Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Poradnik o nowych zasadach przedawnienia roszczeń

W najbliższy poniedziałek, 9 lipca 2018 r., wejdzie w życie nowelizacja kodeksu cywilnego, która zmienia – i to bardzo mocno – zasady przedawnienia roszczeń. Niektóre ze zmienianych regulacji pochodzą jeszcze z 1964 r. a zatem z początków kc, a niektóre z początku lat 90tych, czyli z okresu transformacji ustrojowej i czasów prof. Leszka Balcerowicza.

Ale ustawodawca uznał, że czas na zmiany. Czy są one dobre, czas pokaże. Uczucia mam raczej negatywne, chociaż dostrzegam też dobre strony nowelizacji.

Żeby ułatwić Wam poruszanie się w tych nowych regulacjach przygotowaliśmy poradnik, w którym w sposób przystępny – mam nadzieję – opisaliśmy o co chodzi w tych nowych przepisach. Poradnik ten otrzymali jakiś czas temu subskrybenci naszego Biuletynu, dzisiaj może zapoznać się z nim już każdy Czytelnik bloga.

Poradnik dostępny jest na pasku po lewej stronie. Można go pobierać i wykorzystywać bez żadnych ograniczeń.

Zapraszam do lektury.

Aha, 9 lipca, ale 1807  r. utworzono Wolne Miasto Gdańsk, stąd fotka poniżej.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Roland Lipiec 8, 2018 o 13:50

Czy w e-sądzie – w epu, jeśli klient reprezentowany jest przez radcę prawnego i nakaz zapłaty się uprawomocnił, to przyznawane są koszty zastępstwa procesowego przy nadaniu klauzuli wykonalności? Rozporządzenie o stawkach radcowskich nie rozróżnia, czy nadanie klauzuli wykonalności miało miejsce w “zwykłym” postępowaniu – na wniosek pełnomocnika, czy w e-sądzie, gdzie robione jest to z urzędu. Jeśli nie są zasądzane koszty zastępstwa przy klauzuli wykonalności w e-sądzie, to jeszcze jedna wada e-sądu, bo 120 zł piechotą nie chodzi za 1-zdaniowe pismo 🙂

Odpowiedz

Krzysztof Lipiec 10, 2018 o 11:20

Czy coś się zmieni w zakresie przerywania biegu przedawnienia ?
Wierzytelność (pomiędzy przedsiębiorcami) wynika z nakazu zapłaty z 09 marca 1999 r.
Postępowanie egzekucyjne było już kilkakrotnie umarzane – ostatnie umorzenie w czerwcu 2016 r.
Czy i kiedy taka wierzytelność przedawni się definitywnie ?!

Odpowiedz

Duchnowska Lipiec 11, 2018 o 14:47

Witam. Podpinam się pod pytanie Pana Krzysztofa: Czy coś się zmieni w zakresie przerywania biegu przedawnienia? Bardzo mnie to ciekawi szczerze mówiąc. Jeśli stoi Pan po negatywnej stronie nie dziwię się. U nas w kancelarii również jesteśmy sceptycznie nastawieni do całej zaistniałej sytuacji względem zamierzonych zmian.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 11, 2018 o 14:52

Duchnowska, przecież przepisy nic nie zmieniają w zakresie przerwy, zobaczymy co będzie wynikać z orzecznictwa.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: