Europejski nakaz zabezpieczenia

W końcu. Po prawie sześciu latach czekania dochodzenie wierzytelności na terenie Unii Europejskiej nareszcie będzie łatwiejsze. Lada moment zacznie bowiem funkcjonować europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym.

Już od 18 stycznia 2017 r. stosowane będzie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 655/2014 z dnia 15 maja 2014 r. ustanawiające procedurę europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym w celu ułatwienia transgranicznego dochodzenia wierzytelności w sprawach cywilnych i handlowych. O co chodzi? Bardzo dobrze wyjaśnia to już art. 1 ust. 1 tego rozporządzenia:

1. Niniejsze rozporządzenie ustanawia unijne postępowanie umożliwiające wierzycielowi uzyskanie europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym („nakaz zabezpieczenia” lub „nakaz”), który to nakaz ma nie dopuścić do tego, by późniejsze wykonanie roszczenia wierzyciela zostało narażone na szwank przez zbycie, przelanie lub wycofanie – do kwoty określonej w nakazie – środków przechowywanych przez dłużnika lub w jego imieniu na rachunku bankowym prowadzonym w jednym z państw członkowskich.

Na czym to będzie polegać? Otóż w postępowaniu zabezpieczającym możliwe będzie uzyskanie specjalnego nakazu, na podstawie którego pewna suma środków na rachunku bankowym dłużnika (prowadzonym w banku w innym kraju UE) zostanie „zamrożona”, do czasu aż dług nie zostanie spłacony. Nie oznacza to jednak, że kwota ta zostanie automatycznie przelana na nasze konto, jeżeli dłużnik opóźni się z zapłatą. Do tego potrzebne będzie nadal wszczęcie egzekucji w państwie wykonania nakazu. Ale plusem jest to, że dłużnik tą kwotą nie będzie mógł dysponować (chyba, że w celu spłaty zadłużenia).

Uzyskanie takiego nakazu będzie możliwe tylko w sprawach cywilnych i handlowych. Będzie to rozwiązanie alternatywne wobec środków zabezpieczających przewidzianych w prawie krajowym.

O nakaz zabezpieczenia będzie można wystąpić do sądu krajowego pod warunkiem, że sprawa główna również podlega właściwości sądów krajowych. Uzyskanie zabezpieczenia będzie możliwe zarówno po uzyskaniu przez wierzyciela orzeczenia, na mocy którego wymaga się od dłużnika zapłaty, jak też przed wszczęciem postępowania w sprawie głównej. Wniosek o wydanie nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym trzeba będzie złożyć na specjalnym formularzu.

Co warte podkreślenia – tak uzyskany nakaz zabezpieczenia jest uznawany w innych państwach członkowskich bez konieczności przeprowadzania jakiejkolwiek specjalnej procedury i jest wykonalny bez potrzeby stwierdzania jego wykonalności.

Zabezpieczenie dokonane na podstawie europejskiego nakazu może się znacznie przyczynić do wymuszenia na dłużniku spłaty zaległych należności. Bo co mu z pieniędzy, z których i tak nie może skorzystać? I tylko szkoda, że rozporządzenie nie ma zastosowania w Wielkiej Brytanii oraz Danii. No cóż, nie wszystko może być idealne….

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

 1. Leokad pisze:

  Bardzo chętnie skorzystam z takiego przywileju!

 2. Aleksander pisze:

  A jak będzie wyglądała kwestia kosztów uzyskania takiego nakazu? Czy jest w tym przedmiocie odrębna regulacja, czy koszty będą identyczne jak przy zwykłym zabezpieczeniu (jeśli z pozwem, to gratis)?
  pdr

  • Wojciech pisze:

   Aleksander, na tę chwilę nie ma odrębnej regulacji w zakresie kosztów. Jedyne, co wynika bezpośrednio z treści Rozporządzenia 655/2014, to wymóg uiszczenia kaucji przez wierzyciela w przypadku gdy wierzyciel nie uzyskał jeszcze orzeczenia, ugody sądowej lub dokumentu urzędowego przeciwko dłużnikowi. Wysokość tej kaucji nie jest ustalona z góry i będzie uzależniona przede wszystkim od dochodzonej kwoty.

 3. Krzysztof pisze:

  Czy sąd będzie wymagał aktualnego adresu zamieszkania dłużnika i złożenia wniosku z kopią dla dłużnika? Chodzi mi w tym pytaniu o to czy dłużnik będzie jeszcze “stroną” w tym postępowaniu, czy wystarczy już tylko prawomocny nakaz zapłaty do tego by spodziewać się wydania przez sąd Europejskiego Nakazu Zabezpieczenia.

 4. […] nowe i „europejskie”, ale interesujące. Pod tym wpisem pytaliście się o różne zagadnienia związane z Europejskim nakazem zabezpieczenia na rachunku […]

 5. Alina pisze:

  Splacam od 5 lat z mojego konta emerytalnego dla windikatorapo 500 zl miesiecznie Mam 70 lat Od dwoch lat mieszkam w Niemczechi moje dochody wynosza okolo 800 euro miesiecznie .Nie stac mnie aby podwyzszyc splate dlugu ……….czy z tego tytulu czekaja mnie jakies konsekwencje w Polsce ze nie moge splacac wiecej?

 6. Aga pisze:

  Posiadam taki nakaz, gdzie mam go złożyć, wysłać?

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *