Do którego komornika skierować wniosek o egzekucję? Urzędowa wyszukiwarka.

Sprawa jest ważna, dlatego koniecznie trzeba o tym napisać. A od odpowiedzi na to pytanie może zależeć powodzenie całej egzekucji.
Do końca 2018 r. decyzja o wyborze komornika była stosunkowo prosta – wybierało się znajomego albo poleconego, ewentualnie takiego, który miał sensowną stronę internetową. A to, czy działał w Toruniu czy Radomiu, nie miało większego znaczenia. Komornik z Gdańska jechał na czynności do Olsztyna, zaś ten z Wrocławia zajmował majątek dłużnika w Warszawie.
Ale to se ne wrati, jak śpiewała kiedyś Maryla Rodowicz. Trzeba zmierzyć się z nową rzeczywistością.
Postępowania które już się toczą
Zacznę od wyjaśnienia, że egzekucje wszczęte przed 1 stycznia 2019 r. będą prowadzone przez tych samych komorników, którzy je zaczęli. Wynika to z przepisu ustawy o komornikach, mówiącego, że do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowej ustawy stosuje się przepisy ustawy o komornikach w brzmieniu dotychczasowym. Zatem nie dojdzie do żadnego masowego zwracania wierzycielom wniosków z tego powodu, że nagle komornik stał się niewłaściwy.
Gdzie szukać komornika?
Zasada jest dość prosta – komornik działa w swoim rewirze (ale są wyjątki). A tym rewirem jest po prostu obszar właściwości sądu rejonowego, do którego tenże komornik „jest przypisany”. I tu dochodzimy do sedna wpisu: jak ma znaleźć komornika mój klient, który mieszka w Toruniu ale chce przeprowadzić egzekucję przeciwko spółce mającej siedzibę w Zakopanem. Wybór komornika z Torunia nie wchodzi już w grę.
Można szukać komornika w googlach albo skorzystać z dość przystępnej wyszukiwarki przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Podobna wyszukiwarka powinna też działać na stronie każdego sądu rejonowego, ale ma ona też inną, dodatkową funkcję której nie ma ta ministerialna (napiszę o niej w kolejnym wpisie).
W części SZUKAJ w polu „Przy sądzie w” albo „Miasto” wystarczy wpisać „Zakopane”. I od razu dowiaduję się, że jest tam jeden komornik i jeden zastępca. Szkoda tylko, że nie ma podanych adresów stron internetowych tych kancelarii. Ale są chociaż nazwiska.
Jeżeli zaś dłużnik mieszka w miejscowości, gdzie nie ma siedziby sądu rejonowego, to musisz najpierw tę właściwość ustalić a potem poszukać danych w wyszukiwarce. To jest dość proste.
Gdy już wybierzesz komornika z tej wyszukiwarki (albo z Internetów) i wyślesz do niego wniosek o wszczęcie egzekucji, to on nie może odmówić jego przyjęcia. I to niezależnie od zaległości (one mają znaczenie przy wyborze komornika w ramach apelacji, ale o tym napiszę za kilka dni).
Odmowa wszczęcia postępowania
Jeżeli zaś pomylisz się w wyborze komornika czy „z rozpędu” wyślesz wniosek do komornika z całkowicie innej apelacji (bo jak pomylisz się w ramach apelacji, to jeszcze nie jest tak źle), to musi on odmówić Ci wszczęcia postępowania, wydając odpowiednie postanowienie. Postanowienie takie doręczy co prawda tylko wierzycielowi (dłużnik nie będzie o tym wiedział), ale cała procedura może potrwać nawet kilka tygodni, czyli tracisz cenny czas. A czas to pieniądz, w egzekucji ta zasada sprawdza się bardzo często.
Miasta z jednym komornikiem? Ech, przypominają mi się czasy lata temu minione, rejonizacja, jeden komornik w Żyrardowie, pierwszy miesiąc czekania na wezwanie o zaliczkę, drugi miesiąc czekania na wysłanie zajęcia do banku. Witamy w nowych starych czasach. Jedyna nadzieja w miastach z kilkoma komornikami i jakiejś szczątkowej konkurencji między nimi, choć to i tak niewiele da.
Problemem może nie tyle jest ustalenie, jacy komornicy działają przy danym SR (na stronach www wszystkich SR w kraju jest wykaz kancelarii komorniczych), co ustalenie który komornik jest skuteczniejszy, szybszy, po prostu lepszy. Prowadząc działania egzekucyjne na drugim końcu kraju często trzeba się zdać na losowanie kancelarii.
Aleksander, no właśnie to będzie kłopot. Może jednak konkurencja wymusi na komornikach dobre strony internetowe, na których pokażą, jakimi narzędziami się posługują?
Jaka konkurencja?
A do kogo wysłać wniosek jak mam prawomocny nakaz na zagraniczny podmiot bez siedziby w Polsce?
Marek,
Najpierw będzie trzeba ustalić, czy siedziba dłużnika jest w UE. Jeśli tak, to najprościej uzyskać zaświadczenie ETE i potem złożyć wniosek do organu właściwego w danym państwie (odpowiednika komornika). Jeśli poza UE, to kwestie te regulują umowy międzynarodowe zawarte z państwem właściwym dla siedziby dłużnika. Zazwyczaj oznaczać to będzie konieczność uzyskania zaświadczenia o wykonalności orzeczenia za granicą i następnie wszcząć egzekucję za granicą
Pozwolę sobie doprecyzować pytanie. Do kogo skierować wniosek jeżeli dłużnik jest spółką z siedzibą w UE a chciałbym przeprowadzić egzekucję z jej majątku w Polsce (rachunki bankowe, wierzytelności)? Zagraniczny organ egzekucyjny nie będzie działał w Polsce, a teraz w związku z reformą jak ustalić właściwego komornika w kraju dla takiego dłużnika?
Mam ten sam problem. Dłużnicy prowadzą działalność w Polsce, siedzibę mają czy to w Anglii, czy w Luksemburgu bądź na Malcie. Rachunki bankowe mają w Polsce. Dotychczas kierowałem wnioski do zaufanego komornika, z którym współpracuję od lat, egzekucje szły sprawnie i szybko. Weryfikacja w systemie Ogniwo, zajęcie rachunku bankowego, po kilku dniach kasa na koncie. Teraz pojawi się problem, bo ustawodawca uznał, że wolny rynek (również w zakresie usług komorniczych, który znakomicie sprawdzał się przez lata) nie jest czymś, czego Polacy oczekują. Nie dość, że muszę szukać nowych komorników po całej Polsce, to teraz jeszcze ten problem. Skieruję chyba do swojego, wychodząc z założenia, że jest tu luka prawna , wnosząc wyłącznie o egzekucję z rachunków bankowych. Może przejdzie…
Udało się przeprowadzić egzekucję przez zaufanego komornika, czy były jakieś problemy? Może dłużnik się „skarżył” i sąd rozstrzygnął ten problem?
Postępowanie Sądowe nie wykonane przez komornika w Gryfinie nie mogę odzyskać kwoty zasądzonej przez Sąd dłużnik nie uchwytny winien ponad 36 tys zł co mam zrobić
[…] Do którego komornika skierować wniosek o egzekucję? Urzędowa wyszukiwarka. […]
Dłużnik (alimentacyjny) przeniósł własność swojego mieszkania na matkę (niby za jakieś długi) po czym matka darowała to mieszkanie wnuczce, córce dłużnika. Dłużnik z matką ciągle mieszkają w tym mieszkaniu. Czy można znaleźć komornika który będzie umiał coś z tym zrobić? czy oni mają zwyczaj interweniować w przypadkach ukrywania majątku?
To nie komornik jest tu władny, tylko wierzyciel. Nadaje się to na skargę pauliańską.
A co w przypadku gdy dłużnik ma siedzibę za granicą, bez oddziału i przedstawicielstwa w Polsce, ale mamy tutaj jego majątek?
Wbrew pozorom egzekucja z majątku dłużnika zagranicznego znajdującego się w Polsce, jak również takiego, który znajduje się poza granicami polski nie jest trudna. Najlepszym i najskuteczniejszym narzędziem jest Europejski Nakaz Zapłaty, który pozwoli egzekwować swoją wierzytelność od nieuczciwego kontrahenta. ENZ jest właściwy dla roszczeń mających charakter transgraniczny.
Po więcej informacji serdecznie zapraszam na bloga: https://pomocprawnika.com/blog/
Prawie od 15 lat, nie mogę odzyskać dlugu, który teraz sięga prawie 30 tysięcy. Dłużnik ma swoja firmę, ale podobno nie ma konta w banku, nic nie ma, nie je , jest bardzo biedny!!!!! Ale przez tyle lat ma się świetnie i o dziwo nadal żyje!!!! Co mam zrobić, jestem wdową i niedługo robi je do 70. Muszę ciężko nadal pracować – jestem pielęgniarką, bo nie starcza mi na życie!!!! A on się buja!!!!!
Pani Iwono, mając na uwadze bardzo długi czas, przez który nie odzyskała Pani długu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dług uległ przedawnieniu. W celu odpowiedzi na pytanie, jakie kroki należy podjąć, musi Pani szczegółowo opisać swoją indywidualną sprawę.
witam a gdzie należy napisać jeśli komornik z warszawy zajął konto dłużnika z płońska dług został spłacony a konto nadal jest blokowane przez komornika który cały czas pobiera jakieś kwoty. ponadto pobiera opłaty za egzekucje z nim nie związane.
Naturalnie należy skontaktować się bezpośrednio z komornikiem z Warszawy, rekomenduje w pierwszej kolejności kontakt telefoniczny, aby zarysować problem sprawy oraz wysłać do komornika oficjalnie pismo wskazujące na spłatę zobowiązania.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dług w wysokości X został spłacony, lecz oprócz długu należy wziąć pod uwagę inne opłaty związane z postępowaniem egzekucyjnym, dlatego komornik egzekwuje kwotę X+Y.
W razie pytań proszę śmiało pisać, po więcej informacji zapraszam na naszą stronę https://pomocprawnika.com/