Kapitalizowanie odsetek w pozwie

Uwaga: wpis pochodzi z 2015 r., ale opisane w nim zasady są aktualne także w 2022 r.! Czy można żądać odsetek od odsetek? Oczywiście, że tak! Można to robić w przypadku dochodzenia wierzytelności w sądzie. Okazuje się jednak, że takie działanie wcale nie jest powszechne, nawet gdy działają profesjonalni pełnomocnicy. Dlaczego kapitalizowanie odsetek jest takie ważne? Bo daje więcej pieniędzy! Jak to zrobić?

Jak dochodzić odsetek?

Klucz tkwi w treści przepisu art. 482 § 1 kodeksu cywilnego, który wskazuje, że od zaległych odsetek można żądać odsetek za opóźnienie dopiero od chwili wytoczenia o nie powództwa. Co do zasady obowiązuje bowiem zasada anatocyzmu – czyli zakaz naliczania odsetek od odsetek. Jednakże z uwagi na powyższe uregulowanie od dnia wniesienia pozwu takie odsetki mogą już być naliczane przez wierzyciela.

Najpierw o kapitalizacji. Co to oznacza? Chodzi oczywiście o dodawanie odsetek do kapitału.

Jak zatem skapitalizować odsetki  i opisać to w pozwie?

Przykład: Wyobraźmy sobie, że Jan dochodzi od Marka kwoty 3.000 zł. Należność ta została udokumentowana umową, w której jako termin płatności określono 15 stycznia 2015 r. Niestety, pomimo tego, iż styczeń minął, Jan nadal nie otrzymał pieniędzy od Marka. W związku z tym Jan postanowił wnieść do sądu pozew przeciwko Markowi. Chciałby to zrobić dokładnie dnia 20 lutego 2015 r. W związku z tym Jan może skapitalizować odsetki ustawowe za opóźnienie (jeśli nie wskazano innego sposobu ich wyliczenia w umowie) za okres od 16 stycznia 2015 r. do 19 lutego 2015 r.

 Dlaczego od 16 stycznia 2015 r.?

Ponieważ jest to pierwszy dzień po upływie terminu wymagalności roszczenia. Do 15 stycznia włącznie Marek mógł spełnić świadczenie bez żadnych dodatkowych konsekwencji. Od 16 stycznia pozostaje w opóźnieniu – od tego dnia możliwe jest naliczanie odsetek ustawowych za opóźnienie.

 A dlaczego do 19 lutego 2015 r.?

Kapitalizacja odsetek obejmuje tylko okres do dnia poprzedzającego wniesienie pozwu. Odsetki powstałe później zostaną uwzględnione w wyroku bądź też nakazie zapłaty.

Odsetki za ten okres, uwzględniając obecnie obowiązujące oprocentowanie w wysokości 8%, wyniosą 23,01 zł.

Warto w pozwie dokładnie wskazać w jaki sposób dokonaliśmy obliczenia odsetek, jakiego okresu dotyczą, oraz od jakiej kwoty są naliczone. Ułatwi to pracę sądowi oraz zmniejszy ryzyko wezwania powoda do sprecyzowania żądania pozwu, bądź też nawet niewydania nakazu zapłaty i skierowania sprawy na rozprawę.

Kwotę tę (23,01 zł) należy doliczyć do należności głównej, której dochodzimy w pozwie. W związku z tym Jan powinien w żądaniu pozwu wskazać, że wnosi o zasądzenie na swoją rzecz kwoty 3.023,01 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia wytoczenia powództwa do dnia zapłaty. Dzięki temu dalsze odsetki naliczane będą już od całej kwoty.

Jan musi też pamiętać, że skapitalizowane odsetki mają wpływ na wartość przedmiotu sporu!

Kapitalizacja odsetek się opłaca!

Jakie korzyści odnosi wierzyciel?

Korzyść związana z skapitalizowaniem odsetek jest zasadnicza – zwiększa kwotę, której dochodzi od dłużnika. Finalnie, na jego rzecz dłużnik będzie musiał zapłacić nieco więcej niż w przypadku nieskapitalizowania odsetek.

 A w przypadku dużych kwot oraz długich terminów opóźnienia są to wcale niemałe kwoty!

I pamiętaj, że od kilku lat odsetki są liczone także od kosztów procesu, o czym pisałem tutaj >>

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły
Roszczenia wobec upadłego

 1. Andrzej pisze:

  A co w chwili gdy źle obliczymy te odsetki? Sąd oddali powództwo? Czy najlepiej gdy nie jesteśmy pewni daty od której należy naliczyć odsetki, wnosić o zasądzenie alternatywnie, a (skapitalizowane) b(od daty wezwania dłużnika do zapłaty-nieskapitalizowane).

  Przykład:
  Kowalski otworzył poliso lokatę, myśląc, że jest to zwykła lokata bankowa. Polisolokata miała trwać 5 lat.
  Kowalski rezygnuje z niej po 3 latach. Ubezpieczyciel pobiera opłatę likwidacyjną dla przykładu 30%.
  Kowalski pisze reklamacje, ubezpieczyciel swoje, Kowalski daje za wygraną.

  Po kilku latach Kowalski idzie do prawnika, ten wzywa Ubezpieczyciela do zapłaty, Ube. odmawia, pozew trafia do Sądu- bezpodstawne wzbogacenie, klauzule abuzywne (skróty myślowe).

  Profesjonalny pełnomocnik wnosi pozew, do kwoty (bezprawnie) pobranej tytułem opłaty likwidacyjnej dolicza(kapitalizuje) odsetki od dnia pobrania tej opłaty do dnia poprzedzającego złożenie pozwu.

  Strona przeciwna podnosi, że Sporne jest od kiedy należą się odsetki, od wezwania dłużnika do spełnienia świadczenia, czy od daty pobrania samej opłaty jako bezpodstawnego wzbogacenia.

  Sąd może powództwo ze skapitalizowanymi odsetkami oddalić, jeśli uzna, że się od danej daty nie należą? Czy wówczas zasądzi po prostu odsetki biorąc pod uwagę termin oznaczony w wezwaniu do zapłaty?

  Trochę się rozpisałem 🙂

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Andrzej, trochę się rozpisałeś 🙂 i za bardzo skomplikowałeś tę jasną w sumie sprawę. Sąd ustali od kiedy należą się odsetki i jak będzie inaczej niż w pozwie, to w tej części roszczenie oddali, a resztę zasądzi.

 2. Zdecydowanie warto kapitalizować odsetki w pozwie – z mojego doświadczenia wynika, że dłużnicy otrzymując nakaz zapłaty z tak wskazanymi odsetkami częściej (by nie powiedzieć chętniej) płacą je „bez dyskusji” i bez pomocy komornika. W przypadku zaś ogólnego wskazania w nakazie zapłaty, że należność główna wraz z odsetkami od dnia …. do dnia zapłaty, zaczynają się negocjacje… lub postępowanie egzekucyjne w tym zakresie.

  Pozdrawiam

 3. Jacek pisze:

  Wszystko będzie ok, o ile urząd skarbowy nie uzna, że kapitalizacji odsetek można stanowić przychód podatkowy tzn. będą one uznane za zapłacone. Z taką interpretacją się już spotkałem. Jest ona oczywiście błędna bo odsetki to tzw. przychód zastrzeżony, no ale jakieś tam ryzyko istnieje.

 4. Stanzix pisze:

  Tak, sam kiedyś pocisnąłem ten temat ze swoim pracodawcą. Na początku była draka, ale po starych doświadczeniach, postanowiłem być stanowczy i się opłaciło!

 5. Czasem też warto skapitalizować, aby uzyskać wyższe koszty zastępstwa.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Lech, a do tego rekompensata 40 EURO i z WPS 9.500 robi się 10.300 🙂

   • Natalia pisze:

    Bardzo pomocny artykuł, dzięki 🙂 jeszcze tylko pytanie: skąd wynika, że 40 euro można doliczyć do WPS i naliczać od niego odsetki?

    • Karol Sienkiewicz pisze:

     Natalia, to wynika z kc. Ale wcale w pozwie nie trzeba wymieniać numerów artykułów.

     • Michał pisze:

      Doliczenie 40 Euro jest sporne – art. 20 kpc (choć co sąd to inny obyczaj). Skłaniam się do niedoliczania (podobnie jak przy kosztach postępowania sądowego). Problem jawi się jeden – przy odmiennym potraktowaniu tematu przez sąd (wliczaniu do wps) może dojść do problemu z opłatą od pozwu.

 6. Aneta pisze:

  A czy taką samą zasadę stosuje się w przypadku odsetek umownych (maksymalnych – obecnie 10%)? Zakładając, że przy składaniu pozwu doliczę te odsetki do wnioskowanej należności głównej, to dalsze odsetki do dnia zapłaty powinny być również naliczane umowne, czy wtedy już tylko ustawowe?

 7. adamgabka pisze:

  Trochę się pogubiłem o co chodzi w tej kapitalizacji wolałbym aby napisane było jasnym i klarownym językiem

 8. Zastanawiam się nad innym rozwiązaniem, z którym nigdy się osobiście nie spotkałem, ale też nie ma chyba większego waloru praktycznego. Co z wytoczeniem powództwa o odsetki od odsetek w ramach innego powództwa już po wytoczeniu innej sprawy lub po jej rozstrzygnięciu?

 9. Monika pisze:

  Cześć ! 🙂 Dawno już nie czytalem czegoś tak dobrego 🙂 Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego ile waznych oraz wartosciowych tresci przedstawiasz w swoich tekstach 🙂 Myslisz może cos o zarabianiu pieniazkow na pisaniu? A może już to robisz? 🙂 Jesli nie to wez to pod uwagę 😉 Pozdrawiam serdecznie 🙂

 10. Monika pisze:

  Ja slyszalam o takiej mozliwosci i raz nawet z niej skorzystalam. Fakt faktem, nie bylo to o wiele wiecej niz mialam otrzymac pierwotnie, ale skoro mi sie nalezy to czemu mialam sie nie starac o te dodatkowe kilkadziesiat zlotych. No i wszystkim polecam, by dokladnie dowiadywali sie tego, co im sie nalezy i o co moga sie starac.

 11. Patryk pisze:

  A ja mam pytanie dotyczące weksli. Czy działa to podobnie?
  Czy można – pomimo określonej wskazanej kwoty na wekslu – wskazać WSP wyższy po dodaniu do sumy wekslowej, odsetek skapitalizowanych?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Można, ale wówczas chyba nie dostaniesz nakazu z weksla

   • Lech pisze:

    Skąd ten pomysł?

    • Karol Sienkiewicz pisze:

     Tak sobie myślę, że jak suma wekslowa jest inna od WPS to sąd zaczyna się zastanawiać nad tą różnicą. A sens nakazu z weksla polega na nakazaniu zapłaty kwoty wskazanej na wekslu.

     • Lech pisze:

      Sens nakazu z weksla polega na zasądzeniu sumy wynikającej z weksla. A że z weksla wynika suma i odsetki, oraz odsetki można kapitalizować do pozwu, to jaki sąd miałby się zastanawiać „nad różnicą”, skoro de facto żadnej różnicy nie ma?

  • Teolog pisze:

   Nie można żądać żadnych odsetek! Zabrania tego Prawo Boże (to nie żart ani ironia!).

 12. Karol Sienkiewicz pisze:

  Lech, dlatego napisałem „chyba”. Ja tak po prostu nie robię, wypełniam weksel z odsetkami na jakiś dzień, i następnego dnia wnoszę pozew.

  • Patryk pisze:

   Przy wekslach niezupełnych kapitalizacja traci sens, ale przy zupełnych można nieco „dorobić”.
   Sprawdzę temat, złożę pozew z weksla i skapitalizuję odsetki.

 13. Anna pisze:

  Ciekawy wpis, pokazuje, że prawo lepiej znać, bo może nam to wyjść jedynie na korzyść;) Pozdrawiam

 14. piotr pisze:

  po utracie rekojmi sad nie zwraca ceny zakupu na pisma nie odpowiada co robic ?

 15. Kuba pisze:

  Witam,
  Sąd zasądzając mi odsetki napisał „wraz z ustawowymi odsetkami w skali roku”. Wnosiłem o zasądzenie od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty. Sąd jednak nie określił od jakiej daty, czy też za jaki okres zasądza odsetki.

  Waszym zdaniem jest szansa na naprawienie tego w trybie sprostowania? Czy może odpowiednie byłoby tu skarżenie, uzupełnienie, wykładnia? Ewentualnie jak polecą terminy na te rzeczy to czy uznać, że sąd orzekł u mnie o odsetkach czy nie? Bo ostatnia droga to chyba nowy pozew o same odsetki, ale właśnie pytanie czy Sąd już orzekł o nich czy nie 🙂

  Komornik pewnie dostając taki tytuł ściągnie jedynie należność główną ;>

 16. kueper pisze:

  dobrze wiedzieć!

 17. dunajeckidworek pisze:

  bardzo ciekawe jak to zadziała w praktyce

 18. Aplikant pisze:

  A co w sytuacji: było sobie x faktur z różnymi terminami wymagalności, łącznie na kwotę 1000zl. Na dzień 1.08.2015 r skapitalizowano odsetki odrebnie dla każdej z tych faktur i odsetki dały łącznie 300 zl. Czyli na dzien 1.08.2015 mamy 1.300 zl.Następnie w styczniu chcę wnieść pozew. Jak prawidłowo sformułować żądanie pozwu (za sądzenie kapitału i odsetek)?

  • Lech pisze:

   Aplikant? Bez podstaw matematyki i umiejętności pisania bez błędów? ojojoj 😉

   • Aplikant pisze:

    Proszę Pana,

    pisałem z telefonu-jest to średnio wygodne, a i autokorekta robi swoje.
    Nie zna mnie Pan, jak i ja Pana, więc nie jest ok publiczne rozmyślanie jakie posiadam umiejętności (tym bardziej, że robi to Pan publicznie i to na podstawie jednego postu). Zadałem pytanie, ponieważ mam wątpliwość, a nie dlatego, że „nie znam podstaw matematyki”- słyszałem różne koncepcje, w tym, że w opisanej sytuacji dochodzimy kwoty 1.300 zł z odsetkami od dnia kapitalizacji do dnia zapłaty; 1.300 zl z odsetkami od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty; kapitalizujemy nadal do dnia poprzrdzającego złożenie pozwu i odsetki liczą się od dnia złożenia pozwu wobec tej kwoty; niektórzy rozbijają jeszcze kwotę odsetek od kapitału i kapitał i różnicują dzień dochodzenia odsetek. Chciałem się dowiedzieć jak Pan Mecdnas to widzi-nie każdy może liczyć na pomoc patrona, a ja się dopiero uczę. Myślałem, że do tego służy ten wpis- edukuje społeczeństwo, wyjaśnia pewne kwestie.

    Odnośnie Pańskich ” przemyśleń”,to gdybym był złośliwy, to bym teraz przejrzał Pańskie poprzednie wypowiedzi pod kątem poprawności językowej, logiki i wiedzy, a następnie publicznie skomentował w kontekście braku tego a tamtego- na pewno by się coś znalazło. Nie wiem też czy Pan jest radcą prawnym, ale jeśli tak, to proszę się zastanowić czy publiczne wygłaszanie o koledze z Izby komentarzy o braku umiejętności jest zgodne z Kodeksem Etyki, czy raczej nie i może w rezultacie powodować wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.
    Pozdrawiam.

    • Lech pisze:

     „słyszałem różne koncepcje, w tym, że w opisanej sytuacji dochodzimy kwoty 1.300 zł z odsetkami od dnia kapitalizacji do dnia zapłaty” – taką błędną koncepcję mógł Pan słyszeć tylko jeśli szukał Pan w nieodpowiednich źródłach. W rzeczywistości sprawa jest trywialna i możliwa do zrozumienia bez pytania patrona 😉 – odsetki kapitalizujemy na dzień poprzedzający wniesienie pozwu (czyli nie będzie to ani 300zł, ani 1300zł z dalszymi odsetkami, bo 300zł odsetek nie było wyliczone na dzień poprzedzający wniesienie pozwu) lub po prostu dochodzimy odsetek od dnia następnego po terminie płatności bez kapitalizowania odsetek.
     „czy raczej nie i może w rezultacie powodować wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.” – niewątpliwie poziom zadufania rozwija się u Pana prawidłowo, jeszcze tylko trochę wiedzy o kapitalizowaniu odsetek i może Pan być skutecznym adwokatem 😉

     • Aplikant pisze:

      Pff, w ramach mojego dobrze rozwijającego się zadufania powiem, że nie chce mi się przerzucać uszczypliwościami;) dzięki za pomoc, ale odnośnie nieodpowiednich źródeł-ten przykład akurat jest stosowany przez jedną z kancelarii i… przechodzi w sądzie. Dzięki tak czy inaczej, Panie kolego:)

     • Lech pisze:

      Przechodzą odsetki od odsetek liczone jeszcze z okresu przed wytoczenia powództwa? Nie wierzę. Przede wszystkim dlatego, że wytaczanie takiego powództwa nie miałoby ekonomicznego sensu (więcej odsetek oraz odsetek od odsetek należałoby się prawidłowo je kapitalizując do dnia poprzedzającego powództwo).

 19. aplikant pisze:

  No i ja się z Panem zgadzam, właśnie dlatego zdecydowałem się na napisanie tego postu, bo mi się lekka woda z mózgu zrobiła. Zależało mi po prostu, żeby się to wyjaśniło, bo opisany przykład w mojej ocenie kłóci sie z 482 kc.
  Cała sprawa rozbijała się o to, że rozumiem ideę w sytuacji opisanej przez Autorz bloga, ale problem powstawał w sytuacji, gdy pomiędzy datą kapitalizacji a datą wniesisnia pozwu robiła się luka paru miesięcy. I o ile dobrze rozumiem , w takiej sytuacji wyjścia są tylko dwa-albo kapitalizujemy od nowa, czyli jak w przykładzie Autora bloga (pomijając datę wcześniejszej kapitalizacji), albo też w ogóle rezygnuję z kapitalizowania i wnoszę o odsetki ustawowe od dnia następnego po terminie płatności. Rzekomo to trzecie wyjście, jakie opisałem, tez jest prawidłowe i uznawane przez sąd, ale z uwagi na moje wątpliwości, napisałem post. Dzięki jeszcze raz.

  • Lech pisze:

   Jest jeszcze trzecie wyjście – kapitalizujemy na okres „połowiczny” (pomijając już dywagacje „po co?”), a po okresie kapitalizacji, ale przed pozwaniem, naliczamy odsetki tylko od należności głównej, dochodząc odsetek od skapitalizowanych odsetek dopiero od daty powództwa.

 20. szymon pisze:

  witam,
  artykuł genialny, jednak nurtuje mnie pytanie, czy w przypadku zasądzonej postanowieniem sądu dopłaty przy np. podziale nieruchomości i upłynięciu terminu uiszczenia należności ( w tym wypadku uprawomocnienia się postanowienia) warto dochodzić odsetek i jak to zrobić?
  czy kapitalizować część i jednocześnie wnosić o zasądzenie pozostałych do dnia zapłaty? czy może posłużyć się jakąś inną instytucją?
  z góry dziękując za odpowiedź, pozdrawiam SR

 21. janina pisze:

  Witam,
  Bardzo ciekawy blog. Moim skromnym zdaniem nie ma sensu kapitalizować odsetek od wierzytelności wciąż niespłaconych. Nic się w zasadzie nie zyskuje a efekt tzw. procentu składanego jest znikomy. Bardziej można stracić na kosztach sądowych i procesu zwłaszcza po nowelizacji stawek max. tych ostatnich w 2016r. Oczywiście z punktu widzenia profesjonalnego zastępcy procesowego może to wyglądać inaczej, ale tylko pozornie i na krótką metę. Istnieje wszak obowiązek prowadzenia spraw w najlepszym interesie mocodawcy (etyczny i prawny). Jeżeli zaś chodzi o przydatność instytucji anatocyzmu to moim zdaniem ekonomicznie uzasadnione jest to w przypadku spłaconej już wierzytelności ale po terminie i bez zapłaty odsetek za zwłokę. Wówczas powództwo będzie mogło obejmować nie tylko samą kwotę odsetek za zwłokę ale również odsetek od dochodzonych odsetek za zwłokę (ustalona kwota) od dnia wniesienia powództwa o odsetki do dnia zapłaty zasądzonej kwoty (kwota nieustalona ex ante). Pozdrawiam wszystkich Polaków i nie tylko.

 22. Katarzyna pisze:

  Witam, Jestem osobą która spłaciła za kogoś kredyt czyli prosto pisac jestem poręczycielem. Chcę teraz te pieniądze odzyskać oczywiście drogą sądową. Mam wszystkie kwity zapłaty i potwierdzenia poniesionych opłat za dany przelew. Czy mogę do całości kwoty doliczyć jakiś procent za np straty moralne czy coś takiego? I jesli tak to jaki procent wchodzi w rolę?

 23. Małgorzata pisze:

  Mój proces trwał 18 lat, wnosiłam o kwotę głowną wraz z odsetkami ustawowymi.
  Czy odsetki kapitalizują się co roku?
  Czy też są tylko do siebie dodawane?
  Dziękuję

 24. Anna pisze:

  Witam, bardzo ciekawy artykuł.. Ja mam natomiast taką sytuację, w pozwie dochodzone było wynagrodzenie za pracę w kwocie brutto. Po wniesieniu pozwu pracodawca zapłacił wynagrodzenie netto. Chce ograniczyć powództwo do samych odsetek za konkretny okres.. i tu zagwozdka – czy żądać odsetek od kwoty netto czy jednak brutto? Czy kapitalizować odsetki? Jeżeli tak – to od kiedy należą się odsetki od skapitalizowanych odsetek??

 25. Ryszard pisze:

  Jan skapitalizował odsetki – jak w przykładzie.
  Do Sądu wniósł pozew przeciwko Markowi o kwotę 3.023,01 zł
  Nie dochodzi już od Marka osobno odsetek za okres przed rozprawą.
  Teraz Marek będzie płacił odsetki od kwoty skapitalizowanej 3.023,01
  A co jak Spółdzielnia Mieszkaniowa w Opolu skapitalizowała odsetki, czyli dodała je do kwoty głównej zadłużenia przed wniesieniem pozwu i nadal domaga się osobno odsetek od tego zadłużenia, które dopisała już do kwoty głównej.
  Czy to jest legalne – zgodne z prawem?
  Czy powinna wyksięgować odsetki skapitalizowane ?

  • Lech pisze:

   „Czy powinna wyksięgować odsetki skapitalizowane ?” – dziwne pytanie. Czy ta spółdzielnia nie ma księgowego, aby to wiedział?

   • Ryszard pisze:

    Walczę w Sadzie ze OSM „Przyszłość” w Opolu.
    Zapadły już trzy wyroki w sprawie zadłużenia mojej rodziny, która wcześniej zbagatelizowała pozwy. Zauważyłem, że Spółdzielnia kapitalizowała odsetki – czyli przed wniesieniem pozwu dodawała je do głównego zadłużenia. Jednak w rubryce w której wykazuje się zadłużenie podstawowe – główne nadal pozostawały odsetki, które zostały skapitalizowane.
    Spółdzielnię reprezentuje adwokat i radca prawny. Ich świadkiem jest pani z działu windykacji.
    Wskazuje na to, że nie mają wiedzy na ten temat.
    Sprawy w Sądzie przegrywam – na razie jedną (są jeszcze dwie), przegrywam, bo ich jest trzech a ja jeden. Sądowi dostarczam dowody w postaci wydruku z Komputerowej Księgi Obrotów Mieszkańca.
    Prawnicy nie przedstawiają żadnych dowodów. Nie podważają wiarygodności moich dowodów. Według mnie nie można domagać się odsetek skapitalizowanych i tych samych odsetek osobno, które widnieją w dalszym ciągu w bazie danych.
    Jestem po stronie Sądów, ale chyba Ziobro ma rację, że z tymi sądami trzeba coś zrobić

    • Lech pisze:

     „przegrywam, bo ich jest trzech a ja jeden.” – zatem sprawa jest trywialnie prosta do wygrania – musisz wziąć trzech członków rodziny i przyjść z nimi. Wygracie, bo będzie was czterech.

 26. Klaudia pisze:

  Aktualnie jestem w trakcie pisania pozwu, a właściwie uaktualniania go i mam pewien problem. Może ktoś tutaj zdoła mi pomóc.
  Pozew dotyczy niezapłaconych faktur. Jest już gotowy, ale po przeczytaniu artykułu myślę, że zmienię jego treść i skapitalizuję odsetki, bo rzeczywiście będzie warto. Mój problem tkwi jednak gdzieś indziej. Chciałabym w jednym pozwie zażądać wydania nakazu opłacenia zaległych faktur wraz z odsetkami oraz osobno odsetek za opóźnienie od innych faktur, które zostały już opłacone, ale ze znacznymi opóźnieniami. Pierwsza moja wątpliwość to czy w ogóle jest to możliwe? Jeśli tak, to rozumiem, że wtedy tą osobną kwotę zaległych odsetek należy skapitalizować i wpisać po prostu osobne żądanie? Jeśli to w ogóle ma znaczenie to te odsetki, o których mówię są bezsporne, natomiast zasadność należności z jeszcze nieopłaconych faktur została podważona przez przyszłego pozwanego.
  Wiem, że z takimi sprawami najlepiej zgłosić się do specjalisty, ale już sam pozew jest kosztowny i obciążający. Jak na razie pozew został sprawdzony przez prawnika, ale nie wiem czy po moich aktualizacjach będzie się nadal nadawał do sądu.
  Będę wdzięczna za odpowiedź.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Klaudia, sprawy o które pytasz to elementarz każdego porządnego radcy prawnego. Nie wiem, kim jest Twój prawnik, ale albo go zapytaj albo zmień.

 27. Magdalena pisze:

  Chciałabym zapytać, czy w art. 482 k.c. chodzi o odsetki za opóźnienie od odsetek za opóźnienie, czy również od innych odsetek, np. kapitałowych z art. 359 k.c.? Czy można naliczyć odsetki od odsetek umownych (za opóźnienie lub kapitałowych z art. 359?). Z uszanowaniem, Magdalena

  • Wojciech pisze:

   Magdalena, w art. 482 KC chodzi o wszystkie rodzaje odsetek – kapitałowe, za opóźnienie, za opóźnienie w transakcjach handlowych a także umowne.

   • Magdalena pisze:

    Wojciech, dziękuję bardzo za odpowiedź. A czy istnieje możliwość zasądzania ustawowych odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych od skapitalizowanych odsetek (jakichkolwiek)?

    • Tośka pisze:

     Witajcie, też jestem zainteresowana odpowiedzią,
     ja spotkałam się z taką metodą : zostały skapitalizowane odsetki (odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych 9,5%) wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie w transakcjach handlowych od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty.
     Czy art.482 kc dotyczy jedynie odsetek ustawowych za opóźnienie?

 28. Jan pisze:

  Cześć a weksel może zawierać odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych czy tylko za opóźnienie?

 29. Andrzej pisze:

  Dzień dobry. Pozwolę sobie odświeżyć wątek.
  Piszę pozew o nakaz zapłaty w oparciu o ugodę w której skapitalizowano odsetki w wysokości określonej w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych a kwotę odsetek doliczono do sumy dłużnej w oparciu o art. 482 kc. I mam wątpliwości czy można wystąpić o odsetki od tak zsumowanej należności w oparciu o ustawę o terminach zapłaty w transakcjach handlowych w postępowaniu nakazowym. W istocie sąd zasądzi odsetki od należności głównej oraz od skapitalizowanych odsetek i czy te skapitalizowane i doliczone do sumy dłużnej odsetki również zostaną potraktowane jako należność od transakcji handlowej. W postępowaniu zwykłym nie rodzi to problemu bo najwyżej sąd zasądziłby odsetki według kc ale w nakazowym może skierować do upominawczego a wiadomo koszty.

 30. Karol pisze:

  Dzień dobry,
  Proszę o ocenę takiej sytuacji:
  1) W pozwie wniesiono o zapłatę wyłącznie należności głównej.
  2) Przed wydaniem nakazu – pozwana zapłaciła część faktur VAT
  3) Sąd zasądził żądanie bez odsetek.

  Teraz kierujemy sprawę do egzekucji., co z odsetkami.
  Ja rozumiem komornik wyegzekwuje należność na ją opiewa tytuł wykonawczy.

  W ewentualnym pozwie o odsetki:
  1) dochodzę skapitalizowanych za okres od daty wymagalności do dnia faktycznej zapłaty (dobrowolnej).
  2) a co z odsetkami za czas od dnia wydania zaplaty do dnia wyegzekowania należności

  Czy mogę napisać, że żądam odsetek od dnia wydania pierwotnego nakazu do dnia egzekucji (za zamknięty okres), a nadto o zasądzenie odsetek od odsetek z uwagi na zniesienie zakazu anatocyzmu.

 31. Tosia pisze:

  Witam, mam pytanie co do kapitalizacji odsetek.
  czy można kapitalizować -doliczać do należności głównej (niezapłacone faktury) ustawowe odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych (9,5%) czy tylko ustawowe za opóźnienie (7%) ?

 32. Tosia pisze:

  uzupełniająco – widziałam wypowiedz z 12 lipca 2017 powyżej doczytałam ale czy jest jakieś orzeczenie potwierdzające ewentualnie zasadność czy dopuszczalność kapitalizacji odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych do kwoty niezapłaconych faktur co daje wartość przedmiotu sporu? niestety spotkałam się ze zdziwieniem że tak skapitalizowana została wartość pozwu.
  Będę wdzięczna za pomoc .

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Tosia, a po co orzeczenie? Przecież nie ma wątpliwości, że można kapitalizować też odsetki w transakcjach.

   • Tosia pisze:

    dziękuję za odpowiedź,
    ok a dalsze odsetki też w transakcjach od skapitalizowanych odsetek w transakcjach?
    Przykład faktury na 1050 +odsetki w transakcjach naliczone na dzień poprzedzający wniesienie pozwu 50 czyli wps 1100 wraz z odsetkami ustawowymi w transakcjach handlowych od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty?

    Spotkałam się z informacją, iż art.482 kc dotyczy jedynie odsetek ustawowych za opóźnienie, ( czyli nie dotyczy odsetek w transakcjach?)

 33. Tośka pisze:

  oto co jeszcze znalazłam, rozumiem że po skapitalizowaniu (odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach 9,5%) na podstawie 482 kc dalsze odsetki tylko z 481 czyli odsetki ustawowe za opóźnienie (7%) od dnia wn. pozwu d dnia zapłaty:

  Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych ma ściśle określony zakres tak podmiotowy, jak i przedmiotowy, jej normy nie mogą być interpretowane rozszerzająco. Ustawa ta nie reguluje zagadnienia odsetek od odsetek, zatem w tej materii ma zastosowanie norma ogólna art. 482 KC i regulacja kodeksu cywilnego dotycząca wysokości odsetek za opóźnienie określonej na podstawie art. 481 KC, nie zaś regulacja ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.
  V ACa 606/17 – wyrok SA Katowice z dnia 17-10-2017
  opubl. OSA/Kat. 2018/1/4.

 34. Maciej pisze:

  Dzień dobry, mam pytanie, a co nastąpi w sytuacji, gdy odsetki zostały skapitalizowane nie na dzień poprzedzający złożenie pozwu ale dokładnie na dzień złożenia pozwu (np. w nawiązaniu do treści artykułu kapitalizacja byłaby na dzień 20 lutego 2015 roku). Tak skapitalizowane odsetki doliczono do należności głównych. Czy może to skutkować oddaleniem powództwa w całości?

 35. Paweł pisze:

  Przechadzając się po tym blogu co rusz napotykam ciekawe tematy i wyjaśnienia. W prawdzie jestem laikiem, ale co nie co rozumiem i przyjmuję do wiadomości. Chętnie jeszcze tu zajrzę.

 36. Piotr pisze:

  A czy możliwość kapitalizacji nie jest uzależniona od uprzedniego zawarcia umowy „kapitalizacyjnej” między stronami i jeśli jej brak, to wyliczenie kwotowe odsetek za okres poprzedzający wniesienie pozwu nie stanowi kapitalizacji w ujęciu prawnym i nie należy doliczać obliczonej w ten sposób kwoty do WPS-?

  zob. postanowienie Sądu Okręgowego w Szczecinie, Wydziału VIII Gospodarczego z dnia 27.02.2017 r., sygn. akt VIII Gz 45/17

 37. Jarosław pisze:

  Od zaległych odsetek można żądać odsetek za opóźnienie dopiero od chwili wytoczenia o nie powództwa. Nurtuje mnie wątpliwość związana ze sformułowaniem „o nie”. Gdzieś czytałem, że nie oznacza to, że te odsetki od odsetek można zacząć naliczać dopiero od daty wniesienia pozwu, lecz można je naliczyć (przy długiej zwłoce w zapłacie) 3 lata wstecz licząc od daty wniesienia pozwu i ująć to w pozwie jako należność główną. Czyli na dzień wniesienia pozwu dłużnik zalega 5 lat z zapłatą długu i odsetek zasądzonych nakazem zapłaty. Rocznie narasta 1000 zł odsetek. Na dzień wniesienia pozwu narosło 5000 zł odsetek. Czy można wnieść powództwo o zasądzenie 3000 zł z tytułu zaległych odsetek od odsetek + odsetki od 5000 zł liczone od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty? Czy od kosztów sądowych z nakazu zapłaty, od których nie są naliczane odsetki, można wystąpić z powództwem o ich zasądzenie? Sąd co prawda zasądził już i 4-krotność stawki, ale to było 20 lat temu… a koszty do dzisiaj nie są zapłacone.

 38. Nie wiedziałem, że tak wygląda kapitalizowanie odsetek. Artykuł naprawdę sporo wyjaśnia.

 39. Kapitalizowanie odsetek to dosyć skomplikowana sprawa – dobrze wytłumaczone.

 40. Dziękuję za wyjaśnienie prosto i rzeczowo, teraz w końcu rozumiem o co chodzi. Pozdrawiam

 41. Ciekawy i rzeczowy artykuł. Bardzo pomocny blog.

 42. Oj wiem coś o tym. Moja znajoma właśnie ostatnio znalazła bardzo dobrego adwokata, który faktycznie profesjonalnie podszedł do całej jej sprawy także to było dobre rozwiązanie

 43. Ciekawa sprawa. Jeśli chodzi o kapitalizację odsetek, nie zawsze ma to sens.

 44. Daro pisze:

  Dla mnie to wszystko jest skomplikowane. Dziękuję, że opisał Pan tak wszystko ładnie w artykule 🙂

 45. Cezary pisze:

  Odsetek za opóźnienie od skapitalizowanych żądamy „od dnia wytoczenia powództwa” tj, od kiedy:
  1. Od dnia określonego datą jako dzień w którym nadajemy pozew na poczcie?
  2. W pozwie piszemy „od dnia wytoczenia powództwa” – jak wtedy komornik obliczy odsetki?
  3. W pozwie piszemy „od dnia doręczenia odpisu pozwu pozwanemu”?

 46. apteka pisze:

  Post jak zwykle pomocny, rewelacja!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *