Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Prawda o windykacji

Dzisiaj znowu nawiążę do konferencji Pulsu Biznesu poświęconej windykacji. A inspiracją do wpisu jest wystąpienie Pani Elżbiety, która na co dzień zajmuje się kontrolą należności.

Prelegentka oparła swoje wystąpienie o spotkanie z Mariuszem Szczygłem, którego zapytała jakim byłby windykatorem. W odpowiedzi zapytał, co to w ogóle jest windykacja. I nie wspomniałbym o tym, gdybym w Gazecie Wyborczej z 28 maja (Duży Format) nie przeczytał felietonu Mariusza Szczygła. A w tym felietonie cytuje on odpowiedzi, jakich udzielali podczas Targów Książki czytelnicy na jego pytanie „jakiej prawdy poszukują w książkach”. I okazało się, że opisał również spotkanie z ową panią windykator.

Jaj też chciałbym napisać o pewnej prawdzie. Prawdzie, której nie dostrzegają windykatorzy, kierownicy działów windykacji i dyrektorzy odpowiednich departamentów. Prawdzie, której nie widziałem w ciekawych prezentacjach pokazywanych na konferencji. A brzmi ona tak:

wierzyciele zbyt późno podejmują działania przeciwko swoim dłużnikom.

Codziennie otrzymuję wiele emaili z prośbami o pomoc w sprawie egzekucyjnej, która toczy się już 6 lat i nie można nic wyegzekwować. Albo o pomoc w sprawie, gdzie komornik już dwa razy umorzył postępowanie z powodu bezskuteczności. Już nawet przestałem odpowiadać na te wiadomości.

A prawda jest prosta: czas ma podstawowe znaczenie. Z windykacją jest jak z paskudną chorobą – im szybciej podejmiecie działania, tym macie większą szansę na sukces.

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Czerwiec 5, 2018 o 07:35

Jest też druga strona medalu – sprawy sądowe trwają latami (jeśli dłużnik wniesie zarzuty). Więc nie zawsze zwłoka jest po stronie wierzyciela…

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 5, 2018 o 08:59

Lech, jeżeli wniesie akurat zarzuty, to mały kłopot, bo to oznacza, że był nakaz nakazowy, który jest tytułem zabezpieczenia, a jak z weksla to nawet tytułem wykonawczym bez prawomocności.

Odpowiedz

Lech Czerwiec 5, 2018 o 09:09

Nie czepiajmy się słowek, przecież wskazanie zarzutów jest także jednym z ekementów sprzeciwu 😊

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 5, 2018 o 09:10

Lech, jeżeli tak to tym bardziej trzeba się spieszyć!

Odpowiedz

Tomek Rzepiak Czerwiec 5, 2018 o 12:06

“Nie będę wszczynał windykacji, bo stracę Klienta” – najczęściej słyszę tego typu wytłumaczenie. Tylko po co Klient który nie płaci?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 5, 2018 o 12:09

Tomek, dokładnie tak uważam 🙂

Odpowiedz

Duchnowska Czerwiec 6, 2018 o 11:52

Świetny artykuł, dokładnie zgadzam się z komentarzem pana Tomka, klient który nie płaci to jest tak jakby go nie było, więc moim zdaniem windykacja w takim przypadku jest niezbędna. Zbyt długie czekanie z windykacją też jest nie dobre, trzeba to zrobić w odpowiednim czasie, a nie zwlekać do końca. Czekam na więcej wpisów, pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: