Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Repozytorium dokumentów. Sprawozdania finansowe dla wierzyciela

Cieszy mnie kierunek zmian, w jakim idą przepisy ustawy o KRS. Największe oczekiwania mam chyba wobec jawności dokumentów i dostępności do nich. Owej jawności ma służyć utworzenie tzw. repozytorium dokumentów finansowych, które istnieje od 15 marca 2018 r.

Repozytorium

Repozytorium – czyli zbiór – zostało wprowadzone na podstawie nowego art. 9a ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

  1. Dla każdego podmiotu obowiązanego do składania dokumentów finansowych do Rejestru prowadzi się w systemie teleinformatycznym repozytorium dokumentów finansowych.

  2. Do repozytorium dokumentów finansowych są składane dokumenty, o których mowa w art. 69 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2018 r. poz. 395 i 398).

  3. Każdy ma prawo przeglądania repozytorium dokumentów finansowych.

  4. Centralna Informacja bezpłatnie udostępnia dokumenty z repozytorium dokumentów finansowych za pośrednictwem ogólnodostępnych sieci teleinformatycznych.

Jakie zatem znajdą się tam dokumenty?

Będą to te podstawowe dokumenty, które co roku składane są w KRS po rozliczeniu poprzedniego roku obrotowego: roczne sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z badania przez biegłego (jeżeli wymagane), odpis uchwały o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty i sprawozdanie z działalności.

Dokumenty te dają nam wiele cennych danych i informacji o sytuacji finansowej spółki. Informacje te można wykorzystać np. w sprawie o zakaz działalności czy w sprawach o udzielenie zabezpieczenia roszczeń. Lista sytuacji, w których aktywny wierzyciel może skorzystać z takich dokumentów, jest naprawdę długa.

Diabeł tkwi w szczegółach

Napisałem na początku, że „kierunek” zmian jest dobry. Jednak szczegóły już takie fajne nie są. Największe zarzuty mam do sposobu, w jaki spółki będą musiały swoje sprawozdania złożyć. Otóż problem polega na tym, że można to zrobić tylko elektronicznie. Chodzi o to, żeby owe dokumenty (pliki w formacie PDF) też można było otrzymać elektronicznie.

O szczegółach i wadach tego rozwiązania pisała już moja koleżanka, mecenas Karolina Rokicka-Murszewska.

Sprawozdania finansowe. Komu nowe zasady podniosą ciśnienie?

Jestem właśnie na świeżo po zgłoszeniu pierwszych sprawozdań rocznych naszych klientów drogą elektroniczną. I muszę przyznać, że nie jest to wcale proste. Przeciwnie, jest trudne, ale głównie z powodu niejasności przepisów oraz braku powiązania treści ustawy z systemem składania dokumentów, dostępnym na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dlatego obawiam się, że zamiast składać dokumenty w jakiejkolwiek formie część spółek w ogóle przestanie je składać. Złożenie wniosku KRS Z-30 SPRAWOZDANIA FINANSOWE I INNE DOKUMENTY nie jest już możliwe, zaś złożenie wniosku przez Internet jest zbyt skomplikowane.

I w ten sposób nie będziemy mieli w ogóle dostępu do tych dokumentów. No chyba, że system zostanie poprawiony…

I mam nadzieję, że doczekam dnia, kiedy przy biurku, bez żadnych problemów, będę mógł zapoznać się z bilansem każdej polskiej spółki.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

E i M Miller Kwiecień 19, 2018 o 08:51

Jak zwykle bardzo przydatny artykuł , na pewno będę tutaj wracał , pozdrawiam serdecznie i czekam na więcej 🙂

Odpowiedz

asd Maj 11, 2018 o 15:02

Czytam sporo na ten temat na : http://wp.pl/
__________________
HTML , [url=http://wp.pl/]BBCODE[/url]

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: