Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Pamiętaj o numerze REGON

NIP, PIN, PUK, PESEL, REGON, KRS… Numery, które musisz pamiętać (a przynajmniej pamiętać, gdzie je zapisałeś). Czasami masz kilka NIPów do zapamiętania, o PINach do kart nie wspominając… A telefony i hasła do komputera? Koszmar…

Jednym z „numerków” jest REGON. Co to za twór?

Zgodnie z Wikipedią:

REGON (akronim od Rejestr Gospodarki Narodowej) – Krajowy Rejestr Urzędowy Podmiotów Gospodarki Narodowej, rejestr statystyczny prowadzony przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Pod pojęciem REGON-u rozumiany jest także numer REGON, czyli dziewięciocyfrowy numer statystyczny podmiotu gospodarczego w powyższym rejestrze.

Ale co to interesuje Ciebie, Wierzycielu? Niewiele? A powinno i to bardzo.

Otóż REGON nadaje się przedsiębiorcom, czyli Twoim dłużnikom. Koniecznie musisz ustalić, jaki to numer.

Jak to zrobić?

Najłatwiej poprzez stronę GUS. Bardzo fajna wyszukiwarka (wydruki z tej strony część Sądów Gospodarczych akceptuje zamiast zaświadczenia z EGD!).

Ok., ale po co to wszystko?

Ano po to, żeby podać tę informację komornikowi, i to najlepiej już we wniosku o wszczęcie egzekucji. Pamiętaj, że podstawą skuteczności działań komornika jest informacja.

Dlaczego komornikowi? I to jest najważniejsze: rok temu komornicy (nie wiem, czy już wszyscy i wszędzie) uzyskali internetowy dostęp do ksiąg wieczystych i to (od niedawna) z kancelarii, a nie w sądzie!

A w księgach wieczystych właściciel lub użytkownik wieczysty – będący osobą prawną, identyfikowany jest właśnie poprzez numer REGON. Nie NIP czy KRS.

Dobra informacja dla komorika, krótkie sprawdzenie i wszystko jest jasne. W ten sposób można ustalić nieruchomości, skierować do nich egzekucje lub wpisać na nich hipotekę. A wiadomo, że egzekucja z nieruchomości raczej się sprawdza.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Maj 24, 2011 o 12:57

Ale posiadanie regonu nie jest chyba obowiązkowe (jak ktoś dajmy na to nie prowadzi DG)?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 24, 2011 o 13:11

Dlatego na 100% dotyczy to przedsiębiorców – osób prawnych.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 28, 2011 o 07:57

Zapraszam do lektury bloga!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: