Kim jest komornik w Holandii?

Przyznam, że nigdy nie byłem w Holandii, ale to nic straconego. Okazuje się jednak, że w Holandii zameldowanych jest obecnie ponad 100.000 Polaków! Liczba ta ciągle się zwiększa. Statystyka nie kłamie – są tam też Twoi dłużnicy. I dlatego właśnie zaczynamy współpracę z komornikiem w Holandii.

Holenderski komornik jest urzędnikiem mianowanym przez króla. Wykonuje czynności opisane przez holenderską Ustawę o komornikach sądowych, takie jak doręczanie pism sądowych i prowadzenie egzekucji. Jednocześnie komornik holenderski jest przedsiębiorcą, zajmującym się windykacją, udzielaniem porad prawnych i prowadzeniem pewnych postępowań przed sądem rejonowym.

Instytucja komornika holenderskiego jest więc swoistą hybrydą. Nie zmienia to jednak faktu, że kancelaria komornicza różni się bardzo od holenderskich firm windykacyjnych (nazywanych tam incasso bureau), których w Holandii jest tyle co grzybów po deszczu w polskich lasach. Kancelaria komornicza podlega kontroli ze strony Holenderskiej Rady Komorniczej i pomimo, że w teorii kontrola dotyczy jedynie czynności komorniczych, w praktyce wielokrotnie Rada orzekała w sprawach dotyczących innych czynności, uzasadniając że komornik jako zawód zaufania publicznego, zobowiązany jest działać według wysokich standardów. I bardzo dobrze. Jeżeli więc masz dłużnika w Holandii, poszukaj raczej komornika.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

 1. kjonca pisze:

  Ale właściwie czym się to różni od sytuacji polskiego komornika? (Poza oczywiście tym, że nie ma u nas króla)

 2. Joanna Lazer pisze:

  Panie Mecenasie, a tu polecam coś o Francji 🙂 http://e-mida.pl/content/na-granicy-regu%C5%82-egzekucji

 3. Marcin pisze:

  A ja byłem w Holandii, w ciężkim czasach, kiedy tutaj trudno było zarobić w miesiac tyle, ile tam lekką ręką można wyciągnąć w tydzień. I była tam cała masa Polaków – w o wiele gorszej sytuacji finansowej. Nie ukrywali się oni przed swoimi długami – przynajmniej nie wszyscy. Wielu z nich legalnie pracuje właśnie po to, by móc spłacić swoje długi.

 4. Magda pisze:

  A coś o czeskim komorniku ?
  Pozdrawiam

 5. Jarek pisze:

  Nie ma zmiłuj, jeśli ktoś się zadłużył… prędzej czy później ręka komornika go dosięgnie.

 6. […] ostatnio o dochodzeniu wierzytelności w Holandii, a właściwie o holenderskich komornikach. Powodem mojego […]

 7. Marlena pisze:

  Czy ma pan wiedzę jak i gdzie ustalić miejsce pobytu dłużnika w Holandii

 8. Tłumacz pisze:

  Czyli jednak praca i funkcja komornika wygląda inaczej, aniżeli w naszym kraju. To ciekawe.

 9. Aleksandra pisze:

  Witam, czy wie Pan jak ustalić adres komornika w Holandi? Tak żeby można było wysłać mu pismo z klauzulą europejską

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *