Zmiana kodeksu karnego i innych ustaw

Zawsze przestrzegam moich Czytelników, żeby czytali całe ustawy, a nie kierowali się tylko tytułem. Oczywiście moi klienci nie muszą tego robić, bo otrzymują ode mnie szczegółowe sprawozdania o nowościach. Właśnie niedawno natrafiłem na dość ciekawą ustawę. Chodzi mianowicie o ustawę z 20 lutego 2015 r. ustawy o zmianie ustawy Kodeks Karny oraz niektórych innych ustaw. Czy te „inne ustawy” to tylko przepisy karne? Oczywiście, że nie.

Ustawa ta zmienia bowiem istotną dla tego bloga ustawę z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Wspominałem już o tej ustawie i wynikających z niej korzyściach.

Co przynosi nam nowelizacja z 20 lutego? Otóż poszerzeniu ulegnie definicja dłużnika będącego konsumentem. Za dłużnika uważany będzie nie tylko „typowy” konsument, ale także osoba zobowiązana do uiszczenia grzywny, również orzeczonej jako kara zastępcza, nawiązki na rzecz Skarbu Państwa, kwoty pieniężnej stanowiącej przedmiot przepadku czy kosztów sądowych lub pieniężnej kary porządkowej na podstawie prawomocnego orzeczenia sądowego wydanego w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie.

W związku z powyższym rozszerzeniu uległ również katalog wierzycieli. Będzie nim także sąd np. w zakresie kosztów sądowych. Z uwagi na to, że wierzycielem będzie Sąd (właściwie to chyba raczej Skarb Państwa), to właśnie on (za pośrednictwem swoich organów) będzie wykonywał wszelkie prawa i obowiązki, zmierzające do wyegzekwowania od dłużnika określonego świadczenia. Zobaczmy, jaką aktywność w tym zakresie przejawią sądy. Zresztą przy okazji zmieniono kodeks karny wykonawczy i nałożono na sądy obowiązek informowania biur informacji gospodarczej o zadłużeniu.

Rozszerzono również obowiązki nałożone na zarząd biura informacji gospodarczej. W uchwalanym przez niego regulaminie musi znaleźć się nowa informacja, dotycząca sposobów przekazywania do biura informacji gospodarczych. Dodatkowo, biuro zobowiązane będzie do zawiadomienia ministra właściwego ds. gospodarki m.in. o podjęciu czy zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej i to pod rygorem ukarania jak za wykroczenie.

Powyższe zmiany wejdą w życie dnia 1 lipca 2015 r., wraz z wieloma nowymi przepisami dotyczącymi prawa karnego.

Ciekawe jest to, że rząd pracuje nad nową, kompleksową nowelizacją ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Zakłada ona daleko idące zmiany, dotyczące uprawnień dłużników i zacieśnienia współpracy pomiędzy biurami informacji gospodarczej. Plany zakładają możliwość wskazywania przez dłużnika, które zobowiązania są przedawnione, ponadto ograniczona zostanie możliwość publikowania zobowiązań konsumentów, które są wymagalne od ponad 10 lat. Dłużnik ma być bardziej chroniony przed nieprawdziwymi wpisami.

Co ważne, możliwe ma być publikowanie informacji o bezskutecznych egzekucjach komorniczych. Ponadto nowelizacja umożliwi uzyskiwanie informacji o dłużniku z kilku biur informacji gospodarczej na podstawie jednego wniosku. O losach zmian możesz przeczytać tu: http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/217541/katalog/217582#217582

Mam nadzieję, że informacja o dłużniku będzie nabierała coraz większego znaczenia.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły
Uznanie niewłaściwe długu
Zajęcie nadpłaty podatku

 1. TomaszK pisze:

  Dobrze, że się to zmienia. Mam dłużnika, który śmieje się mi w twarz. Ma kasę, ma rodzinę, dzieci i wg prawa nic nie zarabia. Na tą chwilę lepiej być złodziejem. Nikomu nie pożyczajcie kasy!!

  • Piotr pisze:

   Otóż to, ja też się zmagam z takim jednym co to uważa, że nic mu nie zrobię i ma wszystko w głębokim poważaniu. Mam nadzieję, że nasze prawo będzie dostrzegało problemy z dłużnikami i umożliwi skuteczne ściąganie bo inaczej nie widzę tego… Tomku, powodzenia życzę w tej batalii.

 2. Filip pisze:

  Nareszcie sensowna ustawa. Bardzo dobrze, że z dniem 1 lipca te zmiany zostaną wprowadzone w życie. Prawo musi być skuteczne.

 3. kamaladysz pisze:

  Cieszę się, że w końcu zauważa się problem ściągnalności długów i powstaje prawo, które ma to ułatwiać.

 4. Dorota pisze:

  Czeeesc 🙂 Posiadasz wielki talent do pisania, hehe 🙂 No i w sumie na tym moglbym skonczyc komentarz, jednak lubie nieco dluzsze wypowiedzi, tak więc powiem Ci jeszcze, a wlasciwie napisze, ze Twoje wpisy naprawdę są bardzo dobre, rzadko kto posiada taki talent 😉 Mam nadzieje, ze jeszcze dlugo będziesz prowadzić tego bloga 😛

 5. Sabat pisze:

  Wreszcie coś optymistycznego 😉

 6. Oby więcej takich zmian na korzyść obywatela.

 7. Artdeco pisze:

  No i o takich zmianach to się dobrze czyta. Oby więcej sensownych rzeczy wprowadzali, państwo powinno być przyjazne obywatelowi.

 8. niz pisze:

  cos się rusza w dobrą stronę

 9. sferasklep pisze:

  ciekawa zmiana

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *