polsce
– Idea Bank S.A. (dawny GMAC Bank Polska S.A.
– BZ WBK S.A.
– Bank Polskiej Spółdzielczości
– BNP Paribas S.A.
– Deutsche Bank Polska S.A.
– Meritum Bank S.A.
– Credit Agricole Corporate and Investment Bank S.A. oddział w Polsce
– Bank Gospodarstwa Krajowego
– Bank Pocztowy S.A.
– Deutsche Bank PBC S.A.
Opłaty za dokonanie zapytania za pomocą systemu OGNIVO:
Nadanie dokumentu elektronicznego do OGNIVO typu:
„Poszukiwanie rachunku bankowego dłużnika” w sprawach innych niż wskazane w art. 2 ustęp 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. Nr 167, poz.1191).
Opłata pobierana jest za nadanie i wysłanie za pośrednictwem OGNIVO zapytania dotyczącego pojedynczego dłużnika do jednego banku – 1,60zł. W opłacie zawarta jest opłata należna bankowi za przygotowanie, sporządzenie i przekazanie informacji stanowiących tajemnicę bankową w wysokości 1,00 zł.
Nadanie dokumentu elektronicznego do OGNIVO typu:
„Poszukiwanie rachunku bankowego dłużnika” w sprawach wskazanych w art. 2 ustęp 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. Nr 167, poz.1191).
Opłata pobierana jest za nadanie i wysłanie za pośrednictwem OGNIVO zapytania dotyczącego pojedynczego dłużnika do jednego banku 0,60zł.
@Paweł, dziękuję 🙂 Takie komentarze to miód na serce blogera.
Obawiam się tylko, że banki nadal „na piechotę” udzielają odpowiedzi. Czyli siedzi Pani i szuka…
Cóż…realia są takie, że komornicy zgłaszają wiele błędów z komunikatów zwrotnych z „Ogniva”, tak więc mimo, że są użytkownikami „Ogniva” niechętnie z niego korzystają. A fama się niesie i…pozostali komornicy nie kwapią się do przystąpienia do tego „unowocześnienia”. A co do zajęć „na piechotę”… Wcześniej odpis zajęcia rachunku bankowego otrzyma dłużnik (i zdąży wypłacić środki z rb) niż bank wprowadzi zajęcie do swojego systemu…
@Paweł, fakt, to nie działa dobrze, ale szkoda, że komornicy tak szybko sobie odpuszczają.
A co do zajęć – 100% racji. I właśnie na tym polega paradoks: takie zajęcie online powinno byc szybkie…
Zainteresowanym (czyt. „nie dłużnikom) pozostaje czekać na e-zajęcie rachunków bankowych, które jest w projekcie zmian w k.p.c.
Projekt zmian art. 890 kpc:
Doręczenie przez komornika sadowego oddziałowi lub innej jednostce organizacyjne banku zawiadomienia, o którym mowa w art. 889 § 1 pkt 1), doreczenie przez komornika sądowego zawiadomienia o zajęciu, o którym mowa w art. 8931§ 1 oraz powiadomienie przez bank komornika sadowego, o którym mowa w art. 889 § 3 i zawiadomienie przez bank komornika sadowego, o którym mowa w art. 891, może byc dokonane w drodze doreczenia elektronicznego za
posrednictwem systemu teleinformatycznego
obsługujacego egzekucje z rachunków bankowych.
Art. 131(1) i 763(1) stosuje sie odpowiednio.
Projekt zmian art. 890 kpc:
Minister Sprawiedliwosci w porozumieniu z ministrem własciwym do spraw informatyzacji okresli, w drodze rozporzadzenia, system teleinformatyczny obsługujacy
egzekucje z rachunków bankowych, sposób wprowadzania doreczen elektronicznych za posrednictwem tego systemu,tryb doreczen elektronicznych oraz sposób dokumentowania
kosztów doreczen elektronicznych w tym systemie dla potrzeb zwrotu wydatków gotówkowych poniesionych w toku egzekucji majac na wzgledzie zapewnienie skutecznosci doreczen oraz ochrone praw osób, którym pisma sadoreczane przy uwzglednieniu zapewnienie przyspieszenia postepowan egzekucyjnych.
@Paweł, tak, czytałem. teraz czekamy na ustawę. To będzie rewolucja dla e-egzekucji. Ale kiedy będzie? (i w ogóle czy będzie…??). No a poza tym ten system trzeba będzie opracować, co potrwa i będzie kosztować. Jednak to krok w TĘ stronę 🙂
Czy do Systemu OGNIVO mogą się zwracać z zapytaniem tylko komornicy? Czy np zwykły obywatel tez ma taka możliwość? Czy szukamy tylko majątku dłużnika? Czy można też taki wniosek złożyć do sądu np przy sprawie rozwodowej lub alimentacyjnej w celu ustalenia majątku?
Ewa, niestety, to system nie dostępny dla ludności…. A co do sprawy rozwodowej to nie mam pojęcia, ale nie sądzę. Może tutaj czegoś się dowiesz: http://blogrozwod.pl/
A czy obecnie banki odpowiadają Komornikowi w Ognivo online czy papierowo?
nie mam pojęcia, może jakiś komornik odpowie?
Chyba nam tu nikt nie odpowie :(.
Karol, mam informacje 🙂
Komornik odpytuje Banki w Ognivo na podstawie PESEL dluznka, info jest udzielane on-line, w postaci informacji zwrotnej- Prowadzi/Nie prowadzi rachunku
Potem zajecie nastepuje w formie tradycyjnej
Tez bede wdzieczny za info od ktoregos z Komornikow :). Bo jesli papierowo, to cala operacja trwa i trwa.
…
52 banków bezpośrednich uczestników systemu rozliczeniowego ELIXIR, w tym
3 zrzeszenia obejmujące wszystkie banki spółdzielcze
…
Rozumem, że reszta (brakujące 25 banków) to banki spółdzielcze (ale trudno ustalić, które).
…
Po pierwsze, podana lista banków uczestników bezpośrednich dotyczy systemu EuroElixir służącego do rozliczeń w EURO, a nie w PLN.
Banki na zadane pytanie od komornika poprzez Ognivo odpowiadają Ognivem.
Na tej postawie komornik wysyła zajęcie do konkretnego banku.
Witam,
ognivo działa na terenie Polski, jednak czy jest podobny system w Wielkiej Brytanii, gdzie nasz komornik mógłby zwrócić się w poszukiwaniu dłużnika?
Pozdrawiam
Tomek
[…] prawda istnieje już system OGNIVO (o którym pisałem w czasie kiedy system ten dopiero się rozwijał). System ten nie jest jednak obligatoryjny i nadal […]