Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Więcej danych z KW

O korzyściach płynących z cyfryzacji wymiaru sprawiedliwości już pisałem i to nie raz. Są one oczywiste.

Jednym z elementów tejże cyfryzacji jest Nowa Księga Wieczysta (NKW).

Celem tego ambitnego projektu jest m.in.

zwiększenie bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami, usprawnienie postępowań dotyczących ksiąg wieczystych, jak również zapewnienie centralnego, jednolitego i łatwego dostępu do ksiąg wieczystych.

Trwają też prace nad tym, żeby wprowadzić możliwość otrzymywania za pośrednictwem Internetu odpisów i wyciągów z ksiąg. Dokumenty te mają mieć moc zrównaną z tradycyjnym wydrukiem. Duże brawa. Niestety, będzie to odpłatne, tak jak teraz (oby tylko KRS nie poszedł tą drogą).

Projekt przewiduje także nowe  funkcjonalności (a właściwie poszerzenie tych już istniejacych). Chodzi wyszukanie ksiąg wieczystych w CBDKW. Co to jest?

Polega na możliwości wyszukania ksiąg wieczystych według konkretnego, zdefiniowanego kryterium wyszukania (np. danych identyfikacyjnych nieruchomości, danych osobowych właściciela). Wyszukanie ksiąg wieczystych w CBDKW ma gwarantować sprawne i skuteczne realizowanie uprawnień przysługujących państwu, a konkretyzowanych w normach szczególnych, na przykład w celu odszukania składników majątku dłużnika w sądowym postępowaniu egzekucyjnym.

Będzie więc powszechna możliwość wyszukiwania przez komorników danych o nieruchomościach dłużników (rozwiązanie takie już funkcjonuje, ale nie jest powszechnie dostępne).

Niestety, projekt zakłada odpłatność dostępu. Jedynie dla sądów, prokuratur, administracji rządowej i ZUS będzie to nieodpłatne. Mam tylko nadzieję, że będą to kwoty rzędu 5 zł.

A tak przy okazji nasuwa się taka refleksja, że wierzyciele publiczni, typu urząd skarbowy czy właśnie ZUS znowu będą lepiej traktowani niż całą reszta…

 

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Przemek | http://egzekucyjne.blogspot.com Lipiec 24, 2012 o 12:25

Mi tam wystarczy wiedzieć, który z komorników ma dostęp do e-KW 😉

Odpowiedz

Michał Lipiec 24, 2012 o 19:16

Czy można prosić o linka do źródła cytatów?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 24, 2012 o 19:54
Daniel Wrzesień 29, 2012 o 02:06

Kapitalny wpis i cały blog! Czekam na kolejny wpis.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: