Poradnik o nowych zasadach przedawnienia roszczeń
W najbliższy poniedziałek, 9 lipca 2018 r., wejdzie w życie nowelizacja kodeksu cywilnego, która zmienia – i to bardzo mocno – zasady przedawnienia roszczeń. Niektóre ze zmienianych regulacji pochodzą jeszcze z 1964 r. a zatem z początków kc, a niektóre z początku lat 90tych, czyli z okresu transformacji ustrojowej i czasów prof. Leszka Balcerowicza.
Ale ustawodawca uznał, że czas na zmiany. Czy są one dobre, czas pokaże. Uczucia mam raczej negatywne, chociaż dostrzegam też dobre strony nowelizacji.
Do korzystania z komornik on-line nie potrzeba żadnego podpisu ani nawet ePUAP. w którym w sposób przystępny – mam nadzieję – opisaliśmy o co chodzi w tych nowych przepisach. Poradnik ten otrzymali jakiś czas temu subskrybenci naszego Biuletynu, dzisiaj może zapoznać się z nim już każdy Czytelnik bloga.
Poradnik dostępny jest na pasku po lewej stronie. Można go pobierać i wykorzystywać bez żadnych ograniczeń.
Zapraszam do lektury.
Aha, 9 lipca, ale 1807 r. utworzono Wolne Miasto Gdańsk, stąd fotka.
Czy w e-sądzie – w epu, jeśli klient reprezentowany jest przez radcę prawnego i nakaz zapłaty się uprawomocnił, to przyznawane są koszty zastępstwa procesowego przy nadaniu klauzuli wykonalności? Rozporządzenie o stawkach radcowskich nie rozróżnia, czy nadanie klauzuli wykonalności miało miejsce w „zwykłym” postępowaniu – na wniosek pełnomocnika, czy w e-sądzie, gdzie robione jest to z urzędu. Jeśli nie są zasądzane koszty zastępstwa przy klauzuli wykonalności w e-sądzie, to jeszcze jedna wada e-sądu, bo 120 zł piechotą nie chodzi za 1-zdaniowe pismo 🙂
Czy coś się zmieni w zakresie przerywania biegu przedawnienia ?
Wierzytelność (pomiędzy przedsiębiorcami) wynika z nakazu zapłaty z 09 marca 1999 r.
Postępowanie egzekucyjne było już kilkakrotnie umarzane – ostatnie umorzenie w czerwcu 2016 r.
Czy i kiedy taka wierzytelność przedawni się definitywnie ?!
Witam. Podpinam się pod pytanie Pana Krzysztofa: Czy coś się zmieni w zakresie przerywania biegu przedawnienia? Bardzo mnie to ciekawi szczerze mówiąc. Jeśli stoi Pan po negatywnej stronie nie dziwię się. U nas w kancelarii również jesteśmy sceptycznie nastawieni do całej zaistniałej sytuacji względem zamierzonych zmian.
Duchnowska, przecież przepisy nic nie zmieniają w zakresie przerwy, zobaczymy co będzie wynikać z orzecznictwa.
Świetny poradnik, doskonale wszystko objaśnia! Gratuluję dobrze wykonanej pracy! 🙂
Przeczytałem. Bardzo ciekawy poradnik. Przydatna wiedza, która w każdym momencie może się okazać potrzebna 🙂
Panie Karolu, czy jeśli w stosunku do tego samego dłużnika, kilka spośród wszystkich wierzytelności jest przedawnionych, warto w pozwie ująć również te przedawnione?
Łukasz, można, ale po co? Sąd może to oddalić i tylko poniesiesz koszty.
Dzien dobry
Chciałbym się upewnić – Kiedy ulegną przedawnieniu odsetki naliczone do faktury z terminem płatności na 15.10.2015 r .
Według starych zasad przedawniają się 15.10.2018 r . Czy tę fakturę obejmują nowe zasady i odsetki ulegną przedawnieniu 31.12.2018 r?
czy jest szansa, że ktoś mi udzieli odpowiedzi. z góry serdecznie dziękuje
Też mam ten sam problem
[…] Poradnik o nowych zasadach przedawnienia roszczeń […]
Witam czy bezskuteczna egzekucja komornicza przerywa bieg przedawnienia? Przykład:
Dług zasądzony 2008 i komornik nieściągna nic do dnia dzisiejszego. Czy taka egzekucja przerywa bieg przedawnienia?
Marek, przerywa.
Czyli roszczenie nie jest w stanie się nigdy przedawnić gdyż wierzyciel może iść do innego komornika po umorzeniu sprawy przez poprzedniego? W taki sposób roszczenie się nigdy nie przedawni prawda?
Czyli roszczenie nie jest w stanie się nigdy przedawnić gdyż wierzyciel może iść do innego komornika po umorzeniu sprawy przez poprzedniego? W taki sposób roszczenie się nigdy nie przedawni prawda?
Marek, święta prawda 🙂
A mam jeszcze takie pytanie. Czy polski komornik może egzekwować dług z innego kraju? Chodzi mi tu o wielka brytanie.
[…] Poradnik o nowych zasadach przedawnienia roszczeń […]
[…] Przedawnienie to rozwiązanie, które ma służyć przede wszystkim dłużnikom. Ustawodawca uważa, że jeżeli wierzyciel przez kilka lat nie interesował się swoimi pieniędzmi, to pewnie o nich zapomniał. Dlatego właśnie ostatnio skrócono okres przedawnienia z 10 do 6 lat. Pisałem o tym ze szczegółami. […]
[…] Jak to rozumieć? Otóż po otrzymaniu tytułu wykonawczego np. z 2010 r. komornik musi odmówić wszczęcia egzekucji. Wynika to z tego, że wg treści nakazu czy wyroku termin przedawnienia – wynoszący co do zasady 6 lat – już upłynął. O samym przedawnieniu już pisałem tutaj: […]
Ciekawy poradnik, jasno wytłumaczone zasady, ja jednak mam wątpliwość – co z roszczeniami, których termin przedawnienia NIE ULEGŁ zmianie – przez nowelą było 2 lata i po zmianie jest 2 lata. Czy w takim przypadku zdaniem Pana Mecenasa ma zastosowanie przepis przejściowy mówiący o zakończeniu biegu przedawnienia wg starych zasad? Na przykład cały czas jest 2 letni termin przedawnienia przy umowie o dzieło. Wg starych zasad przedawnienie by nastąpiło powiedzmy 15 maja 2020 r. Czy w takim razie roszczenie przedawni się 15 maja 2020 r., czy 31 grudnia 2020 r?
K., jeżeli termin nie uległ zmianie, to stosuje się przepisy nowe. Przepis przejściowy o zakończeniu biegu przedawnienia według starych zasad stosuje się tylko do tych terminów, które w wyniku nowelizacji uległy zmianie (czyli np. przedawnienie roszczeń stwierdzonych orzeczeniem sądu). Jeżeli termin się nie zmienił, to roszczenie przedawnia się obecnie na koniec roku kalendarzowego.