Nowe rozporządzenie o eksmisji

Ciekawostką – nie tylko dla prawników – jest to, że od tego roku Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie wydawane są wyłącznie w wersji elektronicznej i dostępne są wyłącznie w Internecie. W związku z tym akty prawne nie będą publikowane w poszczególnych numerach, będą posiadały tylko swoja pozycję (z zachowaniem ciągłości w roku). Oznacza to rozstanie z tradycją pochodzącą jeszcze z 1918 r. …

Ale to nie jest blog historyczny, tylko prawniczy (niezależnie od moich zamiłowań do historii).

W Dzienniku Ustaw z 2012 r. pod pozycją 11 opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o opróżnienie lokalu lub pomieszczenia albo o wydanie nieruchomości. Weszło w życie 12 stycznia 2012 r., a więc kilka dni temu.

O samej nowelizacji już pisałem. Rozporządzenie zaś precyzuje zasady postępowania w tym zakresie. Co z niego wynika?

Między innymi to, że komornik będzie miał trochę więcej pracy, bowiem w niektórych sytuacjach ciąży na nim obowiązek ustalenia, czy dłużnikowi przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może on zamieszkać, oraz ustalenia sytuacji rodzinnej dłużnika.

Jeżeli więc masz wiedzę o rodzinie dłużnika, o jakichś jego innych lokalach lub pomieszczeniach, pomóż komornikowi i poinformuj go o tym lub wskaż, gdzie i u kogo można takie informacje uzyskać. Pomagając jemu pomagasz sobie.


Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

2 Komentarze do tego wpisu post

 1. Jan pisze:

  http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/609477,kluby_za_dalsza_praca_nad_tzw_prawem_ostatniej_koszuli_czyli_egzekucja_komornicza.html

  Niedługo chyba nikt czynszu w naszym pięknym kraju (gdzie liczy się tylko interes dłużnika ) płacił nie będzie-bo po co?
  Wystarczy zapłacić za media bo “odetną”, “domeldować” kilku bezdomnych i sobie spokojnie mieszkać a koszty pokryją sąsiedzi, którzy jeszcze płacą czynsz…To się w głowie nie mieści jak można “psuć” prawo!

 2. Jan pisze:

  http://wyborcza.biz/finanse/1,105684,11517570,Polacy_coraz_bardziej_zadluzeni__Zalegle_platnosci.html

  Wiadomo-dłużników zawsze będzie dużo, dużo więcej niż wierzycieli a to przekłada się na głosy wyborcze-tylko kto za to wszystko zapłaci?
  Gdy “przejdzie” ta ustawa o zakazie eksmisji skończymy gorzej od Greków bo ludzie przestaną płacić nie tylko czynsze ale także obsługiwać kredyty hipoteczne-po co skoro nie można nikogo eksmitować?
  Osobiście “zaoszczędziłbym” na tym ok. 7 tys. złotych rocznie, nie płacąc czynszu spółdzielni mieszkaniowej ( ok. 30 procent i tak już nie płaci ) 🙂

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *