Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Egzekucja na terenie Holandii

Egzekucja “obcych” wierzytelności na terenie Holandii następuje na podstawie takich samych tytułów wykonawczych jak w Polsce (i w Unii Europejskiej). Są to zatem europejskie nakazy zapłaty, europejskie tytuły egzekucyjne lub też prawomocne wyroki sądów. W tym ostatnim przypadku niezbędna będzie jednak decyzja sądu holenderskiego zezwalająca na egzekwowanie wyroku polskiego sądu na terenie Holandii (tzw. Exequatur). Łączą się z tym dość wysokie koszty, więc warto korzystać z dwóch pierwszych możliwości, czyli z ETE i ENZ.

Na podstawie holenderskiego (a właściwie niderlandzkiego) kodeksu postępowania cywilnego, do egzekucji nie można przystąpić wcześniej, niż po tym jak dłużnik będzie miał możliwość zapoznania się z decyzją sądu. Decyzje sądu (lub wyrok) uznaje się za doręczoną dłużnikowi, jeśli zostanie doręczona przez komornika. Doręczenie przez komornika uznaje się jako skuteczne jeśli komornik dostarczy decyzję dłużnikowi do rąk własnych, innej osobie zamieszkałej przy tym samym adresie lub też zdeponuje ją w skrzynce na listy, w związku z nieobecnością mieszkańców.

Po doręczeniu tytułu dłużnikowi, można natychmiast rozpocząć egzekucję, z jednym wyjątkiem.

Jeśli komornik zamierza zająć ruchomości dłużnika to musi wstrzymać się 2 dni od dnia dostarczenia decyzji do rzeczywistego zajęcia ruchomości. W praktyce w Holandii prawie wszyscy komornicy dają dłużnikowi 2 dni czasu na uregulowanie należnej kwoty bez względu na rodzaj czynności egzekucyjnych, które mają zamiar podjąć.

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Piotr Brajtszedel Styczeń 21, 2016 o 10:40

Witam

W Holandii przebywa dłużnik, któremu polski sąd wystawił tytuł egzekucyjny. Niestety nie mam jego adresu w Holandii. Jak mógłbym ustalić jego adres w Holandii? W jaki sposób mógłbym dochodzić tego zadłużenia przez holenderskiego komornika? Jakie są szacunkowe koszty? Dług wynosi ok. 8000 zł.

Z poważaniem
Piotr Brajtszedel

Odpowiedz

Anna Maj 8, 2016 o 21:57

Poszukuję dane kontaktowe komornika w Holandii który zajmuje się egzekucją długów polskich wierzycieli. Posiadam europejski nakaz egzekucji.Znam adres dłużnika ,oraz jego pracodawcy.Z powazaniem Anna Biłas.

Odpowiedz

Michał Sierpień 10, 2016 o 10:52

Witam,

również przychylam się do prośby Pani Anny – poszukuję komornika w Holandii który zajmuje się egzekucją długów polskich wierzycieli. Posiadam europejski nakaz zapłaty ze stwierdzoną wykonalnością.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Sierpień 10, 2016 o 19:47

Kiedyś miałem z nimi do czynienia: http://www.deurwaardersnet.nl

Odpowiedz

Marta Wrzesień 22, 2016 o 13:03

Dzien dobry!
W holandii mieszkam juz 4 lata i w przyszlym roku chce sie ubiegac o obywatelstwo.
W Polsce w latach 2006-2008 zaciagnelam kilka kredytow konsumenckich na laczna kwote ok. 50000 plan. Nie mam pojecia ile to teraz wynosi biorac pod uwage odsetki z kilku lat.
Czy jesli zaczne sie starac o holenderski paszport kwestia dlugow w Polsce wyplynie??

Odpowiedz

anka Październik 9, 2016 o 20:41

posiadam wyrok mam adres dłużnika tu pl jak i nazwę i adres zakładu pracy tam w Holandii. nie jest to duża kwota 1200 ale nie zamierzam dłużnikowi podarować ani grosza gdzie mogę się udać i prosić o pomoc.

Odpowiedz

Michał Październik 10, 2016 o 09:22

anka, najlepiej udać się do prawnika w Holandii.

Odpowiedz

Małgorzata Marzec 13, 2017 o 15:28

Witam,

Otrzymałam informację z instytucji LBIO, która współpracuje z Sądem w Polsce, że sprawia dostała zgodę na wykonanie polskiego orzeczenia Sądu ws. przyznanych alimentów. Instytucja LBIO zwróciła się do komornika w celu doręczenia wyroku dłużnikowi.
Czy to oznacza, że komornik zajmie się ściąganiem długu i bieżących alimentów. W jakim czasie mogę się spodziewać pierwszych wpłat? Jaki termin komornik daje dłużnikowi na ewentualnie dobrowolne wpłaty.

Dziękuję za wszelkie informacje.

Odpowiedz

janusz Październik 19, 2017 o 13:33

witam Pana Mecenasa,
zamierzam wszcząć egzekucję w Holandii, jestem na etapie uzyskiwania ETE. Nieco się poduczyłem na Pana blogu.
mam jednak pytanie-mój dłużnik /Polak/mieszka w Aalsmerr-Holandia-czy ma Pan jakieś adresy kancelarii komorniczych tamże/w pobliżu/?
pozdrawiam Janusz Pietras r.pr
ps. czy ambasada Holandii może posiadać takie adresy?

Odpowiedz

Justyna Kwiecień 9, 2018 o 11:08

Witam, posiadam Europejski nakaz zapłaty ze stwierdzeniem wykonalności i chciałabym podjąć egzekucję na terytorium Holandii. Gdzie mam się zwrócić? Jak znaleźć właściwego komornika?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: