Egzekucja na terenie Holandii

Egzekucja “obcych” wierzytelności na terenie Holandii następuje na podstawie takich samych tytułów wykonawczych jak w Polsce (i w Unii Europejskiej). Są to zatem europejskie nakazy zapłaty, europejskie tytuły egzekucyjne lub też prawomocne wyroki sądów. W tym ostatnim przypadku niezbędna będzie jednak decyzja sądu holenderskiego zezwalająca na egzekwowanie wyroku polskiego sądu na terenie Holandii (tzw. Exequatur). Łączą się z tym dość wysokie koszty, więc warto korzystać z dwóch pierwszych możliwości, czyli z ETE i ENZ.

Na podstawie holenderskiego (a właściwie niderlandzkiego) kodeksu postępowania cywilnego, do egzekucji nie można przystąpić wcześniej, niż po tym jak dłużnik będzie miał możliwość zapoznania się z decyzją sądu. Decyzje sądu (lub wyrok) uznaje się za doręczoną dłużnikowi, jeśli zostanie doręczona przez komornika. Doręczenie przez komornika uznaje się jako skuteczne jeśli komornik dostarczy decyzję dłużnikowi do rąk własnych, innej osobie zamieszkałej przy tym samym adresie lub też zdeponuje ją w skrzynce na listy, w związku z nieobecnością mieszkańców.

Po doręczeniu tytułu dłużnikowi, można natychmiast rozpocząć egzekucję, z jednym wyjątkiem.

Jeśli komornik zamierza zająć ruchomości dłużnika to musi wstrzymać się 2 dni od dnia dostarczenia decyzji do rzeczywistego zajęcia ruchomości. W praktyce w Holandii prawie wszyscy komornicy dają dłużnikowi 2 dni czasu na uregulowanie należnej kwoty bez względu na rodzaj czynności egzekucyjnych, które mają zamiar podjąć.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

 1. […] Jakiś czas temu jeden z Was, Drodzy Czytelnicy, zadał na blogu pytanie w sprawie opodatkowania usług wykonywanych przez komorników podatkiem VAT. Chodzi o to, że od 1 października 2015 r. komornicy zapłacą podatek VAT od świadczonych przez siebie usług. Dotąd byli z tego podatku zwolnieni (tzn. są nadal, jeszcze dwa miesiące). A wszystko zaczęło się od komorników z Holandii, o których już pisałem. […]

 2. Piotr Brajtszedel pisze:

  Witam

  W Holandii przebywa dłużnik, któremu polski sąd wystawił tytuł egzekucyjny. Niestety nie mam jego adresu w Holandii. Jak mógłbym ustalić jego adres w Holandii? W jaki sposób mógłbym dochodzić tego zadłużenia przez holenderskiego komornika? Jakie są szacunkowe koszty? Dług wynosi ok. 8000 zł.

  Z poważaniem
  Piotr Brajtszedel

 3. Anna pisze:

  Poszukuję dane kontaktowe komornika w Holandii który zajmuje się egzekucją długów polskich wierzycieli. Posiadam europejski nakaz egzekucji.Znam adres dłużnika ,oraz jego pracodawcy.Z powazaniem Anna Biłas.

 4. Michał pisze:

  Witam,

  również przychylam się do prośby Pani Anny – poszukuję komornika w Holandii który zajmuje się egzekucją długów polskich wierzycieli. Posiadam europejski nakaz zapłaty ze stwierdzoną wykonalnością.

 5. Marta pisze:

  Dzien dobry!
  W holandii mieszkam juz 4 lata i w przyszlym roku chce sie ubiegac o obywatelstwo.
  W Polsce w latach 2006-2008 zaciagnelam kilka kredytow konsumenckich na laczna kwote ok. 50000 plan. Nie mam pojecia ile to teraz wynosi biorac pod uwage odsetki z kilku lat.
  Czy jesli zaczne sie starac o holenderski paszport kwestia dlugow w Polsce wyplynie??

 6. anka pisze:

  posiadam wyrok mam adres dłużnika tu pl jak i nazwę i adres zakładu pracy tam w Holandii. nie jest to duża kwota 1200 ale nie zamierzam dłużnikowi podarować ani grosza gdzie mogę się udać i prosić o pomoc.

 7. Małgorzata pisze:

  Witam,

  Otrzymałam informację z instytucji LBIO, która współpracuje z Sądem w Polsce, że sprawia dostała zgodę na wykonanie polskiego orzeczenia Sądu ws. przyznanych alimentów. Instytucja LBIO zwróciła się do komornika w celu doręczenia wyroku dłużnikowi.
  Czy to oznacza, że komornik zajmie się ściąganiem długu i bieżących alimentów. W jakim czasie mogę się spodziewać pierwszych wpłat? Jaki termin komornik daje dłużnikowi na ewentualnie dobrowolne wpłaty.

  Dziękuję za wszelkie informacje.

 8. janusz pisze:

  witam Pana Mecenasa,
  zamierzam wszcząć egzekucję w Holandii, jestem na etapie uzyskiwania ETE. Nieco się poduczyłem na Pana blogu.
  mam jednak pytanie-mój dłużnik /Polak/mieszka w Aalsmerr-Holandia-czy ma Pan jakieś adresy kancelarii komorniczych tamże/w pobliżu/?
  pozdrawiam Janusz Pietras r.pr
  ps. czy ambasada Holandii może posiadać takie adresy?

 9. Justyna pisze:

  Witam, posiadam Europejski nakaz zapłaty ze stwierdzeniem wykonalności i chciałabym podjąć egzekucję na terytorium Holandii. Gdzie mam się zwrócić? Jak znaleźć właściwego komornika?

 10. Tomek pisze:

  Witam,

  Posiadam niespłacone długi wobec chwilówek i banków, na przemiennie straszyli mnie wszystkim co się da jeśli nie będę spłacał na czas, i tak spłacałem jedne zaciągając inne, wpadłem w lawinę bez wyjścia. Na pewno tym lichwiarzom nie oddam ani grosza, to powinno być zakazane systemowo, 2000% RSSO!!! a żeby przeżyć musisz wydać 150% zarobków. Jak skutecznie walczyć i odraczać ETE? Wiem że środków z wynagrodzenia na przyjaciół jest dość dobrym wyjściem, komornik ani eqzequtour nie ma prawa wejść na konto nie-dłużnika, czy to prawda?

 11. Anka pisze:

  Pytanie brzmi-pirzyczylam komus 1030 €osoba ta zmienila nr tel i nie odbiera zadnych kontaktów .Umowa ustna czy jest jakis sposob odzyskania kasy?Sytuacja ta zdazyla sie na terenie Holandii i miejsce dłużnika jest nieznane
  Anka

 12. Pomoc pisze:

  Witam serdecznie. Nazywam się Anna Adamkiewicz i mieszkam w Polsce. Mój były mąż od 2002r. mieszka w Holandii. Od 2003 r. nie płaci alimentów. Przez 10 lat poszukiwany był listem gończym za niealimentacje,po czym sprawę umorzono, gdyż w Holandii niealimentacja nie jest prawem karnym . Od sierpnia 2018 r. sprawa znów jest w toku, jednak na przesłuchaniu mnie i dzieci, stanęła w miejscu. Nie wiem kto mógłby mi jeszcze pomóc, gdyż po przejrzeniu akt zorientowałam się że nie zostały one nawet przetlumaczone i wysłane do Holandii. Mam kilka fotokopii, które zrobiłam, gdy przeglądalam akta.Może Państwo nakierujecie mnie na właściwy kierunek. Moje dzieci już są pełnoletnie, ale nadal się uczą . Syn ma niepełnosprawność . Dzieci mają wypłacane alimenty z funduszu alimentacyjnego,ale ja, choć również mam je zasądzone, nigdy nie dostałam żadnego grosza. Dodam,że były mąż mieszka przez te wszystkie lata bez meldunku (jednak adres jego podałam) i zawsze pracuje bez rejestracji. Bardzo proszę o poradę, gdzie się zwrócić o pomoc. Pozdrawiam

 13. Pomoc pisze:

  Witam serdecznie.Mieszkam w Polsce. Mój były mąż od 2002r. mieszka w Holandii. Od 2003 r. nie płaci alimentów. Przez 10 lat poszukiwany był listem gończym za niealimentacje,po czym sprawę umorzono, gdyż w Holandii niealimentacja nie jest prawem karnym . Od sierpnia 2018 r. sprawa znów jest w toku, jednak na przesłuchaniu mnie i dzieci, stanęła w miejscu. Nie wiem kto mógłby mi jeszcze pomóc, gdyż po przejrzeniu akt zorientowałam się że nie zostały one nawet przetlumaczone i wysłane do Holandii. Mam kilka fotokopii, które zrobiłam, gdy przeglądalam akta.Może Państwo nakierujecie mnie na właściwy kierunek. Moje dzieci już są pełnoletnie, ale nadal się uczą . Syn ma niepełnosprawność . Dzieci mają wypłacane alimenty z funduszu alimentacyjnego,ale ja, choć również mam je zasądzone, nigdy nie dostałam żadnego grosza. Dodam,że były mąż mieszka przez te wszystkie lata bez meldunku (jednak adres jego podałam) i zawsze pracuje bez rejestracji. Bardzo proszę o poradę, gdzie się zwrócić o pomoc. Pozdrawiam

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *