Poradnik o nowych zasadach przedawnienia roszczeń

W najbliższy poniedziałek, 9 lipca 2018 r., wejdzie w życie nowelizacja kodeksu cywilnego, która zmienia – i to bardzo mocno – zasady przedawnienia roszczeń. Niektóre ze zmienianych regulacji pochodzą jeszcze z 1964 r. a zatem z początków kc, a niektóre z początku lat 90tych, czyli z okresu transformacji ustrojowej i czasów prof. Leszka Balcerowicza.

Ale ustawodawca uznał, że czas na zmiany. Czy są one dobre, czas pokaże. Uczucia mam raczej negatywne, chociaż dostrzegam też dobre strony nowelizacji.

Do korzystania z komornik on-line nie potrzeba żadnego podpisu ani nawet ePUAP. w którym w sposób przystępny – mam nadzieję – opisaliśmy o co chodzi w tych nowych przepisach. Poradnik ten otrzymali jakiś czas temu subskrybenci naszego Biuletynu, dzisiaj może zapoznać się z nim już każdy Czytelnik bloga.

Poradnik dostępny jest na pasku po lewej stronie. Można go pobierać i wykorzystywać bez żadnych ograniczeń.

Zapraszam do lektury.

Aha, 9 lipca, ale 1807  r. utworzono Wolne Miasto Gdańsk, stąd fotka.

 

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

23 Komentarze do tego wpisu post

 1. Roland pisze:

  Czy w e-sądzie – w epu, jeśli klient reprezentowany jest przez radcę prawnego i nakaz zapłaty się uprawomocnił, to przyznawane są koszty zastępstwa procesowego przy nadaniu klauzuli wykonalności? Rozporządzenie o stawkach radcowskich nie rozróżnia, czy nadanie klauzuli wykonalności miało miejsce w “zwykłym” postępowaniu – na wniosek pełnomocnika, czy w e-sądzie, gdzie robione jest to z urzędu. Jeśli nie są zasądzane koszty zastępstwa przy klauzuli wykonalności w e-sądzie, to jeszcze jedna wada e-sądu, bo 120 zł piechotą nie chodzi za 1-zdaniowe pismo 🙂

 2. Krzysztof pisze:

  Czy coś się zmieni w zakresie przerywania biegu przedawnienia ?
  Wierzytelność (pomiędzy przedsiębiorcami) wynika z nakazu zapłaty z 09 marca 1999 r.
  Postępowanie egzekucyjne było już kilkakrotnie umarzane – ostatnie umorzenie w czerwcu 2016 r.
  Czy i kiedy taka wierzytelność przedawni się definitywnie ?!

 3. Duchnowska pisze:

  Witam. Podpinam się pod pytanie Pana Krzysztofa: Czy coś się zmieni w zakresie przerywania biegu przedawnienia? Bardzo mnie to ciekawi szczerze mówiąc. Jeśli stoi Pan po negatywnej stronie nie dziwię się. U nas w kancelarii również jesteśmy sceptycznie nastawieni do całej zaistniałej sytuacji względem zamierzonych zmian.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Duchnowska, przecież przepisy nic nie zmieniają w zakresie przerwy, zobaczymy co będzie wynikać z orzecznictwa.

 4. Jakub pisze:

  Świetny poradnik, doskonale wszystko objaśnia! Gratuluję dobrze wykonanej pracy! 🙂

 5. Przeczytałem. Bardzo ciekawy poradnik. Przydatna wiedza, która w każdym momencie może się okazać potrzebna 🙂

 6. Łukasz pisze:

  Panie Karolu, czy jeśli w stosunku do tego samego dłużnika, kilka spośród wszystkich wierzytelności jest przedawnionych, warto w pozwie ująć również te przedawnione?

 7. Artur pisze:

  Dzien dobry
  Chciałbym się upewnić – Kiedy ulegną przedawnieniu odsetki naliczone do faktury z terminem płatności na 15.10.2015 r .

  Według starych zasad przedawniają się 15.10.2018 r . Czy tę fakturę obejmują nowe zasady i odsetki ulegną przedawnieniu 31.12.2018 r?

 8. […] Poradnik o nowych zasadach przedawnienia roszczeń […]

 9. Marek pisze:

  Witam czy bezskuteczna egzekucja komornicza przerywa bieg przedawnienia? Przykład:
  Dług zasądzony 2008 i komornik nieściągna nic do dnia dzisiejszego. Czy taka egzekucja przerywa bieg przedawnienia?

 10. Marek pisze:

  Czyli roszczenie nie jest w stanie się nigdy przedawnić gdyż wierzyciel może iść do innego komornika po umorzeniu sprawy przez poprzedniego? W taki sposób roszczenie się nigdy nie przedawni prawda?

 11. […] Przedawnienie to rozwiązanie, które ma służyć przede wszystkim dłużnikom. Ustawodawca uważa, że jeżeli wierzyciel przez kilka lat nie interesował się swoimi pieniędzmi, to pewnie o nich zapomniał. Dlatego właśnie ostatnio skrócono okres przedawnienia z 10 do 6 lat. Pisałem o tym ze szczegółami. […]

 12. […] Jak to rozumieć? Otóż po otrzymaniu tytułu wykonawczego np. z 2010 r. komornik musi odmówić wszczęcia egzekucji. Wynika to z tego, że wg treści nakazu czy wyroku termin przedawnienia – wynoszący co do zasady 6 lat – już upłynął. O samym przedawnieniu już pisałem tutaj: […]

 13. K. pisze:

  Ciekawy poradnik, jasno wytłumaczone zasady, ja jednak mam wątpliwość – co z roszczeniami, których termin przedawnienia NIE ULEGŁ zmianie – przez nowelą było 2 lata i po zmianie jest 2 lata. Czy w takim przypadku zdaniem Pana Mecenasa ma zastosowanie przepis przejściowy mówiący o zakończeniu biegu przedawnienia wg starych zasad? Na przykład cały czas jest 2 letni termin przedawnienia przy umowie o dzieło. Wg starych zasad przedawnienie by nastąpiło powiedzmy 15 maja 2020 r. Czy w takim razie roszczenie przedawni się 15 maja 2020 r., czy 31 grudnia 2020 r?

  • K., jeżeli termin nie uległ zmianie, to stosuje się przepisy nowe. Przepis przejściowy o zakończeniu biegu przedawnienia według starych zasad stosuje się tylko do tych terminów, które w wyniku nowelizacji uległy zmianie (czyli np. przedawnienie roszczeń stwierdzonych orzeczeniem sądu). Jeżeli termin się nie zmienił, to roszczenie przedawnia się obecnie na koniec roku kalendarzowego.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *