Opróżnienie pomieszczeń po nowemu

Nadal dużo mówi się o znaczącej nowelizacji kpc z 16 września 2011 r. (jeszcze nie było publikacji, nie wiadomo więc, kiedy wejdzie w życie), a tymczasem ogłoszono ustawę z 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 224 z 2011 r.).

W nowelizacji chodzi o określenie obowiązków gmin związanych z zapewnieniem pomieszczenia zastępczego przy eksmisji. Jeszcze w 2007 wytknął to Trybunał Konstytucyjny.

Pierwotny projekt Senatu dotyczył tylko ustawy o ochronie praw lokatorów, ale gdzieś po drodze zmieniono także art. 1046 kpc.

Zmiany w przepisach dotyczących egzekucji są dość istotne. Otóż zgodnie z nowym brzmieniem art. 1046 § 4 kpc komornik usunie osobę, której nie przysługuje prawo do lokalu socjalnego lub zamiennego do jakiegokolwiek innego lokalu lub pomieszczenia, do którego dłużnik ma prawo i w którym może zamieszkać.

Jeżeli takowych nie będzie, to komornik powstrzyma się z egzekucją do czasu wskazania przez gminę pomieszczenia tymczasowego, ale nie dłużej niż na 6 miesięcy.

Po tym terminie komornik usunie dłużnika do noclegowni, schroniska lub podobnej placówki.

Komornik musi eksmitować dłużnika, jeżeli ktokolwiek, dłużnik, wierzyciel lub inna osoba (np. gmina) wskaże pomieszczenie odpowiadające warunkom pomieszczenia tymczasowego.

Jeżeli zaś dłużnikowi nie przysługuje prawo do pomieszczenia tymczasowego, to komornik od razu eksmituje dłużnika do schroniska czy noclegowni.

Uważam, że to istotne zmiany, mogące wpłynąć na skuteczność egzekucji z nieruchomości, co ważne jest dla wierzycieli i nabywców nieruchomości. Mieszkania staną się atrakcyjniejsze, bowiem stan oczekiwania na lokal z gminy nie będzie wieczny. Aktualnie jest tak, że komornik musi czekać aż gmina lub wierzyciel znajda odpowiedni lokal. I to właśnie było chore w tym przepisie.

Zmiana kpc uchwalona 31 sierpnia 2011 r. dotyczy tylko art. 1046 i obejmuje skreślenie § 2, 3 i 4 (1), zmianę treści § 4 i 5 oraz dodanie § 5 (1). Nowelizacja wejdzie w życie 16 listopada 2011 r.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

3 Komentarze do tego wpisu post

 1. Lech pisze:

  no, jeśli tak faktycznie będzie, to można rzec, że zmiany są rewolucyjne.

 2. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Lechu, rewolucyjne na razie dla gmin, które muszą utworzyć “zasób tymczasowych pomieszczeń”. Ale fakt, dla wierzycieli to duża zmiana. Zobaczymy, jak to będzie w praktyce.

 3. Mariusz pisze:

  1. Czy wskazanie pomieszczenia tymczasowego przez wierzyciela w okresie ochronnym spowoduje ze eksmisja będzie wykonana np w lutym?
  2. Jeśli na tytule wykonawczym jest tylko dłużnik jako osoba do wyeksmitowania (bez lok socj), a okaże się że zamieszkuje z konkubiną która ma oddzielną umowę najmu z wierzycielem, to czy ona też zostanie wyeksmitowana?

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *