Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Nowe rozporządzenie o eksmisji

Ciekawostką – nie tylko dla prawników – jest to, że od tego roku Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie wydawane są wyłącznie w wersji elektronicznej i dostępne są wyłącznie w Internecie. W związku z tym akty prawne nie będą publikowane w poszczególnych numerach, będą posiadały tylko swoja pozycję (z zachowaniem ciągłości w roku). Oznacza to rozstanie z tradycją pochodzącą jeszcze z 1918 r. …

Ale to nie jest blog historyczny, tylko prawniczy (niezależnie od moich zamiłowań do historii).

W Dzienniku Ustaw z 2012 r. pod pozycją 11 opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o opróżnienie lokalu lub pomieszczenia albo o wydanie nieruchomości. Weszło w życie 12 stycznia 2012 r., a więc kilka dni temu.

O samej nowelizacji już pisałem. Rozporządzenie zaś precyzuje zasady postępowania w tym zakresie. Co z niego wynika?

Między innymi to, że komornik będzie miał trochę więcej pracy, bowiem w niektórych sytuacjach ciąży na nim obowiązek ustalenia, czy dłużnikowi przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może on zamieszkać, oraz ustalenia sytuacji rodzinnej dłużnika.

Jeżeli więc masz wiedzę o rodzinie dłużnika, o jakichś jego innych lokalach lub pomieszczeniach, pomóż komornikowi i poinformuj go o tym lub wskaż, gdzie i u kogo można takie informacje uzyskać. Pomagając jemu pomagasz sobie.


{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jan Kwiecień 12, 2012 o 01:05

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/609477,kluby_za_dalsza_praca_nad_tzw_prawem_ostatniej_koszuli_czyli_egzekucja_komornicza.html

Niedługo chyba nikt czynszu w naszym pięknym kraju (gdzie liczy się tylko interes dłużnika ) płacił nie będzie-bo po co?
Wystarczy zapłacić za media bo “odetną”, “domeldować” kilku bezdomnych i sobie spokojnie mieszkać a koszty pokryją sąsiedzi, którzy jeszcze płacą czynsz…To się w głowie nie mieści jak można “psuć” prawo!

Odpowiedz

Jan Kwiecień 12, 2012 o 01:21

http://wyborcza.biz/finanse/1,105684,11517570,Polacy_coraz_bardziej_zadluzeni__Zalegle_platnosci.html

Wiadomo-dłużników zawsze będzie dużo, dużo więcej niż wierzycieli a to przekłada się na głosy wyborcze-tylko kto za to wszystko zapłaci?
Gdy “przejdzie” ta ustawa o zakazie eksmisji skończymy gorzej od Greków bo ludzie przestaną płacić nie tylko czynsze ale także obsługiwać kredyty hipoteczne-po co skoro nie można nikogo eksmitować?
Osobiście “zaoszczędziłbym” na tym ok. 7 tys. złotych rocznie, nie płacąc czynszu spółdzielni mieszkaniowej ( ok. 30 procent i tak już nie płaci ) 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: