Pamiętaj o numerze REGON

NIP, PIN, PUK, PESEL, REGON, KRS… Numery, które musisz pamiętać (a przynajmniej pamiętać, gdzie je zapisałeś). Czasami masz kilka NIPów do zapamiętania, o PINach do kart nie wspominając… A telefony i hasła do komputera? Koszmar…

Jednym z „numerków” jest REGON. Co to za twór?

Zgodnie z Wikipedią:

REGON (akronim od Rejestr Gospodarki Narodowej) – Krajowy Rejestr Urzędowy Podmiotów Gospodarki Narodowej, rejestr statystyczny prowadzony przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Pod pojęciem REGON-u rozumiany jest także numer REGON, czyli dziewięciocyfrowy numer statystyczny podmiotu gospodarczego w powyższym rejestrze.

Ale co to interesuje Ciebie, Wierzycielu? Niewiele? A powinno i to bardzo.

Otóż REGON nadaje się przedsiębiorcom, czyli Twoim dłużnikom. Koniecznie musisz ustalić, jaki to numer.

Jak to zrobić?

Najłatwiej poprzez stronę GUS. Bardzo fajna wyszukiwarka (wydruki z tej strony część Sądów Gospodarczych akceptuje zamiast zaświadczenia z EGD!).

Ok., ale po co to wszystko?

Ano po to, żeby podać tę informację komornikowi, i to najlepiej już we wniosku o wszczęcie egzekucji. Pamiętaj, że podstawą skuteczności działań komornika jest informacja.

Dlaczego komornikowi? I to jest najważniejsze: rok temu komornicy (nie wiem, czy już wszyscy i wszędzie) uzyskali internetowy dostęp do ksiąg wieczystych i to (od niedawna) z kancelarii, a nie w sądzie!

A w księgach wieczystych właściciel lub użytkownik wieczysty – będący osobą prawną, identyfikowany jest właśnie poprzez numer REGON. Nie NIP czy KRS.

Dobra informacja dla komorika, krótkie sprawdzenie i wszystko jest jasne. W ten sposób można ustalić nieruchomości, skierować do nich egzekucje lub wpisać na nich hipotekę. A wiadomo, że egzekucja z nieruchomości raczej się sprawdza.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

4 Komentarze do tego wpisu post

  1. Lech pisze:

    Ale posiadanie regonu nie jest chyba obowiązkowe (jak ktoś dajmy na to nie prowadzi DG)?

  2. […] Dochodzenie Wierzytelności: Pamiętaj o numerze REGON (24-05-2011) […]

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *