Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Do którego komornika skierować wniosek o egzekucję? Urzędowa wyszukiwarka.

Sprawa jest ważna, dlatego koniecznie trzeba o tym napisać. A od odpowiedzi na to pytanie może zależeć powodzenie całej egzekucji.

Do końca 2018 r. decyzja o wyborze komornika była stosunkowo prosta – wybierało się znajomego albo poleconego, ewentualnie takiego, który miał sensowną stronę internetową. A to, czy działał w Toruniu czy Radomiu, nie miało większego znaczenia. Komornik z Gdańska jechał na czynności do Olsztyna, zaś ten z Wrocławia zajmował majątek dłużnika w Warszawie.

Ale to se ne wrati, jak śpiewała kiedyś Maryla Rodowicz. Trzeba zmierzyć się z nową rzeczywistością.

Postępowania które już się toczą

Zacznę od wyjaśnienia, że egzekucje wszczęte przed 1 stycznia 2019 r. będą prowadzone przez tych samych komorników, którzy je zaczęli. Wynika to z przepisu ustawy o komornikach, mówiącego, że do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowej ustawy stosuje się przepisy ustawy o komornikach w brzmieniu dotychczasowym. Zatem nie dojdzie do żadnego masowego zwracania wierzycielom wniosków z tego powodu, że nagle komornik stał się niewłaściwy.

Gdzie szukać komornika?

Zasada jest dość prosta – komornik działa w swoim rewirze (ale są wyjątki). A tym rewirem jest po prostu obszar właściwości sądu rejonowego, do którego tenże komornik “jest przypisany”. I tu dochodzimy do sedna wpisu: jak ma znaleźć komornika mój klient, który mieszka w Toruniu ale chce przeprowadzić egzekucję przeciwko spółce mającej siedzibę w Zakopanem. Wybór komornika z Torunia nie wchodzi już w grę.

Można szukać komornika w googlach albo skorzystać z dość przystępnej wyszukiwarki przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Podobna wyszukiwarka powinna też działać na stronie każdego sądu rejonowego, ale ma ona też inną, dodatkową funkcję której nie ma ta ministerialna (napiszę o niej w kolejnym wpisie).

W części SZUKAJ w polu „Przy sądzie w” albo „Miasto” wystarczy wpisać „Zakopane”. I od razu dowiaduję się, że jest tam jeden komornik i jeden zastępca. Szkoda tylko, że nie ma podanych adresów stron internetowych tych kancelarii. Ale są chociaż nazwiska.

Jeżeli zaś dłużnik mieszka w miejscowości, gdzie nie ma siedziby sądu rejonowego, to musisz najpierw tę właściwość ustalić a potem poszukać danych w wyszukiwarce. To jest dość proste.

Gdy już wybierzesz komornika z tej wyszukiwarki (albo z Internetów) i wyślesz do niego wniosek o wszczęcie egzekucji, to on nie może odmówić jego przyjęcia. I to niezależnie od zaległości (one mają znaczenie przy wyborze komornika w ramach apelacji, ale o tym napiszę za kilka dni).

Odmowa wszczęcia postępowania

Jeżeli zaś pomylisz się w wyborze komornika czy „z rozpędu” wyślesz wniosek do komornika z całkowicie innej apelacji (bo jak pomylisz się w ramach apelacji, to jeszcze nie jest tak źle), to musi on odmówić Ci wszczęcia postępowania, wydając odpowiednie postanowienie. Postanowienie takie doręczy co prawda tylko wierzycielowi (dłużnik nie będzie o tym wiedział), ale cała procedura może potrwać nawet kilka tygodni, czyli tracisz cenny czas. A czas to pieniądz, w egzekucji ta zasada sprawdza się bardzo często.

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Styczeń 22, 2019 o 10:42

Miasta z jednym komornikiem? Ech, przypominają mi się czasy lata temu minione, rejonizacja, jeden komornik w Żyrardowie, pierwszy miesiąc czekania na wezwanie o zaliczkę, drugi miesiąc czekania na wysłanie zajęcia do banku. Witamy w nowych starych czasach. Jedyna nadzieja w miastach z kilkoma komornikami i jakiejś szczątkowej konkurencji między nimi, choć to i tak niewiele da.

Odpowiedz

Aleksander Styczeń 22, 2019 o 20:19

Problemem może nie tyle jest ustalenie, jacy komornicy działają przy danym SR (na stronach www wszystkich SR w kraju jest wykaz kancelarii komorniczych), co ustalenie który komornik jest skuteczniejszy, szybszy, po prostu lepszy. Prowadząc działania egzekucyjne na drugim końcu kraju często trzeba się zdać na losowanie kancelarii.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 23, 2019 o 10:54

Aleksander, no właśnie to będzie kłopot. Może jednak konkurencja wymusi na komornikach dobre strony internetowe, na których pokażą, jakimi narzędziami się posługują?

Odpowiedz

Lech Styczeń 23, 2019 o 13:00

Jaka konkurencja?

Odpowiedz

Marek Styczeń 24, 2019 o 13:47

A do kogo wysłać wniosek jak mam prawomocny nakaz na zagraniczny podmiot bez siedziby w Polsce?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 25, 2019 o 16:47

Marek,
Najpierw będzie trzeba ustalić, czy siedziba dłużnika jest w UE. Jeśli tak, to najprościej uzyskać zaświadczenie ETE i potem złożyć wniosek do organu właściwego w danym państwie (odpowiednika komornika). Jeśli poza UE, to kwestie te regulują umowy międzynarodowe zawarte z państwem właściwym dla siedziby dłużnika. Zazwyczaj oznaczać to będzie konieczność uzyskania zaświadczenia o wykonalności orzeczenia za granicą i następnie wszcząć egzekucję za granicą

Odpowiedz

Marek Styczeń 30, 2019 o 18:23

Pozwolę sobie doprecyzować pytanie. Do kogo skierować wniosek jeżeli dłużnik jest spółką z siedzibą w UE a chciałbym przeprowadzić egzekucję z jej majątku w Polsce (rachunki bankowe, wierzytelności)? Zagraniczny organ egzekucyjny nie będzie działał w Polsce, a teraz w związku z reformą jak ustalić właściwego komornika w kraju dla takiego dłużnika?

Odpowiedz

Wanda Luty 1, 2019 o 11:01

Postępowanie Sądowe nie wykonane przez komornika w Gryfinie nie mogę odzyskać kwoty zasądzonej przez Sąd dłużnik nie uchwytny winien ponad 36 tys zł co mam zrobić

Odpowiedz

Monika Luty 21, 2019 o 02:40

Dłużnik (alimentacyjny) przeniósł własność swojego mieszkania na matkę (niby za jakieś długi) po czym matka darowała to mieszkanie wnuczce, córce dłużnika. Dłużnik z matką ciągle mieszkają w tym mieszkaniu. Czy można znaleźć komornika który będzie umiał coś z tym zrobić? czy oni mają zwyczaj interweniować w przypadkach ukrywania majątku?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: