Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Spadnie efektywność egzekucji z rachunku bankowego

Prowadzenie postępowania egzekucyjnego ma sens wówczas, gdy wszyscy działają sprawnie: wierzyciel, komornik oraz te podmioty, w których komornik coś zajął. Chodzi głównie o pracodawców i banki. Dlaczego akurat oni? Otóż dlatego, że egzekucja z rachunków oraz z wynagrodzenia za pracę należą do najskuteczniejszych sposobów egzekucji. Pokazuje to choćby ta ciekawa analiza Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości z 2015 r. (tabela na stronie 9).

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak szybko bank ma przekazać komornikowi pieniądze zajęte na rachunku bankowym dłużnika?

Otóż wynika to z art. 889 kpc. Przepis ten mówi o dwóch etapach egzekucji z rachunku:

etap pierwszy – komornik zajmuje wierzytelność z rachunku i wzywa bank do działania – albo do bezzwłocznego przekazania pieniędzy do komornika albo do zawiadomienia komornika w terminie siedmiu dni o przeszkodzie do przekazania zajętej kwoty.

etap drugi – bank reaguje, czyli bezzwłocznie przekazuje pieniądze albo w terminie 7 dni zawiadamia o przeszkodzie.

Odpowiedź na zadane powyżej pytanie jest zatem prosta: bank ma przekazać pieniądze bezzwłocznie. Oznacza to tyle samo co natychmiast, od razu, „od ręki”. Gdyby bowiem ustawodawca chciał wprowadzić termin to wpisałby to wyraźnie. W praktyce trwa to do 3 dni.

Tymczasem nowa ustawa dotycząca zmiany terminów przedawnienia zmienia te regulacje.

Po pierwsze w art. 889 w § 1 pkt 1 otrzyma nowe brzmienie. Po nowelizacji pismo komornika nie będzie już zawierało zobowiązania banku do przekazania pieniędzy. Komornik zakaże jedynie wypłat z rachunku bez jego zgody, ale pieniędzy nie otrzyma.

Po drugie zaś termin na przesłanie pieniędzy będzie uregulowany w nowym art. 889(2) kpc:

Bank przekazuje środki pieniężne z zajętego rachunku na rachunek bankowy komornika niezwłocznie po upływie siedmiu dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zajęciu. Jednakże w razie egzekucji bieżących alimentów lub rent bank niezwłocznie przekazuje środki pieniężne z zajętego rachunku na rachunek bankowy komornika.

A zatem po 9 lipca bank najpierw poczeka 7 dni od doręczenia zawiadomienia komornika i dopiero kilka dni (dwa-trzy) później przekaże pieniądze komornikowi.

Efekt jest prosty: przekazanie pieniędzy opóźni się co najmniej o 7 dni.

A po co to wszystko? Ano po to, aby pomóc dłużnikom. Wyjaśnienie urzędowe jest bowiem takie:

Regulacje powyższe mają na celu wzmocnienie możliwości podjęcia przez dłużnika obrony przed egzekucją, przy jednoczesnym utrzymaniu środków uniemożliwiających dłużnikowi uchylenie się od egzekucji.

Osobiście uważam, że te przepisy spowolnią egzekucję. Dłużnicy dostaną tydzień więcej na podważanie tytułów czy zasadności dochodzenia roszczeń.

Aha, i jeszcze prezent na koniec: te nowe przepisy stosuje się także do zajęć wierzytelności z rachunków bankowych dokonanych przed 9 lipca, jeżeli jeszcze bank nie zdążył przekazać pieniędzy na rachunek komornika.

{ 24 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

kjonca Czerwiec 26, 2018 o 10:21

No cóż. Po raz kolejny należy podziekować masowym wierzycielom. 🙁

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 26, 2018 o 11:00

kjonca, to prawda – oto jak złe praktyki psują cały rynek…

Odpowiedz

Kamil Czerwiec 26, 2018 o 12:11

Akurat ta zmiana ma sens. Problem pojawił się wtedy gdy wprowadzono zasadę iż wszystkie zajęcia komornicze rachunków bankowych dokonywane są elektronicznie (banki działały za szybko). W praktyce często było tak że, komornik wszczynał egzekucję i od razu zajmował rachunek bankowy. Ponieważ zajęcie jest elektroniczne bank pare sekund później już miał zajęcie. Bank często tego samego dnia lub następnego przekazywał środki komornikowi, a komornik w ciągu 3 dni przekazywał środki wierzycielowi. Wszystko trwało 3-6 dni…. A dłużnik często otrzymywał pisemne zawiadomienie za pośrednictwem poczty o egzekucji i zajęciu rachunku… gdy pieniądze były już u wierzyciela. Chyba jednak trochę nie było to w porządku?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 26, 2018 o 12:29

Kamil, wg mnie w porządku, bo komornik miał tytuł wykonawczy.

Odpowiedz

Kamil Czerwiec 26, 2018 o 12:44

To w takim razie zlikwidujmy skargę na czynność komornika, bo to fikcja w tym przypadku.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 26, 2018 o 12:50

Kamil, wcale bym za nią nie tęsknił….

Odpowiedz

Mariusz Czerwiec 26, 2018 o 21:50

Ciekawy pogląd, rozumiem że jakieś argumenty Pan ma, chętnie wysłucham 🙂

Kamil Czerwiec 27, 2018 o 08:00

W takim przypadku pozostaje jedynie nie życzyć omyłkowego zajęcia rachunku bankowego niewłaściwej osobie (tak, widziałem kilka takich przypadków w swojej karierze) i dowiedzenia się o wszystkim gdy pieniądze są już u wierzyciela a egzekucja zakończona. Trochę potrwa ich odzyskanie….

PD Czerwiec 27, 2018 o 23:09

A coś w zamian za skargę Pan Mecenas proponuje czy komornicy są nieomylni i czyści jak łza? Rocznie regularnie składam skargi na zawyżone koszty. W większości widać, że opłaty są umyślnie zawyżane licząc że wierzyciel czy dłużnik się nie zorientuje na czas.

kozioł Czerwiec 28, 2018 o 09:13

PD . A co mają zawyżone koszty do szybkości zajęcia rachunku bankowego. Koszty skarży się na końcu postępowania.

Raf Czerwiec 26, 2018 o 13:55

I prawidłowo. Często są tytuły wykonawcze na nieistniejące i przedawnione zobowiązania. Ponadto wiele razy zajmowano środki niewłaściwej osobie. To da czas na złożenie skargi bądź zażalenia. Każdy na prawo do obrony.

Odpowiedz

Kuba Czerwiec 27, 2018 o 16:53

Tak. Wtedy dluznik bedzie mial czas zeby oproznic konto a nie skargi pisac i nici ze skutecznej egzekucji

Odpowiedz

PD Czerwiec 27, 2018 o 23:05

Polecam jednak doczytać. Nic nie opróżni bo środki będą zablokowane przez kilka dni. Jedyne co może zrobić to skorzystać z środków prawne, które mu przysługują.

Odpowiedz

PD Czerwiec 27, 2018 o 20:40

“Osobiście uważam, że te przepisy spowolnią egzekucję. Dłużnicy dostaną tydzień więcej na podważanie tytułów czy zasadności dochodzenia roszczeń”. To jest jakiś problem dla wierzycieli masowych (pogorszą się wyniki z których są rozliczani)ale jaka jest różnica dla indywidualnych? Nie dostaną Swoich środków? Przecież w tym przepisie właśnie chodzi o to by dłużnik miał kilka dni więcej na działanie. Jeśli to zrobi skutecznie to będzie tylko potwierdzać słuszność tej zmiany. Dzisiaj jest często tak, że zanim dłużnik się dowie, że coś się dzieje to sprawa jest spłacona choć często dług był no. przedawniony.

Odpowiedz

kozioł Czerwiec 28, 2018 o 09:23

Moim zdaniem regulacje wzmacniające aż tak pozycję dłużnika, a więc osoby winnej całego postępowania, wiarołomnej i nieuczciwej jest jakimś nieporozumieniem. kwoty wolne od zajęcia są za wysokie. Razem ze zmianami powinni zlikwidować sądy w Polsce bo pobieranie opłat od naiwniaków jest lekko nie w porządku. Po co mu wyrok skoro będzie sobie mógł w ubikacji spłukać. Egzekucja ma być skuteczna tak jak wszędzie na świecie. Takiego czegoś jak powiązanie kwoty wolnej od zajęcia z minimalną płacą w świecie nie ma , a dłużnik jest uważany za najgorszego g..ja i złodzieja. EPCZ wielokrotnie orzekał, że egzekucja ma być skuteczna. Również konstytucyjna gwarancja poszanowania praw majątkowych nakłada na Państwo obowiązek takiego uregulowania przepisów żeby wierzyciel mógł odzyskać pieniądze, a gadanie że mógł lepiej poznać kontrahenta jest paplaniną zwykłego kombinatora i oszusta. Może miał z każdym pożyczkobiorcą chodzić przez miesiąc na spacery i oglądać jak żyje. Przerzucanie takiego ryzyka na wierzyciela jest niczym innym jak tłumaczeniem się oszusta przed organami ścigania. Państwo które gwarantuje taką ochronę bierze współudział w okradaniu innych obywateli. Wstyd i tyle. Ochrona w uczciwych narodach wygląda zupełnie inaczej.

Odpowiedz

Rafał Czerwiec 28, 2018 o 20:27

Panie Mecenasie, pozwolę sobie na krótkie pytanie, mam nadzieję, że nie nadużyję przez to formuły bloga i nie uzna Pan tego za próbę wyłudzenia porady prawnej 🙂

Komornik prowadzi na mój wniosek postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi – na klauzuli był PESEL, bo i roszczenie wynikało z działalności \”prywatnej\” dłużnika. Dzisiaj dowiedziałem się, że dłużnik jest aktywnym przedsiębiorcą. Czy powinienem przekazać tę informację Komornikowi i żądać ponowienia zapytań do US, ZUS oraz banków (tym razem już po numerze NIP), czy też gdyby któryś z tych podmiotów miał pożyteczne informacje o dłużniku jako przedsiębiorcy, to odnalazłby je po PESEL i przekazał Komornikowi?

Odpowiedz

kam Czerwiec 30, 2018 o 11:21

Idea umożliwienia dłużnikowi podjęcia obrony jest słuszna, ale ustawodawca próbując zrobić to równolegle w art.889[2] kpc i art.31 ust.1 ustawy o komornikach sądowych chyba trochę przesadził…

Odpowiedz

Kamil Lipiec 2, 2018 o 11:33

Tutaj jak najbardziej zgoda….

Odpowiedz

Lech Lipiec 4, 2018 o 09:03

Również zgodzę się ze zmianami. Skoro komornik nie odpowiada przed dłużnikiem za przekazane wierzycielowi pieniądze, to powinna być taka minimalna ochrona na przykład przed sytuacjąz kiedy wierzyciel będzie próbował dochodzić spłaconego roszczenia. Powiem nawet więcej – zastosowałbym nie 7 dni czekania od zajęcia, tylko od poinformowania dłużnika o zajęciu. Po co to wszystko? Dlatego, że system egzekucji powinien być co maksymalnie odporny na potencjalne fraudy ze strony oszustów. A teraz nie jest. Przykład: Bierzemy niewypłacalną spółkę, przenosimy na nią trochę spłaconych roszczeń stwierdzonych tytułami, szybko egzekwujemy, oddalamy się z paroma milionami w kieunku Argentyny…

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 4, 2018 o 10:03

Lech, no cóż, obrona przed roszczeniem powinna następować na etapie postępowania rozpoznawczego, w toku egzekucji to jest raczej ucieczka przed zapłatą. Ale oczywiście zdaję sobie sprawę, że jest cała masa sytuacji, gdy to tylko teoria. A zatem poczekamy, zobaczymy…

Odpowiedz

Lech Lipiec 4, 2018 o 10:07

Bład logiczny, na etapie “postępowania rozpoznawczego” nie można bronić się zapłatą, która nastąpi dopiero w przyszłości.

Odpowiedz

Lech Lipiec 4, 2018 o 09:05

I jeszcze jedno – tytuł wprowadza w błąd. Późniejsze przesłanie pieniędzy przez bank nie spowoduje spadku efektywności egzekucji. A już na pewno opóźnienie takie nie jest realnym problemem dla wierzyciela (daj Bóg mu tylko takie problemy w egzekucji).

Odpowiedz

Kamil Lipiec 5, 2018 o 07:12

Dokładnie tak. Tym bardziej że przepis dotyczy tylko pierwszego przekazania środków, gdyż mowa o przekazaniu środków 7 dni po dacie otrzymania zajęcia przez bank. Tzn. że środki które wpłyną na rachunki po 7 dniu będą przekazywane już niezwłocznie. Nie widzę tu wielkiej szkody dla wierzycieli.

Odpowiedz

Zorientowany Lipiec 11, 2018 o 18:01

Kolejna garść żwiru wyrzucona w gruby egzekucji sądowej. Tych, którzy tal chwała informuje, że będzie bardzo ciężko i tak coś zrobic bo termin jest 7 dni, a nie zawsze dłużnik dowie się o tym od razu. Po drugie dluznicy którzy nie kwestionują tego że mają zapłacić będą mieli doliczone odsetki za okres tych 7dni. Swoją drogą będzie to bardzo ciekawie wyglądało w praktyce np. 1.07. Wpływa zajecie, bank czeka, komornik w dniu 03.07 robi ZUS za 35,17, a 4.07 wraca odpowiedź z ZUS i komornik zajmuje pensje. 8.07 bank przelewa pieniądze do komornika, ale brakuje 35,17zl oraz na 3 listy. Komornik robi nowe zajęcie 09.07 i kolejny tydzień…

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: