Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Nowa ustawa o komornikach – rewiry komornicze

Jak zapewne już wiecie 1 stycznia 2019 r. wejdzie w życie nowa ustawa o komornikach sądowych uchwalona 22 marca 2018 r. Do tej pory właściwie jeszcze o niej nie pisałem, ale dzisiaj zacznę nadrabiać te zaległości.

Ustawa przynosi szereg zmian, nad którymi przejdę do porządku dziennego i specjalnie się nimi nie przejmę: nowy wzór pieczęci komorniczej, pieczęci imienne, obowiązkowe wykształcenie prawnicze (nadal 9% z nich nie ukończyło studiów, tak, też nie chciałem w to wierzyć) czy nowe granice wieku (max słynne już 65 lat). Te i podobne zmiany jakoś tak na moją pracę bezpośrednio nie wpłyną.

A co może wpłynąć na moich klientów a przez to i na mnie to m.in. powrót rewirów komorniczych. Od 1 stycznia 2019 r. mają zniknąć „hurtownie” czy też „fabryki” komornicze. Tymi i podobnymi pojęciami określa się ogromne kancelarie komornicze, do których wierzyciele masowi właśnie „hurtowo” słali swoje wnioski o egzekucję, niezależnie od tego, gdzie egzekucja miała być prowadzona. Tak było szybciej i taniej, jednak taki komornik działał teoretycznie na terenie całego kraju.

Te ogromne kancelarie już dawno były solą w oku różnych instytucji. Wprowadzano przecież specjalne ograniczenia ilości spraw i zaległości, żeby komornicy nie mogli brać nowych Km. Różnie to bywało.

A teraz (czyli od 1 stycznia 2019) założenie jest takie, że komornik ma działać we własnym rewirze, czyli obszarze działalności sądu rejonowego, gdzie komornik jest powołany (dzisiaj jest podobnie). I to ma być zasada. Prawie nie do ruszenia. Ale będzie wyjątek.

Otóż w sprawach głównie o roszczenia pieniężne oraz zabezpieczenie roszczeń (te dwie wyróżnione kategorie interesują mnie najbardziej) i w kilku innych, mniej ważnych wierzyciel będzie miał prawo wyboru komornika na obszarze właściwości sądu apelacyjnego, właściwego dla tego komornika (poza sprawami z nieruchomości, czyli podobnie jak teraz). Trzeba będzie złożyć oświadczenie podobne do tego z obecnej ustawy.

Oznacza to, że jakaś furtka będzie istniała, ale wyłącznie w ramach apelacji. Nie będzie zatem żadnej opcji do tego, by egzekucję w Poznaniu przeprowadził komornik z Torunia, a teraz często tak się dzieje. Inna apelacja i tyle.

Ale nawet to prawo wyboru w ramach apelacji doznaje istotnych ograniczeń. Otóż z przywileju pracy dla wierzyciela w jednej apelacji będą mogli korzystać wyłącznie najsprawniejsi, najmniejsi i „najnowsi” komornicy.

Zgodnie bowiem z nowymi przepisami komornik wybrany przez wierzyciela odmawia (czyli nie ma wyboru) wszczęcia egzekucji jeżeli spełniony zostanie przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  1. zaległość przekracza 6 miesięcy, chyba że łączna liczba wszystkich spraw, jakie wpłynęły do kancelarii w roku poprzednim, nie przekroczyła 1000.
  2. wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 2500, a skuteczność w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji w roku poprzednim nie przekroczyła 35%;
  3. wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 5000.

Zatem do 2500 spraw ze swojej apelacji może komornik przyjąć bez problemu, jeżeli nie ma zaległości powyżej pół roku. Jeżeli chce więcej, to musi być skuteczny w 35%. Ale nawet jak ma 100% skuteczności (teoretycznie, bo takich nie ma) to nie może przyjąć więcej niż 5000 spraw.

I taki chyba cel przyświecał ustawodawcy – najwięcej ma być kancelarii do 2500 spraw rocznie. Są one podobno najbardziej efektywne, co przekłada się na skuteczność egzekucji.

Na szczęście sąd rejonowy ma na bieżąco informować na swojej stronie o powstaniu „przesłanki odmowy przyjmowania przez komornika spraw z wyboru”, na podstawie zawiadomienia komornika. Ciekawe, jak to będzie w rzeczywistości.

Czemu mi to przeszkadza? Oczywiście dlatego, że nie będę mógł składać wniosków do komorników, z którymi stale współpracuję. Nie rozumiem dlaczego, skoro zdecydowana większość skutecznych egzekucji była z rachunków bankowych czy wierzytelności, zatem bez wyjazdu w teren. Jeżeli dłużnik jest w Poznaniu, to zajęcie jego rachunku zajmuje dokładnie tyle samo czasu za biurkiem w Toruniu, Gdańsku czy Warszawie.

Przyznam jednak, że nie jestem nastawiony do tej zmiany jednoznacznie negatywnie. Być może istotnie mniejsi będą skuteczniejsi. Mam tylko nadzieję, że składanie wniosków do niewłaściwych komorników nie spowoduje przedłużenia postępowań (chociaż przez pierwsze miesiące zapewne tak będzie).

Aha, owe 9% komorników „maturalnych” będzie miało 7 lat na skończenie studiów prawniczych.

{ 14 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

norbert Październik 17, 2018 o 10:50

Zmiany w rewirach korzystne są przede wszystkim dla dłużników , m.in ułatwia dostęp do akt sprawy, czy kontakt z komornikiem.

Odpowiedz

Lech Październik 20, 2018 o 11:06

To już lepiej dawać dłużnikom dostęp online. Bo co ci da dostęp do komornika 50km dalej, jeśli będzie to 2 razy w tygodniu w godzinach twojej pracy, a terminy na odwołanie 7-dniowe?

Odpowiedz

Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym Listopad 5, 2018 o 12:08

Pomysł z dostępem do akt komorniczych on-line mi się podoba.

Irytuje mnie natomiast ograniczanie możliwości wyboru komornika. Rozumiem, że jak ktoś przypadkiem trafił do “fabryki”, to los jego sprawy mógł być kiepski, ale czy od razu trzeba zakazywać? Wystarczyłoby, żeby każdy mógł sprawdzić na stronie internetowej statystyki danego komornika, aby mógł sam ocenić czy chce do niego kierować swój wniosek.

Odpowiedz

Norbert Grudzień 11, 2018 o 10:13

Np po to aby zobaczyć w aktach co sie dzieje .
Często o egzekucji dłużnik dowiaduje się z chwila zajęcia rachunku , gdyż pisma szły na inny adres .
Ponadto komornik nie o wszystkich czynnościach informuje wierzyciela ( w moim przypadku)

Odpowiedz

Paweł Październik 17, 2018 o 12:46

Te 9% z wykształceniem maturalnym to chyba nie dopatrzenie autora, zgodnie z ustawą z 1997r wszyscy Komornicy musieli uzupełnić wykształcenie co najmniej na poziomie licencjatu z administracji.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 17, 2018 o 12:57

Paweł, te 9% powtórzyłem za uzasadnieniem ustawy.

Odpowiedz

Paweł Październik 17, 2018 o 15:23

czyli “racjonalny ustawodawca” sam nie wie jaki obowiązywał stan prawny 🙂

Odpowiedz

kam Październik 21, 2018 o 07:19

Odwołujesz się do art. 102 ustawy z 1997 roku, dotyczącego komorników, którzy w dniu powołania nie ukończyli 35 lat. Z możliwością zwolnienia.

Odpowiedz

Lech Październik 20, 2018 o 11:08

Politycy nie lubią, jak coś działa dobrze, w dodatku bez ich interwencji. Ciekawe czy powtórzy się moja sytuacja sprzed lat, kiedy to ówczesny jedyny komornik z rewiru Żyrardowa przez miesiąc wzywał o zaliczkę, a przez kolejny miesiąc zajmował konto.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 20, 2018 o 15:56

Lech, wg mnie właśnie takie sytuacje będą się powtarzać.

Odpowiedz

Wierzyciel Listopad 5, 2018 o 20:33

Panie Lechu, do dnia dzisiejszego w Poznaniu jest takie komornik , który wzywa o zaliczkę nawet do 1,5 m-ca a zajmuje konta i wynagrodzenie po kolejnych 1,5 m-ca a jak się tam dzwoni to się zasłaniają dużą ilością pracy i kolejką oczekujących wniosków.

Odpowiedz

Lech Październik 20, 2018 o 11:10

Czy mi się wydaje, czy zniknęła opcja subskrypcji nowych komentarzy?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 20, 2018 o 15:56

Lech, nie mam pojęcia, nie zajmuję się stroną techniczną, ale zapytam.

Odpowiedz

PAWEŁ Grudzień 12, 2018 o 13:10

RZECZ W TYM, IŻ HURTOWNIE MIAŁY PO 300 TYS I WIĘCEJ SPRAW (DOTYCZY TO GŁÓWNIE 2-CH REWIRÓW WARSZAWA I JEDEN ŁÓDŹ) I NIE POBIERAŁY PRZY ZAKOŃCZENIU ŻADNYCH PIENIĘDZY OD WIERZYCIELA (DOTYCZY BEZSKUTECZNYCH EGZEKUCJI). TERAZ MA TO SIĘ ZMIENIĆ I PRAWDOPODOBNIE PRZY KAŻDEJ BEZSKUTECZNEJ EGZEKUCJI (UMORZENIE ART 824 KPC) KOMORNIK BĘDZIE POBIERAŁ 150 ZŁ JAKO SWOJE KOSZTA. WIEC HURTOWNIE SAMOISTNIE ZNIKNĄ ZA SPRAWĄ WIERZYCIELI KTÓRZY JUŻ MASOWO NIE BĘDĄ PŁACILI ZA KAŻDĄ BEZSKUTECZNĄ EGZEKUCJĘ.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: